• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Oktay Toker

Led takınca oluşan sorunlara çözümler

Recommended Posts

Erkan Kahya    274
Erkan Kahya

İyi akşamlar arkadaşlar.

Sinyal modülü için 6 adet amber renkli power ledi seri halde bağladım direnç olarak da 25watt 10ohm aluminyum direnç bağlayınca hızlı yanıp sönme normale dönüyor ama direnç çok ısınıyor. 50watt direnç alsam ohm olarak 6-8-10-12 hangisini alsam yeterli gelir? 50watt olunca oluşan ısı azalır mı? Direnci aracın şasesine sabitleyemeyeceğim, mecburen modülün arkasında kalacak.

Elonun elektronik sinyal rölesini düşündüm ama sinyal rölesi bsi beyninin içindeymiş onu değiştirme imkanım yok.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

Ben sana çözümü söyleyim..

Ledlere giden kabloya röle koycaksın..Senın aracın kontrol için ledlere düşük voltaj gönderiyor ve böylece röle düşük voltajda tetiklenmedigi düşük voltajda röle çekmicek ve ledler yanmıcaktır..

Ve ne zaman yüksek voltaj yani 12 volt gelirse röle çekicek ve o sırada ledler yanıp sönecektir.Yüksek voltaj ise sinyal verme esnasında gelecegi için ledler sinyal verme esnasında yanıp sönecektir.

En iyi çözüm budur.Geri kalan 7812miymiş kondansatörmüş vs ile o iş olmaz.Ve o taktıgın direnci sökmeyeceksın..Kesinlikle direnci röleye baglamıcaksın..

Evet arkadaşlar bu sistem her şekli ile olmasada işe yarıyor.Far arıza ışıgında uyguladım sorun olmadı.Bmw araçtaki sorunda ortadan kalkmış.Mustafa öyle söyledi.Her türlü arıza ışıgı mantıgında denenebilir.Far arıza ışıgı kontrolünde benim tespitim ama her araçta bu olmayabilir,arıza ışıgı kontrolü sadece tesisata çalışma voltajı gelene kadar çalışıyor,çalışma voltajı gelince yani far,park,gündüz farı düğmeleri açılınca arıza kontrolüde devreden çıkıyor.Düğmeler kapatılınca sistem tekrar kontrole geçiyor.Far arıza ışığı kontrolünü en son Citroen picasso araçta uyguladım ve şu ana kadar sorun oluşmadı.Kısaca bence ısınan sogutuculu sogutucusuz dirençler bence son diyebiliriz. :good1:

Park ampulü kısmında bunu uygulamak biraz sıkıntı olabilir belki ama başkada ısı oluşturmayan bir çözüm yok.

Cem bey Servet ustamda yaz

mış aldığınız ledlerde led sürücü devresi var ama paralel direnç görünmüyor.Direnç olmadığı için ışık yanıyor.Sizin araca ait bir lede ben 4 tane 470ohm 1watt smd direnç paralel şekilde takmıştım ve 100ohm civarında bir degere ulaşmıştım ve ışık yanmadı ve sanırım hala çalışıyor aksi bir haber bana gelmedi.

Erkan elektronik devreli sinyal olanlarda Mustafa'nın tarifi işe yarıyor.Roleli tip olanlarda direnç şart ve 12 ohm 50watt olmalıki ısı minimal olsun.Ben bunu daha öncede yazdım 12 ohm dgerine ulaşacak şekilde 11 watt ve üst degerlerde dirençleri paralel bağlayıp yapıyorum ve ısı dagılımını dirençler arasında paylaşınca stabil bir uygulama halini alıyor tavsiye ederim.

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay    186
Gökhan Tongay

Arabamın sinyallerini led e çevirmiştim. Şimdi ledlerin sayısını arttırmak için söktüm.Problemime gelirsek 4 tane 3 wattlık power led bağladım.Toplamda 12 watt ediyor.Fakat akü araba çalıştıktan sonra sanırım 12 15 watt arası elektirik akımı oluşturuyor.Ledlerden 2 tanesi patlamış durumda araya ince kahverengi siyah kalın kahverengi ve altın sarısı direnç bağlamıştım ne olur ne olmaz diyerekten. Ayrıca led olduğu için sinyal senkronizasyonu bozulmasın diye taş direnci paralel bağlamıştım.Sanırım bir yerlerde bir hata yaptım ve önce sigorta attırdım sonra ledleri yaktım.Bunun çözümü ne olabilir ?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.390
Mahmut Akbulut

Bende benzer bir uygulama yapmıştım 3 adet 3W power ledi 5Wlık taş direnç ve 7812 ile sürdüm çok uzun süre çalıştı.Dikkat etmen gereken şey pcb ledler iyi soğutulmalı...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay    186
Gökhan Tongay

unemutu7.jpg

Bunları aldım 4 tane 3 watt power led koyup düzgün şekilde çalışmasını nasıl sağlarım ?

İletiyi paylaş

Sezgin Turp    0
Sezgin Turp

2008 jetta aracıma başka bir jettanın orjinal farlarına led ve bi xenon mercek uygulaması yapılmış şekilde far aldım uzun ve kısa farın çevresine angel tabir edilen halka ledlerden var sinyallerin yanında da ayrıca birer led var.aracımın sorunu şu; farlar kapalıyken araç ampül arZa ışığı yakıyor ancak farları yakıp 10 saniye kadar açık bırakınca arza ışığı sönüyor.farları yakıp aracı öyle çalıştırırsam arza ışığı yanmıyor ama eğer parkları yakarak aracı çalıştırırsam (ledlerin tamamı parklara bağlı) arza ışığı yine yanıyor.bilgisayara sokunca sağ far artı ucu bağlantı hatası gibi bişey diyor. Farlara montaj yapan usta devreyi tamamlamak için dipsiz ampül kullanmış. Benden önceki sahibinde hiç sorun yokmuş. Ayrıca balastlar mtec 6000 ampüller philips d2s. Sorun ne olabilir yardımcı olabilirseniz sevinirim.

tarihinde Sezgin TURP tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

Ustam konuyu düzeltecektir ama verdiğim konuyu inceleyiniz.ayrıca bu sorunlara yönelik bir çok konuda yorumlar sorularınıza cevap niteligi taşıyor inceleyiniz.

http://www.geceucusu...nlara-cozumler/

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Cafer Azman    0
Cafer Azman

Arkadaşlar merhaba,

aracımdaki ön ve arka sinyal lambalarımı cree ledler ile değiştirdim.

Sinyal zaman aralığı çok kısa oldu. Dörtlü flaşörde böyle bir durum olmuyor, hatta uzaktan merkezi kilitleme

ve açma yaparken, yanma sürelerinde bir değişiklik olmuyor.

Dönüş sinyallerinde sadece yanıp sönme zamanı çok kısa.

Oto elektrikçim bir çaresi olmadığını söyledi.

Bu konuda yardımcı olacak arkadaşımız olur mu?

İletiyi paylaş

Cafer Azman    0
Cafer Azman

Oktay bey, verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Benim burda anlatılanlardan pek bir şey anlamadım. Ölçüler ve dirençler hakkında en ufak bir bilgim yok. Sadece bir parça bağlanacağını anladım. Hangi parça ve nereye ve nasıl bağlanırsa sinyal süreleri normale döneceği konusunda çözüm oluşmadı bende.

Sizler konuya hakim olduğunuzdan ufak bilgilerle çözüme ulaşmanız kolay. Benim gibilerin çözmesi çok zor.

Yinede bizim gibilere yardım olacak bir bilgi için zaman ayırırsanız çok sevinirim. Saygılarımla.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

Linkteki parçadan alınacak İstanbul'da bu parçayı elektronik parçası satanlarda bulmanız kolay olacaktır.10ohm degeri yada 12 ohm degeri yeterli olacaktır.Linkteki ürünü sadece görsellik açısından verdim.

http://turkish.alibaba.com/product-gs/50w-8ohm-led-turn-signal-light-brake-light-load-resistor-fix-error-flash-1168324290.html

Bu parça her stop lambasının sinyal + kablosu ile şese kablosuna paralel bağlanacak.Buparça ile 21 watt ampul kesinlikle beraber yakılmayacak.Led sonrasında bağlanacak.

Ledleride Mahmut arkadaşımızın paylaşımındakilerden alın içiniz rahat olsun.Başka ledlerden memnun olamayacaksınız.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Demirtaş    59
Fatih Demirtaş

linkteki ürünün 25 watt olanını zorla bulmuştum manisada..15 ohm.Plaka lambaları için almıştım fakat çok fena ısınıyordu.Biyere sabitleyip başıma bela olur diye dealextremeden canbus led siparişi verdim..

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

Plaka lambasına olmazzzz.Saatlerce akım olan bir kısımda bu küçük ohm degerlerinde 25watt asla.

Benim görüşüm bu ohm degerlerinde en az 100watt olmalı ki tavsiyemde bu yönde olmuştur.bu degerlde far hatası için zaten.

Plaka lambasına 750hm 100ohm 120ohm kafi gelir.Bunlarda 11 watt veya garanti olsun diye 25watt olmalı.

Konudada yazdım.Şeffaf kapaklı 5 bacaklı yeşil ledli Roleler var bunlardaki ohm degeri 40ile 80 ohm arasında değişiyor bir tane paralel bağlayın sorun kalmaz.Sonra isterseniz 1 tane mantar led takın çalışır hata vermez. :lol:

Cambus ledlerdede 100ohm 120ohm 1 watt smd direnç kullanılır bazılarında 2watt smd ama zıkkımı Tr de bulamıyorum.Bunlar azmı ısınır sanıyorsunuz.Yanılıyorsunuz 1 ay soınra sökün kontrol edin direncin olduğu kısım kapkara olmaya başlamıştır bile.5watt ampul ha var ha yok :lol:

5 tane 1watt smd 560ohm alıp her lede bunları parelel bagladım azıcık kalın oldu ama ısı minimal seviyelerde.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Demirtaş    59
Fatih Demirtaş

Plaka lambasına olmazzzz.Saatlerce akım olan bir kısımda bu küçük ohm degerlerinde 25watt asla.

Benim görüşüm bu ohm degerlerinde en az 100watt olmalı ki tavsiyemde bu yönde olmuştur.bu degerlde far hatası için zaten.

Plaka lambasına 750hm 100ohm 120ohm kafi gelir.Bunlarda 11 watt veya garanti olsun diye 25watt olmalı.

Konudada yazdım.Şeffaf kapaklı 5 bacaklı yeşil ledli Roleler var bunlardaki ohm degeri 40ile 80 ohm arasında değişiyor bir tane paralel bağlayın sorun kalmaz.Sonra isterseniz 1 tane mantar led takın çalışır hata vermez. :lol:

Cambus ledlerdede 100ohm 120ohm 1 watt smd direnç kullanılır bazılarında 2watt smd ama zıkkımı Tr de bulamıyorum.Bunlar azmı ısınır sanıyorsunuz.Yanılıyorsunuz 1 ay soınra sökün kontrol edin direncin olduğu kısım kapkara olmaya başlamıştır bile.5watt ampul ha var ha yok :lol:

5 tane 1watt smd 560ohm alıp her lede bunları parelel bagladım azıcık kalın oldu ama ısı minimal seviyelerde.

Yani tam olarak kendim led tasarlayıp taksam ne kadar değerde direnç koymam lazım.O kısmı anlayamadım..Mesela geçen gösterdiğim çok sıralı ledler vardı smd li küçük.Onları koyuncada arıza veriyor.

Birde size ulaşabileceğim bir adres facebook mail varmı ?

tarihinde Fatih Demirtaş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Cafer Azman    0
Cafer Azman

Oktay bey verdiğiniz bilgilere çok teşekkür ederim. Benim sinyallere taktığım ledler bunlar.

Dirençleri bı sinyallere giden kablo üzerine takacağız, dimi?

http://www.aliexpres...6280502710.html

http://www.dx.com/p/cl20121204-9-9-5w-800lm-cree-xp-e-3-led-white-light-car-brake-tail-backup-lamp-179414#.VHCpYIusXTo

hakkınızı helal ediniz. Saygılarımla.

tarihinde Cafer Azman tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Cagkan Yoltay    0
Cagkan Yoltay

Oncelikle merhaba yeni uye oldum siteye gordugum kadariyla cok yararli bi site.Benim sorum ben gunduz ledi taktim aracima.2-3 ay kullandiktan sonra ledlerden bazilari çakar oldu.soktum icini actim ledleri yeniledim araca tekrar taktim bisure duzgun calistiktan sonra tekrar çakar oldu.bugun tekrar sokup ledleri yeniledim.ve evde saatlerdir 12volt kaynaga bagli olarak tutuyorum herhangi bi sorun yok.sadece direnclerde fazla isinma var.araca tekrar baglamadan yapabilecegim baska bise var mi diye fikrinizi almak istedim yani 1-2 ay sonra tekrar çakar olmamasi icin ne yapmam lazim http://i.hizliresim.com/voMzDv.jpg

tarihinde Cagkan Yoltay tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Cagkan Yoltay    0
Cagkan Yoltay

Inceledim simdi okudum hepsini.havya kullanmisligim var , ledleri direncleri degistirip lehimlemisligim var ama o yazilardaki bahsedilen parcalar hakkinda bi bilgim yok.benim kisaca sorum sanirim aracin 12 volttan fazla voltaj vermesinden kaynakli olarak ledler bisure sonra çakar oluyo.benim 12 volt sabit tutmam icin hangi parcayi kullanmam lazim ve mumkunse hepsiburada.com dan aldim gunduz farini seklini bilirsiniz onun icine sigacak sekilde nasil yapabilirim

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

Ledleri açık halinde gösterecek resim yükleyebilirmisin?

İletiyi paylaş

Cagkan Yoltay    0
Cagkan Yoltay

Şuan evde 12 volt kaynağa bağlı.sorunsuz çalışıyo.sadece dirençler çok ısınıyo ama saatlerdir çalıştırıyorum terslik yok.Terslik ben bunu arabaya bağlayınca oluyo.bi süre sonra ledlerin bazıları tekrar çakara dönüyo.3-4 tanesi oluyo hepsi olmuyo.

lzMplk.jpgVykNdV.jpg

tarihinde Cagkan Yoltay tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

LEdler 2 li seri bağlı ve takılı olan direnç degeri 12volt hesabına göre takılmış görünüyor ama sınırda bir direnç.Araç çalışırken 14 volt civarında şarj dinamosu nedeniyle voltaj oluşur.Bu üzerindeki dirençleri söküp 470ohm ile değişmen lazım ki kıvamında yansın.

Fakat ledler yetersiz akşamları ancak güzel görünür.Yapabilirsen Ledlerin etrafındaki kare resim varya o şekle uygun flux ledlerden al tak ve dirençleride dediğim gibi takabilirsin.

http://www.marketdijital.com/Flux-Led-5mm-90-Derece,LA_199-2.html#labels=199-2

Linkteki bu hazır ürünü alıp buaraya uydurabilirsen çok daha iyi ışık elde edersin.

http://www.marketdijital.com/5630Ledli-Mt-72-Led-Profil,PR-2769.html

30 derecelik led yerine mantar led takmışsın ışık dahada belirsiz olur.

İletiyi paylaş

Cagkan Yoltay    0
Cagkan Yoltay

aynen sanırım araçtaki 14 volt civarındaki voltaj yüksek geliyo ve çakar oluyo.işin ilginç yanı çakar olan ledin bacaklarına başka sağlam bi ledi değdiriyorum bu sefer değdirdiğim ve çakar led yanıyo ve çakarı düzeliyo. :) Yani hocam senin dediğin ohm değerindeki direnci lehimlersem bu devreye 14 volta dayanıklı olucak mı ? çünkü amacım çakar olmaması sürekli düzgün yanması

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

Direnci değişirsen ve ledleride 30 derecelik ile değişirsen sorun kalmayacaktır.

İletiyi paylaş

Cagkan Yoltay    0
Cagkan Yoltay

tamam bugün değiştirecem :) 30 derecelik led daha iyi aydınlatma görüntü sağlaması için mi ? bu elimdeki ledlerin aydınlatması şimdilik idare eder düzeyde bunlar işimi görmezmi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

30 derecelikler uzaktan biraz dah iyi farkedilir.Mantar led geniş açılıdır ışık dagılır.Karar senin.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap