• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Oktay Toker

Led takınca oluşan sorunlara çözümler

Recommended Posts

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

Kısa far bölümü merceksiz farlarda led ürünler direkt olarak uzun hüzme olarak çalışıyor.Bu nedenle tavsiye edilmez.sis bölümü içinde takacak olanlar içinde tavsiye olunmaz.Tavsiye edeceğimiz halojen ampul sistemidir.Onun haricinde uzunlarda kullanım için yoruma gerek olmayabilir.

Ürün h4 yapı için lakin normal h sınıfı farlarada uygulanabilir.Ledi fan veya güç ünitesi ile bagımsız geçiş verir ve amacı canbus  yönetimi ise doğry baglandığı sürece zararı olmaz.

İletiyi paylaş

Ömer Güleşan    0
Ömer Güleşan

Cevabınız için teşekkür ederim. Kısalarım mercekli zaten merceksiz far olsaydı kesin takmazdım. Zira beni bile rahatsız ediyor merceksiz farda led. Uzunlarda mercek yok ama onu da özellikle takmamın sebebi gece yolculuklarında selektör amaçlı. Yoksa performans olarak uzak mesafede pek bir avantajı yok, hatta dezavantajı çok daha fazla. Uzunları açıp araç süren birisi değilim. 

Linkteki ürünün H7 konnektörlü olanı mevcut elimizde. Tek aklıma takılan konu buydu çünkü sisteme bunu da bağladığım zaman bir nevi iki canbus olacak orjinial ledin modülü ile birlikte, hani bir zararı olur mu olmaz mı bilemedim. O zaman deneyip göreceğiz titreme sorunumuzu çare olacak mı olmayacak mı? Yoksa doğru geri halojen farlara geri dönüş yolu gözüküyor. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

Zararı olmaz cümlesini led yapı olacağı için kullandım.Xenon yapıda asla .Xenon yapı ayrı şekilde aküden beslenmelidir.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ömer Güleşan    0
Ömer Güleşan

Oktay Bey teşekkürler. Benim sorunum ile alakalı kendi yorumum var aslında, elektrik bilgim çok fazla yoktur gerçi ama sadece düz mantık fikir yürütme, tamamen yanlışda olabilir. Sistemde sadece kısa farlar çalışırken bu titremeyi yeni araçlardaki PWM sinyalleri yaptırıyor, sistem sürekli kontrol ediyor yani ampül çalışıyor mu çalışmıyor mu? Yoksa cihazın kendi ünitesi arıza ışığı v.s. yakmasını engelliyor ama dediğim gibi uzun farları yakınca veya sisteme elektriksel yük bindirince titreme kesiliyor. Muhtelen sistem bu aşamada da sinyal kontrolüne devam ediyor fakat sistemdeki yük daha fazla olduğu için aracın PWM sinyalinin gücü veya daha doğru bir deyimle toplam güç içerisinde yarattığı dalgalanma azalmış oluyor ve titreme kesiliyor. Yoksa uzunları yakınca titreme olmamasının başka bir açıklaması var mı bilmiyorum. Mantık ne kadar doğrudur dediğim gibi bilmiyorum sadece fikir yürütüyorum. :) 

Benim deneyeceğim ürün üzerinde muhtemelen kapasitör mevcut. Bu tarz bir ürünü ledin orijinal kutusu ile far soketi arasına mı bağladığımda ne kadar işe yarayacak açıkçası eminde değilim. Yoksa izlediğim videolarda Xenon sistemin farklılığından olsa gerek xenonlarda bu tarz ürünleri balast ile ampül arasına takıyorlar, orada balasttan sonra takılması zaten mecburi.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Bu tip ürünler halojen ampul akımına ve direnç degerini en yakın şekilde oluşturmak için üretilir.Kısa far soketine baglanır.Kullanılacak olan led yapıda akım degerleri belli bundan dolayı zararı olmaycaktır.

Sorunun kaynagı malum deneme yanılma bu işlemde yapılabilecek tek çalışma şekli.Bcm kontrollü araçlarda sorun çeşitlemeleri fazlaca olabiliyor.

Çin sitelerinn yada reklam amacı güden videolara fazla güvenmeyiniz.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Rasim Soyluturk    0
Rasim Soyluturk

Hayirli gunler.arac 2016 ford focus mk3.5 adaptive bi xenon gündüz drl d3s mercekli far var.sayısini unuttum okadar çok arkadaş için led siparişi verdim ki, (şerit ve araç icin)hic biri sorun yaşamadı.birde ben kendime alayım dedim.ayna altı aydınlatma ve bagaj içi (t10) geri vites t15 beyaz led sorunsuz çalıştı.suanda bunlar sorunsuz çalışıyor.sorunum şu.4 adet linkteki ürün aldım hızlı yanıp sönme oldu.https://www.aliexpress.com/item/2pcs-lot-Eseastar-super-brightness-80w-led-high-power-py21w-led-car-LIGHT-7507-LED-AUTO/1298341246.html

Uyan arkadaşlara sattım.aynisindan park-fren soketlisini aldim frene basınca frenler yanmadı onuda uyan arkadaşlara verdim.bu linkdeki ürün var elimde 4 adet,

https://m.aliexpress.com/s/item/32826960313.html?trace=storeDetail2msiteDetail&spm=a2g0n.store-home-cache.0.0.2e79d9068kmDZq#autostay

Onlarda olmadı halbuki %95 canbus diyor.h1 statik dönüş icin led aldım sığmadı,arka sis ve yan aynalar ici sinyal hediye geldi hic bakmadim bile.bu sinyalleri nasıl kullanabilirim.ne önerirsiniz.Şimdiden çok teşekkürler okuyana ve cevaplayanlara.saygılar.

images (2).jpg

IMG_2450.JPG

images (1).jpg

IMG_2471.JPG

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Hoş geldiniz.

Aracınız en üst versiyon bu farları orijinal olan ise yazılımsal olarak her şeyi aktif olduğu için hepsinden hata almanız normal.Normalde o canbus vesaire olanların geneli kontrol üniteleri normal olanlarda ideal diyebilirim.en üst donanım araçlarda hatalar vermesi normal diyebiliriz.

Her sökülen ampul yerine direnç modulü uygulamanız şart.

Linkteki konuyu okuyabilirseniz gerekli uygulama tekniği ve parçalar anlatılmaktadır.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Rasim Soyluturk    0
Rasim Soyluturk

Cümleten hayırlı günler.bircok arkadaş led sinyal alımında okuduğum kadarıyla direnç kullanarak stabil kullanıyorlar.ben bu canbus lu ledler hakkında bir bilgi vermek istiyorum.canbuslu ledleri satanlara özelikle fabrika mağazalarına sormalarini tavsiye ederim,kaç dakika test sureleri varmış.yurtdisinda led fabrikasında yönetim de olan arkadaşım verdigi bilgiyi birkaç satışıyada sordum inkar etmediler.14 dakika.15 dakika sürekli kulanimda led lerin yandigini gösteren paylaşımlar gördüm arkadaşım tarafından.malesef arkadaşımın benim araç için gönderdikleri olmadı fakat birçok model için gonderdiklerinden 1 adet dahi sorun olmadı.üstadlardan bu canbus lu led lerin bu problemi hakkında bilgi kalıcı olması için fikir alabilirmiyim.saygılar.

İletiyi paylaş

Rasim Soyluturk    0
Rasim Soyluturk

Hoş buldum abi.baya bi takip den sonra katıldım aranıza.hemen hemen sitenin yüz de 60 okudum.evet arac fari alinirken 4.500 tl ek ucretle fabrikasyon alindi.her sorun için ayrı dirençler onerildiginden birde benim elektrik bilgim çok kötü olduğundan kullanmam gerek sogutuculu direnci direk elimdeki sinyal uygun direnç modeli yazabilirmisin.anladigim kadarıyla 50w 8 ohm aliminium direnç uygun.yan sinyal için gerek olmaz sanırım. Abi hep kafami kurcalayan birsey var.t15 geri vites led bu 4 sinyalin çalışmasına engel mıdır?2 tanesini bugün aynı model araçta fakat paket farkı olan araçta sorunsuz çalışıyor.onda adaptif bixenon yok yalnız.geri vitesde stock halinde.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

Anladığınız direnç tipi doğru.Her sinyal ampulü yerine bu direnç takılacak.Yan sinyal ayna ampul ise çok sorun olmayacaktır sadece sinyal hızı önemsiz şekilde değişkenlik yapar.Geri vites veya fres vesaire bagımsızdır,Birbirine etken etmeyebilir lakin egerki kontrol ünitesi sinyal yada fren ampulü patlak diyerek patlak olana yanışı atamıyorsa engel olmaz atıyorsa engel olabilir.

PAket farkı özellik menülerini etkiler ve bu menüler aktif ise yaşadıklarınız yaşancakatır aktif değpilse sorun olmayacaktır.Her şey kontrol ünitesi yazılımı ile alakalı durum.

İletiyi paylaş

Rasim Soyluturk    0
Rasim Soyluturk

Abim vakit ayırıp cevaplar için çok teşekkür ederim.bilmiyorum değer mi direnç bağlayıp takmaya.tekrar teşekkürler 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

Bu karar size ait.Soruna yönelik dirençten başka altarnatif en azından basit olarak başka yok. 

İletiyi paylaş

Rasim Soyluturk    0
Rasim Soyluturk

Abi 1 ile 2 numaradaki aynı resistorun kullanım amacı aynı,kurulumu farklı. sadece kurulumda 2 numaradaki gibi mavi-kırmızı aparatla(ki önermiyorlar birçok kimse bu bağlanma şeklini) bağlanmadan kullanılabilir olmasının dışında önemi varmı?hangisini önerirsin 2 usd fark var 2 parçada.Bu aliminyum soğutucuyu şaseye çift taraflı bantla yapıştırmak ,ısınmadan dolayı tutarmı,stabil olurmu?

resisor 2 si bir arada.jpg

LED-load-resistor-splice-14.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.390
Mahmut Akbulut

Bu mavi kırmızı hızlı kablo ekleme/birleştirme parçaları son derece kullanışlı ve sağlıklıdır , kablo kesme yapılmaz lehim veya bant kullanılmaz , aksini iddia eden her kimse halt etmiş yıllardır kullanırım hiç bir sıkıntı yaşatmadı .

Direnci şaseye mümkünse (önerilir) termal çift taraflı bantla tutturun , imkan yoksa termal macun sürerek uygun bir noktaya vidalayın . Standart çift taraflı bant direnç çok ısınacağı için uygun olmayacaktır . Termal macunu bilgisayar tamircilerinden kolaylıkla bulabilirsiniz ...

Not : Direnç kullanılan sinyal uygulamalarında 4 lü flaşör ışığı mümkün olduğunca kısa süre kullanılmalı , uzun kullanımlarda aşırı ısı dirence ve tesisata zarar verir ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

Far içlerinde sürekli uygulam yaptığımdan lehimsiz olarak montajı olmadı.Dıştan sizlerin uğraştığı şekilde araç üzerinde hiç bir çalışma bu şekillerde yapmadım.Lakin her iki şekildede işlem düzğün olduğu sürece sorun olacağını düşünmüyorum.Şunu söyleyebilirim platik aparatın iyisini almanız şart,kalitesiz olan kötü çin malı sigortalar gibi erime yapıyorsa hali ile sıkıntı.Lakin kıstırma tekninğini olumsuz görmüyorum Mahmut'un düşüncelerine katılıyorum,direnç içinde açıklamasına katılıyorum..

İletiyi paylaş

Rasim Soyluturk    0
Rasim Soyluturk

Abim vakit ayırıp cevaplar için çok teşekkür ederim.benim anladığım kesinlikle ford için %99 canbus no hyper flash denilenler uymuyor.hata kodu vermiyor fakat hyper flash devam.4 araçta denedik önler  ve 1 tanesi on arka değişim olmadı, resistor takılmadan olmuyor 2015 üstü focuslarda tecrubemiz bu oldu.

İletiyi paylaş

Rasim Soyluturk    0
Rasim Soyluturk

Abiler hayırlı akşamlar.asagidaki 2 resim arasında boyut farkı var tamam yalnız far içine takmadan led yanmıyor. Uzun lara taktık marea için.orjinal halojen yanıyor led yanmıyor neden olabilir.ledler sağlam.

1144901094_733.jpg

images (12).jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

+ ve - ters olabilir.

Far kontrol ünitesi ampul algılamadığı için voltaj vermiyor olabilir sadece tahmin.Her şekilde kullanmamnızı tavsiye ederim.Yansa bile odak olmayacağı kesin.

İletiyi paylaş

Rasim Soyluturk    0
Rasim Soyluturk

Anladım abi.tesekurler.hayirli geceler

İletiyi paylaş

Melih Arabacı    0
Melih Arabacı
gönderildi (düzenlendi)

arabamın iç aydınlatmasını, sis ve farları beyaz led yapmak istiyorum sipariş vereceğim ama t10 h1 h3 h3 h7 gibi şeylerle karşılaştım ve lacetti sw de hangilerini nerede

kullanmam gerek ?

acil cevaplarsanız sevinirim bu gün 11.11 den dolayı sepete eklemem gerek siparişleri 

tarihinde Melih Arabacı tarafından düzenlendi
eksik yazı

İletiyi paylaş

Melih Arabacı    0
Melih Arabacı

evet listede varmış kısa h7 uzun h1 iç ışıklandırma ampulleri standart mı peki onları da söküp bakmam gerekiyor mu

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

En sağlıklı işlem bence söküp bakıp not alıp siparişi ona göre vermeniz olur.

İletiyi paylaş

Melih Arabacı    0
Melih Arabacı

Anladım, söküp bakacağım.Teşekkürler,İyi forumlar.

İletiyi paylaş

Melih Arabacı    0
Melih Arabacı

sisler için takılan h7 ile fara takılan h7 arasında nasıl bir fark var yani 100w lik h7sis ledini fara taksam nolur mesela ?

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap