• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Ali Koç

Gündüz farı için aküden bağlantı

Recommended Posts

Ali Koç    0
Ali Koç

Selamın aleyküm arkadaşlar bişey sormak istiyorum gündüz farlarını bağlamak için aküden direk "+" ve  "-" bağlatı alsam araç içine bir anahtar ile kontrolünü sağlasam parklara felan değil sabit kendi başına bir bağlantı yapsam istediğim de açıp kapatmak için bu mümkün mü acaba ? Olabilir mi böyle durum akü 72 amper 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Anahtarı açık unutmadığın sürece sorun olmaz ve Akünün gücüde sorun olmaz.Voltajı kontak açılınca gelen bir yerden alırsan bu sıkıntıda olmaz. 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ali Koç    0
Ali Koç

Anahtarı açık tutmadığından kastın marşı kapatınca demek istedin mi Oktay bey ? 

Ben aküden bağımsız çekmek istiyorum ben araç

içine kontrol etmek için bir anahtar koyup sürekli açık olmasını da istemiyorum canım istediğinde açmak için elektrik gelecek ama anahtarı açmadığım sürece  devreye girmeyecek bunu istiyorum 

Oktay bey birde kontak açıkken nereden elektrik alabilirim en basit şekilde aslında dediğiniz daha mantıklı unutsam bile otomatik devre dışı olur sistem mümkün olduğu kadar araç üzerinde olan elektrik kabloları kesip ek yapmak istemiyorum basit şekilde nasıl yaparım siz daha iyi bilirsiniz araç kangoo 2 Yeni kasalardan 2008-2013 arası 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

araç modelinin önemi yok.

Role baglanacak.Sigorta kutusundan kontak açılınca artı gelen ve kontak kapatınca giden sigortadan paralel roleye tetik verilecek..lede artı isterseniz baglayacağınız anahtardanda geçişi sağlanır.

İlk cümlendeki sorunun cevabını zaten siz yazmışsınız.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ali Koç    0
Ali Koç

Teşekkürler Oktay bey çok güzel izah ettiniz umarım yaparım ☺ kendime pek güvenemiyorum bu konuda ama bakalım çok sağolun 

İletiyi paylaş

Ali Koç    0
Ali Koç

Oktay bey birşey daha sormak istiyorum akü den direk "+" ve "-" aldığım taktirde roleye gerek varmı dün bu konu hakkında baya araştırdım kimi siteler de kesin lazım diyor kimisi pek önemi yok diyor ( bağımsız kontrol edeceğim )

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.657
Mahmut Akbulut

Neden röle tertibatı ? Sistemi açık unutmamanız için sağlıklı olan uygulama şeklidir , rölesizde olur ama biz bunu tavsiye etmiyoruz . 

Röleyi aküden besleyip tetiği kontak ACC konumundan alacak ve sistemi bir anahtar yardımı ile aktif edeceksiniz . 

Rölenin 30 numaralı bacağına aküden + tetik gidecek ve araya mutlaka sigorta bağlanacak ...

Rölenin 85 numaralı bacağına akü yada araç karoserinden - (şase) bağlanacak ...

Rölenin 86 numaralı bacağına açma/kapama anahtarından gelen + tetik bağlanacak ... (Açma kapama anahtarına gelecek + tetiği sigorta kutusunda bulunan kalın kırmızı kablodan alabilirsiniz bu kablo sadece kontak açıkken enerji verir . Ve mutlaka araya sigorta konulacak)

Rölenin 87/87a numaralı bacağından gündüz ledlerinin + girişine bağlanacak ... 

post-4834-0-76924700-1327443413.jpg

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Kullanacağınız roleye baglı olan bir durum.Normal tip roleler + ve - kutup farketmez.Role tetik uçlarına diod atılırsa farkedilir.Bazı rolelerde içinde diod yada led oluyor bunlarda farkediyor.

İletiyi paylaş

Ali Koç    0
Ali Koç

Dediklerinize kesinlikle katılıyorum doğru diyorsunuz asılda olanda bu zaten ama benim çekindiğim röleyi bağlama uygun + kontağı bulma gibi durumlar yoksa dediklerinize karşı çıkmıyorum aküden direk +\- aldığım zaman basit bir anahtarlar işlemi tamamlamak o kadar çok araç içi elektrik bilgisine sahip değilim ben o sebepten basite yöneliyorum kusura bakmayın böyle düşündüğüm için teşekkürler gene de sağolun 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Kusurluk durum yok.Şema basit azıcık kendini yor bu şekilde yapmaya çalış.Zaten araç içine kablo çekeceksin.aküye baglantı verip roleden geçireceksin.Araç tesisat ile siğortadan bir kablo tetiği alacaksın o kadar.Tavsiye olunur.:good1:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Ali Koç    0
Ali Koç

Kusura bakma dememin sebebi sizi uğraştığım içindi gene de çok sağolun uğraştırdım sizi 

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.657
Mahmut Akbulut

Bence az bile Ali bey , neden mi?  %100 Türk Malı da ondan . Aynı işi yapacak Çin malı röle 10$ seçim sizin ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ali Koç    0
Ali Koç

Normal diyorsun yani teşekkürler Mahmut Bey 

düşünceleriniz için 

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Benim burada anlamadığım şey;

1- Şemada 86 numaraya on-off anahtarı nasıl bağlayacağız? Anahtarda en az iki uç olmuyor mu bağlamak için. Hadi birini rölede 86ya bağladık, anahtarın diğer ucu nereye bağlanacak?

2- Röle bacak numaralarından bahsedilmiş buradaki şemada. 85-86-87 kodlarını anladım ve bu şemayı uygulayabilirim anahtar olayını da çözersem. Ama linkte verilen röledeki numaralar farklı. Bu numaraları şemadaki numaralardan hangisine eşleştireceğiz. Bunun bir metodu var mı yoksa linkteki röle farklı mı?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Anahatr seri baglanır.86 ucuna kablo önce anahtara girer,anahtarın diğer ucundan çıkar ve role 86 ya baglanır.amaç 86 ucundaki kabloyu kontrol etmek.

Şema emsaldir.Pin yapıları numara farklı olsada aynıdır.Kare role olanlarda standardır.Farklı roleler tipide baglantı pinleride farklı olur.Şema baz alınıp role yapısına göre baglantı yapılmalıdır.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Röle dersine daha çok çalışmam gerekiyor :) Ben her numaranın farklı bir görevi var zannettim başta :)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.657
Mahmut Akbulut
10 saat önce, Aydın Akın yazdı:

Benim burada anlamadığım şey;

1- Şemada 86 numaraya on-off anahtarı nasıl bağlayacağız? 

Anahtara , sigorta kutusu üzerinden bir + tetik bulunup çekilecek , bu tetik kontak ACC çıkışlı olursa daha sağlıklı olur kontak açılmadığı sürece aktif olmaz...

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Ali Koç    0
Ali Koç

Selamın aleyküm vermiş olduğunuz bilgilere göre uygulamayı denedim çalıştı herşey için teşekkürler sağolun. Deneme işlemini çakmaklıktan hat Alarak yaptım akü yanında olan sigorta kutusunu açamadım kangoo 2 araçlarda akü felan sökülmesi lazım bu sebepten çakmaklıktan aldım fakat bu kabloyu kabut tarafına nasıl geçiririm ? Bir geçiş bulamadım 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Kaputu açınca gösterge hizasına gelen kenara doğru geçiş lastikleri yada lastik tıpalar olur.Onlardan birini çıkarırsan içeriye kabloyu çekersin.Kılavuz tel kullanma şart olabilir.Direksiyon mil kısımlarından içeriye giriş olur.Bütün araçlarda genelde mevcuttur.

İletiyi paylaş

Ali Koç    0
Ali Koç

Oktay bey çok sağolun :) sizde olmasanız ne yaparız her konuda bilgi sahibisiniz maşallah ??

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Yardımcı olabiliyorsam sevinirim.Ben olmasam mutlaka yardımcı olacak arkadaşlarımız mevcuttur.Konuyu görünce yazacaklardır.:good1:

Sanayide 15 yıla yakın çıraklık yapmanın verdiği  tecrübe.:)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Lokman Ceritlioğlu    141
Lokman Ceritlioğlu

elonun tetik rolesinden alıp kullandım, ömürlük oldu, Maşallah.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap