İçeriğe Yönlendir
Yusuf Bayraktar

Selektörde uzunla birlikte kısa da yanıyor

Recommended Posts

Mehmet Duran

ben de geçenlerde arabamda giderken karşı şeritten gelen başka bir arkadaşı gördüm... karşılıklı selektör yaptık.... bir de gördüm ki arkadaş bana selektör yapınca hem kısa hem de uzun yandı... benim aracım marea... yani bizde de aynı anda hem kısa hem uzun yanıyor...bende xenon var onda yok...

İletiyi paylaş

Hasan Şenol

sellektör ile xenon a bi zarar gelecegını dusunmuyorum ben öyle olsa bi-xenonlu araclar her dakka ampul değiştirmek zorunda kalmaz mıydı?

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Her ampulün ve balastın belli bir ateşleme sayısı vardır.. Ampul ömrünü illaki etkiler...

İletiyi paylaş

Ali Aytun
Kısa farlarım H7 xenon kit,uzunlar ise normal H1 halojen,geçen gün fark ettim sellektör yapınca hem uzunlar hemde xenonlar yanıyo,sakıncalı bir durum,xenonların kısa sürede yanıp sönmesi.Sorun ne olabilir.ne yapmam lazım.

Arkadaşım Vw polo sahibiyim, daha önce xenon olmadığı için farketmemişsin, Bendede aynı şekilde çalışmakta,

Zaten sellektör yapınca kısaların sönseydi, her sellektör yaptığında xenonların kapanıp açılacaktı ve buda xenonların ömrünü azaltacaktı. Yani Bunu yapanlar doğru düşünüp yapmışlar :D

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu
Arkadaşım Vw polo sahibiyim, daha önce xenon olmadığı için farketmemişsin, Bendede aynı şekilde çalışmakta,

Zaten sellektör yapınca kısaların sönseydi, her sellektör yaptığında xenonların kapanıp açılacaktı ve buda xenonların ömrünü azaltacaktı. Yani Bunu yapanlar doğru düşünüp yapmışlar :D

arkadaştaki durum daha farklı. onda selektör yapınca kısalar yanıyor fakat bu kısalar kapalıyken oluyor yani gündüz.

İletiyi paylaş

Yusuf Bayraktar

Aynı sorun bende de var. araçta tek far rölesi kullanılmış. Siz far switchinden hangi hareketi yaparsanız yapın (sadece parkları açmak hariç) far rölesi tetikleniyor ve bu da direk olarak kısaları yakıyor. Uzunların yanması da siz uzun switchini çekince röleden uzunlar üzerine akım geçiyor ve uzunlar yanıyor. Tabi bunun için yine far rölesi tetikleniyor dolayısıyla kısalar yne yanıyor. Yani switct üzerinde yapılabilecek bi modifikasyonla olayı çözmek mümkün değil. Ancak uzun farı ayırıp yeni bi röle yeni bi tesisat yapmak gerekir ki çok zahmetli ve gereksiz olacağı kanısındayım.

Benim çözümüm ise şu.

Kısa fardan gelen elektriğe 2s lik bi gecikme devresi bağlıyorum. Bu devreyle xenonun rölesini tetikliyorum Kısaları açtığım an 2 sn geç açılıyor xenonlar. Böylece sellektör kolunu çekince hem kısaya hem uzuna elektrik gidiyor ama kısaya bağlı olan xenonlar selektör süresi 2 saniyeyi geçmeyeceği için yanmıyor. Sadece uzunlarla selektör yapabiliyorum.

Kısalara 2 sn den fazla elektrik gittiği anda yani kısaları açıp 2sn bekledikten sonra röle tetikleniyor ve xenonlar yanıyor. Ayrıca bu gecikme devresine paralel bi röle daha bağlayıp onla da uzunları kontrol ediyorum. Eğer kısalar yanıyorsa uzunların elektriğini sadece selenoide veriyor dolayısıyla bi-xenonun ışığı ile halojen uzunun ışığı bibirine karışmıyor saf bi-xenon ışığı yanıyor. Yok kısalar yanmıyorsa röle elektriği halojen uzunlara veriyor ve xenonlar yanmazken selektör yapabiliyorum.

devrenin tek dezavantajı kısaların yanması için 2 sn beklemenizin gerekmesi.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu

2 saniye kısa farların açılışı açısından hiç önemli değil bence. bütün sorunu halletmişiniz sonuçta. gayet mantıklı ve pratik bir çözüm.

İletiyi paylaş

Güven Özer

Bende sizden bi yardım istesem.Araçım Tofaş Şahin.Benim Sorumun Şu an kısalarda mercek uzunlardada far tası var yani farı 2 ye böldük.Şimdi uzunları yaktığımda kısalar sönüyor.Selektörde böyle bi sorun yok.Bulunduğum yerde elektirkçiler bu şekilde düzgün olduğunu yapacak bişey olmadığını söylediler.Ama sizlerden edindiğim bilgilerde bu yanlış ve düzeltile bilir.Bana araçımın bu sisteminde sağlıklı değişikliği nasıl yapacağımı şema ile göstere bilirmisiniz?Çok şey istedim farkındayım :)

İletiyi paylaş

Murat Atagenç
2 saniye kısa farların açılışı açısından hiç önemli değil bence. bütün sorunu halletmişiniz sonuçta. gayet mantıklı ve pratik bir çözüm.

gayet mantıklı ama kısalar yanarken uzuna alınca kısaların sönmesi mantıklı degil bence

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

H4 yapı bu şekilde çalışır.. Uzuna alınca kısa söner.. Selektörde sönmez..

Uzun ve kısa far rolesi arasına bir diyot bağlanmalı... Sorun ortadan kalkacaktır..

İletiyi paylaş

Güven Özer

Fikir Şçin TŞK.Bunu diyot konusunda nasıl yaptıracağım konusunda bi çözüm bulamadım.Parklardan direk xenona bağlantı yapsam ilerki zamanlarda bi sorun çıkarırmı.Konun başında bi arkadaş böyle bi çözüm önermiş basit görünüyor ama parkların çektiği akıma bakarak bu xenonun çektiği akımı kaldırırmı.TŞK.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
Fikir Şçin TŞK.Bunu diyot konusunda nasıl yaptıracağım konusunda bi çözüm bulamadım.Parklardan direk xenona bağlantı yapsam ilerki zamanlarda bi sorun çıkarırmı.Konun başında bi arkadaş böyle bi çözüm önermiş basit görünüyor ama parkların çektiği akıma bakarak bu xenonun çektiği akımı kaldırırmı.TŞK.

Xenonun akımı parktan geçmeyecek ki. Parkı yaktığında bağladığın ek röleyi tetikleyecek ve xenona akım vericek. Xenona ise direkt olarak aküden hat çekiceksin, tetiği parktan alıcaksın.

İletiyi paylaş

Güven Özer

Tşk.Parçalar şimdi oturdu forumda diyer konularındaki role bağlantısını yapmak kaldı.Bu konuyu buradaki elektirikçilere bir türlü anlatamadım.Olmaz deyip kestiriyorlar.Konuları biraz daha inçeleyip malzemeleri temin edeyim.

İletiyi paylaş

Yiğitcan Coşar
bu şekilde daha önceden söyleyen olmuştu. merakımdan soruyorum. sadece parkları yakmak nerede lazım oluyor mesela.

Önce senin sorduğun şeyi cevaplıyım.. Eğer bahsettiğin şekilde parklardan alırsa ve aracı kısa süreliğine biyere çekerse parklar açık kalacağı için farlarda sürekli yanacak araba çalışmadığı halde bence işi zora sokuyorsunuz he diyeceksiniz ki 4'lüleri yakıp parkları kapatsın oda bir seçenek tabiki...

Ama bence en mantıklısı gündüz de kısaları yanık dolaşsın hiç düşünmesin yanıyomu sönüyor mu diye... Hem trafik güvenliği artar...

İletiyi paylaş

Yusuf Bayraktar
gayet mantıklı ama kısalar yanarken uzuna alınca kısaların sönmesi mantıklı degil bence

Uzuna alınca kısalar sönmüyor ki. Zaten bi-xenon ışığının geldiği xenon ampülünü söndürmek çok saçma olur. Benim dediğim kısalar yanerken uzuna geçince bi-xenon devreye girecek ama halojen uzunlar sönecek. Yani uzunlar sürekli yanareken halojen xenon karışımı değil saf xenon ışık elde etmiş olacağız. Tabi bu durum opsiyonel isteyen her ikisinin yanmasını da sağlayabilir. Yeter ki xenonlar yanmazken selektör kolunu çekince xenonlar yanmasın.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Yasin Öcal

falcon93 önce sizin sorunuzua cevap veriyim uzundan kısaya 1n5001 gibi bir diyot baglayın sorununuz cözülür eger röle varsa prdaki uçlardan yapilir yani uzunları acınca kısayada elektrik gitcek ama kısayı acınca diyot kesecek ve gitmeyecek.. ama o zamanda konu baslığındaki sorun ortaya cıkar sellektörde cift far yanar sizin içinde sorun olmaz cunki xenon kullanmıyosunuz sanırım.. konu başlığını acan arkadasın aracında da aynı durum var sanırım eger böyle bir işlem uygulanmışsa diyot cıkarılır ama bu kezde uzunları acınca kısalar söner yani falcon93 arkadasın suanki durumu olur

