İçeriğe Yönlendir
Serkan Sayın

Ledin kısık/pırpır ederek yanmasını ve bozulmasını önleme

Recommended Posts

Oktay Toker

Direnç degeri ideal.Lakin ledlerin izole aşaması sıkıntıya davetiye verecek şekilde olmuş.Ledleri sei baglantıları tek tek söküp kontrol şart.Arızalı olan ortaya çıkar.Sonra ledleri daha iyi izole etmenizi tavsiye ederim.Bu şekilde bırakırsanız sıkıntılar süreklilik arz eder.

İletiyi paylaş

Selim Gunes

Oktay bey peki arizali olsa birisinden birinin yanmıyor olması gerekmez ki izole etmek için sıcak silikon yerine siyah silikonlar var ondan mi önerirsiniz her yerini kapatayım o zaman boş bir zamanda bakacağım tek tek ayrıca direnç içim izole etmeye gerek var mi öyle kalması sıkıntı yaşatır mi

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Sıvı temasında bu durumlar görülebiliyor.Sonuçta hata ortada.dirençle sürüldüğü içinde başka bir arıza olasılığı şu an görünmüyor.Ledlerden birisi yada bir kaçı sıkıntılı.İmkan varsa hepsini yenileyiniz ve daha iyi bir izole şekli ile ve bu seçenek çogaltılır kuruduktan sonra su almasın kafidir.Lens kısmı içinde öndeki lens çemberi etrafı da su alır bu kısmada izole şart.Su almayacak yapıda olmalı ki uzun süre sorun yapmasın.Ayrıca led sürücüsü kullanırsanız ömrü ve ışık gücü daha stabil olacaktır.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selim Gunes

Önerebileceğiniz bir sürücü var mi o dediginiz sürücü ile ilgili pek bir bilgim yok da

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Linkteki firmada ürünler mevcut.Marka gibi bir tavsiyem yok.Firma aydınlatma firması.Ürünlerin üzerinde genelde baglantı şekli yazılı oluyor.Alırken ricanızla da üzerine yazarlar.Ledleride alabilirsiniz.

http://www.marketdijital.com/Powerled-Driver-Led-Surucu,LA_566-2.html#labels=450-2

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selim Gunes

Oktay bey ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Onarım sonrasını paylaşırsanız foruma tecrübe olacaktır.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selim Gunes
Onarım sonrasını paylaşırsanız foruma tecrübe olacaktır.

Oktay bey direncin üstünü tamamını sıcak silikon ile kapatmak gerekir mi yoksa ısındıkça geri eritir mi direnci izole etmek gerekir mi öneriniz nedir

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Soguk silikon ve ben genelde sista akvaryum olanı kullanıyorum ve tavsiye ederim.Direncin tel kısımlarıda izole edilmeli.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selim Gunes

Oktay hocam ilk LED patlamış değiştirdim dediğiniz gibi soğuk silikon ile her yerini iyice kapattım su almasın diye çok teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Ömer Güleşan

Merhaba,

Öncelikle led far ampulleri konusunda internette araştırma yaparken buldum forumunuzu ve ciddi anlamda en açıklayıcı bilgileride burada buldum. Ondan dolayıda üye olmaya karar verdim.

Sorunum, uzun (h1) ve kısa (h7) olarak led ampul aldım. Uzunlar Photon Supreme, kısalar ise Philips X-treme Ultinon. Sıkıntım philips led kısa farlarımda ara ara titreme yani göz kırpma yapıyor, sağ farım daha fazla yapıyor solda ise çok hafif belli belirsiz. Forumdaki konularıda okudum. Ama benim sorunumda ilginç olan, uzunları yaktığım anda kısaların titremesi kesiliyor. Hatta klimayı açtığımda titreme yine azalıyor. Ama uzunları söndürdüğüm anda kısalar tekrar titremeye başlıyor. Aracı marşa basmadan çalıştırdığımda sorun yok, hiç titreme yapmıyor. Ama marşa bastığımda bazen titreme yapıyor bazen yapmıyor. Yani sürekli titremede yapmıyor, hatta yapmadığı zaman inatla yapsın diye aracı kapatıp tekrar çalıştırıyorum ama bir türlü yaptıramıyorum. Hatta geçen gece yolda giderken sağ far kesip yanıyordu 1 dk da bir, ama bu tarz bir şeyi bir daha hiç yapmadı.  

Sorunum ile ilgili sizlere danışayım istedim. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Hoş geldiniz.

Halojen ampuller söküldüğü için araç kontrol ünitesi bu tip hatalara sebebiyet vermektedir.Değişik bir arıza sorunu değil olay ampul olmadığı için oluşan sıkıntıdan ibarettir.

İletiyi paylaş

Ömer Güleşan
7 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Hoş geldiniz.

Halojen ampuller söküldüğü için araç kontrol ünitesi bu tip hatalara sebebiyet vermektedir.Değişik bir arıza sorunu değil olay ampul olmadığı için oluşan sıkıntıdan ibarettir.

Teşekkür ederim cevabınız için. Sorunun çözümü için o zaman konu içerisindeki önerileri uygulayacağız.

Bir sorumda; bir arkadaşın elinde Çin'den getirdiği anti-flicker adaptör var. Aşağıdaki ürün. 

https://www.aliexpress.com/item/CNSUNNYLIGHT-H4-H7-H8-H11-H13-HB3-9005-HB4-9006-Error-Free-Wiring-Harness-Adapter-Anti/32804850880.html

Bu ürün içerik olarak her şeyi yazmışlar gerçi ama çare olur mu olmaz mı bilemedim. Bir sorumda Philips led canbus ünitesinden önce bağlayacağız bunu değil mi? Orjinal üniteyi iptal etme şansım yok çünkü ledin fan güç çıkışı kendi ünitesinin üzerinde ve ayrı. Kullanımda sıkıntı yaratır mı?

Tşk. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Kısa far bölümü merceksiz farlarda led ürünler direkt olarak uzun hüzme olarak çalışıyor.Bu nedenle tavsiye edilmez.sis bölümü içinde takacak olanlar içinde tavsiye olunmaz.Tavsiye edeceğimiz halojen ampul sistemidir.Onun haricinde uzunlarda kullanım için yoruma gerek olmayabilir.

Ürün h4 yapı için lakin normal h sınıfı farlarada uygulanabilir.Ledi fan veya güç ünitesi ile bagımsız geçiş verir ve amacı canbus  yönetimi ise doğry baglandığı sürece zararı olmaz.

İletiyi paylaş

Ömer Güleşan

Cevabınız için teşekkür ederim. Kısalarım mercekli zaten merceksiz far olsaydı kesin takmazdım. Zira beni bile rahatsız ediyor merceksiz farda led. Uzunlarda mercek yok ama onu da özellikle takmamın sebebi gece yolculuklarında selektör amaçlı. Yoksa performans olarak uzak mesafede pek bir avantajı yok, hatta dezavantajı çok daha fazla. Uzunları açıp araç süren birisi değilim. 

Linkteki ürünün H7 konnektörlü olanı mevcut elimizde. Tek aklıma takılan konu buydu çünkü sisteme bunu da bağladığım zaman bir nevi iki canbus olacak orjinial ledin modülü ile birlikte, hani bir zararı olur mu olmaz mı bilemedim. O zaman deneyip göreceğiz titreme sorunumuzu çare olacak mı olmayacak mı? Yoksa doğru geri halojen farlara geri dönüş yolu gözüküyor. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Zararı olmaz cümlesini led yapı olacağı için kullandım.Xenon yapıda asla .Xenon yapı ayrı şekilde aküden beslenmelidir.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ömer Güleşan

Oktay Bey teşekkürler. Benim sorunum ile alakalı kendi yorumum var aslında, elektrik bilgim çok fazla yoktur gerçi ama sadece düz mantık fikir yürütme, tamamen yanlışda olabilir. Sistemde sadece kısa farlar çalışırken bu titremeyi yeni araçlardaki PWM sinyalleri yaptırıyor, sistem sürekli kontrol ediyor yani ampül çalışıyor mu çalışmıyor mu? Yoksa cihazın kendi ünitesi arıza ışığı v.s. yakmasını engelliyor ama dediğim gibi uzun farları yakınca veya sisteme elektriksel yük bindirince titreme kesiliyor. Muhtelen sistem bu aşamada da sinyal kontrolüne devam ediyor fakat sistemdeki yük daha fazla olduğu için aracın PWM sinyalinin gücü veya daha doğru bir deyimle toplam güç içerisinde yarattığı dalgalanma azalmış oluyor ve titreme kesiliyor. Yoksa uzunları yakınca titreme olmamasının başka bir açıklaması var mı bilmiyorum. Mantık ne kadar doğrudur dediğim gibi bilmiyorum sadece fikir yürütüyorum. :) 

Benim deneyeceğim ürün üzerinde muhtemelen kapasitör mevcut. Bu tarz bir ürünü ledin orijinal kutusu ile far soketi arasına mı bağladığımda ne kadar işe yarayacak açıkçası eminde değilim. Yoksa izlediğim videolarda Xenon sistemin farklılığından olsa gerek xenonlarda bu tarz ürünleri balast ile ampül arasına takıyorlar, orada balasttan sonra takılması zaten mecburi.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Bu tip ürünler halojen ampul akımına ve direnç degerini en yakın şekilde oluşturmak için üretilir.Kısa far soketine baglanır.Kullanılacak olan led yapıda akım degerleri belli bundan dolayı zararı olmaycaktır.

Sorunun kaynagı malum deneme yanılma bu işlemde yapılabilecek tek çalışma şekli.Bcm kontrollü araçlarda sorun çeşitlemeleri fazlaca olabiliyor.

Çin sitelerinn yada reklam amacı güden videolara fazla güvenmeyiniz.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Rasim Soyluturk

Abiler hayırlı akşamlar.asagidaki 2 resim arasında boyut farkı var tamam yalnız far içine takmadan led yanmıyor. Uzun lara taktık marea için.orjinal halojen yanıyor led yanmıyor neden olabilir.ledler sağlam.

1144901094_733.jpg

images (12).jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker

+ ve - ters olabilir.

Far kontrol ünitesi ampul algılamadığı için voltaj vermiyor olabilir sadece tahmin.Her şekilde kullanmamnızı tavsiye ederim.Yansa bile odak olmayacağı kesin.

İletiyi paylaş

Rasim Soyluturk

Anladım abi.tesekurler.hayirli geceler

İletiyi paylaş

Mürsel Balcı

Merhaba arkadaşlar. 

Yanlış hatırlamıyorsam bu konudan okumuştum. çift renk ledler çıkmış. bende biraz araştırdım ve benim araca uygun aşağıdaki ürünü buldum. 

https://tr.aliexpress.com/item/YHKOMS-H4-LED-Car-LED-Headlight-H7-H8-H9-H11-H1-H3-H27-880-881-HB3/32828529033.html?spm=a2g10.search0104.3.2.rR5qzA&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10152_10065_10151_10344_10068_10345_10342_10343_10340_10172_10341_10541_10562_10084_10083_10307_10060_10155_10154_10056_10055_10539_10537_10312_10536_10059_10313_10314_10534_10533_100031_10103_10073_10102_5680020_10557_10142_10107-10102,searchweb201603_25,ppcSwitch_5&btsid=266b0f6d-97c3-4f70-86a3-f84f3d516e4e&algo_expid=438bafcd-80c0-4196-a0b1-a406fd991102-0&algo_pvid=438bafcd-80c0-4196-a0b1-a406fd991102

Ben bu ürünü sis farına takmayı düşünüyor. Fakat yapmak istediğim sistem şu şekilde. 

Aracımda follow me home mevcut hava karanlıksa sisler ve parklar aracı açtığımda ya da kapattığımda belli bir süre yanık kalıyor. follow me home devredeyken sis farının beyaz yanmasını istiyorum. 

Normal araç çalışırken sis farını yakınca ise sarı yanmasının istiyorum. 

Bunu nasıl yaparım diye düşünürken aklıma röleli bir sistem yapmak geldi. 

Şöyleki araçta kontak açıksa röle devreye girecek ve sis farlarının ışığı sarı yanacak.

Araçta kontak kapalıyken röle devreden çıkacak ve sis farları beyaz olarak ışığı yanacak. 

Fakat bir problemim var. ben bu ledlerin 3 tane kablosu olduğunu hesap ederek böyle bir sistem düşündüm.

Yani sarı ışık için 12 volt beyaz ışık için 12 volt ve şase 

Fakat ürün açıklamalarından ulaştığım bilgiye göre bu üründe normal ampüller gibi 2 çıkış mevcut.

sis farını yaktığınızda beyaz olarak yanıyor.

tekrar kapatıp yaktığınızda ise sarı renk oluyor. 

Bu ürünü anlattığım şekilde yapılabilir mi acaba ? yani büyük ihtimal bunun devresi üzerinde dediğim çıkışlar mevcuttur ama bunlara nasıl ulaşırız?

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Öncelikle amaç doğrultusunda da olsa kullanmanı odak sorunu olacağından tavsiye etmem.

Anlatıma göre 2 kablo üzerinden çalışıyor ve aç kapa süresi hesabına göre tetikleme alıyor.3 kablo ihtimali şansına ve dediğin gibi olur.Değilse basit bir flip flop devresi ile biraz uğraşırsan lede gelen pinlere role baglayarak ve kesici role kullanarak sırayı belirlersin sis kablosuna gelecek her tetik hareketini ona göre yönlendirirsin.Aklıma ilk gelen bu farklı şekillerdede mosfet kullanılarakta tetikletme şeması yapılabilir tabiki 

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Caner Ahi

selamünaleyküm 2012 model opel insignia marka araca komple led dönüşüm uyguladık farlar iç aydınlatma sis geri vites vs birkaç ay sonra normal nedenlerden dolayı galiba artık ömrünü doldurduğu için akü zayıfladı takviye yaptık ve birkaç gün daha idare etti sonra yine akü basmadı fakat şimdi de araç galiba korumaya alarak sol kısa farın elektriğini kesti. araçta sadece sol kısa far çalışmıyor diğer herşey faal durumda. akü yenilendi araç düzgün çalışıyor ancak SOL KISA FAR HALEN YANMIYOR. fikir öneri ve çözümleriniz için şimdiden teşekkür ederim

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Yanmayan far soketine elektrik geliyor mu? kontrol ettiniz mi ? Elektrik geliyorsa sorun balast yada ampul kaynaklıdır . Kontrol edecek alet edevat yoksa yanmayan fardaki ampulü yanan tarafa takarak test edebilirsiniz ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...