• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Selçuk Keleş

Opel Insignia - ZKW IntelliLux Led Matrix Farlar

Recommended Posts

Selçuk Keleş    1.838
Selçuk Keleş

Daha önce Astra'da sunulan IntelliLux Led Matrix farlar geliştirilerek Insignia'da kullanıldı. 

10 adet çok güçlü ledin kullanıldığı kısa/uzun farlar, kamera desteği ile otomatik olarak farklı aydınlatma kombinasyonları sunuyor. 

Matrix uzun far için ayrıca iki merceğin gerisinde yerleştirilmiş 16 adet çok güçlü led bağımsız olarak kontrol edilebiliyor ve 400 metre menzile ulaşabiliyor. 

Bu sayede sürücüye en iyi görüşü sağlarken göz kamaşması da oluşturmuyor.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.577
Oktay Toker

Şimdi bu fardan gelecek Halojen fara adaptasyonu için ve bütün ledleri manuel olarak kısa far şeklinde yanacak şekilde baglanacak.Dış led merceğinede selenoid perde yapılacak Dehşet olur.

Ayrıca en sonunda İnsignia için cidden yakışıklı bir gündüz farı şekli bulmuşlar.Çok begendim.Tersi olsaydı dahada nefis olurdu.Yani aşagı bükülen kısım panjur tarafında olacaktı.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Yunus Emre Andaç    38
Yunus Emre Andaç

Opel'i Far konusunda hep çıtayı belirleyen konumda buluyorum.Gerçekten seviyorum opeli :) 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Sertaç Saka    0
Sertaç Saka

Opel gitsin o kadar led matrix far yapsın kimsenin gözünü almasın sonra karşıdan gelen 30k xenonlu adam senin gözünü alsın 

Ben bu ledlerin matrix olayını çok ama çok saçma buluyorum ki çoğu zaman bu özellikler çalışamıyor

Uzun yola mercedes w212 facelift ile gidin uzunları 1 dakikadan fazla açık bırakmıyo karşıdan araba gelmese bile çünkü düzgün yapılmamış tabelalar yansıyıp karşıdan araç varmış gibi uzunların kapanmasına sebep oluyo

Herşeyi geçtim önümdeki aracı veya karşıdan gelen aracı karartması ne işe yarıyacak ?

Zaten bu farlar otomatik mesafe ayarlı değil mi kendini otomatik yukarı aşağı ayarlamıyor mu ?

O zaman karşıdan gelen araba ferrari lamborghini pagani gibi aşırı alcak olmadığı sürece farların aydınlatması kaput seviyesinin altında kalıyor

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.577
Oktay Toker

Merceksiz farlarda xenon ve led ürünler için maalesef karşı yönden gelen için ve uzun yolda bu ürünleri kullananlar içinde iyi olmayan bir aydınlatma.

Matrix sistem aydınlatmada aydınlatması yeterli olmayan yollar için oldukça verimli denilebilir.Şehir içinde işe yaramayacağı zaten malum denilebilir.Kullandığınız mercedes aracın farları anlatımınıza göre far seviyesi yukarda gibi algıladım.Bence düzgün olmayan tabela yok hepsinin belirli bir boyutta olması gerektiği ve öyle oldukları ve yol kenarında olduklarını düşünüyorum.Ha 1 defa yolculuk yaptığım Ankara Bursa yolundaki gibi bol parlak şeritli yollarda sorun yaparmı bilmem lakin mantık gereği düşük ihtimal.Bence farların manuel şekilde düzgün ayarlarını kontrol ettirin.Ayna altında yada panjur kısmında sensörlerin kalibresine baktırın.Otomatik yükseklik var diye çogu kullanıcı bunu yaptırmııyor kanısındayım.Halbuki ikiside farklı bir yapıdır.

Bulunduğum yerde yeni led farlı Tucson kullanıcısına sordum aydınlatma nasıl diye ve aydınlatmanız çok yukarda ayarlı dedim.Manuel şekilde ayarlatın dedim.Oda otonatik yükskelik var far ayarcılarıda ayarlayamadı dedi ki onlarda bu şekilde biliyor sanırım.Dedim manuel ayarsız hiç bir far olmaz ve kesinlikle ayarlatın karşıdan gelen rahatsız olur yok bu farlar böyle  yapacak bir şey yok dedi.Aynı şekilde yeni orijinalinde Passat B8 led farlı aracı kullanan ilede bu şekilde bir konuşmamız oldu.Otomatik yükseklik mevzusu maalesef yanlış anlaşılıyor. 

Otomatik mesafe degilde led matrix farlarda karşıdan dogrudan farlara yada aracın önüne çarpan ışık olmadığı sürece uzun hüzme veya ilave led ışık artışı yada sayısının artması ile farların gücünü arttırıp ışık mesafesinin daha ileriye ulaşması için sensör yada camera sistemi ile bagımlı çalışan bir sistem.Mauel far ayarı yüksek ise hali ile bu özellik tam kullanımayacaktır.Yoksa dediğiniz gibi hiç bir işe yaramayan bir özellik olarak kalır.

Otomatik yükseklik olarak ise çalışma prensibi yeni araçlarda yolun engebeli,yokuş yukarı ve aşagı gidişlerinde otomatik olarak dogru çizgi pozisyonunda kalmasını saglayarak araç önünü daha iyi görülmesi amacıyladır.

Matrix farların karşıdaki nesneye karşı ışık karartması tamamen gözün ışıkla yanılgıya düşürmemesi ve telaşeyle kusurlu hareklet etmesini önlemek amacıyla yapılmış güvenlik içindir.Güçlü ışık olması ise bu özelliği şart kılan bir unsur.Merceksiz xenon ve ledler işte bu tip sorunlara yol açan uygulamalar olduğu için şikayetlere,kazalara maruz bırakıyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap