• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Oktay Toker

Led takınca oluşan sorunlara çözümler

Recommended Posts

Cagkan Yoltay    0
Cagkan Yoltay

çok teşekkürler hocam saolun yardımlar için.Bugün değiştiricem bi engel çıkmazsa.Konulara bakıp okuyorum da gerçekten çok faydalı ve aktif bir site :)

İletiyi paylaş

Ender Karaaslan    14
Ender Karaaslan

Arkadaslar nihayet çin den siparis ettigim h7 kisa ve uzun led ampullerim geldi. Aldigim ampullerin linki asagida.

Ama bir sorunum var ve nasil cozecegimi bilemiyorum.

Arac stop halinde sorun yok ama arac calisirken kisada takili olan far ampullerim ara sira titreme yapiyor. Saticiya msj attim ama bu ledlemi alakali yoksa role direnc felanmi takmam lazim.

Bu arada led sinyallere onceki 5 yada 11w direnc takinca sorun cozuluyordu, sizlerin cabuk isinir tavsiyesiyle 50w 18ohm buyuk metal direnc aldim bugun bagladik duzelmedi hala hizli yanip sonuyor. Tekrar eski 11w tas direncleri baglasam olurmu. Cevaplariniz icin simdiden tsk...

Bu arada daha once iki kere daha led sistem taktim bundan once hic boyle sorun olmamisti. Birde hafif bugu yapmis simdi dikkatimi cekti buda havalarin soguk olmasindan mi kaynakli yoksa ledemi alakali.

H7 kisa uzun far.

http://www.aliexpres...=65122034217719

Sinyaller

http://www.aliexpres...=64702873277719

Viraj ve sislerde de led var ama titreme yok...

İletiyi paylaş

Emre Şahin    6
Emre Şahin

Merhaba Degerli forum üyeleri Yeni Üye oldum Ankara da yaşıyorum 2011 model punto evo aracım var ayak aydınlatma yapmaya çalıştım slikon şerit ledlerden kullandım 20 şer cm 4 tarafada döşedim tavan lambasından ampülün artı ve eksisine kablo çetim aşağı tarafa sorun şu ki bazen tavan lambasıyla birlikte sorunsuz ledler yanıyor bazen tavan lambası sönük yanıyor ve ledler hiç yanmıyor acaba gücümü yetmiyor ama ledlerde 12 wolt nasıl yapabilirim gücümü yetersiz geliyor ?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.390
Mahmut Akbulut

Merhaba Emre bey hoş geldiniz :flowers: Sorunu tam anlayabilmemiz için kısa bir video ekleyebilir misiniz?

İletiyi paylaş

Can Ayaslan    32
Can Ayaslan

Benim aracımda tavan aydınlatması kapılar açıkken tam yanıyor kapı kapanınca bir miktar kısılıyor. Kapalı/açıkken mi sorun var yoksa rastgele mi oluyor ?

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    235
Muhammed Andı

Halojen tavan ampüllerini bir süre iptal ederek(sökerek) öyle kullanmayı deneyiniz. Eğer her seferinde şeritler sorunsuz çalışır yahut hiç çalışmazlarsa, bu sefer tavan ampülleri yerine şerit led kullanarak bir süre de öyle deneyiniz. Sorununuz bu şekliyle çözülürse, bu durumda tavan aydınlatmayı kontrol eden mekanizma her ne ise, "kafasına göre" akım kontrolü yapıyor demektir.

tarihinde Muhammed Andı tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.670
Selçuk Keleş

Merhaba Degerli forum üyeleri Yeni Üye oldum Ankara da yaşıyorum 2011 model punto evo aracım var ayak aydınlatma yapmaya çalıştım slikon şerit ledlerden kullandım 20 şer cm 4 tarafada döşedim tavan lambasından ampülün artı ve eksisine kablo çetim aşağı tarafa sorun şu ki bazen tavan lambasıyla birlikte sorunsuz ledler yanıyor bazen tavan lambası sönük yanıyor ve ledler hiç yanmıyor acaba gücümü yetmiyor ama ledlerde 12 wolt nasıl yapabilirim gücümü yetersiz geliyor ?

Konu birleştirildi.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Emre Şahin    6
Emre Şahin

Halojen tavan ampüllerini bir süre iptal ederek(sökerek) öyle kullanmayı deneyiniz. Eğer her seferinde şeritler sorunsuz çalışır yahut hiç çalışmazlarsa, bu sefer tavan ampülleri yerine şerit led kullanarak bir süre de öyle deneyiniz. Sorununuz bu şekliyle çözülürse, bu durumda tavan aydınlatmayı kontrol eden mekanizma her ne ise, "kafasına göre" akım kontrolü yapıyor demektir.

ledleri iptal ettiğimde tavan lambası normal yanıyor ledleri takıyorum 2 gün normal 3. gün bazen yanmıyor yanmadıgı zamanda tavan lambası sönük yanıyor acaba fazla led kullandım her bir ledde 9 tane ışık var ve toplamda 4 tane bağlı bundan dolayı fazla akım çekiyor olabilirmi eğer olmaz derseniz sizin dediğiniz gibi tavan lambası ampulunu çıkarıp denicem ilginizie teşekkür ederim

Konu birleştirildi.

teşekkür ederim

Merhaba Emre bey hoş geldiniz :flowers: Sorunu tam anlayabilmemiz için kısa bir video ekleyebilir misiniz?

Mahmut bey walla sürekli yapsa video çekicemde herzaman yapmıyor ama telefon elimde bekliyorum :)

Teşekkür ederim ilginize

İletiyi paylaş

Umut Zarsüer    0
Umut Zarsüer

merhaba çok değerli ve yardımsever arkadaşlar,

bir led aldım uykularım kaçtı :)

ibiza araç için photon led tavan ampülü aldım fakat kapanınca inceden yanmaya devam ediyor. kaç gündür araştırıyorum ama pek becerim olan bişe değil röledir elektrik işleridir kalakaldım.

istanbul anadolu yakası yardım edebilecek yada en basitinden tarif edebilecek birisi var mıdır?

şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.390
Mahmut Akbulut

merhaba çok değerli ve yardımsever arkadaşlar,

bir led aldım uykularım kaçtı :)

ibiza araç için photon led tavan ampülü aldım fakat kapanınca inceden yanmaya devam ediyor. kaç gündür araştırıyorum ama pek becerim olan bişe değil röledir elektrik işleridir kalakaldım.

istanbul anadolu yakası yardım edebilecek yada en basitinden tarif edebilecek birisi var mıdır?

şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım

Merhaba Umut bey Led ampul uygulamalarında genelde yaşanan sıkıntı bu paralel ampul yada direnç kullanarak çözebilirsiniz.

5W 25 ohm direnç kullanabilirsiniz...

İletiyi paylaş

Umut Zarsüer    0
Umut Zarsüer

öncelikle cevabınız için teşekkürler

dediğiniz şeye şimdi baktım.

bir ucunu + bir ucunu - yemi yapıştırayım?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.390
Mahmut Akbulut

öncelikle cevabınız için teşekkürler

dediğiniz şeye şimdi baktım.

bir ucunu + bir ucunu - yemi yapıştırayım?

Evet paralel bağlantı yapın ...

İletiyi paylaş

Umut Zarsüer    0
Umut Zarsüer

çok teşekkürler nazik cevaplarınız için :)

tarihinde umut zarsüer tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Orhan Kara    0
Orhan Kara

Merhaba arkadaşlar bi sorum olcak astra j aracında piyasada satılan mercek led ler var ayna altında tavan lambasına bağlı led sık aralıklarla patlıyor ne yapmam lazım önerilerinizi bekliyorum iyigunler

İletiyi paylaş

Fatih Demirtaş    59
Fatih Demirtaş

Voltajı sabitleyip denemen lazım...