İletiyi paylaş

Kaan Kara

konuyu hortlatacağım ama şu videoyu görünce aklıma geldi (videoda dikkat ederseniz sadece uzunlar yanıyor kısalar yanmıyor)

https://youtu.be/KpwZs9RaFjk

bizim araçta da selektör yaparken kısalar yanıyor. performans ampulünün yada mercek montajıyla xenona geçme düşüncemde bu biraz kafamı karıştırıyor. ne yapmam gerekir?

tarihinde Kaan Kara tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sinan Çatalkaya

Uzuna alınca kısalar sönmüyor ki. Zaten bi-xenon ışığının geldiği xenon ampülünü söndürmek çok saçma olur. Benim dediğim kısalar yanerken uzuna geçince bi-xenon devreye girecek ama halojen uzunlar sönecek. Yani uzunlar sürekli yanareken halojen xenon karışımı değil saf xenon ışık elde etmiş olacağız. Tabi bu durum opsiyonel isteyen her ikisinin yanmasını da sağlayabilir. Yeter ki xenonlar yanmazken selektör kolunu çekince xenonlar yanmasın.

bu yaptığınız işlem için hangi röleyi nereye bağladınız aynı işlemi bende yapmak istiyorum uzun ve kısa kabloların arasına pararlel mi yaptınız kısaca anlatabilir misiniz?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

konuyu hortlatacağım ama şu videoyu görünce aklıma geldi (videoda dikkat ederseniz sadece uzunlar yanıyor kısalar yanmıyor)

https://youtu.be/KpwZs9RaFjk

bizim araçta da selektör yaparken kısalar yanıyor. performans ampulünün yada mercek montajıyla xenona geçme düşüncemde bu biraz kafamı karıştırıyor. ne yapmam gerekir?

Kolda bağlantı olabilir mi ? Kısaya da tetik gönderiyordur belki ?

İletiyi paylaş

Sinan Çatalkaya

Kolda bağlantı olabilir mi ? Kısaya da tetik gönderiyordur belki ?

Bu videodaki honda civic gibi olmasını istiyorum selektörün ama nasıl bir röle il bağlantı yapmam gerek bilmiyorum nasıl olur ?

İletiyi paylaş

Sinan Çatalkaya
On 02.09.2009 at 23:06, Yusuf Bayraktar yazdı:

Peki ben bir şey sormak istiyorum size farlar tamamen sönükken selektör kolunu çektiğinizde uzunlar yanıyor bunda hem fikiriz değil mi?

peki selektör kolunu 4 sn çekili tuttuk o zaman yani 2. saniyeden sonra kısalarda mı devereye giriyor yoksa kısa hüzme anahtarını açmadan kısalar hiç bir şekilde devreye girmiyor mu? birde farlar kapalı iken selektör kolunu çekince kısaların xenon ampulu tetiklemiyor diyorsunuz fakat elektrik geliyor yani xenon beynine bu şekilde de xenon beyni selektör yapmış gibi oluyor fakat ampule güç mü ulaşmıyor ben orasını anlamadım

İletiyi paylaş

Sinan Çatalkaya

bu soruna pratik bir çözüm bulunabildimi kesin olarak?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
On ‎01‎.‎04‎.‎2016 at 22:14, Sinan Çatalkaya yazdı:

bu soruna pratik bir çözüm bulunabildimi kesin olarak?

Bildiğim kadarıyla hayır, forumda ben de bulamadım. Servet abiyle bir konuş bir çözüm önerebilir, hiç elektrikçilere sordun mu ordan da bişeyler çıkabilir. Aracın elektrik şemasına bakmak lazım, bana orjinal far rölesi üzerinde oynayarak ya da değiştirerek çözülür gibi geliyor.

İletiyi paylaş

Sinan Çatalkaya

Tamam teşekkürler

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...