İçeriğe Yönlendir
Selçuk Keleş

Hella Liquid Crystal HD Aydınlatma Sistemi

Recommended Posts

Selçuk Keleş

LCD teknolojisi artık otomobillerde !

 

Hella, dijital aydınlatma sistemini bir adım daha ileri götürerek otomobil aydınlatmasında yeni bir yol açtı.

 

Üç yüksek güçlü led ışık kaynağı ve yansıtıcı lens ile toplam 30.000 piksel (100x300) bağımsız olarak kontrol edilebiliyor ve sürüş koşullarına uyumlu olarak ideal aydınlatmayı sunuyor.

Işık ve mesafe sensörlü kamera, dış bilgileri far işlemcisine saniyede 60 kere bildiriyor.

 

Yazılım ile şekillendirilerek yola yansıtılan bilgilendirme uyarıları güvenliği artırıp, değişen koşullara göre sürücüye en ideal görüşü sağlıyor.

 

  • Optik uzaklık uyarısı
  • Hattı koruma kılavuzu
  • Yaya tanımlama
  • İdeal hat kılavuzu
  • Optik güvenlik alanı

 

IMG_1312.thumb.JPG.98fe7ea73849536c8c369IMG_1313.thumb.JPG.342a04ff86d58ecd16da7

 

 

 

 

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker

Otomotiv aydınlatma sistemini tamamiyle farklı bir sisteme doğru ledlerin performansıyla yönleniyor.Yanal ve dikey olarak tarama yapıp ve polerize edilen bir ışık yönlendirmesi ile sensörlerinde yardımıyla tam anlamıyla dijital yüksek yogunluk ve hamojen ışık,net kontrol saglayan bir ışık kontrolü.Çogul ledlerle yapılanı tümleşik ortamda yapmanın farklı bir yolu olmuş.

 

Standard bir aydınlatma olabilmesi epey daha zaman olduğu görülüyor.Kaç yıl önce Audi lerdeki sıralı ledler yenei yeni standarda binerken bu tip aydınlatmalar içinde beklemek gerekecek.

 

 

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Hazar Erulusoy

Bu sistemler daha karmaşık daha kompleks hal aldıkça bence problem yaşama olasılığıda artıyor. Artık Elektrik,mekanik, elektronik derken işin içine birde yazılımlar girdi. Yazılımda ki ufak bir arıza sürücüleri servis yolunu tutturabilir yada yolda bırakabilir. Karşıdan geleni zor durumda bırakabilir. Hatta hali hazırda araçlarında akıllanmaya başladığı bu zamanlarda. Bilim kurgu filmlerinde ki gibi istem dışı müdehaleler dahil birçok konuda bence güvenlik zaaflarıda ortaya çıkabilir. 

İletiyi paylaş


Link to post
Selçuk Keleş

Otomobil aydınlatmasında mekanik parçalar azaltılmaya çalışılıyor uzun süredir. Bu ledlerle mümkün olabilecek gibi görünüyor. Yükseklik ayarı bile gerekmeyecek belki. 

Öte yandan yazılımsal ya da elektronik arızaların daha sık oluşacağı kesin. Ama teknolojik yeniliklerle bunları aşmak gerekiyor yoksa halen beyni bile olmayan telli araçlara biniyor olurduk :) 

  • Beğen 1

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker

Passat b8 led farı ile çok haşır neşir olmak kısmet oldu.Aynı dizaynı Golf son kasa makyajlısında kullanmış sanki.Mekanik olarak Valeo çok kullanan ve sesli çalışan parçalar kullanıyor.Açılacak kapakları yok.Ecu kontrol üniteleride düzgün takılı olduğu sürece hava alan 3 yada 4 tane filtreli hava kanalları var.Buna Ragmen bu far modelindede ciddi şekilde terleme durumları mevcut ve epey rastladım.Cam ile kasa  birleşim noktaların yeni nesillerde iç hava kanalları tertibatı mevcut fakat kasa içine ve dışa irtibatı yok.

Hella ve Bosch henüz kurcalanmamışı ile haşır neşir olmak kısmet olmadı lakin hurdalarına baktığımda Hella mekanikte ve özellikle led türü farlarında çok ciddi ara önde.Bosch ise hala çok çalışması lazım.Bu tip Farlara dış darbe,sıvı teması olmadığı sürece ve mekanik kullanımı minumumda olduğu sürece son derece kullanışlı olacağına eminim.Bu versiyondaki gibi led işlevselliği ve elektronik aksam için arıza durumları benim için minimal olabilir hatta far içindeki elektronik aksamda hiç olmayabilir buda üstte yazdıklarım olmadığı sürece yanı dışşsal etkenler ve terleme olmadığı sürece yıl bazında çok uzun süreler diyebilriz.İç islenme bu far versiyonundaki gibi çogul ledler ve üzeri lens ile örtülü tipli model tipinde olduğu sürece dahada minimize olacaktır hatta yok denilecek seviyede bence.Tekli güçlü ledlerle islenme yine mevcut.Led üzerine derece koyma şansım olmadı lakin en az 60 dereceye kadar ısı üretiyor diyebilirim fakat sadece ışık üzerinde etrafına güçlü değil.

 

Arıza olarak çoktan üst seviyelerde kalite mevcudu yakalandı.Dışsal etkenler için bence oldukça ideal saglamlıkta.Korkulacak olan bir durum olduğunu düşünmüyorum.Çok hızlı ilerleme var ve geçmişteki bir çok prototip çalışmalar daha gelişmiş şekilde hayata geçiriliyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş


Link to post

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

×
×
  • Yeni Oluştur...