İletiyi paylaş

Orhan Kara    0
Orhan Kara

Arasına direnç koyduk bu sefer led ışığında kısilmalar oldu acaba onerbilcegin başka led varmı

İletiyi paylaş

Fatih Demirtaş    59
Fatih Demirtaş

7812 regületör koy.

İletiyi paylaş

Orhan Kara    0
Orhan Kara

Tmm deniyecem çok sağol fatih bey

İletiyi paylaş

Orhan Kara    0
Orhan Kara

1 tane reguletor 2 led için yeterlimi

İletiyi paylaş

Fatih Demirtaş    59
Fatih Demirtaş

Yeterlidir...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

Araç otomatik dur kalk,stop çalışma versiyon ise Akü voltajı 16 volt oluyor.Bu özellikte aracı olan arkadaşlar led kullanırken dikkatli olsun.Haricen tesisat çekip led montajı yapınca aldıkları led kısa ömürlü olur.14.50 olan bile epeyce sıkıntı yapıyor.

Ledler gerçek power led ise 7812 tek başına 1 led için yeterli olacaktır.2 led içinse güzel sogutucu ve filtre elemanları şart olur.16 volt girişli olacak ise 7812 direk kullanımda sıkıntı olur.una göre dizayn şart.

Direnç bağlantısında ledin çalışma prensibi önemli.Ayrıca zaten üzerinde kendi direnci vardır ilave olarak direnç belirlemek ledin üzerinde kullanılan direnç degeri tespitinden sonra ilavesi yapılmalı.Kafadan direnç eklemek hata olur.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Selim Yetim    2
Selim Yetim

üstadlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.

çoktandır sinyalleri ledlemeyi düşünüyordum, öncesinde hiç bir ekstra işlem yapmadan sadece ledleri takarak denedim, ancak tahmin edeceğiniz gibi hızlı yanıp sönme sorunuyla karşılaştım.dirençtir vesairedir çok anlamadığım için denemedim bile ve flamanlı ampulleri geri takmak zorunda kaldım, başka ne yapabilirim diye düşünürken aşağıda linkini verdiğim hız ayarlı ledli sinyal flaşörünü sipariş verdim.

http://www.aliexpres...1906503215.html

flaşör perşembe günü bana ulaştı ve cumartesi günü de aracın üzerindeki orjinal flaşörü çıkartarak ledli sinyal flaşörünü taktım.arka sinyaller(P21W BA15S) ve yan sinyallere(W5W T10) ledleri taktım, hız ayarı gayet güzel çalışıyor, ancak birkaç sorunum var ve yardımlarınıza ihtiyacım var.(aracımda amerikan park var)

1) sola sinyal verdiğimde bazen flaşör çalışmıyor, uzun süre sinyal kolu sol sinyal pozisyonunda kaldıktan sonra flaşörden çalışma sesi gelmeye ve göstergedeki sinyal ışığı yanmaya başlıyor.

2) yan sinyallere taktığım ledleri duya takma şekline göre;

2 - a ) bir pozisyonda parklar veya farlar yanmıyorken sinyal çalışıyor ancak parkları veya farları açtığımda yan sinyaller çalışmıyor, diğer sinyaller çalışmaya devam ediyor.

2 - b ) diğer poziyonda taktığımda ise bu defa; parklar veya farlar açıkken ya sinyaller çalışıyor, parklar veya farlar kapalı ise yan sinyaller çalışmıyor, diğer sinyaller çalışmaya devam ediyor.

sorunu elimden geldiğince izah etmeye çalıştım, çözüm önerilerinizi bekliyorum.

tarihinde Selim Yetim tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selim Yetim    2
Selim Yetim

yardımcı olabilecek kimse yok mu dostlar?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.390
Mahmut Akbulut

Amerikan parkı iptal edip öyle deneyin ...

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap