• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Oktay Toker

Led takınca oluşan sorunlara çözümler

Recommended Posts

Mahmut Akbulut    2.569
Mahmut Akbulut

Nurullah bey , halojen farlara takılan ve OEM olmayan ürünlerle ilgili yorum yapmayı doğru bulmuyoruz .

Ya fabrikasyon halini kullanın yada OEM parça kullanarak mercek vs. uygulamalarına yönelin ...

Trafikte , sebep olabileceğiniz , sizin ve diğer sürücülerin maddi veya manevi zarar görebileceği üzücü olaylara , ORTAK OLMAK İSTEMİYORUZ ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.780
Selçuk Keleş

Bu konu iyice ibretlik olmaya başladı :lol: Ampulün araca uyması gerekirken aracı ampule nasıl uydururuz?

Yasaklamama ramak kaldı

• Beğen 1
  • Mutlu 1

İletiyi paylaş

Ayhan Hızarcı    5
Ayhan Hızarcı

dün arkadaşlarla grande punto marka araçlarımıza kapı iç kolu aydınlatması yapmak için toplandık forumdan okuyup araştırdığımız kadarıyla ve kıt elektronik bilgimizle işe koyulduk kapı pandizotunu söktük ve cam açma tuşuna giden elektrik hattını bulduk ledi buraya takıp yaktık fakat daha ledi akımla buluşturur buluşturmaz ledler patladı yada kesildi hangi tabir doğruysa artık.birkaç ledi böyle heba ettik vesselam pandizotu kapatıp operasyonu işin inceliklerini öğrenene dek ertelemek durumunda kaldık.tavsiyeleriniz nelerdir araya direnç vs koymakmı gerekir desteklerinizi bekliyorum.kullandığım led 5mm flat turuncu.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker
2 dakika önce, Ayhan Hızarcı yazdı:

Ledler için linkte direnç hesaplama var.Araç çalışınca aküdeki voltajı ölçün ve ana voltajı o şekilde giriş yapın çıkan direnç degerini alıp ledlere seri olarak baglarsanız ledler yanmaz.Yada nereye takacaksanız linkteki siteden modul ledler mevcut alıp direkt kullanabilirsiniz.

http://elektrikforum.net/led/led-direnc-hesabi.html   

http://www.marketdijital.com/

İletiyi paylaş

Ayhan Hızarcı    5
Ayhan Hızarcı
gönderildi (düzenlendi)

oktay hocam kullandığım ledin linkini aşağıda vericem ama açıklamsında 2.2 V, 20 amper yazıyor araç aküsünün ürettiği akımıda tahmini 12V girdim şuan ölçme şansım ve imkanım yok bu değerlere göre çıkan sonuç:

Hesaplanan direnc değeri : 490

Hesaplanan direncin gücü : 0.196

Kullanacağınız direnc değeri :560 

Kullanacağınız direncin gücü :0.327

elimde 1k ohm direnç var her kapıya 1 led koyucam diğer kapının tesisatı ayrı zaten 1k ohm direnç ile istediğim ışık yoğunluğunu yakaladım yukarıdaki hesaba görede elimdeki 1k direnç ledlerin patlamaması için yeterli gibi görünüyor kısacası 1k direnç ile hem ışık yoğunluğunu azaltıp hemde patlamanın önüne geçmiş olurmuyum ?

led:https://tr.aliexpress.com/item/10pcs-5mm-flat-top-Red-Yellow-Blue-Green-White-Orange-Purple-Pink-Warm-white-water-clear/32818272621.html?spm=2114.13010708.0.0.2bqKPP

tarihinde Ayhan Hızarcı tarafından düzenlendi
link ekleme

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker

Evet.Rahatça kullanabilirsin.

İletiyi paylaş

Ayhan Hızarcı    5
Ayhan Hızarcı

teşekkür ederim bir sorunu daha böylece aşmış olduk bilen için belki basit ama bilmeyene gerçekten zor işler sayenizde birşeyler öğreniyoruz 

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.569
Mahmut Akbulut
On 19.02.2018 at 11:26, Ayhan Hızarcı yazdı:

...araç aküsünün ürettiği akımıda tahmini 12V girdim ...

Araçlarda yapılacak ilave elektronik uygulamalarında araç voltajı 14 -14.5 V olarak alınmalıdır , buna göre hesaplama yapmanızı tavsiye ederim ...

İletiyi paylaş

Ayhan Hızarcı    5
Ayhan Hızarcı

ilk fırsatta bir oto elektrikçiye uğrayıp ölçtüreceğim tavsiyeniz için teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Özgür Dikçi    0
Özgür Dikçi

Arkadaşlar merhaba.Tayota avensis aracimin plaka lambalarini cinden aldigim led ampullerle değistirdim.1 ay gibi bir surede yanip sonmeye (pirpir yapmaya) basladi.Bu sorun led lerin kalitesizligindenmi acaba? Kaliteli led alsam bu sorun tekrarlar mi?

PLK cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker

İnceleyiniz.:good1:

İletiyi paylaş

Özgür Dikçi    0
Özgür Dikçi
 İnceleyiniz.:good1:
Oktay bey bulamadim verdiginiz link de.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

İlk yorumunuzdaki soruya cevap linkteki konuda mevcut ve aynı soruna yönelik bulunan yöntem anlatılmaktadır.Konu içinde aradığınız cevap nedir şu an son mesajınızla bende anlamadım diyebilirim.Neyi bulamadınız?

Ledin t10 veya başka kılıfta olması önemli değil.Alınıp kullanılacak Ledin özellik yapısı anlatılmaktadır ve ona göre led bulunmalıdır.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Özgür Dikçi    0
Özgür Dikçi
İlk yorumunuzdaki soruya cevap linkteki konuda mevcut ve aynı soruna yönelik bulunan yöntem anlatılmaktadır.Konu içinde aradığınız cevap nedir şu an son mesajınızla bende anlamadım diyebilirim.Neyi bulamadınız?
Ledin t10 veya başka kılıfta olması önemli değil.Alınıp kullanılacak Ledin özellik yapısı anlatılmaktadır ve ona göre led bulunmalıdır.
Verdiginiz linke tiklandiginda giris sayfasini aciyor.Neyse yeni led alarak sorunu cozdum.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker

Linkte bir sorun yok normal şekilde açılıyor.Tapatalk olarak açmıyorsa bilmiyorum.

Led konu başlığı altında linkini verdiğim konuyu görürsünüz açılır.

http://www.geceucusu.com/forum/10-led/

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ayhan Hızarcı    5
Ayhan Hızarcı
On 24.02.2018 at 06:28, Özgür Dikçi yazdı:

Arkadaşlar merhaba.Tayota avensis aracimin plaka lambalarini cinden aldigim led ampullerle değistirdim.1 ay gibi bir surede yanip sonmeye (pirpir yapmaya) basladi.Bu sorun led lerin kalitesizligindenmi acaba? Kaliteli led alsam bu sorun tekrarlar mi?

oktay bey'in verdiği link benim yorumumu içeriyor.Aynı sorunları bende yaşadım türlü çeşit led denedim en iyisi 1 ayda bozuldu son olarak bi tavsiye üzerinde çinden kendi tabirimle bobinli dediğim ledlerden aldım aracımda park plaka ve  yan sinyallerde kullanıyorum yaklaşık 20 gün oldu şuan hiçbir sorun yok.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Özgür Dikçi    0
Özgür Dikçi
oktay bey'in verdiği link benim yorumumu içeriyor.Aynı sorunları bende yaşadım türlü çeşit led denedim en iyisi 1 ayda bozuldu son olarak bi tavsiye üzerinde çinden kendi tabirimle bobinli dediğim ledlerden aldım aracımda park plaka ve  yan sinyallerde kullanıyorum yaklaşık 20 gün oldu şuan hiçbir sorun yok.
Ayhan bey tesekkur ederim.Bende cinden almistim ontanesi 7 telye .Ancak bir ayda bozuldu.Şimdi Niken marka aldim iki tanesi 20 tl .Bakilim ne olacak.Siz aldiginiz led in linkini gonderirmisiniz bende siparis vereyim.

İletiyi paylaş

Ayhan Hızarcı    5
Ayhan Hızarcı

on tanesi 7 tl mi :lol:  üzerindeki yapı elemanları kaliteli olmadıktan sonra niken de olsa sonuç aynı hocam araçta akım sürekli sabit gelmiyor ve bu ledlerin belli bir akım taşıma kapasitesi var örneğin araçtan gelen akım misal 10V ledin taşıyabileceği akımda 10V araçtan gelen akım 11V'ye yükseldiği an led paydos ediyor ve bozuluyor bu bobinli dediğim led fazla gelen akımı düzenliyor ve ledin ömrünü uzatıyor.linki aşağıda verdim ben beyaz ve turuncu renginden aldım aydınlatması falan gayet güzel memnun kalırsınız.

https://tr.aliexpress.com/item/10pcs-SALE-Super-bright-LED-T10-canbus-no-error-24-SMD-4014-car-light-12V-w5w/32810865019.html?spm=2114.13010708.0.0.bZaufi

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Özgür Dikçi    0
Özgür Dikçi
on tanesi 7 tl mi   üzerindeki yapı elemanları kaliteli olmadıktan sonra niken de olsa sonuç aynı hocam araçta akım sürekli sabit gelmiyor ve bu ledlerin belli bir akım taşıma kapasitesi var örneğin araçtan gelen akım misal 10V ledin taşıyabileceği akımda 10V araçtan gelen akım 11V'ye yükseldiği an led paydos ediyor ve bozuluyor bu bobinli dediğim led fazla gelen akımı düzenliyor ve ledin ömrünü uzatıyor.linki aşağıda verdim ben beyaz ve turuncu renginden aldım aydınlatması falan gayet güzel memnun kalırsınız.

https://tr.aliexpress.com/item/10pcs-SALE-Super-bright-LED-T10-canbus-no-error-24-SMD-4014-car-light-12V-w5w/32810865019.html?spm=2114.13010708.0.0.bZaufi
Teşekkur ederim.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.780
Selçuk Keleş
19 saat önce, Ayhan Hızarcı yazdı:

on tanesi 7 tl mi :lol:  üzerindeki yapı elemanları kaliteli olmadıktan sonra niken de olsa sonuç aynı hocam araçta akım sürekli sabit gelmiyor ve bu ledlerin belli bir akım taşıma kapasitesi var örneğin araçtan gelen akım misal 10V ledin taşıyabileceği akımda 10V araçtan gelen akım 11V'ye yükseldiği an led paydos ediyor ve bozuluyor bu bobinli dediğim led fazla gelen akımı düzenliyor ve ledin ömrünü uzatıyor.linki aşağıda verdim ben beyaz ve turuncu renginden aldım aydınlatması falan gayet güzel memnun kalırsınız.

Beyaz olanın tonu nasıl, sıcak beyaz mı ? Foto atabilir misiniz ?

İletiyi paylaş

Ayhan Hızarcı    5
Ayhan Hızarcı
Bir saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Beyaz olanın tonu nasıl, sıcak beyaz mı ? Foto atabilir misiniz ?

gp.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.780
Selçuk Keleş

soğuk beyaz anladığım kadarıyla ?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.569
Mahmut Akbulut
Şimdi, Selçuk Keleş yazdı:

soğuk beyaz anladığım kadarıyla ?

En seviğinden abi :spiteful:

• Mutlu 2

İletiyi paylaş

Ayhan Hızarcı    5
Ayhan Hızarcı

aracımın sis farlarına 2 ay kadar önce soğutma fanlı olan H1  ledlerden takmıştım bugün sağ tarafın ledinin pırpırlama şeklinde yanıdğını biraz sonrada tamamen söndüğünü gördüm çinli arkadaşlara mesaj attım led bozuldu diye satıcıda sorun değil yenisini göndeririz dedi kargoladı şimdi yeni ürünler gelicek ama zannederim yine bozulacak voltaj yükselince ledler dayanmıyor bi çözümü varmı acaba bu işin. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Öncelikle kullanmanızı tavsiye etmiyorum.Hem sis farı olarak kullanamıyorsunuz,hem odak tutmadığı için aşırı yörüngelere daha fazla ışık yayan bir aydınlatma oluyor,hemde ürün arızaları ile moral bozukluğu oluyor.Adamların yenisini yollaması size biraz moral olsada bu başka.

Ürün için Yapabileceğiniz çok bir durum yok.Ledleri son deminde çalışması için devrelerindeki akımı yada sabit voltajı oana göre yapılıyor ve sogutucu hali ile yeterli gelmiyor.İçini açıpta aynı kalıba göre daha iyi sürücü yapabilmem imkanınız varsa uğraşmak size kalıyor.

Alın bir Alsesion,yada Osram sarı sis ampulü gerekli durumlarda yakın işlevini sıhhatli yapsın.:good1:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap