• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Aydın Akın

BMW 3 E46 (1998-2005) Kapı Dış Açma Kolu ve Kapı Altı Aydınlatma

Recommended Posts

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Efendim herkese merhaba; Saygılarımı sunuyorum öncelikle...

Bu çalışmamı tamamlayalı bir ay kadar oldu, etrafa dağılmış fotoğrafları bir türlü toparlayıp yayınlama fırsatı bulamadım. Hem güzel göründüğü hem de karanlık ortamlarda kaldırımları fark edebilmek amacıyla yaptım bu çalışmayı. Şu anda aktif değil ama geri vites lambası ile de çalışır hale getirmeyi planlıyorum yakın zamanda. O zaman tam anlamıyla amacına ulaşmış olacak.

Öncelikle ledleri ekleyeceğim parçayı çıkardım. Fiziki yapısı led eklemeye çok müsait...

20170414_183835.jpg

20170414_183906.jpg

20170414_183912.jpg

Led olarak da 5mm led ve smd 5050 şerit led arasında kaldım. 1w veya 3w power led de düşündüm ama onları takabilmem için parçadaki metal iskeleti çok aşındırıp uğraşmam gerekiyordu. Bu nedenle power ledleri seçeneklerden çıkardım. 5mm ledler ise uçları aşağıda kalacağından çirkin bir görüntü olacaktı. Onları da eledim. Geriye 5050 şerit led kaldı. Aydınlatması da gayet başarılıydı bana göre...

20170415_020237.jpg

20170415_014503.jpg

Üçerli 5050 olacak şekilde şerit ledi kestim. Üçlü modül monte edeceğim yerden uzun olduğu için biraz katlamak ve metalin geometrisine uydurmak zorunda kaldım. Kesmekten iyidir.

20170418_011719.jpg

20170418_011648.jpg

20170418_011733.jpg

Şerit lede gelecek kablonun da metal kısımdan ezilmeden geçmesi gerekiyordu. Bunun için de metal parçada biraz yontma işlemi uygulamadım. Metal yumuşak olduğu için çok uğraştırmadı. Zaten küçük kesikler, basit oldu.

20170419_110935.jpg

20170419_110943.jpg

20170419_111003.jpg

Kablolar için de güvenli yol açtıktan sonra plastik kapakta ledlere denk gelecek şekilde delikler açtım. İlk uygulamam tam anlamıyla fiyasko :) Delikler ne biçim olmuş öyle. Neyse ki yere bakan kısım, gözle görülmüyor :) İkinci üçündü dördüncü derken delikler güzelleşmeye başladı elbette. Bu arada bu delikleri henüz kapatmış değilim. Deliklere uygun pleksi daireler ayarlayıp soğuk silikon ile delikleri kapatacağım.

20170418_011814.jpg

20170419_110902.jpg

Montaj aşamasının fotoğraflarını çekemedim. Fakat çok da teferruatı yoktu. Kılavuz tel yardımı ile dışarıdan içeriye kabloları aldım ve daha önceden kapı körüğünden kapı içerisine geçirmiş olduğum iç aydınlatma kablosuna bağladım.

Bunlar da ledlerin çalışır halleri. Tamamen karanlık ortamda oldukça başarılılar. Sokak lambası olan yerlerde de yine de kendilerini gösteriyorlar. Mutluyum :p

20170511_194221.jpg

20170511_195238.jpg

20170511_195251.jpg

20170511_195315.jpg

Bu da uygulamanın videosu. Umarım beğenirsiniz :)

Daha bitmedi :D

O kadar uğraşmışken, kapı altlarına da biraz led serpiştireyim istedim. Malum Ağrı burası, tozu, toprağı, çamuru, karı eksik olmuyor. Bol bol da elektrik kesiliyor. Karanlıkta yaşa basmayalım :)

Bağlantısını kapı koluna da almış olduğum iç aydınlatmadan çaldım :) Paralel :)

Kapı altlarında uygun yerleri belirleyip şerit leddeki 5050 çiplere denk gelen kısımları matkapla büyük zevkle deldim :D

Peşinden sıcak silikon ve işlem tamam. iki adet üçlü şerit led olsa güzel olacakmış bagaja eklediklerim gibi ama olsun bu da hayli yeterli oldu.

20170419_153501.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Bunlar da uygulama sonrası çekimler. Bence aydınlatma yeterli gibi, kapı kolundaki aydınlatma ile birleşince geniş bir alanı aydınlatabiliyor. Belki ileride Ağrıdan gittiğimde mesela :) içini biraz daha oyar bir modül daha eklerim. Kim bilir :)

20170605_232212.jpg

20170605_232226.jpg

20170605_232239.jpg

20170608_192953.jpg

20170608_193009.jpg

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Bu kapi kolundaki ledleri geri Vites lambasına nasıl bağlarım?

Roleyi 4 bacak mı alayım yoksa 5 bacak mı? 20a standart bir role işimi görür herhalde? 

Tabi bu arada kapi kolundaki ledler ic aydınlatmaya bağlı. Yani geri vites lambası yandiginda hem kapı kolundaki ledler yanacak hem de arabanın içerisindeki lambalar yanacak. Içerideki lambaların yanmamasi lazım:unsure2:

tarihinde Aydın Akın tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ali Saruhan    39
Ali Saruhan

eline sağlık.
bak geri vites için akıl diyeyim. ayna altlarına güçlü power led tak açısı iki kapının ortasına doğru olsun.
geri vitese takınca aracın sağını ve solunu kaldırıma yaklaştırırken çok faydası olur. Çinde bu iş için adamlar ayna kapağı yapmışlar. benim ayna müsait olsa yapardım ama çok dar içi

bu yaptığın küçük ledler parkta bir işe yaramaz demedi deme :)

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Yav bayadir ugrastigim icin herhalde hevesim kacmaya basladi :) Aslinda xenon kiprasmaya basladigimdan beri yok hevesim.

Bir de aynanin alti musait degil yer olarak. Daha once aklima geldi bakmistim aynanin altina, vaz gecmistim. ?

tarihinde Aydın Akın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Role geri vites içinde baglanacaksa şart.Role tetiğini geri vites artısına baglayınca park ucunu kesecek ve geri vitese aktaracak.5 bacaklı role alman gerekiyor minik role yada 20 fazlası ile yeterli.Lakin bunu her kapıya yapman şart.Yada her kapıdan ortak uç yapıp ortada bir yerde birleşimi şart.Her kapıya yaparsan minik role kullan.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

4 kapıyı tek kabloda birlestirmistim abi daha önce. Ucuna sigorta takıp ic aydınlatmaya bağladım. Tek tek kapılarla uğraşmaya gerek yok neyse ki.

Peki geri vitese taktığımızda kapi ledleri ilebirlikte içerideki lambalar yanmasın diye ne yapacağız:unsure2:

İletiyi paylaş

Ali Saruhan    39
Ali Saruhan

çok kolay 4 adet 4001 diyot alacaksın ledlere gelen 4 kabloya bağlayacsksın olay biter geri besleme yapmaz birbirine
maliyet 25kr

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

4 kapıya elektriği tek kablodan dağıttım. Tek diyot koysam olur o halde sanırım.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Diod olmaz.Tamam geriye akım vermez lakin park açık değil ve geri vitesle gidilecek direkt olarak parklarada akım gidecek hepsi çalışır diod aşırı ısınır.

Role şart bu işlemde.Tek 5 pinli role ile ortak uç ledlerin ucuna baglanacak,diğer uçlar park ve gerivitesRole tetik ucuda gerivites ucu olacak. 

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Ben once bi role alayım ondan sonra sorayım,  iki direnç iki ledden oluşan devrem var o da yanmasın ??

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş

Güzel olmuş güle güle kullan. O kolun içi su almıyordur umarım.:good1:

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Eyvallah abi, sağol. Delikleri bilerek kolun aşağı kısmına yaptım su girmesin diye :lol::lol::p

Uygulamayı yaptıktan sonra oldukça fazla yağmur yedi ama Henüz herhangi bir cıvıma olmadı. En azindan sigortası atmadı ama deliklere kapak şart.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap