• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Yaşar Kaymaz

Bosch-Hella-Koito-Valeo-ZKW bi-xenon mercek çeşitleri tanıtım videosu

Recommended Posts

Sırrı Polat    204
Sırrı Polat

gerçi resimdekilerin metal kasası adi teneke gibi duruyor ama içini açmak , kapsülüne bakmak vs lazım , bu resimde sadece koruyucu ruloya dikkt çekmek istedim , kimse resimdeki ampülleri baz alarak orjinallik testi yapmasın:lol:

21 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Ampuller oem.Kapagı ben leke olmasın ve zarar görmesin diye koyarım.:good1:  Yani ürünler ve çalışma bende idi.Arkadaşımız benim yolladığım resmi eklemiş.Yan sanayi olanlarda zaten bu kapakla gelmez.Karton kutusu vardır.Kapaklar h kılıflı olanlarda kullanılır.

http://www.geceucusu.com/topic/7707-fiat-egea-2015-oem-mercekli-far-bi-xenon-d%C3%B6n%C3%BC%C5%9F%C3%BCm/

ben de ilk defa gördüm ondan sordum , d serisinde h serisi ampül kapağı , sen test ettiysen diyecek birşey yok zaten :good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

Ampul içindeki siyah bölümdeki barkod okutunca çıkan nosu philips sitesinde mevcut olunca bende rahatlıkla kullandığım bir versiyondu.

İletiyi paylaş

Hazar Erulusoy    109
Hazar Erulusoy

Benim ampulleri aldığım arkadaş bu tip bir koruma uygulamamıştı. Montaj sorası ampul camlarına temizlik ihtiyacı olursa nasıl bir temizlik yapabilirm. 

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.581
Mahmut Akbulut
2 saat önce, Hazar Erulusoy yazdı:

Montaj sorası ampul camlarına temizlik ihtiyacı olursa nasıl bir temizlik yapabilirm. 

Nemli makyaj pamuğu ile silin , herhangi başka bir sıvı yada sprey kullanmayın ...

Ampul kapsülüne parmakla temas etmeyin , üzerinde toz kalmadığına emin olun ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İlker Yüksel    6
İlker Yüksel
20 saat önce, Sırrı Polat yazdı:

Ampüller orjinal mi , ambalajı şüphe uyandırdı bende

Benım MK3 Mondeom da OSram vardı. Aydınlatması çok daha iyidi. Gerçi mercekleri hella idi. Hella + Osramlar- Bosch+Philipsden daha iyi aydınlatıyor gibi geldi. Ampulleri en kısa zamanda CBİ ile değiştireceğim.  Zaten kuşkulanıyordum ampulden kesin değiştireceğim.

tarihinde İlker Yüksel tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sırrı Polat    204
Sırrı Polat
31 dakika önce, İlker Yüksel yazdı:

Benım MK3 Mondeom da OSram vardı. Aydınlatması çok daha iyidi. Gerçi mercekleri hella idi. Hella + Osramlar- Bosch+Philipsden daha iyi aydınlatıyor gibi geldi. Ampulleri en kısa zamanda CBİ ile değiştireceğim.  Zaten kuşkulanıyordum ampulden kesin değiştireceğim.

oktay bey kontrol etmiş , oem olduklarını teyit etti ama cbi de tercih meselesi tabi.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker
10 saat önce, İlker Yüksel yazdı:

Mk3 için kullandığımız Osram 4300k sarıya daha yakın.Bu Philips biraz daha beyaz dönüktür.Bunları senle epeyce konuştuk anlattım.Helladaki aydınlatma Osramın renk tonu kalitesi ile tatmin edici hepsi bu.Şu an mavi tonu iyice göremediğin için huzursuzsun,tatmin etmiyor.Cbi bulalım farlara takalım.Mavi tonuda biraz daha iyi yakalamış olursun.:good1:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

İlker Yüksel    6
İlker Yüksel
3 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Mk3 için kullandığımız Osram 4300k sarıya daha yakın.Bu Philips biraz daha beyaz dönüktür.Bunları senle epeyce konuştuk anlattım.Helladaki aydınlatma Osramın renk tonu kalitesi ile tatmin edici hepsi bu.Şu an mavi tonu iyice göremediğin için huzursuzsun,tatmin etmiyor.Cbi bulalım farlara takalım.Mavi tonuda biraz daha iyi yakalamış olursun.:good1:

Ben sadece bir önceki ile karşılaştırmasını yapıyorum. Merceklerde sorun vardır demiyorum. Yani mercekler ile pek sıkıntım yok. Ancak Philips ampüle pek ısınamadım. Hem sarıya kaçıyor hemde osram kadar aydınlatmıyor. O sebepten hiç değilse CBİ olsun diyorum.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İlker Yüksel    6
İlker Yüksel

Arkadaşlar iyi akşamlar. Forumda Mahmut sayesinde Osram Xenarc CBİ farları distüritörden 600 tl ye aldım. Öncelikle Philips 4300K kat be kat iyi olduğu hemen belli oluyor. Ayrıca renk tonu kesinlikle çakma 6000K durmuyor. 4800 gibi bir rengi var. Kap kalın bir şekilde mavi/mor çizgi oluştu. Ben çok memnun kaldım. Burdan Mahmut beye tekrardan çok teşekkür ediyorum.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hazar Erulusoy    109
Hazar Erulusoy

Hayırlı olsun güvenli sürüşler dilerim. İhtiyacımız olduğunda bizde bu iyilikten faydalanabilir miyiz acaba? 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

Hayırlı günlerde kullanmanı diliyorum.Tatmin edici bulmanıza sevindim.:good1:

İletiyi paylaş

İlker Yüksel    6
İlker Yüksel
8 saat önce, Hazar Erulusoy yazdı:

Hayırlı olsun güvenli sürüşler dilerim. İhtiyacımız olduğunda bizde bu iyilikten faydalanabilir miyiz acaba? 

Tabiki ne demek.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İlker Yüksel    6
İlker Yüksel

Arkadaşlar bir konu da bilgi istiyorum. Şimdi Egeanın S -Design olan modeli çıkacak ve orjinal fabrikasyon bi-xenonlu. Ben farların üretimini yapan bir arkadaşımla konustuğum da farın ön camının da farklı olduğunu söyledi. Merceğin kararmasını anladım ancak açığa çıkan ısı ön camıdamı etkiler.  

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.581
Mahmut Akbulut

Etkiler ... Hatta halojen fara takılan xenon bile far camını etkiliyor. Bu durum mercek montajı sonrası daha fazla belirginleşiyor...

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Yunus Emre Andaç    38
Yunus Emre Andaç

Orjinal CBİ'nin Çifti 600 lira mı ?

D2S mi D1S mi ? 

13 saat önce, İlker Yüksel yazdı:

Arkadaşlar iyi akşamlar. Forumda Mahmut sayesinde Osram Xenarc CBİ farları distüritörden 600 tl ye aldım. Öncelikle Philips 4300K kat be kat iyi olduğu hemen belli oluyor. Ayrıca renk tonu kesinlikle çakma 6000K durmuyor. 4800 gibi bir rengi var. Kap kalın bir şekilde mavi/mor çizgi oluştu. Ben çok memnun kaldım. Burdan Mahmut beye tekrardan çok teşekkür ediyorum.

tarihinde Yunus Emre Andaç tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sırrı Polat    204
Sırrı Polat
2 saat önce, İlker Yüksel yazdı:

Tabiki ne demek.

Öncelikle hayırlı olsun , güle güle kullanın , 

Orjinal sıfır ampül için iyi bir fiyat ,

ancak neden sıfırda ısrar ediliyor , onu anlamakta zorlanıyorum , sıfırla çıkma arasında küçük bir fiyat farkı olur , anlarım 3 kuruş daha üzerine koyar sıfır alırım dersiniz .

Geçen hafta aynı ampülden 2 çift sattım , sıfırdan farksızdı üstelik 2 çiftini sizin bir çift içi ödediğimizin daha az meblağına verdim ,

birini 2014 Mercedes e diğerini 2013 opel insignia ya taktık.

para sizin tabiki ama , sıfır garantili vs derseniz , şu ana kadar elimden 50 çift oem xenon ampül geçti ben oem xenon ampüllerin düşürüp kırıp çatlatmadıktan sonra arıza yaptığını görmedim duymadım . (Hatta birini geçenlerde düşürdüm dış camı  kırılıp elime gelmesine rağmen kapsül sağlam olduğundan hala çalışıyor.)

Ayrıca bu malzemeler ülkeye döviz ile giriyor , dışarıya döviz çıkışı da ayrı bir konu tabi.

tarihinde Sırrı Polat tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Yunus Emre Andaç    38
Yunus Emre Andaç
Bir saat önce, Sırrı Polat yazdı:

ancak neden sıfırda ısrar ediliyor , onu anlamakta zorlanıyorum , sıfırla çıkma arasında küçük bir fiyat farkı olur , anlarım 3 kuruş daha üzerine koyar sıfır alırım dersiniz .

Geçen hafta aynı ampülden 2 çift sattım , sıfırdan farksızdı üstelik 2 çiftini sizin bir çift içi ödediğimizin daha az meblağına verdim ,

para sizin tabiki ama , sıfır garantili vs derseniz , şu ana kadar elimden 50 çift oem xenon ampül geçti ben oem xenon ampüllerin düşürüp kırıp çatlatmadıktan sonra arıza yaptığını görmedim duymadım . (Hatta birini geçenlerde düşürdüm dış camı  kırılıp elime gelmesine rağmen kapsül sağlam olduğundan hala çalışıyor.)

Ayrıca bu malzemeler ülkeye döviz ile giriyor , dışarıya döviz çıkışı da ayrı bir konu tabi.

Bu ampüllerin ömrü saat ile değil mi ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

Isı her şekilde camlarıda dış kasayıda etkiler.Mercekte açığa çıkan ısı ön kısma yogunlaşmaz lakin mercek noktasal alanda diyeyim ışık verdiği için halojendeki gibi geniş ısı ile cama vurmaz.Buda mercegin dış camı yakınlık  mesafesine orantılı olarak cama etkisi olacağı için cam yapısı daha farklı olabilir.

Halojen sistemde dış camın kılcal çatlamaya maruz kalması mercekli olandan daha çabuk oluyor.Mercekli olanlarda ise tespitim mercek hizasına geln bölüm dahil kılcal çatlama süresi oldukça uzun sürebiliryor.Bunların sebebide uzun hzüme ,sinyal,dönüş farı olarak halojenle çalışan kısımlar ve bu kısımlarda süreklilik şeklinde yanmadıkları için tesiri daha az oluyor.

Halojen de Kısa far yetersizliği uzun hzümeyi daha çok kullanmaya ittiği için uzun hüzme yanışı çok uzun olursa bu her şekilde camın karekterisitiğine zarar veriyor. 

Benim düşüncem dış camın değişik olması kullanılacak pleksi sınıfının şeffaflık oranının daha yüksek olması ve buda ısısal boyutuna etkiside olabilir.Hammaddenin karışımı değişiyor.Bence tek sebebi bu.Halojen camı keserken ve mercekli versiyon far camını keserken gördüğüm değişim bana bu yönde bir değişim olacağını anlatıyor.

İletiyi paylaş

İlker Yüksel    6
İlker Yüksel
4 saat önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Etkiler ... Hatta halojen fara takılan xenon bile far camını etkiliyor. Bu durum mercek montajı sonrası daha fazla belirginleşiyor...

Yani farlar kararacak mı ilerleyen dönemde. O zaman far çöp mü olacak? Bilseydim fabrikanın çıkaracağını kesinlikle yaptırmazdım. Olmadı onları alır takarım bunlarda sıkıntı olursa.

3 saat önce, Sırrı Polat yazdı:

Hocam ben daha önce kullanılmış bir malzemenin ne kadar kullanıldığına emin olamadığım için bu durumlara girmiyorum. Hafif bir renk tonuı farklılığı olsa direk atmak durumunda kalacağımdan böyle bir kumar oynamak istemedim. Ancak sizin sattığınızı bilseydim kesinlikle sorardım. Neyse bir daha ki sefere sorarım.

4 saat önce, Yunus Emre Andaç yazdı:

Orjinal CBİ'nin Çifti 600 lira mı ?

D2S mi D1S mi ? 

Evet D1S

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker
1 saat önce, İlker Yüksel yazdı:

Yani farlar kararacak mı ilerleyen dönemde. O zaman far çöp mü olacak? Bilseydim fabrikanın çıkaracağını kesinlikle yaptırmazdım. Olmadı onları alır takarım bunlarda sıkıntı olursa.

Fabrikanın çıkardığıda kararır islenir.Değişen bir şey yok buna fabrikasyon ürün olsada çözümü yok.İnceleyiniz.İslenme,ısı,sizin düşündüğünüz şekilde olmuyor.

Onlarıda alıp taksanız aynı islenme süresi kullanıma bgalı olarak o fardada olacak.Ha ne olacak.İçi temiz yeni bir far olacak hepsi bu.Birde D8 serisi olursa  bilmiyorum sadece tahmin düşük lümende xenon olacak.D8 olmaz ise d3s olma ihtimali yüksek.Kaldıki araç markası genelde Bosch kullanıyor aynı mercek olacak.

Mantıksal olarak sizin aklınızdaki kusurlama zinciri bütün farlar için geçerli ve önüne geçilebilecek bir kusursuz far olma olasılığı düşük.Passat led far hemde komple led ve bu farda bile oluşan iç ısı islenme yapıyorsa ki tecrübe ile sabit daha üst ısılarda bu gayet normal.

http://www.geceucusu.com/topic/7705-audi-a4-b8-2008-2015-bi-xenon/

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Sırrı Polat    204
Sırrı Polat
4 saat önce, Yunus Emre Andaç yazdı:

Bu ampüllerin ömrü saat ile değil mi ?

olabilir , ama ampülün kapsül renginden ömrünü tahmin edebilirsiniz , yada satıcı ampülü kendisi söktü ise hangi modelden kaç model araçtan söküldüğünü vs bilebilir.

2 saat önce, İlker Yüksel yazdı:

Hocam ben daha önce kullanılmış bir malzemenin ne kadar kullanıldığına emin olamadığım için bu durumlara girmiyorum. Hafif bir renk tonuı farklılığı olsa direk atmak durumunda kalacağımdan böyle bir kumar oynamak istemedim. Ancak sizin sattığınızı bilseydim kesinlikle sorardım. Neyse bir daha ki sefere sorarım.

Evet D1S

yanlış anlamayın , satmak için değil , elimde yok zaten , kaldı ki o ampüllerden çok çıkmıyor çıktı mı da kalmıyor , hatta almak  bekleyen 1 arkadaşımız da var forumdan , amacım yardımcı olmaktı.güle güle kazasız belasız kullanın.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İlker Yüksel    6
İlker Yüksel
12 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Fabrikanın çıkardığıda kararır islenir.Değişen bir şey yok buna fabrikasyon ürün olsada çözümü yok.İnceleyiniz.İslenme,ısı,sizin düşündüğünüz şekilde olmuyor.

Onlarıda alıp taksanız aynı islenme süresi kullanıma bgalı olarak o fardada olacak.Ha ne olacak.İçi temiz yeni bir far olacak hepsi bu.Birde D8 serisi olursa  bilmiyorum sadece tahmin düşük lümende xenon olacak.D8 olmaz ise d3s olma ihtimali yüksek.Kaldıki araç markası genelde Bosch kullanıyor aynı mercek olacak.

Mantıksal olarak sizin aklınızdaki kusurlama zinciri bütün farlar için geçerli ve önüne geçilebilecek bir kusursuz far olma olasılığı düşük.Passat led far hemde komple led ve bu farda bile oluşan iç ısı islenme yapıyorsa ki tecrübe ile sabit daha üst ısılarda bu gayet normal.

http://www.geceucusu.com/topic/7705-audi-a4-b8-2008-2015-bi-xenon/

Tamam da aynı değil ki zaten camları islenmesin diye farklı yapmışlar. Nitekim benimki sonradan bixenon çevrildiği için ön cam halogen göre dizyn oldu ve islenme çok çabuk olacak. Ancak bixenon göre konulan cam ise çok daha uzun süreler sonra belki olacak. Hiçbir şey oem yerini tutmaz.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

Elbette oem ayrı ve linkini verdim size Audi hiç açılmamış bir far.Xenon yapı.Ayrıca araç 2010 ve farlar 2013 üretimi ile değişmiş idi.3 yılda o hale gelmesi olayı farklı bir olay.

Isı dayanıklılığı farklı,islenme farklı.İs tutmayacak bir parça değilki.Şu an siz xenon ve her şeyi ile oem ürünlerle monte edilen bir far edindiniz.Halojen ampullü aydınlatmadaki islenme zamanı yerine xenon aydınlatmadaki islenme zamanınada terfi eden bir sistem oldu.Isıyı üreten kaynak bunlar.Oem olan dediğiniz fardada aynı kaynaklar mevcut.Camın ısı duyarlıllık biçiminin bir etkisi yada oluşturacak islenme önleyici bir şey yokki.Gerekte yok çünki montaj mantığına göre ısı zaten farın arkasında yogunlaşıyor.Ön tarafa halojendeki gibi hurra bir ısı birikimi olmuyor.Hammadesi polikarbon bir yapı.Şeffaflık oranı değişen bir işlem.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İlker Yüksel    6
İlker Yüksel
Şimdi, Oktay Toker yazdı:

Elbette oem ayrı ve linkini verdim size Audi hiç açılmamış bir far.Xenon yapı.Ayrıca araç 2010 ve farlar 2013 üretimi ile değişmiş idi.3 yılda o hale gelmesi olayı farklı bir olay.

Isı dayanıklılığı farklı,islenme farklı.İs tutmayacak bir parça değilki.Şu an siz xenon ve her şeyi ile oem ürünlerle monte edilen bir far edindiniz.Halojen ampullü aydınlatmadaki islenme zamanı yerine xenon aydınlatmadaki islenme zamanınada terfi eden bir sistem oldu.Isıyı üreten kaynak bunlar.Oem olan dediğiniz fardada aynı kaynaklar mevcut.Camın ısı duyarlıllık biçiminin bir etkisi yada oluşturacak islenme önleyici bir şey yokki.Gerekte yok çünki montaj mantığına göre ısı zaten farın arkasında yogunlaşıyor.Ön tarafa halojendeki gibi hurra bir ısı birikimi olmuyor.Hammadesi polikarbon bir yapı.Şeffaflık oranı değişen bir işlem.

Tamam biraz daha netleşti. 

İletiyi paylaş

Gürhan Kıllıer    2
Gürhan Kıllıer

Elinize sağlık.Valeo d1s mercek (2009 megane 2 orj.merceği)ölçüsünde bi xenon mercek arıyorum.Nereden bulabilirim?Megane 2 deki mercek sökülüp bi xenon mercekle değiştireceğim.Aynı ölçüde olması önemli.Teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap