• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Güvenlik birinci önceliğimizdir. Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız.
      İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Selçuk Keleş

Valeo'dan akıllı aydınlatma

Recommended Posts

Selçuk Keleş    1.811
Selçuk Keleş

Valeo'dan akıllı aydınlatma.

• Yük araçlarının taşan genişliğini belirtme
  • İşaretleyen ışık
  • Yaya ile iletişim

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.618
Mahmut Akbulut

Valeo mercek yapamıyordu :happy: Led farla bu alanda ki açığı kapatmışa benziyor , başarılı bir çalışma olmuş :bravo:

İletiyi paylaş

Ali Saruhan    39
Ali Saruhan

Bu led farlar ile ilgili okuduğum bazı olumsuz yorumlar var.

Özellikle vag grubundaki araçların kısa ledleri çok zayıf olduğu söyleniyor. vag grubunda led olarak valeo mu var ya da başka marka mı?  aklıma geldi sorayım derim

haha videoyu yeni izledim resmen ledler yayaya iş atıyor ;)

tarihinde Ali Saruhan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.557
Oktay Toker

Oldukça fazla led yapıda far inceleme imkanına sahip oldum.Aydınlatma zayıflığı kesinlikle ve kesinlikle yok.Daha önce başka konuda yazmıştım led rengi 6000 ve üzerinde kullanılıyor bu çok etken.Heleki o halojen ampul gücüne oranla daha yüksek ışığıa sahip bence o mercekli halleri ile asla kötü değil.Burada sorun far ayarını yapmadıkları için oluşuyor.Farda manuel ayar yok ve ayarlanmıyor diye yazmışlar.Halbuki alakası yok manuel ayar mevcut.

Passat b8 led far valeo ve benim uygulamamda bi-xenon kadar çok etkili.Tecrübe ile sabittir.

Aynı durum Seat leon led fardada mevcut.O ledlerdeki toplam ışık gücü ampulde yok.Test ettim ve cidden ışık toplaması çok iyi ve ledleri ise 5000k olan bir renk.

Tek sorun ayarla alakalı o kadar.Birda sanırım fabrikasyon farın terleme yapıyor olması.

Bmw a serisi led merceği enfes diyebilirim.Mercedes olanlarsa zaten lafa gerek yok.

Mondeo Mk5 led farın performansı enfes.Hele yardımcı led merceği bambaşka.

Tek sorun mercek sogutucularının genişliği beni çok üzmesi. :lol:

Ayar olmuyor yine sanayideki kendini geliştirmeyen o makinalarıda kullanmayı hala kendilerine öğretmeyen ve sağ farı sol farın üzerinde ayarlayan,otomatik yükseklik ayarının hala ne işe yaradığını öğrenememiş ve bu far ayarı kendi yapıyor diyen kişilerce ortaya sürülen bir olay hepsi bu.Rabbim hepsini hayırlı işler nasip etsin.

Audinin led merceğini ve ledini gördükten sonra Valeo bu konuda bence çok geç kaldı.Olay perde yapısında bitiyor.Lakin kamera bölümü yada sensör yapısı vesaire algılayıcı bölümün payıda oldukça fazla

İlğili bölümde bu led mercekli aydınlatmaları paylaşacağım. 

Yan yana lens dizilimli farlarda zaten led ayrımı yapıyor fakat merceklide perde yapısı ile bunu ayarlıyorlar.Çok kalite işlem ve servo dizaynı çok nefis.

Resimdeki 6 çipli led ve her ledde 3 erli şekilde ayrı ayrı kontrole sahip.Yan yana lensli yapı mantığını tümleşik şekilde uygulamışlar.Bu ledde hepsini aynı anda yaktım sonuç kendi merceğinde muhteşem ötesi diyebilirim.:bravo:

1988.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.618
Mahmut Akbulut

@Oktay Toker E serisi Mercedes led farların sellektörü Valeo dan daha berbat abi , inanılmaz yavaş deli etti beni hayal kırıklığına uğradım diyebilirim ...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.557
Oktay Toker

Sellektör olayı bu afl far sistemin çogunda yavaş.İnsignia bi-xenon sellektörüde çok yavaş,Astra biraz daha iyi.Ya sinyal kolu alakalı yada yazılım sistemi ile alakalı.Afl mantığında iç perde oynaması ile çizgi değişimleri yapıldığı için perdenin seviye hizası belirlenmesi şart.Oysa servo motoru sellektör tetiğinde daha hızlı dönmesi saglanabilir lakin bundada aklıma gelen afl mantığındaki seviye konum sensörü hala mıknatıs mantığı ile yapılıyor olması buda seviye hizası için gecikme sağlıyor.İlerde seviye hizasını lazer ile belirleme yaparlar ise hızlanır kanısındayım.

6 ledli versiyonun perde yapısı.Valeonun bu yeni versiyonundada bu yapı mercekli tip olduğunu düşünüyorum ve aynı mantıktır sanırım.Sıralı led tip ise ledleri söndürüp yakma ile yapıyordur.

https://youtu.be/rPBCSQerXQ8

https://youtu.be/bor31Zdml4w

IMG_2596.JPG

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap