• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Oktay Toker

Led takınca oluşan sorunlara çözümler

Recommended Posts

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

Araçlara yapılan hazır led montajı ve elde yapılan ledlerde ki çalıştırma sonrasında bazı sorunların giderilmesi hakkında çözümleri bu başlık altında toplamak istedim.Bu yazdıklarımın çoğu farklı konular altında oldukça dağınık durumda zaten var.ama bir çok arkadaşımız araştırma yapmadan direk konu açıyor.Bende bu başlık ile bir nebze faydası olur kanaatini taşıyarak konuyu açtım.Fırsat buldukça konuya Resim destekli eklemeler yaparım.Vakti olup ta ekleme yapacak olur isedesevinirim.Sorunlarına başka türlü çözüm bulan veya arayan arkadaşlarda bu başlık altından devam ederse sevinirim.

Ürün tavsiyesi istenmezse sevinirim.Cevap verilmemesinide tavsiye ediyorum.

İç aydınlatmalarda hazır led ürün kullanacak arkadaşlar alıp takmaya karar verdiğiniz led ürünlerde üzerinde diod olan ve kalın zerinde 101 yada sonu 1 ile biten bir yazan dirençli ama bu diod genelde 1n4148 kullanılır dikdörgen yapıda pirinç tanesine benzeyen parça olmadan tavsiye etmem ömrü az olur.

Direnç burda kapılar kapanınca kızarık yanmasını önler.Esas park lambalarında falan arıza ışığı önlemek içindir ama tavan lambasında ise kızarık yanmayı önler.El yatkın ise Park lamabsı olarak takılacak ise bu 101 veya sonu 1 ile biten direncin üst değerlerinde direnç alınıp paralel bağlayarak bu değere ulaşılması ile orijinal dirençteki aşırı ısınmanında kısmen fazlasıyla önüne geçilmiş olur.

Kalite marka aldınız ama bu dediğim parçalar yok.Eliniz yatkın ise sadece ampulün duy uçlarına paralel olarak en az 470 ohm 2 watt direnç bağlamanız bir araçta kısık yanmayı engeller.Öyle paralel ampul vesaire bağlamanıza gerek kalmaz.Ledleri bağladınız ve Tavan lambasındaki tesisatta standard olarak + uç direkt gelir,şase uçlarından kapatma ve sönme yaptırılır siz direkt bu + ucu kesip seri olarak en az 2 amperlik bir diodu bağlarsanız ledlerinizn ömrünü uzatırsınız.Diod üzerinden akım geçtiğinde akım değerine göre voltajıda kısarak iletir.Aslında tavsiyem köprü diod olur ama bu aklınız karıştırabilir.Amaç araç voltajlarındaki değişik değerlerden yani araç çalışmaz iken 12.30 ile 12.70 arasındaki akü değeri ve araç çalışınca oluşan dinamo çıkışı 13.50 ile 14.50 arasında voltajı ledlerin standard dirençlemesi 12 volt ve küsüratının en son dem de kullanılmasından dolayı ledlere fazla akımın bir nebze önüne geçmek.

Kendiniz led dizaynı yapıp takacaksanız bu işlemler daha basit olur.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 6

İletiyi paylaş

Selçuk Koyuncu    0
Selçuk Koyuncu

Merhaba arkadaşlar;

2006 Model bmw e90 aracımın sinyallerine 5w 12v led sinyal ampulü montajı yaptım.Direk montaj yapınca malum arıza ışığını yaktı.Arıza ışığını söndürmek için her birinin önüne paralel 50w 6,8 ohm değerinde aluminyum direnç bağladım.Bu sayede arıza ışığını söndürebildim fakat araç kontağı her açışta arıza kontrolü yapmak için ampullere kesik kesik akım gönderdiği için ledler polis çakarı gibi yanıp yanıp sönmeye başlıyor.Bunu engellemek için bir arkadaşım dirençler ile ampullerin arasına 7812 regülatör entegresi bağlamamı önerdi.Sizce bu entegre sorunuma çözüm olurmu?Daha önce okuduğum bir yorumda da 7812 nin kontak kapalıyken ledlerin sönük yanmasına neden olacağından bahsediliyor ve 7809 entegresi kullanımı tavsiye ediliyordu.Sizce benim sorunumu hangisi çözer? 7812 mi 7809 mu yoksa bu ikisi haricinde başka bir yolmu var?Bu durumdan çok müzdaribim oyüzden değerli yorumlarınızı katarak bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürederim.Herkese iyi forumlar...

Saygılar...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

Bu konu altından devam edilse iyi olurdu aslında.

http://www.geceucusu...nlara-cozumler/

Kullandığınız direnç olması gerekenden daha düşük olmuş.Bu degerdeki direnç far ampulü hatası için bile düşük değer.

En düşük değer bulursan 11 ohm olmalı veya 12 ohm 50watt ile değişirseniz sorunun düzelme ihtimali var.Tesisata aşırı yük biniyor bu nedenle sistem garip davranıyor diye düşünüyorum.

Yazdığınız gibi bir test yöntemi ampul takılı ikende geçerli olması gerekiyor.Bunu test ettiniz mi?Kontak açılınca 4 lü lambalar tepki veriyor mu?Mantığı bu.Direnç ampuldeki telin yerini alır.

İstediğiniz entegreyi takın olumsuz yanıt alırsın hepsinde de led yanar.

Ledler düşük akımlarada tepki verebildiği için sorunlar hemen göze çarpıyor.

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Selçuk Koyuncu    0
Selçuk Koyuncu

Merhaba Oktay bey;

Cevabınız için çik teşekkürederim.Elektronik konusunda çok kısıtlı bilgi sahibiyim.Oyüzden problemi çözebilmek adına sizlin gibi bu işlerden anlayan arkadaşların yardımıyla deneme yanılma yöntemi yaparak çözüm bulmaya çalışıyoruz.

İlk olarak sisteme 10 ohm 25w dirençler ekleyerek denedik.Ardından 6,8 ohm 50w olanla ile değiştirdik.Peşinden dirençlerin önüne sırasıyla ilk önce 470mf 35v olmayınca çıkarıp 1000mf 35v oda olmayınca çıkarıp 250mf 35v kondansatör ilave ederek denemeler yaptık ama sonuç değişmedi.Daha sonra internet üzerinden bulduğumuz basitbir anti-flicker devresi ile deneme yaptık ama malum sonuç yine hüsran.Son olarak araçlara led ampul satışı yapan bir arkadaştan yardım istedim ve yazdığı cevap burada :

" Araç arızayı kontrol ederken sisteme kesik kesik düşük akım gönderir. Bu sırada normal ampuller tepki vermez ancak ledler yanıp söner. Normalde bağladığınız direnç paralel bağlı ise bunu çözmesi gerekir. Çözmüyorsa led ampul önüne 7812 regülatör entegresi bağlamalısınız. Regülatör 12volt altında gerilim geçirmeyeceği için kıpraşmayı engeller. Bir de her ampule bir direnç mi bağladınız?"

Ama bu yöntemi denemeden arkaşın tavsiyesiyle buradaki üstadların fikrine danışmak istedim.Bu durumda sizin net öneriniz nedir acaba?Paylaşırsanız sevinirim...

Saygılar...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

Bu denediklerinizin hepside anında lede voltajını ve akımını düşük yada olması gerektiği gibi ileterek tepki vermesini rahatlıkla sağlar ve bunuda yazdıklarınız doğruluyor.Aynı tarz ne takarsanız takın ledin tepki vermesini engellemez.Kondansatörler tam tersine akımı sabit güçlü kılar.7812 kendi volt altındada volatjını ve akımını verir ama düşük verir çalışmasını engellemez led dediğim gibi en küçük akıma bile tepki verir.Birde 7812 bağlarsan bu hatayı yapmasın diyede direnç bağlarsan yanarken zayıf yanmasınıda sağlamış olursunuz.

Sinyal bölümü olunca seçenek son derece kısıtlı.Gündüz farı olsa idi derdim ki led öncesi sabit timer devresi eklemeniz olurdu ama sinyal olunca bu işlem sorun olur sinyal geç yanmaya başlar.Bununda çözümü var tabiki uygulanabilir.Bu geciktirme devresi + ucu yada - ucu bağlanacak role tetik ucuna sinyal ucu bağlanarak sinyal yanınca timer devresini devreden çıkartır sinyal bitince devreye girer.Bu devre hali ile her sinyal bölümüne ayrı olarak yapılacak.

En basit devre hoparlör koruma role devreleri.

Aracı pc ye bağlayıp bu sinyal bölümüne ait ayar var ise onunla uğraşmak lazım.Bunu denediniz mi?Aynı tip başka bir araçtada bu şekilde bir sorun okudunuz mu yoksa aracınıza ait bir sorun mu bunuda netleştirin.

Şunuda belirteyim sinyal ampulü yerine ne takıyorsanız bu kaliteli ve işlevini ampul kadar yapıyorsa uğraşmanız yönünde olur.

Power ledli bir sinyal yaparsanız bunuda sürücüsü ile altif ederseniz buda çözüm olabilir.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    148
Mustafa Bağseven

Ben sana çözümü söyleyim..

Ledlere giden kabloya röle koycaksın..Senın aracın kontrol için ledlere düşük voltaj gönderiyor ve böylece röle düşük voltajda tetiklenmedigi düşük voltajda röle çekmicek ve ledler yanmıcaktır..

Ve ne zaman yüksek voltaj yani 12 volt gelirse röle çekicek ve o sırada ledler yanıp sönecektir.Yüksek voltaj ise sinyal verme esnasında gelecegi için ledler sinyal verme esnasında yanıp sönecektir.

En iyi çözüm budur.Geri kalan 7812miymiş kondansatörmüş vs ile o iş olmaz.Ve o taktıgın direnci sökmeyeceksın..Kesinlikle direnci röleye baglamıcaksın..

tarihinde Mustafa Bağseven tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Koyuncu    0
Selçuk Koyuncu

Çok teşekkürederim Mustafa bey.Verdiğiniz yöntemi forum dışından bir arkadaşımda söyledi fakat denemeye fırsat bulamadım.Sanırım en iyi yöntem röle olacak.Röle olarak hangi röleyi kullanmamı tavsiye ediyorsunuz acaba?Montajdan sonra sonucu burada paylaşırım.Tekrar teşekkürederim...

tarihinde Selçuk Koyuncu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker

Bazı roleler 8 volta kadar rahatça tetiklenir.Yüksek amperli roleler ohm degeri düşük ise dediğin gibi ama onlarda 10 volt civarında tetik alıyor.Sebebi tolerans degerlerinin mecburen geniş olması.Role kullanılıp bu hata engellenmek istenirse kullanılacak bobin uçlarındaki ohm degeri en az 50 ohm olmalı.Daha düşük degerde bobin bulunursa 3 tane paralel bağlanınca belki arıza ışıgıda engellenmiş olur.Küçük elektronik roleler kolayca tetik alıyor.

İletiyi paylaş

Selçuk Koyuncu    0
Selçuk Koyuncu

Oktay bey;

Bana diğer arkadaşım röleyi direçten sonra ledden önce yani araya monte etmemi söyledi.Sanırım mustafa bey de öyle demek istemiş.Bu durumda arıza ışığı da yanmaz sanırım....

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    148
Mustafa Bağseven

Hacim acisindan daha az yer kaplamasi icin pcb tipi mini role kullanmaniz daha iyi olur ama onu da Balikesir de bulamazsiniz. Bu nedenle oto rolesi kullanmalisiniz

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Koyuncu    0
Selçuk Koyuncu

Hacim acisindan daha az yer kaplamasi icin pcb tipi mini role kullanmaniz daha iyi olur ama onu da Balikesir de bulamazsiniz. Bu nedenle oto rolesi kullanmalisiniz

Şuan istanbuldayım ve perşembe gününe kadar buradayım.Bildiğiniz biryer varsa oradan alabilirim.Teşekkürler....

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    148
Mustafa Bağseven

Mini otogaz rölesi almanız yeterli.

Ben mini rölelerden 2 tane kullanarak kibrit kutusu kadar bir devreyle benzer sorunu hallettim.

İletiyi paylaş

Cem C.    1
Cem C.

Herkese selam,

G.Punto için aşağıdaki led park ampullerini aldım. Ancak bir tanesini takınca sorunsuz yanan led, diğerini takınca sönüyor. Voltmetre ile ölçtüğümde soketlere elektrik gelmediğini tespit ettim. Yani araba bir sorun algılayıp elektriği kesiyor ve arıza ışığı yakıyor.

Hem tek sokete, hem diğer sokete ayrı ayrı 27 ohm 25W direnç takıp denedim yine aynı sonucu verdi. İşin ilginç tarafı, tek led takılı iken, diğer sokete sadece tek bir direnç taktığım zaman araba arıza ışığı yakmıyor ve elektriği kesmiyor. Yani direnç tek başına takılı iken arıza ışığını söndürebiliyor ama led ile beraber takılı olunca sorun devam ediyor.

Ayrıca, normal flamanlı park ampulunu lede paralele bağladığımda da değişen birşey olmuyor, yine arıza ışığı yanıyor ve elektriği kesiyor.

Bu sorun neden kaynaklıyor olabilir sizce? Bir bilgi olarak: ampulun üzerindeki devrede ufak bir bobin var. Web üzerinde resimlerini gördüğüm diğer ledlerde böyle bir bobine rastlamadım. Bununla iligli olabilir mi acaba?

OA_2364613.jpg

tarihinde Cem C. tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

punto elektriği kesiyorsa, kısa devre görüyordur. yani ledler 5Wtan fazla çekiyor olabilir.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.104
Servet Aydın

Plaket üstünde swichmode led driver var. Çok kaliteli lakin düşük akım çekildiğini gören sistem kapanıyor. Paralel direnç bağlamanız gerekecektir.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Cem C.    1
Cem C.

Ozan, 5W'tan daha fazla çekme ihtimali var mıdır acaba? Normal ampul 3,2 ohm, led 0,2 ohm direnç gösteriyor.

Servet bey, direnç te taktım, hatta orijinal flamanlı ampulü takıp öyle de denedim ama sonuç aynı. Normalde flamanlı ampulü paralel bağlayınca hiçbir şekilde arıza göstermemesi gerekiyor, yanlış bilmiyorsam.

Her ne oluyorsa, iki ledi birden takınca oluyor, sadece birini takıp diğer sokete direnç veya flamanlı ampul bağlayınca araç ne arıza ışığı yakıyor, ne de elektriği kesiyor. (Ledlerde arıza ihtimali sıfır, ayrı ayrı/soketleri değiştirerek takıp denemeler de yaptım)

Başka bir led siparişi daha verdim, yarın elimde olacak. Eğer o da yaparsa ikisini birden iade ederim artık :)

Gerçi şu an elimde olan ledler gerçekten çok güçlü ışık veriyordu, keşke sorun çıkartmasaydı.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    390
Fatih Özbaş

aynı sorun bizim octaviada da olmuştu. ben de ledden vazgeçip eski ampullerine döndüm ama fırsat bulduğumda tekrar lede geçicem. sorunu çözerseniz lütfen burada paylaşın. kolay gelsin. iyi günler...

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    148
Mustafa Bağseven

Sadece led takarsanız düşün akım algılayıp arızaya neden oluyor.

Led+direnç takarsanız da yüksek akım algılayıp arızaya neden oluyor..

Bunlar benım tahminlerim.

Paralel direnç takıp ledleri röle ile sürersenız arızaya neden olmayacaktır

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

Ozan, 5W'tan daha fazla çekme ihtimali var mıdır acaba? Normal ampul 3,2 ohm, led 0,2 ohm direnç gösteriyor.

Servet bey, direnç te taktım, hatta orijinal flamanlı ampulü takıp öyle de denedim ama sonuç aynı. Normalde flamanlı ampulü paralel bağlayınca hiçbir şekilde arıza göstermemesi gerekiyor, yanlış bilmiyorsam.

Her ne oluyorsa, iki ledi birden takınca oluyor, sadece birini takıp diğer sokete direnç veya flamanlı ampul bağlayınca araç ne arıza ışığı yakıyor, ne de elektriği kesiyor. (Ledlerde arıza ihtimali sıfır, ayrı ayrı/soketleri değiştirerek takıp denemeler de yaptım)

Başka bir led siparişi daha verdim, yarın elimde olacak. Eğer o da yaparsa ikisini birden iade ederim artık :)

Gerçi şu an elimde olan ledler gerçekten çok güçlü ışık veriyordu, keşke sorun çıkartmasaydı.

daha açık yazayım, bende 2006 grande punto var ve elektrik sistemiyle fazlaca oynadım.

öncelikle sistem toplama bakıyor sağ sol ayrımı yapmıyor. eğer ki toplam 4-5W civarında ise göstergede uyarı lambası yanıyor ancak elektriği kesmiyor. eğer toplam 1W civarında ise uyarı veriyor ve test moduna geçiyor yani ledler çok kısık olarak yanıp sönmeye başlıyor.

toplam 6-7W civarında uyarı vermeden çalışıyor. toplam 12-13W civarına geldiğinde elektriği kesiyor uyarıyla birlikte. yani benim denemelerimde sadece fazla akım çektiğimde elektriği kesti. amper metre varsa ledin ne kadar akım çektiğini ölçmenizi tavsiye ederim.

yalnız ben hiç driverlı ampul kullanmadım, genelde 9 tane smd5050 ledli ampuller kullandım. arıza vermemesi içinde tek tarafa paralel direnç ekledim(değerini hatırlamıyorum ancak 6W civarında çekecek kadar olması lazım)

bir tarafa hiç birşey bağlamayıp bir tarafa sadece led bağlayınca ne oluyor? eğer arıza vermeden çalışıyorsa dediğim gibi 5Wtan fazla çekiyordur, ikisini birden takıncada kısa devre var sanıp kesiyordur. eğer arıza vererek çalışıyorsa şuana kadar dediklerimde bir yanlışlık vardır :)

İletiyi paylaş

Cem C.    1
Cem C.

bir tarafa hiç birşey bağlamayıp bir tarafa sadece led bağlayınca ne oluyor? eğer arıza vermeden çalışıyorsa dediğim gibi 5Wtan fazla çekiyordur, ikisini birden takıncada kısa devre var sanıp kesiyordur. eğer arıza vererek çalışıyorsa şuana kadar dediklerimde bir yanlışlık vardır :)

Arıza vererek çalışıyor :)

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

Arıza vererek çalışıyor :)

açıkçası değerleri tam hatırlamıyorum :) o yüzden şöyle birşey söyleyebilirim mesela arıza için limiti 7W, kısa devre limiti 10W desek, ampulde 6W çekiyorsa yine dediğim duruma düşer. amper metre ile ölçmenizi şiddetle öneriyorum.

İletiyi paylaş

Cem C.    1
Cem C.

Peki yüksek akım çekiyorsa ve gücü yüksek çıkarsa, yapılabilecek bir şey var mı?

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

röleyle bağlanabilir, ancak değermi bilmiyorum.

İletiyi paylaş

Cem C.    1
Cem C.

Diğer LED de geldi. Taktığımda o hiç yanmadı. Artık iyice sıkıldığım için uğraşmak istemedim. İkisini de geri gönderdim.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap