• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Mahmut Akbulut

H7 Halojen ve Led Ampul Karşılaştırmaları (XB-D 3535 COB XPE)

Recommended Posts

Mahmut Akbulut    2.554
Mahmut Akbulut

Sıradan bir H7 halojen ampul ve piyasada fazlasıyla bulunan H7 Led ampullerin aydınlatma testinin görselleri ...

Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız forumda da sıkça mevzusu geçen kısa / uzun farlara led ampul uygulamasına cevap niteliğinde bir karşılaştırma ...

H7 55W halojen ampul ile karşılaştırması yapılan Led ampuller ...

jXGdn9.png

l36AEB.png

o0RJEQ.png

ZMPlYg.png

Bv5j2V.png

2nVpZL.png

• Beğen 2
  • Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.554
Mahmut Akbulut

En az çakma xenon kadar rahatsız edici bir aydınlatmaya sahip , odak yok homojen dağılma yok , kesilme çizgisi yok . Sonuç kulakta çınlama ...

jXGd7W.png

Er4j1g.png

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Hazar Erulusoy    108
Hazar Erulusoy

Almayı düşünenler için iyi bir kılavuz olacağı aşikar.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Murat Engin    50
Murat Engin

Hiç bir soru işaretine gerek kalmayacak bir tespit olmuş...Gündüz farı ötesinde bir işe yaramayacağı net.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.416
Oktay Toker

Eline sağlık.İyi karşılatırmalar olmuş.Bi kaç tanede bende var onlarla bende konu açacaktım.Artık buraya eklerim katkısı olur.Lakin böyle detay mekanlı bir yer bulup resim yapabilirmiyim zor ve bilmem.:lol:  

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 4

İletiyi paylaş

Ali Saruhan    39
Ali Saruhan

güzel karşılaştıma. Özellikle led diye cob Ledli ürünler satılıyor falan resmen çöp. tabi bir çoğu kanıp alıyor.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ahmet İhsan Akşen    11
Ahmet İhsan Akşen

Cree LED li bir karşılaştırma olsa daha güzel bir cevap olurdu :)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.554
Mahmut Akbulut
On 30.01.2017 at 21:28, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Cree LED li bir karşılaştırma olsa daha güzel bir cevap olurdu :)

Karşılartırmadaki en son resim XB-D Cree led . Tabi cree ledler bile kendi aralarında bir çok kaliteye sahip o ayrı bir konu...

İletiyi paylaş

Ali Saruhan    39
Ali Saruhan

Philips lumiled li ürünler de denerseniz sevinirim

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.416
Oktay Toker

Resimdeki ledde benimde denemeler yapmaya fırsatım oldu.Led ışık olarak hali ile halojen kadar lakin orijinal H7 ampul taslarda tam bir hüsran size direkt kısa farı hiç bir şeye gerek kalmadan nefis bir uzun far haline getiriyor.5 ayrı eski ve yeni nesil halojen h7 kısa far tasında denedim hepsinde direkt uzun hüzme yapısı oluşuyor.

Merceklerde ise odak hiç tutmuyor.Çok dagınık ve gereksiz olan bazı noktalarda belirginleşiyor.Çizgi eh iştelik lakin bazı mercekte odak en az 10 cm civarında altta,bazılarında oldukça sağ tarafa yakın veya alakasız başka bir kısımda görünüyor buda hali ile aydınlatmayı çok etkiliyor.5 ayrı oem H7 tip halojen mercekte denedim hepsinde de odak aşagıda oluyor.Bundan dolayı yakın mesafe aydınlatma psikolojik olarak iyi görünüyor hepsi bu alakası yok rahatlıkla diyebilirim.

2015passatk_safar.jpg

2264.jpg

2267.jpg

2268.jpg

2270.jpg

2272.jpg

2274.jpg

2278.jpg

2324.jpg

H4 ampule çevirici aparatta mevcuttu ondada denedim sonuç yine oldukça iyi uzun hüzme olarak çıktı. 

2326.jpg

h4far.jpg

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.554
Mahmut Akbulut

@Oktay Toker Anlatamıyoruz ki abi , bizim millet aydınlatmayı ilk 20 den ibaret zannediyor . Işık beyaz ve çoksa tamam müthiş aydınlatıyor :exc1: oowww bak bak şimşekler çaktırıyor :bomb: 

Ha bide adı Led Xenon ;)

• Beğen 4
  • Mutlu 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.416
Oktay Toker

Aynen.

Led xenon güleyim mi kızayım mı hala kararsızım.:lol:.Şunu biliyorum benden asla ve asla satış elamanı ve pazarlamacı olmaz.:p 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.755
Selçuk Keleş

Gece uçuşunun ilk dönemlerinde çakma, merceksiz xenonlarla mücadele ettik, hatırlarsınız.

Örnek mercek uygulamaları içeriğimiz sayesinde ideal ışık dağılımının nasıl olması gerektiğini insanlar gördü, öğrendi ve zamanla bu konuda bir bilinç oluştu.

Şimdilerde ise aynı dönemi ledlerle yaşıyoruz, umuyorum önceki kültürden aktarılan bilinç sayesinde insanların farkındalığı daha kolay sağlanır.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.554
Mahmut Akbulut
2 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Gece uçuşunun ilk dönemlerinde çakma, merceksiz xenonlarla mücadele ettik, hatırlarsınız.

Örnek mercek uygulamaları içeriğimiz sayesinde ideal ışık dağılımının nasıl olması gerektiğini insanlar gördü, öğrendi ve zamanla bu konuda bir bilinç oluştu.

Şimdilerde ise aynı dönemi ledlerle yaşıyoruz, umuyorum önceki kültürden aktarılan bilinç sayesinde insanların farkındalığı daha kolay sağlanır.

Abi bu akım malesef öyle değil , forum olarak mücadele verdiğimiz dönemde çakma xenon çok pahalıydı bu yüzden çok yaygın değil di . Led ampul de durum farklı , 50 TL den başlayan fiyatlara takım halde ampul satıyorlar . Facebook ta ben yazmaktan bıktım onlar ilan vermekten şimşek te şimşek demekten vazgeçmediler . Adamlar öyle bir tanıtıyor ki ürünü sanırsın ar-ge sini nasa yapmış . İşimiz var bunlarla ...

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.755
Selçuk Keleş

Ona da yasak getireceğiz anlaşılan. Çakma xenona biz forumda yasak getirdik sonra tuvturk de yasakladı :) 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.416
Oktay Toker

Birde 10 lümen bilmem kaç watt olayıda çok fena yanıltıcı.

İletiyi paylaş

Mehmet Golge    1
Mehmet Golge
gönderildi (düzenlendi)

h7  16xbd olanı nerdeyse alıcaktım.:rolleyes:Vazgeçtim.Teşekkürler testler için.İyi araştırmadan almamak lazım böyle şeyleri

tarihinde Mehmet Golge tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Emre Hacı    12
Emre Hacı

havların ısınması ile beraber aracıma bi-xenon montajı yapacağım, uzunlara da görüntü maksatlı mercek + led takmayı düşünüyordum. bunun için mercek arayışındaydım, bi-halojen mercek düşünüyorum ancak sizin yazınızdan sonra arabamdan çıkacak olan h7 merceğe led takarak uzun elde edebilir miyim?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.416
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Mercekli yapıda üstteki kısa far odaklamaları parçalı bulutlu ve merceğin perdesi ile oynayıp uzun hüzmeye çevirip led kullanılırsa resme dayanarak söylenecek olan  tam odaklama yapamayan alakasız yerlere odak ile ışıtan bir uzun hüzme elde edilebilir.

Bu ledi uzun hüzmeli yapılardada bir deneseydim iyi olacaktı sanırım.Elime geçerse denemeleri mutlaka yaparım.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.416
Oktay Toker

Philips h4 X-treme Ultinon  marka ledin oem halojen h4 ampul ile ledin karşılaştırması linkte mevcut. Halojen uzunlar ile alınan görsellik Ledin kısa hüzmesi ile alınan görsellikle aynı seviyede.Kısa farda çizgi diye bir şey yok.Uzunlar ise bambaşka.İnceleyiniz. Karşıdan gelenlere direk işkence gibi olmalı.:shok: 

http://www.clublexus.com/forums/club-lexus-vendor-marketplace/793714-xenondepot-summer-2015-sale-every-item-on-sale-2.html

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.416
Oktay Toker

H1 kılıfında cob serisi fanlı bir led ürün.Ürün metal h1 yuvası olan bir çok yuvaya geniş olduğu için takılamıyor.Kılıf ile fan sogutucu arası dar olduğu için telli yapılarda zorlama ile sabitlenebiliyor lakin soketli tarz yapılarda sabitlenemiyor genelde hızlı yapıştırıcı ile takılıyor sanırım çünki aklıma başka doğru sabitleme yöntemi gelmedi ve hatalı olan yapıştırma yolu kalıyor.

Led Ampul bu.H1 kılıfı yine üniversal tip ve çıkabiliyor H7 h4 kılıflarda takılabiliyor.

3237.jpg

Yan sanayi Audi H1 mercek ve Başka bir Vw sınıf fardan çıkan H1 mercek.Soldaki yarım çıkmış olan mercekteki H1 kılıfa led ürün takılamıyor.

3225.jpg

Led ile şişman h1 mercekteki duvar resmi.Işık her yerinde odak vesaire dagınık ve ortada yok.

3222.jpg

H1 Osram ampulle aynı mercekteki odaklama ve kısa far çizgisi.

3224.jpg

Focus F1 kasa H1 uzun hüzme yapısında denememiz.

H1 osram ampul ile uzun hüzme duvar resmi.

3231.jpg

Led H1 ürün ile uzun hüzme duvar resmi oldukça genişleyen bir odaklama ve bu genişlik hali ile araç önünde seyredenlere ledin keskin yanışı ile iyi bir sellektör kabiliyeti sunsada uzun hüzme olarak olması gereken uzun mesafe yerine belirli bir mesafeyi son derece geniş olarak aydınlatan bir uzun hüzme oluyor.ayrıca tasın reflektör yapısı ledin yeşil olan bölümünü aynen yansıtıyor olmasıda oyrı bir durum.

3232.jpg

Elimdeki Focus 2 h1 uzun hüzme görselide aynı şekilde sonuç verdi.

3234.jpg

3235.jpg

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.755
Selçuk Keleş

Güzel bir karşılaştırma olmuş. Işık şiddetini ölçme imkanın oldu mu lux olarak?

İletiyi paylaş

Sırrı Polat    203
Sırrı Polat

bir deneme de benden biraz uğraş sonucunda , H1 halojen ampülü , yeni tip hella bi-xenon merceğe uydurdum , yani odak noktasını da tutturmuş olduk , normal yeni tip hella nın ampül tutucusuna küçük bit traşlama ile uydurdum , sapasağlam da oturdu , tak - çevir oldu , muayene de sıkıntı olmaz artık herhalde , buyrun resimler;

Kısa hüzmeler                                                                          Uzun hüzmeler

IMG_8946.thumb.JPG.38604c946d6552d4a00f2IMG_8943.thumb.JPG.3a6edd2044ede61edf47a

• Beğen 7

İletiyi paylaş

Deniz Dağ    0
Deniz Dağ

ben led ampül aldım sonuç hüsran geri halojeni taktım kötü bi şekilde idare ediyorum şimdilik 

İletiyi paylaş

İsa Acar    2
İsa Acar

Öncelikle çok teşekkür ederim. 2006 model pejo 307 aracım var, mercekli far mevcut. Far yıkama ve otomatik yükseklik ayarı olmadığı için xenon düşünmemiştim (yanlış biliyorsam lütfen düzeltiniz) ama LED ampülleri duymuştum. Bu konu tam cevap oldu, halojen H7 ampül ile devam edeceğim. Tekrar teşekkür ederim...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap