• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Ali Saruhan

Plaka lambasına şerit led uygulaması

Recommended Posts

Ahmed Yerli    53
Ahmed Yerli

Sizin için basit bir şema çizdim., devrede iki adet diyot var bunlardan üstteki ters voltaj koruması ki olmasa da olur. Alttaki ise çıkış voltajını 0,7vdc arttırarak 9,7Vdc'ye yükselmek amaçlı. 15ohm 0,125w smd direnç yeterlidir. Bunu kullanma sebebim ise ledlere düşen direnç değerinin biraz daha yüksek olmasını istemek. 7809 kullanma sebebini de önceden açıklamıştım, eğer siz 7812 kullanırsanız araç çalışmazken zaten 12vdc ve entegrenin minimum 3v eşik voltaj ihtiyacı olduğundan daha sağlıklı çaışması için 09'u seçtiğimiz gibi. Toplamda 6 grup led için  akımınız 0,3A i geçmeyecektir muhtelemen, dolayısıyla 1A regülatör kafidir, en kötü ufak metal bağlayıp soğutucu olarak kullanırsınız.

Ayrıca elinizde multimetre yoksa bir an önce edinmeniz çok faydalı olacaktır. 

örnek şema.jpg

tarihinde Ahmed Yerli tarafından düzenlendi
hata düzeltme
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Ali Saruhan    39
Ali Saruhan
13 saat önce, Ahmed Yerli yazdı:

Sizin için basit bir şema çizdim., devrede iki adet diyot var bunlardan üstteki ters voltaj koruması ki olmasa da olur. Alttaki ise çıkış voltajını 0,7vdc arttırarak 9,7Vdc'ye yükselmek amaçlı. 15ohm 0,125w smd direnç yeterlidir. Bunu kullanma sebebim ise ledlere düşen direnç değerinin biraz daha yüksek olmasını istemek. 7809 kullanma sebebini de önceden açıklamıştım, eğer siz 7812 kullanırsanız araç çalışmazken zaten 12vdc ve entegrenin minimum 3v eşik voltaj ihtiyacı olduğundan daha sağlıklı çaışması için 09'u seçtiğimiz gibi. Toplamda 6 grup led için  akımınız 0,3A i geçmeyecektir muhtelemen, dolayısıyla 1A regülatör kafidir, en kötü ufak metal bağlayıp soğutucu olarak kullanırsınız.

Ayrıca elinizde multimetre yoksa bir an önce edinmeniz çok faydalı olacaktır. 

örnek şema.jpg

Allah razı olsun. uğraştığız o kadar. evet ters akım koruma diyot almıştım ondan var. multimetrem de var. Aslında elektrikten anlayan biri değilim sadece araştırarak ve sizin gibi yardımsever insanlardan öğrenerek bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

Şimdi ben 3 bacaklı 7809 diyot almam gerekiyor değil mi?

Peki bu 7809 diyotun kaç amper yüke kadar çektiğini nasıl anlarım. Çin sitelerinde sadece 7809 diyot yazıyor ama kaç amper desteklediği yazmıyor.

sıradan 7809 diyot alsam yeterlidir değil mi?

Tekrar teşekkürler saygılar

tmp_29742-PhotoGrid_148533753334262183563.jpg

tarihinde Ali Saruhan tarafından düzenlendi
resim ekleme

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    391
Fatih Özbaş

bunu her elektronikçide bulabilirsiniz yurtdışından getirmeye gerek yok. girişe bundan koyarsanız ledler yüksek voltajdan patlamaz...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ali Saruhan    39
Ali Saruhan
3 saat önce, Fatih Özbaş yazdı:

bunu her elektronikçide bulabilirsiniz yurtdışından getirmeye gerek yok. girişe bundan koyarsanız ledler yüksek voltajdan patlamaz...

doğrudur hocam. kırsal kesimdeyim o yüzden acelem de yok. şehire indiğim zaman da alabilirim bakalım.

