İçeriğe Yönlendir
Serkan Sayın

Ledin kısık/pırpır ederek yanmasını ve bozulmasını önleme

Recommended Posts

Can Ayaslan

Benim aracımda tavan aydınlatması kapılar açıkken tam yanıyor kapı kapanınca bir miktar kısılıyor. Kapalı/açıkken mi sorun var yoksa rastgele mi oluyor ?

İletiyi paylaş

Muhammed Andı

Halojen tavan ampüllerini bir süre iptal ederek(sökerek) öyle kullanmayı deneyiniz. Eğer her seferinde şeritler sorunsuz çalışır yahut hiç çalışmazlarsa, bu sefer tavan ampülleri yerine şerit led kullanarak bir süre de öyle deneyiniz. Sorununuz bu şekliyle çözülürse, bu durumda tavan aydınlatmayı kontrol eden mekanizma her ne ise, "kafasına göre" akım kontrolü yapıyor demektir.

tarihinde Muhammed Andı tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Emre Şahin

Halojen tavan ampüllerini bir süre iptal ederek(sökerek) öyle kullanmayı deneyiniz. Eğer her seferinde şeritler sorunsuz çalışır yahut hiç çalışmazlarsa, bu sefer tavan ampülleri yerine şerit led kullanarak bir süre de öyle deneyiniz. Sorununuz bu şekliyle çözülürse, bu durumda tavan aydınlatmayı kontrol eden mekanizma her ne ise, "kafasına göre" akım kontrolü yapıyor demektir.

ledleri iptal ettiğimde tavan lambası normal yanıyor ledleri takıyorum 2 gün normal 3. gün bazen yanmıyor yanmadıgı zamanda tavan lambası sönük yanıyor acaba fazla led kullandım her bir ledde 9 tane ışık var ve toplamda 4 tane bağlı bundan dolayı fazla akım çekiyor olabilirmi eğer olmaz derseniz sizin dediğiniz gibi tavan lambası ampulunu çıkarıp denicem ilginizie teşekkür ederim

Konu birleştirildi.

teşekkür ederim

Merhaba Emre bey hoş geldiniz :flowers: Sorunu tam anlayabilmemiz için kısa bir video ekleyebilir misiniz?

Mahmut bey walla sürekli yapsa video çekicemde herzaman yapmıyor ama telefon elimde bekliyorum :)

Teşekkür ederim ilginize

İletiyi paylaş

Umut Zarsüer

merhaba arkadaşlar

ben de uzaktan takip edenlerdendim ama bu led ampülün sönmememesiyle kervana dahil oldum.

bu işlerden hiç anlamıyorum istanbul anadolu yakasıda bana yardım edebilecek birisi var mıdır?

3 tane led iade ettim yine yanık kalıyor. çözemedim şu işi :(

İletiyi paylaş

Serdal Soysal

Direnç bağlanacak ya da ben gibi alışılacak :)

İletiyi paylaş

Umut Zarsüer

merhaba çok değerli ve yardımsever arkadaşlar,

bir led aldım uykularım kaçtı :)

ibiza araç için photon led tavan ampülü aldım fakat kapanınca inceden yanmaya devam ediyor. kaç gündür araştırıyorum ama pek becerim olan bişe değil röledir elektrik işleridir kalakaldım.

istanbul anadolu yakası yardım edebilecek yada en basitinden tarif edebilecek birisi var mıdır?

şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım

İletiyi paylaş

Umut Zarsüer

serdar bey teşekkür ederim nazik cevabınız için.

elektrik işlerinde malesef çok cahilim, elim de yatkın değil takana kadar epey bi cebelleştim.

ben haftada bir arabayı kullanırım. aküyü yaza kadar tüketir mi dersiniz?

inip çıkıp söner mi diye bakıyorum :)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

merhaba çok değerli ve yardımsever arkadaşlar,

bir led aldım uykularım kaçtı :)

ibiza araç için photon led tavan ampülü aldım fakat kapanınca inceden yanmaya devam ediyor. kaç gündür araştırıyorum ama pek becerim olan bişe değil röledir elektrik işleridir kalakaldım.

istanbul anadolu yakası yardım edebilecek yada en basitinden tarif edebilecek birisi var mıdır?

şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım

Merhaba Umut bey Led ampul uygulamalarında genelde yaşanan sıkıntı bu paralel ampul yada direnç kullanarak çözebilirsiniz.

5W 25 ohm direnç kullanabilirsiniz...

İletiyi paylaş

Umut Zarsüer

öncelikle cevabınız için teşekkürler

dediğiniz şeye şimdi baktım.

bir ucunu + bir ucunu - yemi yapıştırayım?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

öncelikle cevabınız için teşekkürler

dediğiniz şeye şimdi baktım.

bir ucunu + bir ucunu - yemi yapıştırayım?

Evet paralel bağlantı yapın ...

İletiyi paylaş

Umut Zarsüer

çok teşekkürler nazik cevaplarınız için :)

tarihinde umut zarsüer tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Aküye bir zararı olmaz. Ama rahatsız eder insanı.

İletiyi paylaş

Serdal Soysal

Mehmet Abi benim araç çalışmadığı zaman tamamen sönüyordu,

Umut bey sizin araç çalışmadığı zamanda mı yanıyor?

İletiyi paylaş

Umut Zarsüer

merhaba Mehmet bey, Serdal bey.

dün akşam takmıştım sabah baktım belki sönmüştür diye ama nafile. sinsice yanmaya devam ediyor.

ya kafaya takmayacağım ya da söküp bagaja bagaja takacağım artık

İletiyi paylaş

Misafir

Umut bey, ledi söküp bi elektronik işi yapan yere gidin. Ledin metal ayakları arasına 1kohm,çeyrek watt direnç lehimlemesini rica edin. 1-2 tl lik bir işlem sonrası sıkıntıdan kurtulun ancak, aracınız o ledi kısık yaktığı akımı daima gönderecek. Siz sadece ışığından kurtulacaksınız. Led yerinde ampül oluncada aynı akım daima gider ama ampulün karakteri gereği ışık vermez.

İletiyi paylaş

Umut Zarsüer

servet bey teşekkür ederim cevabınız için.

arabaya takalı yaklaşık 10 gün oldu bugün ilk kez kullanım herhangi bir sorun yok. madem kalsın böyle diyorum nasılsa akım çekiyor her türlü benim için sorun yok.

gündüZ belli olmuyor yandığı. ki kimi arabalarda bakıyorum alarm ışığı sürekli yanıp sönüyor bu onların yanına hiç kalır.

şimdilik mutluyuz :)

İletiyi paylaş

Orhan Kara

Merhaba arkadaşlar bi sorum olcak astra j aracında piyasada satılan mercek led ler var ayna altında tavan lambasına bağlı led sık aralıklarla patlıyor ne yapmam lazım önerilerinizi bekliyorum iyigunler

İletiyi paylaş

Fatih Demirtaş

Voltajı sabitleyip denemen lazım...

İletiyi paylaş

Orhan Kara

Arasına direnç koyduk bu sefer led ışığında kısilmalar oldu acaba onerbilcegin başka led varmı

İletiyi paylaş

Fatih Demirtaş

7812 regületör koy.

İletiyi paylaş

Orhan Kara

Tmm deniyecem çok sağol fatih bey

İletiyi paylaş

Orhan Kara

1 tane reguletor 2 led için yeterlimi

İletiyi paylaş

Fatih Demirtaş

Yeterlidir...

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Araç otomatik dur kalk,stop çalışma versiyon ise Akü voltajı 16 volt oluyor.Bu özellikte aracı olan arkadaşlar led kullanırken dikkatli olsun.Haricen tesisat çekip led montajı yapınca aldıkları led kısa ömürlü olur.14.50 olan bile epeyce sıkıntı yapıyor.

Ledler gerçek power led ise 7812 tek başına 1 led için yeterli olacaktır.2 led içinse güzel sogutucu ve filtre elemanları şart olur.16 volt girişli olacak ise 7812 direk kullanımda sıkıntı olur.una göre dizayn şart.

Direnç bağlantısında ledin çalışma prensibi önemli.Ayrıca zaten üzerinde kendi direnci vardır ilave olarak direnç belirlemek ledin üzerinde kullanılan direnç degeri tespitinden sonra ilavesi yapılmalı.Kafadan direnç eklemek hata olur.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Can Ayaslan

Merhaba, aracın orta konsolundaki ampulleri söküp hepsinin soketine uygun led getirtmiştim çinden. Fakat ledler 4 ay sonra göz kırpmaya başladı şu an da bazıları yanmıyor. Ne yapabilirim bunun önüne geçmek için ? Direnç hesaplama olayını tam bilmiyorum, her seferinde konsolu sökmek de olmuyor malesef.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...