İçeriğe Yönlendir
Serkan Sayın

Ledin kısık/pırpır ederek yanmasını ve bozulmasını önleme

Recommended Posts

Mustafa Bağseven

Sen o ledlerden tekrar al.Sonrasında bana gel veya ben izmire geliyim Can:)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Can Ayaslan

Sen o ledlerden tekrar al.Sonrasında bana gel veya ben izmire geliyim Can:)

Şu an Denizli'deyim buradayken hallediyim diyordum arabayı bir süreliğine kardeşime veriyorum malesef İzmir'de buluşamayacağız abi :)

İletiyi paylaş

Ümit Binici

Merhabalar,

Aracım jetta mk5, 1w 3 adet power led'i seri bağlayıp araca bağlıyorum fakat ilk önce yanıp daha sonra 1-2 defa pır pır edip sönüyor.Paralel olarak taş direnç bağladım ama sorun çözülmedi.Daha sonra 47 ohm 25w aluminyum direnç bağlayınca sorun çözüldü, elimde sadece bu değerde direnç olduğundan dolayı başka deneme yapamadım.

Sorunum ise kontak açık değilken sistem normal çalışıyor fakat aracı çalıştırınca sinyaller sönüyor, tekrar kontağı kapatıp sinyalleri açarsam normale dönüyor.Okuduklarımdan anladığım kadarıyla sürekli 12 ohm 50 w direnç öneriliyor.Acaba hata bu değer direnç kullanmadığımdan mı kaynaklanıyor.

Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Misafir

10 ohm 50 watt direnç ile sorun çözülür ancak sağ ve sol hatta birer adet takılacak. Dirençleri mutlaka şaseye sabitleyin ısınıyorlar. Sistem üzerinde Akkor flamanlı ampül olmamalı yazdığım omaja göre

İletiyi paylaş

Ümit Binici
10 ohm 50 watt direnç ile sorun çözülür ancak sağ ve sol hatta birer adet takılacak. Dirençleri mutlaka şaseye sabitleyin ısınıyorlar. Sistem üzerinde Akkor flamanlı ampül olmamalı yazdığım omaja göre

Servet Bey,

Bilgilendirme için teşekkür ederim kullanmış olduğum sürücü http://www.marketdijital.com/6-9x1-watt-350mA-12v-Input-AT9150,PR-1223.html bu ürün, sistem üzerinde akkor lamba derken ben sadece yan ayna ledlerini power led yapıyorum, yani ön akkor lamba arka orjinal led diye biliyorum.Sanırım direnç değeri farklı olmalı yardımcı olabilirseniz sevinirim.Birde bu hesaplama neye göre yapılıyor yani ön lambayı söküp bakabiliriz kaç watt ama arka belli değil.

Birde sormak istediğim araba çalışmadan 12 voltla herşey normalken çalışınca yaklaşık 14 volta çıkıyor bütün sorun 2 volttan mı kaynaklanıyor.

Teşekkürler,iyi çalışmalar

İletiyi paylaş

Misafir

Baştan alalım.

Yan ayna zaten led siz, ledleri güçlendirdiniz. Bu durumda iş karışır

En fazla güç sınırını geçiniz muhtemelen

İletiyi paylaş

Adnan Yılmaz

Merhaba arkadaşlar. Stoplarda kullanmak üzere bu ledlerden aldım. (12v/5w) Evde adaptöre bağlı olarak 24 saat çalıştırdım sorun yok. Ama arabaya takınca bir haftada yandılar :) Neyse ki fazla almıştım, ikinci denemeyi yapmak istiyorum ama bu defa yanmamaları için ne yapmam lazım sizce? Teşekkürler.

1.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Adnan merhaba hoş geldiniz :flowers:

Bu tarz ürünlerin en büyük düşmanı voltaj dalgalanmasıdır.7812 kullanarak akımı sabitleyebilir ve led lerin ömrünü uzatabilirsiniz.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Adnan Yılmaz

Hoşbuldum. Teşekkür ederim çözüm için. Deneyip sonucunu yazarım :)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

7812 nin tek başına gücü yetmeyebilir.. Kataloglardan bakmak lazım 7812 kaç ampere dayanabiliyor, bu ledler kaç amper çekiyor.. ?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Bu led ler kaç amper çeker acaba ?

LM7812 Doğrusal Voltaj Regülatörü

• Çıkış voltajı 12V
  • Giriş voltajı 14.5-30V
  • Çıkış akımı 1A

İletiyi paylaş

Ahmed Yerli

Merhaba, voltaj regülatörlerinin sağlıklı çalışabilmesi ve çıkış voltajının da değişmemesi için üreticiye göre değişen bir giriş voltajı vardır.Bu aşağıda da belirtildiği üzere datasheette yazar.Özet şeklinde ancak datada genelde 'dropout voltage' diye yazar.

Ayrıca yine bu tarz entegrelerin giriş ve çıkışlarında bypass denilen filtre kondansatörleri konulur.İster aküden besleyin ister acyi doğrultarak, farketmez.Peki konulmazsa da çalışır mı, evet. Lakin neden daha iyisini yapmak varken kısalım değil mi.Bu kondansatörler yine datalarda belirtilir ancak ortalama olarak giriş 100-330nF, çıkış 100nF olabilir.

Dolayısıyla araçlar için 3 led seri bağlayarak 7809,7810 kullanabilirsiniz.Eğer elinizde 7809 varsa bunun çıkış voltajını da referans voltajı ile arttırabilirsiniz.Yapmanız gereken tek şey, regülatörün orta yani gnd bacağını seri bir diyot ile(4148,4001 vs) gnd hattına bağlamanız.Bu sayede silisyum diyot kullandığınızda regülatör çıkışında +0,7vdc okursunuz.Eğer iki diyot bağlarsanız +1,4vdc görülür.

Dolayısıyla 7812 yerine bu şekilde kullanmak çok daha iyi olacaktır.Regülatörün gerçek amacı sabit çıkış voltajı olduğuna göre buna göre bağlamak daha verimlidir.

Kaynak: http://www.ti.com/product/UA7810#parametrics

Regülatör Bilgi.png

tarihinde Ahmed Yerli tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Ahmet bey değerli bilgiler için teşekkür ederiz , elektronik bilgimiz kısıtlı olduğundan birşey rica etmek istiyorum sizden , yazdıklarınızı çizeceğiniz resim yada şema ile destekleyebilir misiniz? Hangi elektronik malzeme ne ile nasıl kullanılır gibi , mümkün mü acaba ?

İletiyi paylaş

Ahmed Yerli

Estağfirullah yaş olarak abim sayılırsınız muhtelemen.Tabiki şema olarak da çizip ekleyebilirim en kısa zamanda.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ahmed Yerli

Üstteki mesajımı düzenleme yerini göremediğim için buna ekliyorum.Basit haliyle ilk şema uygulanabilir.D1 diyodu çıkışı yaklaşık 0.7vdc arttırmıştır görüleceği üzere.Kullanılmazsa haliyle 9vdc olur.

İkinci şemada ise D2 diyotu hem bir miktar voltaj düşümü için hem de artı eksi ters bağlanırsa regülatöre zarar vermemek için önlem amaçlı.D3 diyotu normalde iletimde değildir çünkü çıkış voltajı girişe göre daha düşük olduğu için diyot polarma yapmaz.Aksi halinde çalışır ama çıkışa güç kaynağı akü, yüksek kapasiteli kondansatör vs. bağlanmadığı sürece kullanmanın pek de bir önemi yok.

C1 ve C2 kondansatörleri bypass amaçlıdır ve entegrenin hemen dibine monte edilir, edilmelidir.Zira her ne kadar mm cinsinden mesafe hesaplasak da entegre içindeki yollar um, nm seviyesine indiğinden bu kondansatörün önemi da ortaya çıkar.Ayrıca pic ile uygulama yapanlar varsa bunu kesinlikle kullansınlar.Garip hatalar verme, kararsızlık veya bir süre sonra bozulma gibi sorunlar yaşanmaması için tavsiye edilir ve entegrenin besleme bacaklarının dibine monte edilmelidir yine.

Son olarak bu voltaj düşürmenin yan etkisi ne olacaktır, ısı.Bu akım ve giriş voltajına göre artar.Yani siz 7810 için 13v değilde 20vdc girerseniz ve sürekli 1a çekmeye kalkarsanız soğutucusuz kullanamazsınız.Aslında hesabı var bunun da fakat biraz daha detaylı.En pratiği metal kısmını elle tutunca 10sn el yakmasın yeterli.Genelde 60 derece üstünde rahatsız etmeye başlar elinizi.Max ise 85 dereceden fazlası bir süre sonra zarar verebilir(datada uzun süreli ve kısa süreli derece şeklinde yazar).

regülatör örnek bağlantı.jpg

tarihinde Ahmed Yerli tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Tahsin Demir
On 06.03.2014 at 13:46, Oktay Toker yazdı:

Araçlara yapılan hazır led montajı ve elde yapılan ledlerde ki çalıştırma sonrasında bazı sorunların giderilmesi hakkında çözümleri bu başlık altında toplamak istedim.Bu yazdıklarımın çoğu farklı konular altında oldukça dağınık durumda zaten var.ama bir çok arkadaşımız araştırma yapmadan direk konu açıyor.Bende bu başlık ile bir nebze faydası olur kanaatini taşıyarak konuyu açtım.Fırsat buldukça konuya Resim destekli eklemeler yaparım.Vakti olup ta ekleme yapacak olur isedesevinirim.Sorunlarına başka türlü çözüm bulan veya arayan arkadaşlarda bu başlık altından devam ederse sevinirim.

Ürün tavsiyesi istenmezse sevinirim.Cevap verilmemesinide tavsiye ediyorum.

İç aydınlatmalarda hazır led ürün kullanacak arkadaşlar alıp takmaya karar verdiğiniz led ürünlerde üzerinde diod olan ve kalın zerinde 101 yada sonu 1 ile biten bir yazan dirençli ama bu diod genelde 1n4148 kullanılır dikdörgen yapıda pirinç tanesine benzeyen parça olmadan tavsiye etmem ömrü az olur.

Direnç burda kapılar kapanınca kızarık yanmasını önler.Esas park lambalarında falan arıza ışığı önlemek içindir ama tavan lambasında ise kızarık yanmayı önler.El yatkın ise Park lamabsı olarak takılacak ise bu 101 veya sonu 1 ile biten direncin üst değerlerinde direnç alınıp paralel bağlayarak bu değere ulaşılması ile orijinal dirençteki aşırı ısınmanında kısmen fazlasıyla önüne geçilmiş olur.

Kalite marka aldınız ama bu dediğim parçalar yok.Eliniz yatkın ise sadece ampulün duy uçlarına paralel olarak en az 470 ohm 2 watt direnç bağlamanız bir araçta kısık yanmayı engeller.Öyle paralel ampul vesaire bağlamanıza gerek kalmaz.Ledleri bağladınız ve Tavan lambasındaki tesisatta standard olarak + uç direkt gelir,şase uçlarından kapatma ve sönme yaptırılır siz direkt bu + ucu kesip seri olarak en az 2 amperlik bir diodu bağlarsanız ledlerinizn ömrünü uzatırsınız.Diod üzerinden akım geçtiğinde akım değerine göre voltajıda kısarak iletir.Aslında tavsiyem köprü diod olur ama bu aklınız karıştırabilir.Amaç araç voltajlarındaki değişik değerlerden yani araç çalışmaz iken 12.30 ile 12.70 arasındaki akü değeri ve araç çalışınca oluşan dinamo çıkışı 13.50 ile 14.50 arasında voltajı ledlerin standard dirençlemesi 12 volt ve küsüratının en son dem de kullanılmasından dolayı ledlere fazla akımın bir nebze önüne geçmek.

Kendiniz led dizaynı yapıp takacaksanız bu işlemler daha basit olur.

oktay beyy sonu 1 ile biten kırmızı ledim yani 361 bu kapı swicth'lerine bağladığımda kapı kapanınca kısık yanıyor açılında tam kuvvette yanıyor bende beyaz taktım 151 bunda o tür sıkıntı olmadı ama bu ledde de başka kapı açılınca kısık yanıyor yada bagaj açılınca dediğiniz gibi nasıl bi diyot kullanmamız lazım nasıl bişey yapmak lazım ben kendimce bişey buldum gibi sanki aynı hat üzerine bi ampul takılırsa ledler kısık yanmıyor gibi geldi bana bana yardımcı olun lütfen 

İletiyi paylaş

Tahsin Demir
On 14.03.2014 at 11:59, Mustafa Bağseven yazdı:

Ben sana çözümü söyleyim..

Ledlere giden kabloya röle koycaksın..Senın aracın kontrol için ledlere düşük voltaj gönderiyor ve böylece röle düşük voltajda tetiklenmedigi düşük voltajda röle çekmicek ve ledler yanmıcaktır..

Ve ne zaman yüksek voltaj yani 12 volt gelirse röle çekicek ve o sırada ledler yanıp sönecektir.Yüksek voltaj ise sinyal verme esnasında gelecegi için ledler sinyal verme esnasında yanıp sönecektir.

En iyi çözüm budur.Geri kalan 7812miymiş kondansatörmüş vs ile o iş olmaz.Ve o taktıgın direnci sökmeyeceksın..Kesinlikle direnci röleye baglamıcaksın..

slm kardeşim ben röle taktım fakat tetiklemeden sonra yani tetikleme iptal olduktan sonra röleye kulağımı yaklaştırdığımda çok kısık bi ses gelir acaba bu sıkıntı yataratabilir ısınma ve yangına neden olur diye korkumdan bağlayamadım acaba sizin rölelerde de bu şekil sorunlar oldumu..?

İletiyi paylaş

Tahsin Demir

arkadaşlar bu ledlerin kısık yanması sorunu için nasıl diyot bağlamak lazım bana bi anlatırmısınız kafam iyice kerıştı lütfen bi yardım edin bana :soshelp:

İletiyi paylaş

Oktay Toker
2 saat önce, tahsin demir yazdı:

oktay beyy sonu 1 ile biten kırmızı ledim yani 361 bu kapı swicth'lerine bağladığımda kapı kapanınca kısık yanıyor açılında tam kuvvette yanıyor bende beyaz taktım 151 bunda o tür sıkıntı olmadı ama bu ledde de başka kapı açılınca kısık yanıyor yada bagaj açılınca dediğiniz gibi nasıl bi diyot kullanmamız lazım nasıl bişey yapmak lazım ben kendimce bişey buldum gibi sanki aynı hat üzerine bi ampul takılırsa ledler kısık yanmıyor gibi geldi bana bana yardımcı olun lütfen 

En kısa yoldan aynen paralel bir ampul işlemi çözebiliyor.Yada konu içinde anlattığım gibi Tavan lambasına ledin uçlarına paralel 430ohm gibi direnç ilaveside durumu çözer.

Diod genelde çözmez,lakin bazı araçlarda diodu seri, bağlamak işe yarayabiliyor.Yorumu biraz daha dikkatli okursanız kullanılacak hazır ledlerde olması gerek diye tavsiye ettiğimi belirttiğimi göreceksiniz.

Diod bu.

https://www.google.com.tr/search?q=1n4148&newwindow=1&safe=active&hl=tr&site=webhp&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj464Srs_3KAhXJhywKHWnBA_4QsAQINQ

Direnç bu.

https://www.google.com.tr/search?newwindow=1&safe=active&hl=tr&site=webhp&tbm=isch&sa=1&q=430+ohm+yar%C4%B1m+2+watt&oq=430+ohm+yar%C4%B1m+2+watt&gs_l=img.12...0.0.0.6380.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1c..64.img..0.0.0.hthYfPN_cRo

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Tahsin Demir
56 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

En kısa yoldan aynen paralel bir ampul işlemi çözebiliyor.Yada konu içinde anlattığım gibi Tavan lambasına ledin uçlarına paralel 430ohm gibi direnç ilaveside durumu çözer.

Diod genelde çözmez,lakin bazı araçlarda diodu seri, bağlamak işe yarayabiliyor.Yorumu biraz daha dikkatli okursanız kullanılacak hazır ledlerde olması gerek diye tavsiye ettiğimi belirttiğimi göreceksiniz.

Diod bu.

https://www.google.com.tr/search?q=1n4148&newwindow=1&safe=active&hl=tr&site=webhp&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj464Srs_3KAhXJhywKHWnBA_4QsAQINQ

Direnç bu.

https://www.google.com.tr/search?newwindow=1&safe=active&hl=tr&site=webhp&tbm=isch&sa=1&q=430+ohm+yar%C4%B1m+2+watt&oq=430+ohm+yar%C4%B1m+2+watt&gs_l=img.12...0.0.0.6380.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1c..64.img..0.0.0.hthYfPN_cRo

56 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Diod bu.

Direnç bu.

peki abi tavan lambasına bağlayımca bütün sorun ortadan kalkarmı peki tam olarak bağlantı nasıl yapılacak..?

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Bağlantısını üstteki mesajımda açıkça belirttim lakin ilaveten ekleme yapayım.

Tavan lambasına taktığın ledin yada ledin takıldığı pinlere lehim yapılarak bu direnç sabitlenecek.Yada iç taraftan ampul aynı şekilde sabitlenecek fakat ampulün camı bir yere değmemesi gerekiyor.İzole temek şart tavsiyem direnç uygulamasını yapman.

Sorunun ortadan kalkarmı tecrübelerime göre evet lakin her araçta kontrol sistemi farklı tecrübe etmeden soruna net yanıt vermem doğru olmaz. Deneme ve özellikle sabır şart.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Tahsin Demir
4 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Bağlantısını üstteki mesajımda açıkça belirttim lakin ilaveten ekleme yapayım.

Tavan lambasına taktığın ledin yada ledin takıldığı pinlere lehim yapılarak bu direnç sabitlenecek.Yada iç taraftan ampul aynı şekilde sabitlenecek fakat ampulün camı bir yere değmemesi gerekiyor.İzole temek şart tavsiyem direnç uygulamasını yapman.

oktay abi elektronikle aram pek iyi değil herhalde bana bi şema gibi bişiyle anlatman mümkünmü yada bi resim falan olursa daha iyi anlayacağım :( 

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Şema okuma yeteneğime güvenirim lakin basitte olsa zorda olsa şema çizme yetenegim maalesef yok.Hiç kendimi bu konuda eğitmedim sevemedim.

Anlamayacak bir şey yok.Açıkça yazdım.Ledi yada ampulü taktığın 2 pine paralel olarak direnci bağlayacaksın hepsi bu.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Tahsin Demir
5 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Şema okuma yeteneğime güvenirim lakin şema çizme yetenegim maalesef yok.Hiç kendimi bu konuda eğitmedim sevemedim.

abicim o zaman zahmet olmazsa bana adım adım bağlantıyı nasıl yapacağımı anlatırmısın zahmet olmazsa eğerr :(

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Yazdığım anlatımın adımı yok.tek nokta birleşimi.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...