İletiyi paylaş

Ali Saruhan    39
Ali Saruhan

Bu gün bir şekilde buldum bu bu dirençlerden.

yanlız 7809 demiştim 7909 vermiş ekşi çıkış yazıyor bununla led çalışır mı bilemedim. Galiba 7812 yi kullanacağım. 1.5a kadar çıkış destekler demiş elektrikçi.

hangi bacak nereye takılacak acaba yardımcı olacak olursa sevinirim.

galiba buldum hepsinde aynıdır sanırsam.

Teşekkürler

tmp_22239-20170126_185331-1761705783.jpg

tmp_22239-7812-devre-baglanti834187695.jpg

tarihinde Ali Saruhan tarafından düzenlendi
ekleme

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    391
Fatih Özbaş

7809 yaparsanız ışık çok kısılır, sizin 7812 yapmanız lazım. bağlantı şemasındaki gibi bağlayabilirsiniz.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker

Plakalığa bu işlem sığmaz izole etmenizde şart.Bagaj içinden tesisata uygulamak doğru olacaktır.78 serisi kullanılacaksa ve 3 led olacaksa 7810 alın devresinde giriş ve çıkış için kondansatörlerini unutmayın.3 ledde 78 serisi olacaksa 9.8volt lazım.7810 idealdir üzmez.El yatkın olsa hepsi smd tip alınıp led üzerine monte edilir.Lain arkadaşımız yazmış geniş bilği yok.Direk 78 serisi baglamak yan ekipmanları kullanmaması zaten ripel oluşturur ve anlamı olmaz led bunu sevmez.Yine uğraşmak tecrübe edinmek arkadaşımızın kararı olacaktır.

Ayrıca yapılabilecekler,3 led için daha önce yadım diye hatırlıyorum 3 amper köprü diod baglamak işlemi ömür verir.Yada seris 20ohm kullanmak aynı şekilde.Birde 1 tane ilave aynı tip ledi seri baglayın üzerindeki direnç fazlası ile kafidir.5630 ledin 3 tanesi zaten 5watt ampulden daha fazla ışık veriyor.O kadar parlak olup geri vites aydınlatması olması na bence gerek yok.Zaten camdaki ışık yayıcı oluklar ışığı fazlası ile yansıtıyor.mantar şedde bile fazlası ile yeten aydınlatmada bu kullanılan ledden fazla fazla yeterli.Amaç ömür uzatması.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Ali Saruhan    39
Ali Saruhan
2 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Plakalığa bu işlem sığmaz izole etmenizde şart.Bagaj içinden tesisata uygulamak doğru olacaktır.78 serisi kullanılacaksa ve 3 led olacaksa 7810 alın devresinde giriş ve çıkış için kondansatörlerini unutmayın.3 ledde 78 serisi olacaksa 9.8volt lazım.7810 idealdir üzmez.El yatkın olsa hepsi smd tip alınıp led üzerine monte edilir.Lain arkadaşımız yazmış geniş bilği yok.Direk 78 serisi baglamak yan ekipmanları kullanmaması zaten ripel oluşturur ve anlamı olmaz led bunu sevmez.Yine uğraşmak tecrübe edinmek arkadaşımızın kararı olacaktır.

Ayrıca yapılabilecekler,3 led için daha önce yadım diye hatırlıyorum 3 amper köprü diod baglamak işlemi ömür verir.Yada seris 20ohm kullanmak aynı şekilde.Birde 1 tane ilave aynı tip ledi seri baglayın üzerindeki direnç fazlası ile kafidir.5630 ledin 3 tanesi zaten 5watt ampulden daha fazla ışık veriyor.O kadar parlak olup geri vites aydınlatması olması na bence gerek yok.Zaten camdaki ışık yayıcı oluklar ışığı fazlası ile yansıtıyor.mantar şedde bile fazlası ile yeten aydınlatmada bu kullanılan ledden fazla fazla yeterli.Amaç ömür uzatması.

yok hocam arka tampon kedi gözlerine led yapmıştım. 1 ayda söndü 9+9 =18 5630 smd led takacağım. araya 7812 direnç koysam yeter değil mi?  çıkışı 1.5a destekler demiş elektrikçi. ısınmaması için de direnç arkasına plaka bağlamayı düşünüyorum.

bunlar yetmez mi acaba?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker

3 erli seri ve paralel toplam 9 led olacaksa ve üzerindeki dirençleri sök köprüle ve 7810 al direkt bagla.Lakin bu entegre tek başına değilde önceki mesajda yazdığım gibi giriş ve çıkışa kondansatörlerini baglaman gerekir.Artı olarak 0.56,yada 0.82ohm baglaman iyi olur.Yada sökeceğin direncin yerine smd olarakta bu degerleri bulabilirsin.

7812 voltaj sorunu olacak.Led için iyi değil.Araç çalışmadan farklı voltaj,araç çalışınca farklı voltaj.7810 ideal.Yda 9 lede sadece köprü diod al tak.13.5 yada 14 volt direkt 12.30volt civarına düşer.Buda yeterli olur.

Isınma için sogutucu iyi olur.

Bu yazdıklarımızdan başka seçenekte ledleri sürücü ile çalıştırmak lakin bu degerlerde sürücü bulman zor.Karar artık sizin.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Ali Saruhan    39
Ali Saruhan
5 saat önce, Oktay Toker yazdı:

3 erli seri ve paralel toplam 9 led olacaksa ve üzerindeki dirençleri sök köprüle ve 7810 al direkt bagla.Lakin bu entegre tek başına değilde önceki mesajda yazdığım gibi giriş ve çıkışa kondansatörlerini baglaman gerekir.Artı olarak 0.56,yada 0.82ohm baglaman iyi olur.Yada sökeceğin direncin yerine smd olarakta bu degerleri bulabilirsin.

7812 voltaj sorunu olacak.Led için iyi değil.Araç çalışmadan farklı voltaj,araç çalışınca farklı voltaj.7810 ideal.Yda 9 lede sadece köprü diod al tak.13.5 yada 14 volt direkt 12.30volt civarına düşer.Buda yeterli olur.

Isınma için sogutucu iyi olur.

Bu yazdıklarımızdan başka seçenekte ledleri sürücü ile çalıştırmak lakin bu degerlerde sürücü bulman zor.Karar artık sizin.

cevabınızı için teşekkürler hocam.

aklıma bir şey daha geldi becerebilirsem şerit led üzerinde bulunan 680 ohm direnci kırıp oraya 1k kahverengi direnç bağlasam 9 led toplam 3 adet 1k direnç bağlanmış olacak. 7812 ye gerek kalmadan sağlıklı çalışır mı acaba. elimde 1k direnç var hem işe yarar

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker

Elindeki 5630 şerit  ledde ki 680 yazan 68ohm dirençtir.1k olmaz.Bu düşük degerlere inmesi için epey 1k direnci paralel baglman lazım buda geniş alan ister.Toplam 9 led diyorsunda bunlar 3 erli seri tipte ve herbirinde zaten dirençleri mevcut.Bu ledlerin her birisi 60ma akım çekiyor.Buna görede direnç degeri düşük olması gerekiyor.Üstteki mesajda yazdıklarım geçerli.Ahmed beyde durumu geniş şekilde izah etmiş.Bunun dışında yapılacak uygulama yok,en azından aklıma gelen başka yok.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın
On 26.01.2017 at 11:57, Fatih Özbaş yazdı:

Buradaki elektronikçiler sadece adaptör satıyooooo:bravo:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker

Eskişehir bu konularda o kadar kötü olamaz.Elektronik direnç,kondanatör,entegre vesaire parçaları satan yer muhakkak  olmalı.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    136
Aydın Akın
Bir saat önce, Oktay Toker yazdı:

Eskişehir bu konularda o kadar kötü olamaz.Elektronik direnç,kondanatör,entegre vesaire parçaları satan yer muhakkak  olmalı.

Abi 3 yıldır Ağrı'dayım:shok:

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker

Şehir kısmını düzeltmen lazım.:good1:

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap