• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Muhammet Çolak

Tofaş Doğan/Şahin bi-halojen mercek far

Recommended Posts

Muhammet Çolak    0
Muhammet Çolak

s.a aranız yenı katıldım ben tıze cayelındenım. 

ben bihalojen h7 mercek ile mercekli fa yaptım ısıklandırma guzel fakat uzunları acınca farlar kesıyor perde ınıyor nedendır acaba ve ne yapılması gerekır .

bıde odaklaması pek ıyı deyıl odaklamasını nasıl yapabılırım.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

6.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

18.jpg

22.jpg

38.jpg

15965845_399937433685022_7970997105349488663_n.jpg

16002797_399937490351683_5132709184903954985_n.jpg

20170205_191516.jpg

20170205_194129.jpg

20170205_194140.jpg

16833042_417695195242579_1555185685_o.jpg

16880134_417695181909247_764761004_o.jpg

16910816_417695148575917_331256551_o.jpg

16924189_417695145242584_665643752_n.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Hoş geldiniz.elinize sağlık.Şapka seçimide dahil görsellik güzel olmuş.

Hella h7 bi-halojen yok.Taktığınız mercek elde yapma gibi bir versiyon.D2s reflektör kısmı değişimi olmuş yada ampul takılan kısım değişmiş ki öyle görünüyor H7 nin iç bogazı dar olur.Genişletilmiş sanki.Bu işlemn ya ampul odagını engelliyor yada ampul oturmamış ki o aparat ile otutturmak zor değil ki sonuç olarak ampul odak sorunu mevcut.Yada perde aşagıda takılı kalıyor tam çizgiye oturmuyor.

Ampul yerine oturuyorsa Mercek değişimi şart gibi.Bu şekilde karşıdakiler aşırı rahatsız olur direkt uzunlarla yolculuk yapmış oluyorsunuz.

Bi-halojen yerine d2s mercek alıpta yapsaydınız daha kalite olurdu yaptığınız işlemlere degerdi.H7 için uğraşılınca cidden üzülüyorum.

Linkteki konudaki roleli sistemi yapın yada 6 amper diod alıp uzun kablosundan seri olarak didoun çizgili kısmı kısa far kablosuna denk gelecek şekilde baglarsanız düzelir.Yaptıysanız farklı bir sorun var demektir.

http://www.geceucusu.com/topic/5850-r%C3%B6le-nedir-nas%C4%B1l-ba%C4%9Flan%C4%B1r-r%C3%B6leyle-neler-yap%C4%B1l%C4%B1r/?page=2

http://www.geceucusu.com/topic/946-h4de-selekt%C3%B6rle-uzunlar%C4%B1-yak%C4%B1nca-k%C4%B1salar%C4%B1n-s%C3%B6nmesi/

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Muhammet Çolak    0
Muhammet Çolak
3 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Hoş geldiniz.elinize sağlık.Şapka seçimide dahil görsellik güzel olmuş.

Hella h7 bi-halojen yok.Taktığınız mercek elde yapma gibi bir versiyon.D2s reflektör kısmı değişimi olmuş yada ampul takılan kısım değişmiş ki öyle görünüyor H7 nin iç bogazı dar olur.Genişletilmiş sanki.Bu işlemn ya ampul odagını engelliyor yada ampul oturmamış ki o aparat ile otutturmak zor değil ki sonuç olarak ampul odak sorunu mevcut.Yada perde aşagıda takılı kalıyor tam çizgiye oturmuyor.

Ampul yerine oturuyorsa Mercek değişimi şart gibi.Bu şekilde karşıdakiler aşırı rahatsız olur direkt uzunlarla yolculuk yapmış oluyorsunuz.

Bi-halojen yerine d2s mercek alıpta yapsaydınız daha kalite olurdu yaptığınız işlemlere degerdi.H7 için uğraşılınca cidden üzülüyorum.

Linkteki konudaki roleli sistemi yapın yada 6 amper diod alıp uzun kablosundan seri olarak didoun çizgili kısmı kısa far kablosuna denk gelecek şekilde baglarsanız düzelir.Yaptıysanız farklı bir sorun var demektir.

http://www.geceucusu.com/topic/5850-r%C3%B6le-nedir-nas%C4%B1l-ba%C4%9Flan%C4%B1r-r%C3%B6leyle-neler-yap%C4%B1l%C4%B1r/?page=2

http://www.geceucusu.com/topic/946-h4de-selekt%C3%B6rle-uzunlar%C4%B1-yak%C4%B1nca-k%C4%B1salar%C4%B1n-s%C3%B6nmesi/

oncelıkle hos buduk :) tesekkur ederım.ben mercek isini ilk defa yaptıgım ıcın bazı sıkıntılar cıktı tabıkı. ben mercegı aldıgım abi bana bi halojen dedı fakat cızgı dışında hıcbır sıkıntım yok halojen olmasına rağmen farlarımın ışığı 2 kat arttı ve göz alması yarıya düştü şu an çok memnunum ama dedıgınız gıbı bırdahakıned1s veya d2s mercek almayı dusunuyorum kesınlıkle .bıde halojen tercıh etmemın sebebı muayneden gecıyor dedıler bıde ampul fıyatları uygun olması malumm öğrencilik :) odaklama konusuna gelırsek ampulu oynatınca cızgı duzelıyor reflektorde bısey yok gıbı fakat ampulu bır turlu tam oturtamıyorum sokete yukarıya asagıya oynatınca cızgı duzelıyor . bıde ben buna  xenon setı taksam verım alabılırmıyım?.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Tahmin ettiğim gibi ampulü tutan kısım değişmiş.O aparatla oraya oturmaması mümkün değil. ampulü tutucuya yerinde oturttunmu diyeceğim ama oturmaz ise zaten ampulü orayada takamazsın.

2 cümlen var.ampul ucuz öğrenciyi ve xenon takımı sorman.Birbirine zıt.Ayrıca zaten h7 lere xenon kit önerimiz,tavsiyemiz zaten olmaz.

D2s mercek ve xenon takmış olsan muayene için xenonu idareten sökersin bu apul taktığın gibi muayene için günlük takarsın muayeneden geçersin sonra xenonu tekrar takarsın olur biter.

İletiyi paylaş

Muhammet Çolak    0
Muhammet Çolak
gönderildi (düzenlendi)
4 saat önce, Oktay Toker yazdı:
23 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Tahmin ettiğim gibi ampulü tutan kısım değişmiş.O aparatla oraya oturmaması mümkün değil. ampulü tutucuya yerinde oturttunmu diyeceğim ama oturmaz ise zaten ampulü orayada takamazsın.

2 cümlen var.ampul ucuz öğrenciyi ve xenon takımı sorman.Birbirine zıt.Ayrıca zaten h7 lere xenon kit önerimiz,tavsiyemiz zaten olmaz.

D2s mercek ve xenon takmış olsan muayene için xenonu idareten sökersin bu apul taktığın gibi muayene için günlük takarsın muayeneden geçersin sonra xenonu tekrar takarsın olur biter.

1.si öğrenci olmam hobilerime engel vermez ve 2.si xnenon u sormam  illa para verip almak ta demek deyıl elımde olduğu için sordum 3. sü yine dediğim gibi ilk defa yaptığım için ve bu işleri sadece tecrübem olmadığı için böyle oldu ama her şey bir tecrübedir öyle deyılmı.  bir dahakı farımı dediğiniz gibi kesinlikle d2s veya d1s yapıcağım ve o çizgi varya ona hastayım işte :) beenim enbaşta yaptığım hata bu foruma gec gelmekmiş.

tarihinde muhammet çolak tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

Hobilere,öğrenci olmana,xenon takım elinde olsun olmasın takma işlemine ben dahil kimse karışamaz.Saygı duyulur.

Anlatımlarına göre ben yorum yaptım.Detay ve detaya ait cümleler sende saklıdır.ilk anlatımda detay vermiş olsa idin ona göre yorumlarda ortaya çıkar.Sizi istemeden kırdım ise affola,

Muayene için yazdığın anlatım olan cümleye binaen son cümlemi yazdım.

Tecrübe olarak ilk deneyimin için ilk yorumumda gerekli cevap verildi.

İletiyi paylaş

Muhammet Çolak    0
Muhammet Çolak
12 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Hobilere,öğrenci olmana,xenon takım elinde olsun olmasın takma işlemine ben dahil kimse karışamaz.Saygı duyulur.

Anlatımlarına göre ben yorum yaptım.Detay ve detaya ait cümleler sende saklıdır.ilk anlatımda detay vermiş olsa idin ona göre yorumlarda ortaya çıkar.Sizi istemeden kırdım ise affola,

Muayene için yazdığın anlatım olan cümleye binaen son cümlemi yazdım.

Tecrübe olarak ilk deneyimin için ilk yorumumda gerekli cevap verildi.

allah razı olsun abi akıl fıkır verdın benı aydınlattın ben senı kırdıysam affola hakkını helal et

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

Beni kırman çok zor.İçin Rahat olsun.

Sorularına karşılık verilen cevaplar sadece soruya yoruma göredir.Yoruma göre soru üretmek değilde aradığın cevaba yönelik cevap araman kafidir.Amaç soruna sorun değil cevap  bulmaktır.Buda detay içerikli açık anlatım soru ile olacaktır.:good1:

Forumu güzelce okumanı tavsiye ederim.Xenon hakkında vesai,re bir çok yorum yaşanmış sorunlar ve bulunan cevaplar fazlası ile mevcut.Takıldığın ne tür işlem olursa yazarsın cevaplar ona göre gelecektir.:good1:

İletiyi paylaş

Muhammet Çolak    0
Muhammet Çolak
13 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Beni kırman çok zor.İçin Rahat olsun.

Sorularına karşılık verilen cevaplar sadece soruya yoruma göredir.Yoruma göre soru üretmek değilde aradığın cevaba yönelik cevap araman kafidir.Amaç soruna sorun değil cevap  bulmaktır.Buda detay içerikli açık anlatım soru ile olacaktır.:good1:

Forumu güzelce okumanı tavsiye ederim.Xenon hakkında vesai,re bir çok yorum yaşanmış sorunlar ve bulunan cevaplar fazlası ile mevcut.Takıldığın ne tür işlem olursa yazarsın cevaplar ona göre gelecektir.:good1:

cok tesekkur ederım ıcım rahatladı gerçekten.o zaman forumlamaya dewamm:):rolleyes:

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

:good1:

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.390
Mahmut Akbulut
14 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Hella h7 bi-halojen yok.Taktığınız mercek elde yapma gibi bir versiyon.D2s reflektör kısmı değişimi olmuş yada ampul takılan kısım değişmiş ki öyle görünüyor H7 nin iç bogazı dar olur.

@Oktay Toker Abi OEM Hella H7 bi-halojen mercek var Skoda roomster dan çıkıyor . Passat B5.5 ten çıkanlar H7 halojen mercek ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Murat Engin    48
Murat Engin

+1

benim arabamda da Hella marka OEM H7 bi-halogen far var. (2008 Fabia2)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.390
Mahmut Akbulut
25 dakika önce, Murat Engin yazdı:

+1

benim arabamda da Hella marka OEM H7 bi-halogen far var. (2008 Fabia2)

+1 :good1:

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Oem olması güzel.Lakin yinede h7 ile uğraşılmasına üzülmeme engel olamadı.:lol: Geç öğrenmem buda h7 tabanlı merceklerle uğraşmadığım için olsa gerek,genelde uzun merceğine çevirdiğim içinde merakım olmadı veMercek resminde sonradan takılma perçinli kısmın yerinde vidalam var bu selnoid bölümünün sonradan takıldığını gösteriyor ve ampul giriş kısmı xenon mercekteki gibi geniş görünce yanılttı çakma demeliydim oemi yok dedim.Benim için sadece kesin yok dediğim için kötü oldu kusurumu mazur görmenizi isterim ve özür.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.390
Mahmut Akbulut

Estağfurullah abi ne kusuru , her şeyi bilmek gibi bir zorunluluğumuz yok ki :happy:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Muhammet Çolak    0
Muhammet Çolak

@Mahmut Akbulut abi bazı konularda aklım karısıyor , bazıları halojen mercek muayneden gecer diyor bazıları gecmez orjınal olmadıgından dıyor sızce benım tofasın farları gecermı?:bambam::unsure2:

@Murat Engin abi sende kullanıyorsun dedın pekı bu mercekleın  odaklaması tek bır cızgimi yoksa benım yukarıda attıgım resım gıbımı odaklaması nasıl gorunuyor bunlarınşimdiden tesekkurler

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.390
Mahmut Akbulut

@muhammet çolak Halojen mercek muayeneden geçer sıkıntı olmaz ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Halojen ampul olduğu sürece muayeneden geçer.Mercek olması önemli değil.

Murat beyde cevap verecektir.Önceki yorumunda sen çizgiye hastayım dediğin o çizgide olması gerekiyor.Eklediğin resimdeki çizgi uzun hüzme sayılacak bir aydınlatma vermekte.Çigi halojen yada xenon farketmez düz seviyede olmalı.

http://www.geceucusu.com/topic/970-mercek-tipleri-resimleri-ve-teknik-%C3%B6zellikleri/?page=3

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Muhammet Çolak    0
Muhammet Çolak
On 23.02.2017 at 10:04, Mahmut Akbulut yazdı:

@muhammet çolak Halojen mercek muayeneden geçer sıkıntı olmaz ...

eywallah abi

17 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Halojen ampul olduğu sürece muayeneden geçer.Mercek olması önemli değil.

Murat beyde cevap verecektir.Önceki yorumunda sen çizgiye hastayım dediğin o çizgide olması gerekiyor.Eklediğin resimdeki çizgi uzun hüzme sayılacak bir aydınlatma vermekte.Çigi halojen yada xenon farketmez düz seviyede olmalı.

http://www.geceucusu.com/topic/970-mercek-tipleri-resimleri-ve-teknik-%C3%B6zellikleri/?page=3

galıba benım mercegın ampulu tam oturmamıs bıde ampulu elımle merceğe bı tutayım  bakalım çizgi düzelecekmi???

İletiyi paylaş

Murat Engin    48
Murat Engin
gönderildi (düzenlendi)
On 2/22/2017 at 20:02, muhammet çolak yazdı:

@Mahmut Akbulut abi bazı konularda aklım karısıyor , bazıları halojen mercek muayneden gecer diyor bazıları gecmez orjınal olmadıgından dıyor sızce benım tofasın farları gecermı?:bambam::unsure2:

@Murat Engin abi sende kullanıyorsun dedın pekı bu mercekleın  odaklaması tek bır cızgimi yoksa benım yukarıda attıgım resım gıbımı odaklaması nasıl gorunuyor bunlarınşimdiden tesekkurler

Mahmut bey ve Oktay bey yanıtlamışlar ama yine de yazayım, ampul halojen olduktan sonra sorun çıkmaz, an fazla hafif kusurla geçer muayeneden.,

far çizgilerine gelirsek; Fabia bi-halojen farda çizgiler çok net ve parlak, şu an foto yok elimde ama

kısalar  ___/-------___/-------,   Uzunlar ise /------\  /------\ şeklinde duvar görüntüsü var.

Benzer görüntüyü paint ile çizip, ekliyorum, İlk fırsatta fotoğraf çekip, eklerim...

KISA.jpg

UZUN.jpg

tarihinde Murat Engin tarafından düzenlendi
çizim ekleme
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Muhammet Çolak    0
Muhammet Çolak

@Murat Engin abi tesekkur ederım yorumun ıcın

İletiyi paylaş

Muhammet Çolak    0
Muhammet Çolak

far rölesınde diyotlu röle yapma.png

öncelıkle s.a gece ucusu sakınlerı uzun kısa ıcın dıyot taktım aracın far soketıne fakat dıyot cok fazla ısındı bende boyle bır şema çızdım.her sokete dıyot koyacagıma far rolesının oradan bır tane röle koyar ve dıyotun yukunu azaltırım dedım ve bu şema doğrumudur  acaba @Mahmut Akbulut  @Murat Engin @Oktay Toker  tecrübelerınıze ıhtıyacım abilerım

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Elo rolesi varken diğer roleye gerek yok.Tek role yeterli ve role olunca  diodada gerek yok.

5 bacak roleyi kullanırsan bu şekilde yapabilirsin.araç aküsü baglantısına gerek kalmaz.

H4 far için role bu şekildede kullanılabilir.Tavsiyem her far için ayrı ayrı uygulanması olur.

58 .jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Muhammet Çolak    0
Muhammet Çolak
20 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Elo rolesi varken diğer roleye gerek yok.Tek role yeterli ve role olunca  diodada gerek yok.

5 bacak roleyi kullanırsan bu şekilde yapabilirsin.araç aküsü baglantısına gerek kalmaz.

H4 far için role bu şekildede kullanılabilir.Tavsiyem her far için ayrı ayrı uygulanması olur.

58 .jpg

teşekkur ederım abı senın yaptıgım sıstemde cok guzel tesekkurler.benım cızımı uyguladım abı hıc sorunsuz calısıyor bakalım ne zaman sıkıntı verıcek.:lol::lol:bıde role

30 am. iki fara yeter galıba sızın dedıgınız gıbı iki tane yapsam çok sağlam bırşey olur gercekten.:)bakalım bu sistem fazla gitmezse onu yapıcam teşekkurler abi:)

bide 30 ve 85 in bacagına uzun + dan enerji verdim uzunu acıp kapatınca uzun perdesı acık kalıyor akuden 12v+ verınce normal calısıyor bende cozemedım o işi:)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

87 87adır  normalde role çalışmaz iken bu iki pin kısa devredir.85 ucuna uzun fardan tetik gelince 87 pini 30 pini ile kısa devre olur ve uzunlar aktif olur.uzunu kapatınca role sabit hale düşer ve kısaya devam eder.Uzunda kalması sizi sellektör degilde uzunu açarsanız kalabilir,sellektörde keser ve kısaya düşer.Başka açıklamas ı olmaz bence.aküden 12 voltu nereye vereceksin ki versen o kısım direkt çalışır.

Farklı bir durum yaşamışsın.Yada farklı bir montaj yapmışsın.Tofaşlarda zaten şaseleme çok çok sıkıntılı kaçak aracın her yerinde mevcut.:lol: Dikkatli kullan.:good1:

Geçen denk geldi sinyal yanıp sönerken farda sinyal veriyordu.:lol:

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap