• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Aydın Akın

BMW 3 E46 (1998-2005) Ön Koltuk Arkası Arka Yolcu Ayak Aydınlatması

Recommended Posts

Aydın Akın    136
Aydın Akın

Herkese selamlar, saygılar;

Aracın içini dışını ledlendirmeye son sürat devam :)

Sıradaki; ön koltukların arka kısmında yere bakan bölümleri aydınlatmaktı ve dün akşam itibarı ile fotoğrafları da aldıktan sonra işlem tamamdır. Umarım bozulmadan uzun süre gider :p

Bu çalışma ile iç aydınlatma ile birlikte arka yolcu için ayak aydınlatması da yanmış olacak, ayrıca gece yolculuk esnasında ihtiyaç durumunda on off anahtar ile istendiğinde ayrı bir şekilde de çalıştırılabilinecek.

! Bütün işlerim bittikten sonra hepsi için ayrıca sigorta kutusu ekleyeceğim için bu çalışmamda da sigorta kullanmadım fakat yapacağınız çalışmalarda ışıklandırmadan önce mutlaka sigorta kullanmanız tavsiye edilir. !

Öncelikle araç kilitlendiğinde elektriği kesilen ve kilitler açıldığında ise sürekli elektrik gelen aydınlatma hattı ve iç aydınlatma hattından birer adet tetik aldım. Şaseyi de en yakın şase kablosundan aldım. Neredeyse koltuğa bağlayacaktım şaseyi o kadar kısa olsun istedim çalışma alanının zorluğundan dolayı :p

Ön koltukların altından kabloları geçirerek arka kısıma ulaştırdım. 

Koltuğun arka kapağını internetten bulduğum video sayesinden kendim takmış gibi söktüm :p

Beğenerek aldığım on off anahtarların yerini belirledikten sonra kapağa montajını gerçekleştirdim.

20170520_171710.jpg

20170520_171635.jpg

20170520_171644.jpg

Ardından 3'lü 5050 şerit led modülleri hazırladım. İç aydınlatmada 1 adet, on off anahtar ile 2 adet yanacak şekilde tesisatı da tamamladım.

Denemesi de tamamdır. Montaja hazırız.

20170521_002545.jpg

20170521_010041.jpg

Efendim bu da videosu. Umarım beğenirsiniz, sizler için yaptım :p

İletiyi paylaş

Ali Saruhan    39
Ali Saruhan

bıçkın dolmuş şoförünün aracı gibi olmuş

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

şaka şaka elinize sağlık. sırada koltuk ısıtma var. padleri çinden alıp takın artık

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın
gönderildi (düzenlendi)

Koltuk ısıtma ha deyince bulabileceğim bir şey değil. Eskişehir'e dönmem lazım. O nedenle seneye ertelemek istiyorum yoksa aklımdaydı o da :)

Bir an önce bitirmek istedim o nedenle aklımda kalan eksiklikler var. Koltuğun tam altını aydınlatmıyor bu düzenek. Koltuğun tam altına da eklemek istiyorum.

Led deliklerini ya pleksi ile ya da uygun kalınlık ve uzunlukta aydınlatma kapağı ile kapatmak da istiyorum. Bakalım zamanla düzenleyeceğim.

1 saat önce, Ali Saruhan yazdı:

bıçkın dolmuş şoförünün aracı gibi olmuş emoji14.png

Servet abi seni daha iyi anlayabiliyorum :)

tarihinde Aydın Akın tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ali Saruhan    39
Ali Saruhan
Koltuk ısıtma ha deyince bulabileceğim bir şey değil. Eskişehir'e dönmem lazım. O nedenle seneye ertelemek istiyorum yoksa aklımdaydı o da

Bir an önce bitirmek istedim o nedenle aklımda kalan eksiklikler var. Koltuğun tam altını aydınlatmıyor bu düzenek. Koltuğun tam altına da eklemek istiyorum.
Led deliklerini ya pleksi ile ya da uygun kalınlık ve uzunlukta aydınlatma kapağı ile kapatmak da istiyorum. Bakalım zamanla düzenleyeceğim.

Servet abi seni daha iyi anlayabiliyorum

hahha servet beyi forumlardan takip ediyorum. esprili yardımsever ve şaka kaldıran biri olduğuna kanaat getirip konusuna esprili bir mesaj atmıştım :) o aklına geldi galiba

Bu arada pad için Çinde Universal padlerden alıp yapabilirsin devresi hazır rölesi falan var. Eskişehir soğuk olur :)
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın

3 yıl Ağrı'dan sonra t-shirt ile gezebilirim her yerde:lol:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ali Saruhan    39
Ali Saruhan
3 yıl Ağrı'dan sonra t-shirt ile gezebilirim her yerde

bolu ya beklerim
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın

Dün gece 2 dereceydi. Ötesi ne olabilir :bambam:

İletiyi paylaş

Ali Saruhan    39
Ali Saruhan
Dün gece 2 dereceydi. Ötesi ne olabilir :bambam:

buradaki tepeye kar yağdı abantı görüyorum ;)

İletiyi paylaş

Ulaş Darıcı    0
Ulaş Darıcı

öncelikle emeğinize sağlık çok güzel olmuş,

kapı kolu aydınlatmadan bende yapmak istiyorum :) bunu da araştırdım bulamadım...

''iç aydınlatma hattından birer adet tetik aldım'' yazmışsınız bunu tam anlayamadım.

ben bunun bir değişiğini kapı altı aydınlatma yapmak istiyorum fakat e46 çok karışık hattı nereden nasıl alacağımı bilemiyorum

var mı bir tavsiyeniz

takipteyim 

syg.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın

Teşekkür ediyorum öncelikle. Hosgeldiniz aramıza. 

Sag ve sol kapı altlarından gecen elektrik hattında su an rengini hatırlamıyorum arka direklerdeki aydınlatmaya giden iki adet kablo var. Bu iki aydınlatma kablosundan biri ic aydınlatma diğeri de isteğe göre ac kapa anahtarlı aydinlatmaya bağlanıyor. Bu kablolardan ikisini de on kapıya kadar takip ettim ve on koltuklarin altina yakin yerden paralel aldım.  Ardından koltuklarin altına döşeme içinden kılavuz yardımı ile geçirip koltuk arkasına çıkardım. 

Detaylı fotoğraf cekeyim birazdan. Şansına döşemeleri kapatmamistim henüz :)

Kapı altı aydınlatma için de ic aydınlatma kablosundan paralel alacaksın. Yukarıda bahsettigim kablo ile aynı. Yalniz kapı korugunden kabloyu geçirirken zorlanabilirsin. Körük civatasini çıkarmak da hayli zor. Uygun anahtarı bulman gerekir. 

İletiyi paylaş

Ulaş Darıcı    0
Ulaş Darıcı

hoşbulduk teşekkür ederim,

e46 için çok güzel paylaşımlarınız var:)

körüğü açmada yapabileceğimiz bir yer yok mu?

kapı açıldığında ambiyans lambaları yandığına göre bir anahtar olması lazım, bulamadım yerini.

resim paylaşırsanız mutlu olurum. 

çok başarılı bir çalışma olmuş.

syg.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın
gönderildi (düzenlendi)

Körükten kablo geçirmeden yapmaya çalışmak daha zor olur. Kapı açılınca ic aydınlatmayı tetikleyen switchin yerini ben de bulamadım. Ya kapı kilidinin yaninda ya da kapı gergisinin yanında. Kapıyı detaylı söküp bakmak gerekecek. Bu da körüğe kablo geçirmekten daha zor olur. Ayrıca bu switchin nasıl bir şey olduğu da meçhul. Bir kılavuz tel bulup kabloyu körükten geçirmek daha mantıklı.

Kırmızı sarı ve kırmızı mavi renkte iki kablo geliyor arka direk aydinlatmaya. Bunlardan biri ic aydınlatma diğeri de on off anahtara bağlı aydinatma ama su an hangisi neydi hatırlamıyorum. Koltuk altındaki aydınlatmalar için ikisini de kullandım ben. 3 tane 3'lu 5050 modul ledi yan yana siraladim. Ortada kalanı ic aydınlatmaya kenarlarda kalanları da kapi kilidi acikken sürekli akım olan on off anahtarla yanan lambalara giden hatta paralel bagladim. Fotoğrafları ekliyorum. 

Bu sol arka direkteki aydınlatmanın soketi.

20170618_162009.jpg

Bu sol arka kapı altından gecen kablolar.

20170618_162046.jpg

Bu sol ön kapı altından gecen kablolar. Soketteki kırmızı sarı ve kırmızı mavi renkli kabloları buraya kadar takip edip koltukların altına paralel aktardım. Ayni zamanda kapı dış açma koluna da buradan paralel aldım. İc aydınlatma kablosu ama rengini hatırlamıyorum su an. Kırmızı sarı veya kırmızı mavi den birisi.

20170618_162056.jpg

20170618_162147.jpg

Bunlar da koltuğun altındaki döşeme içinden geçirdiğim ve kabloların koltukların altına bağlandığı fotoğraflar.

20170618_162157.jpg

20170618_162210.jpg

20170618_162224.jpg

tarihinde Aydın Akın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.670
Selçuk Keleş
On 18.06.2017 at 16:42, ulash yazdı:

hoşbulduk teşekkür ederim,

e46 için çok güzel paylaşımlarınız var:)

körüğü açmada yapabileceğimiz bir yer yok mu?

kapı açıldığında ambiyans lambaları yandığına göre bir anahtar olması lazım, bulamadım yerini.

resim paylaşırsanız mutlu olurum. 

çok başarılı bir çalışma olmuş.

syg.

Ad ve soyadınızı bildirin, üye adınızı değiştireceğim.

İletiyi paylaş

Ulaş Darıcı    0
Ulaş Darıcı
19 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Ad ve soyadınızı bildirin, üye adınızı değiştireceğim.

Ulaş DARICI

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.242
Oktay Toker

Sizin araçlarda ve bir çok elektronik kontrollü araçlarda Swich kapı kilit meaknızmasının içinde minik bir parça.

Eski ve yeni bir çok modellerde ve Manuel araçlarda kapı iç alt kısımlarda butonlu bir swich olur.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın

R19'da kapilarda değil de kasada oluyordu o anahtar. Kapı kapaninca anahtarin cubugunu içeriye itip elektriği kesiyordu. Ben de boyle bir sey aradım calismalara baslarken ama hic bir iz bulamamis ve vazgecmistim.

Fakat tam da su anda aklima bir sey geldi. Kapi icinde switch varsa mutlaka onun kablosu korukten kapi icine gidiyordur. Bak bu basta aklima gelseydi iyiymiş, arar bulurdum.:vreka::vreka::vreka:

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.242
Oktay Toker

Kilit dili mekanik kısmının bir yerinde sabit oluyor.Kilit kısmını açıkça görebiliyorsan swich te görülür.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın

Görmek mümkün değil. Sökmek lazım. daha once kilit acma kapama kablosunu bulmak icin bakmistim ama sokmekten vaz gecmistim.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.242
Oktay Toker

Kilit mekanızmasından çok kablo çıkacağını sanmam.Ona göre takip edilebilir.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın

Fotoğrafı vardı, hatta daha önce paylaştım sanırım. Bulursam tekrar ekleyeyim buraya.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap