• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Veli Yenilmez

Renault Laguna 3 (2007-2015) bi-xenon farlarda mercek değişimi

Recommended Posts

Veli Yenilmez    0
Veli Yenilmez

Merhaba;

Aranıza yeni katıldım 

benim aracım 2010 model laguna 3  executive  2.el almıştım Farların Markası Valeo Farları sanki hiç yanmıyor gibi  ampuller serviste pahalı olduğu için Çinden Ostram D1S ampul getirttim onları taktım yine aynı 

Bir Oto elektrikçisine gösterdim Merceklerin değişmesi gerekiyor dedi

Farların sökümü için Tamponun sökülmesi gerektiğini biliyorum 

1 Farları açmak için ne yapmam lazım (Silikonla yapıştırma mı tırnaklı mı)

2 Uygun Merceği nasıl temin edebilirim Aşağıda Far ve Far etiketinin resmide var yardımcı olursanız minnettar kalırım

20161221_164033.jpg

20161221_164047.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Veli bey merhaba mercekleriniz Valeo D1S/D2S tipinde , bunları daha temiz bir Valeo ile yada Hella intemo mercek ile değiştirebilirsiniz mercek tipleri burada mevcut : http://www.geceucusu.com/topic/970-mercek-tipleri-resimleri-ve-teknik-%C3%B6zellikleri/?do=findComment&comment=7863 

Valeo farlar kolay açılan tipte değiller malesef , silikonu ısıtınca yumuşamaz bu farlar o tipte mi bilemiyorum ama geneli böyle . Bu yüzden kesilerek açılmalı , profesyonel yardım almanız gerekebilir...

İletiyi paylaş

Veli Yenilmez    0
Veli Yenilmez

Profesyonel olarak yardım alabileceğim yer ? Ankara olabilir

Mercek Fiyatları ne kadardır

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Forum kuralları gereği firma ve usta tavsiyesinde bulunamıyoruz , internette biraz araştırmayle bulunur ...

Mercekleri Sahibinden.com da bulabilirsiniz ...

İletiyi paylaş

Veli Yenilmez    0
Veli Yenilmez

Ayrıca D1S ampul  Merceğe Sağ ve sol taraftan kilitleme mekanızmasıyla kilitleniyor53096084008254094690.jpg

siz nerden üyesiniz hangi şehirden :)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

İstanbul ...

İletiyi paylaş

Ali Osman Kaymaz    82
Ali Osman Kaymaz

Farların arka kapağını açıp arkadan merceklerin resmini çekebilirseniz bir bakalım. Tahminime göre aracınızdan magane 2 makyajlı kasanın d1s mercekleri çıkıyor. ama yinede emin olmak için resimlerini görsek iyi olur

İletiyi paylaş

Veli Yenilmez    0
Veli Yenilmez

Yarın resmini çekip yüklerim ilginize teşekkür ederim

İletiyi paylaş

Erkan Kahya    283
Erkan Kahya

Projektörler yüksek ihtimalle eski tip d1s bixenon. Bakınız

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Elime geçen bu araca ait mercek şapkası mevcut ve Yeni tip valeo bi-xenon kullanılıyor.Merceğin sabitleme kasası bir kaç versiyonda başka tip mercek montajına imkan vermiyor.aynı merceğin temizini alıp kullanmak iyi olacaktır.

Ayrıca far içi eklediğiniz resimde aşırı islenmeli gibi duruyor buda aydınlatma için eksidir.Açılınca güzelce temizlik şart.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Veli Yenilmez    0
Veli Yenilmez

İyi akşamlar bazı nedenlerden dolayı forumdan biraz uzak kaldım.

Farlarımı Ankara'da uygun bir yerde temizlettim farlar hem içeriden hem dışarıdan pırıl pırıl olmuş mercekler değişmedi gece denetim aydınlatma sorunumun aslında kısa farlarımın çok aşağıda olduğunu farkettim

Far yükseklik ayarını nasıl yapabilirim Far ayar yapılışını forumda okudum ama onlarda içerideki far ayar anahtarından ve far üzerindeki yükseklik ayar vidasından yapılldığı yazıyor

ama benim aracımın farında ayar vidası yok Biraz araştırma neticesinde Far yükseklik ayar motoru üzerinde bir vida varmış hassas ayar yapılabiliyormuş bu konuda bilgi sahibi olan aydınlatabilr mi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Resimde işaretlediğim gibi motor görülüyor bunun üzerindeki beyaz parça ayar kısmı buradan sağa yada sola çevirerek ayar yapabilirsiniz.

Rahatça söyleyebilirimki merceğiniz hala sorunlu.

renault-laguna-3.jpg

İletiyi paylaş

Veli Yenilmez    0
Veli Yenilmez

oktay bey 

ilginize çok teşekkür ederim

bir deneyip sonra merceğe artık karar veririz

mercek değişimi ne kadar tutar yaklaşık 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Far ayarını düzgünce linkteki konudaki anlatıma göre yapabilirsiniz yada iyi bir yere yaptırırsanız duruma göre netleşir.

http://www.geceucusu.com/topic/2417-far-seviyesi-nas%C4%B1l-ayarlan%C4%B1r/

Mercek çalışması İşlemi yapacak kişiye göre farklılık gösteren bir cevap olur.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş
On 19.02.2017 at 21:05, Veli Yenilmez yazdı:

İyi akşamlar bazı nedenlerden dolayı forumdan biraz uzak kaldım.

Farlarımı Ankara'da uygun bir yerde temizlettim farlar hem içeriden hem dışarıdan pırıl pırıl olmuş mercekler değişmedi gece denetim aydınlatma sorunumun aslında kısa farlarımın çok aşağıda olduğunu farkettim

Far yükseklik ayarını nasıl yapabilirim Far ayar yapılışını forumda okudum ama onlarda içerideki far ayar anahtarından ve far üzerindeki yükseklik ayar vidasından yapılldığı yazıyor

ama benim aracımın farında ayar vidası yok Biraz araştırma neticesinde Far yükseklik ayar motoru üzerinde bir vida varmış hassas ayar yapılabiliyormuş bu konuda bilgi sahibi olan aydınlatabilr mi

Son durumu görebilmek için bir duvarın 5 mt. gerisinden foto gönderin seviye sorunu vasa anlaşılır. Ayar vidası olmaması mümkün değil, içlerde olduğundan görmüyor olabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Veli Yenilmez    0
Veli Yenilmez

Merhabalar hayırlı akşamlar

yukarıdaki farın gündüz far duyunu nasıl bulabilirim duy resmi ek'tedir

sizler umarım nerden buluyor böyle arızaları diyebilirsiniz

Duyun ampulü tutan tırnakları kırılmış sıkıştırıyorum ama biraz araç sallandımı gündüz farı yanmıyor

en nihayetinde farlar komple değişecek galiba

20180220_145418.thumb.jpg.c92c6f06713a0778d4272a3a3f26d85c.jpg20180220_145409.thumb.jpg.cb412b243414cc9642ca0c0d8f0e00a8.jpg20180220_143649.thumb.jpg.3568c932e02dd673fd430837f8349055.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Maket bıçagı ile ampulün oturduğu iç kısımdaki metalleri sıyırın ve biraz yukarı doru kaldırın özellikle içteki ortadakini yukarı kaldırın ve güzelce sıyırın bir müddet daha gider.Değişim şart.

Elimde hep sinyallerden çıkmalar var bu şekilde olanı şu an yok,yinede karıştırmaya devam edeceğim şansa resimdekine benzeyen tırnaklı çıkarsa yazarım.:good1: 

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Yapıştırıcı sprey kullanın :) 

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Ostim de çıkmacılarda kırık farlar var , bir tane alıp içindeki tesisatı ve duyları kullanabilirsiniz ...

İletiyi paylaş

Veli Yenilmez    0
Veli Yenilmez

Yıldıza baktım maalesef bu tipte bulamadım lagunanın tip farklılıklarındada farlar farklı

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Duyu buldunuz mu?.

Parçaların arasından çok benzeyen gri renkte bir tane çıktı.Arkasında pa66 yazıyor.sinyal ampulü takılı lakin sorun olmaz.Tırnak yapısı aynı gibi duruyor.Duy bulamadınız yada başka şekilde halletmediyseniz imza kısmında iletim mevcut size yollarım yada gelip alırsınız.Ücret vesaire düşünmeyiniz.

5711.jpg

5712.jpg

On 28.02.2018 at 01:06, Veli Yenilmez yazdı:

Yıldıza baktım maalesef bu tipte bulamadım lagunanın tip farklılıklarındada farlar farklı

İletiyi paylaş

Ahmet Alper    0
Ahmet Alper

Herkese iyi forumlar. Forumu uzunca süredir takip etmekteyim. Laguna 3 Bi-xenon farlarımı yenilemek istiyorum. Özellikle 2012+ üzeri olan makjaylı kasa farları ile. D1s kullanan mevcut merceklerimden verim alamıyorum. Üzerinde Osram CBI orjinal ampuller var yaklaşık 1.5 sene önce aldım. Ama zayıf geldiğini düşünmekteyim. Trafikte gördüğüm BMW Mercedes ve Audiler de D1s kullanmasına rağmen onların lümenine yaklaşmıyor bile, garip bir şekilde sönük kalıyor. Bazılarında kısalar çift mercek bunun etkisi mutlaka var ama yine de orjinal valeo mercek ballast ve ampul kullanmama rağmen bu derece az aydınlatma sağlayacağını sanmıyorum. 2017 eylül'de zaten temiz olan merceklerimi bile temizlettim ama sonuç aynı. Ballast'ta yada şaselemede sorun olacağını düşündüğüm için elektrikçide kontrolünü sağlattım. Onlarda da sorun yok.

Sorularım ise şunlar;

1- Bi-xenon adaptif farlarıma yeni almayı düşündüğüm H7 halojen mercekli Valeo far/mercek tesisat vs. uyum sağlar mı ?

2- Halojen merceğe H7 LED ampul taksam adaptif özelliğimi kaybeder miyim ? Bi-xenonlarda ayrıca olupta halojenlerde olmayan bir motor var mıdır?  

3- Gündüz farı takılan T15 duya gerekli watt güçlendirmesini yaparak ve kablolamaları sağlayarak reflektör bölüme ayrıca kısalara paralel bağlayıp 35watt LED ampul taksam sonuç nasıl olabilir ?

4- Tüm yazdıklarımdan farklı olarak zayıf aydınlatmaya sebep olabilecek gözden kaçırdığım bir şeyler mi var?

LED'lerde belirtilen 10000/12000 LM değerleri gerçekçi gelmese de üzerinde duruyorum. Fabrika çıkış ekipmandan en az uzaklaşarak düzgün ve temiz bir aydınlatma sağlamak tek önceliğim. 

Sizlerin de değerli görüşlerini ve yardımlarını bekliyorum... 

İletiyi paylaş

Ali Osman Kaymaz    82
Ali Osman Kaymaz

Merceklerin değişimini yaptırmanız daha uygun olur düşüncesindeyim. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Hoş geldiniz..

Temiz düzğün aydınlatma için Bahsettiğiniz ürünlere kesinlikle bulaşmadan orijinal yapıyı bozmamanızdır.Mercek temizletme olarak ne yapıldı bilmiyorum lakin kesinlikle merceklerin temizi alınıp değişmeli.Konuları inceleyiniz.

İletiyi paylaş

Ahmet Alper    0
Ahmet Alper

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Yapacağım işlemleri kısa zamanda gerçekleştirip diğer sıkıntı yaşayan arkadaşlarla paylaşacağım...

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap