• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Ali Saruhan

Plaka lambasına şerit led uygulaması

Bu konuda 36 ileti var

Selamınaleyküm.

Plaka lambasına alınan hazır ledler genelde soğuyamadığı için bir müddet sonra sönüyor. kaliteli marka t10 ledler ise aşırı pahalı.

ben de bir arkadaşın fikir vermesi ile plaka lamba içlerine silikonsuz 5630 led şeritten.3 led kesip eski bozuk t10 led ayağını kesip, şerit ledi ayağına lehimledim. (silikonlu led de olur) t10 şerit led yapmış oldum böylece.

çok ucuza uzun ömürlü plaka aydınlatması yapmış oldum. tek şerit 3 led yeterli oldu.

fazla led de kullanılabilir lakin abartmak istemedim.

gün ışığı led kullandım böylece orjinal halojene benzer renk sıcaklığı yakalamaya çalıştım. fikir vermesi açısından resimleri ekliyorum.

avantajlar

ucuz ve daha homojen ve fazla ışık.

şerit led olduğu için ısınma sorunu yok uzun ömürlü.

halojen lambalar çok ısınıp dış kabı eritiyor, led de böyle bir sorun yok.

led olduğu için az akım çekiyor.

tmp_30089-IMG-20161019-WA002051023354.jpeg

tmp_30089-IMG-20161019-WA0022-61209540.jpeg

tmp_30089-IMG-20161019-WA00121943835933.jpeg

tmp_30089-IMG-20161019-WA00101036926947.jpeg

tmp_30089-IMG-20161019-WA0014708621977.jpeg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

Elinize sağlık öncelikle. Eğer deneme imkanınız varsa ledlerinizin 14,5Vdc'de ısınma durumu nedir. Zira 12vdc ile 14,5vdc arasında neredeyse iki misli akım oraya çıkıyor çünkü.

Örnek vereyim.  12vdc'lik şeridinizde 30ohm direnç kullanılmış olsun; (12-9)/30=0.1A  iken  (14,5-9)/30=0,18A dir ortalama. Tabi burada ledlere düşen gerilim de değişecektir mutlaka ama ledinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız onu 14.5vdc'ye göre ayarlamak daha faydalı olacaktır.

tarihinde Ahmed Yerli tarafından düzenlendi
1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, Ahmed Yerli yazdı:

Elinize sağlık öncelikle. Eğer deneme imkanınız varsa ledlerinizin 14,5Vdc'de ısınma durumu nedir. Zira 12vdc ile 14,5vdc arasında neredeyse iki misli akım oraya çıkıyor çünkü.

Örnek vereyim.  12vdc'lik şeridinizde 30ohm direnç kullanılmış olsun; (12-9)/30=0.1A  iken  (14,5-9)/30=0,18A dir ortalama. Tabi burada ledlere düşen gerilim de değişecektir mutlaka ama ledinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız onu 14.5vdc'ye göre ayarlamak daha faydalı olacaktır...
.
.

merhaba. Araç çalışınca 14.2v falan oluyor zaten. 12v ile çalışan bir ürünü 14 v ile çok zorlanarak çalışacağını açıkçası düşünmüyorum. bakalım ledleri yeni taktım daha. çabuk patlarsa güncelleme yaparım.

peki 12v ye düşürmek için mesela en Ucuz şekilde nasıl bir yol izleyebiliriz. bilginiz var mı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Evet düşününce voltajda sadece %20 artış var ancak toplam çekilen akımda %80 artış oluyor. Bir örnek daha vereyim. Eğer voltajınız 24vdc olsaydı aynı led ve dirençler ile akım 0,5A olacaktı(eğer dayanabilselerdi) Yani bu durumda voltaj %100 artmış ama akım %500. Dolayısıyla lineer değil logaritmik bir artış karşımıza çıkıyor. Bu arada yanlış anlaşılmaya sebep olmak istemem amacım aracınız için en sağlıklısını önermek ve bunu için formül kullanarak tavsiyede bulunmak.

12vdc ye düşürmek için öncelikle devrenizdeki direnci yazarsanız formülden bakabiliriz. Bu direnç değerini arttırarak istediğiniz voltaja getirilebilir. Pek en iyisi nasıl olur derseniz, regülatör kullanılabilir. Bu durumda araç çalışırken ile çalışmadığı durumda bariz farkedilen aydınlatma gücü değişikliği olmaz. 7809, bir iki kondasatör ve 1-2 ohm direnç ile en iyi verimi alabilirsiniz.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

Elinize sağlık.İyi günlerde kullanın.

3 ledde zaten 9.8 volt ve akım degeri için direnç mevcut.Buna 9volt entegre takarsa bu direnç ve sizin önerinizdeki direnç ile 7 küsür volt altına ve hali ile daha düşük akıma göre çalışacak ve zayıflayacak.Bunuda hesaba katmalı derim.:good1:

Ali bey Elektronik bilğiniz var ise 3 amperlik smd yada normal ebatta köprü diod aslında yeterli olur lakin 1n5408 yada ilave olarak ledler 60ma oluyor üzerindeki dirençte 680 yazıyorsa ilave kırmızı kabloya yada siyaha farketmez seri  22ohm 1 watt dirençte yeterli olur.Yinede ömür açısından zaten sogutuculu arkasına aynı ebatta bir sogutucu kesip iki taraflı ince bantlar var onla yapıştırın.

Yada takamam,yapamam derseniz bu şekildede kullanılabilir.Ahmed beyde bende çalışmanızı zai etmeyecek bir kaç öneride bulunduk karar sizin.:good1:  

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Elinize sağlık.İyi günlerde kullanın.

3 ledde zaten 9.8 volt ve akım degeri için direnç mevcut.Buna 9volt entegre takarsa bu direnç ve sizin önerinizdeki direnç ile 7 küsür volt altına ve hali ile daha düşük akıma göre çalışacak ve zayıflayacak.Bunuda hesaba katmalı derim.:good1:

Ali bey Elektronik bilğiniz var ise 3 amperlik smd yada normal ebatta köprü diod aslında yeterli olur lakin 1n5408 yada ilave olarak ledler 60ma oluyor üzerindeki dirençte 680 yazıyorsa ilave kırmızı kabloya yada siyaha farketmez seri  22ohm 1 watt dirençte yeterli olur.Yinede ömür açısından zaten sogutuculu arkasına aynı ebatta bir sogutucu kesip iki taraflı ince bantlar var onla yapıştırın.

Yada takamam,yapamam derseniz bu şekildede kullanılabilir.Ahmed beyde bende çalışmanızı zai etmeyecek bir kaç öneride bulunduk karar sizin.:good1:  

hocam led arasında kare dirençte 550 küsür bir şey yazıyor diye hatırlıyorum. benim elektronik bilgim yok. gerçi Çin malı ampuller 3 ayda bozuluyordu. bu 1 sene gitse yeter. bakalım durum ne gösterecek

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ampul duyusuna kesip taktığınız sıkı sıkı girdiyse ark yapmadığı sürece çok sıkıntı çıkmayabilir.İyi günlerde kullanın.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Oktay Bey, hatırlatmanız için teşekkürler. Mesajımı eksik yazmışım doğrusu şöyle olmalıydı, şeritteki direnci söküp yerine 1-2ohm direnç takabilirsiniz eğer regülatör kullanacaksanız.

550 yazıyorsa 55ohm direnç anlamındadır. Eğer uğraşmak isemiyorsanız sorun değil ancak Oktay Bey'in de dediği gibi sağlıklı olanı bu şekildedir bunun en büyük sebebi de araçtaki bu voltaj farkı ve elektronik elemanların bunu tolere edip edememesi dolayısı iledir. Yoksa en basitinden şeridinizdeki direncin gücü de 12vdc'ye göre ayarlıdır. 14.5vdc'de iki misli güçte olmalı ki ısıdan kömürleşmesin.

Tabiki seçim sizin yine sök tak yaparım derseniz birşey diyemem.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Plaka lambası için birçok led denedim ama hiçbiri ile sonuç alamadım. Hazır aldım olmadı, şerit ledden kendim yaptım olmadı. Cob smd çoğunu denedim olmadı.:lol:

Umarım bunlar uzun ömürlü olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Plaklıklardadaki sıkıntı bana göre sadece ampulün takıldığı duyu kısmı.Bu kısım sökme takmada bollaşıyor.Bollaşınca sürekli en fazla sarsıntı bu bölgelerde olduğunu düşünüyorum ve bundan dolayı arklar oluşuyor ne takılı ise ömrünü yiyor.Yoksa voltaj farkı asla yok aynı.Tabi takılan ledler 14 voltta son uç noktalarında çalışıtıryorsa ark bozulmasını daha çabuk etkiliyor.Elde yapılan duyulu değilde metallere lehimli şekilde yapılırsa daha iyi sonuç alınır.İlk çalışmalarımdaki flux led uygulamalrımda lehimli yapmıştım 2 yıldan fazla sıkıntı gelmedi sonra araç satıldı.Sadece tecrübem bu.Sonra zaten yapmadım bu tip işlemleri. 

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 06.01.2017 at 15:54, Erkan Kahya yazdı:

Plaka lambası için birçok led denedim ama hiçbiri ile sonuç alamadım. Hazır aldım olmadı, şerit ledden kendim yaptım olmadı. Cob smd çoğunu denedim olmadı.:lol:

Umarım bunlar uzun ömürlü olur.

Uzun ömür, parlaklık ya da her ikisi için bazı seçeneklerimiz olmalı. Aile aracımıza 3 sene önce yapmıştım, ilk günkü gibi çalışmaya devam ediyor ledler. Önce led çipinin kalitesi çok önemli ardından da üzerine düşen voltaj(datasheeti olmalı en azından ki tepkisini bilelim). Ucuz ledlerin farkı ise yıllar sonra verdiği lümen değerinin düşmesi belli ediyor. Bu arada çipler Nationstar marka idi. İstanbul'da bilinen bir bayiden almıştık.

Dİğer ledlerde de bir sorun görmedim henüz, Ancak bunlar bir yıl oldu. Yaz kış sıcak soğuk farketmedi.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 01/05/2017 at 21:56, Ahmed Yerli yazdı:

Oktay Bey, hatırlatmanız için teşekkürler. Mesajımı eksik yazmışım doğrusu şöyle olmalıydı, şeritteki direnci söküp yerine 1-2ohm direnç takabilirsiniz eğer regülatör kullanacaksanız.

550 yazıyorsa 55ohm direnç anlamındadır. Eğer uğraşmak isemiyorsanız sorun değil ancak Oktay Bey'in de dediği gibi sağlıklı olanı bu şekildedir bunun en büyük sebebi de araçtaki bu voltaj farkı ve elektronik elemanların bunu tolere edip edememesi dolayısı iledir. Yoksa en basitinden şeridinizdeki direncin gücü de 12vdc'ye göre ayarlıdır. 14.5vdc'de iki misli güçte olmalı ki ısıdan kömürleşmesin.

hocam led dirençler üzerinde 680 yazıyor. kaç ohm demek ve 14volt ile çalışırken ledlere yük çok biner mi acaba?

bir de forumda okudum 7812 diye Regulator var. Çok ucuz 30v ye kadar gücü 12v ye düşürüyormuş bunlar hakkında bilginiz var mı acaba?  Oktay Toker hocam da görürse onun da cevabını beklerim.

saygılar selamlar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

4 saat önce, Ali Saruhan yazdı:

hocam led dirençler üzerinde 680 yazıyor. kaç ohm demek ve 14volt ile çalışırken ledlere yük çok biner mi acaba?

bir de forumda okudum 7812 diye Regulator var. Çok ucuz 30v ye kadar gücü 12v ye düşürüyormuş bunlar hakkında bilginiz var mı acaba?  Oktay Toker hocam da görürse onun da cevabını beklerim.

saygılar selamlar

Öncelikle yaş itibariyle kardeşiniz sayılırım, estağfirullah o yüzden. 680, 68ohm anlamındadır. İlk iki basamak ohm değeri üçüncüsü ise çarpandır ancak 0 olursa etkisizdir(bazen sadece 68 de yazar). 681 olsaydı 68x10=680ohm olacaktı gibi.

Yük binme için ohm kanunu kullanıyoruz. (12-9)/68=0,044A ve (14,5-9)/68=0,08A çıkıyor. 68ohm direncin gücü ise şöyle; (12-9)x0.044=0.132w , 14.5-9)x0,08=0,44w değerlerini buluyoruz ortalama. Tahminim sizin şeridinizdeki direncin gücü 0,25w''dır. Dolayısıyla 0,44w'da kömür olması normal iken ısıya dayanması için minimum 0,75w direnç kullanılmalı. http://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/ örnek teori ve önerilen direnç hesabı için link.

Not: Bu değerlerin en doğru yöntemi doğrudan pratik ölçme ile bulunabilir. Teoride toleransı hesaba katmayız pek.

Evet 7812 var ancak tavsiye etmem. Daha önceki bir konuda sebebini tablo ile paylaşmıştım, özet olarak bu elemanların belirli bir giriş gerilimin altında çalışması kararsızlık ya da ileriye yönelik düzgün çalışmama problemi ortaya çıkarabiliyor basitçe. Sağlıklı olan için üretici min 3-4vdc üzerini öneriyor genelde de. 7812 için haliyle bu değer 16-17vdc'dir. Araç çalışmadığı durumda akü voltajı 14'ü bile göremediği için önermem. 

Bunun yerine 7809 regülatörü(kondansatör de olmalı) ve şeridinizdeki 68ohm direnci söküp 1-2ohm birşey ile kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Normal şartlarda bir miktar ısınabilir bu regülatör ancak sorun değil. Akım artarsa takviye soğutucu gerekebilirdi.

tarihinde Ahmed Yerli tarafından düzenlendi
1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

2 saat önce, Ahmed Yerli yazdı:

Öncelikle yaş itibariyle kardeşiniz sayılırım, estağfirullah o yüzden. 680, 68ohm anlamındadır. İlk iki basamak ohm değeri üçüncüsü ise çarpandır ancak 0 olursa etkisizdir(bazen sadece 68 de yazar). 681 olsaydı 68x10=680ohm olacaktı gibi.

Yük binme için ohm kanunu kullanıyoruz. (12-9)/68=0,044A ve (14,5-9)/68=0,08A çıkıyor. 68ohm direncin gücü ise şöyle; (12-9)x0.044=0.132w , 14.5-9)x0,08=0,44w değerlerini buluyoruz ortalama. Tahminim sizin şeridinizdeki direncin gücü 0,25w''dır. Dolayısıyla 0,44w'da kömür olması normal iken ısıya dayanması için minimum 0,75w direnç kullanılmalı. http://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/ örnek teori ve önerilen direnç hesabı için link.

Not: Bu değerlerin en doğru yöntemi doğrudan pratik ölçme ile bulunabilir. Teoride toleransı hesaba katmayız pek.

Evet 7812 var ancak tavsiye etmem. Daha önceki bir konuda sebebini tablo ile paylaşmıştım, özet olarak bu elemanların belirli bir giriş gerilimin altında çalışması kararsızlık ya da ileriye yönelik düzgün çalışmama problemi ortaya çıkarabiliyor basitçe. Sağlıklı olan için üretici min 3-4vdc üzerini öneriyor genelde de. 7812 için haliyle bu değer 16-17vdc'dir. Araç çalışmadığı durumda akü voltajı 14'ü bile göremediği için önermem. 

Bunun yerine 7809 regülatörü(kondansatör de olmalı) ve şeridinizdeki 68ohm direnci söküp 1-2ohm birşey ile kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Normal şartlarda bir miktar ısınabilir bu regülatör ancak sorun değil. Akım artarsa takviye soğutucu gerekebilirdi.

çok teşekkür ederim. hesaplama aracı kafamdaki soruları büyük oranda giderdi.ilginiz için teşekkür ederim.

bir soru daha sorayım izninizle.

araç iç kapı kollarına ambians ışığı yapmak istiyorum. kesikbaş 5mm turuncu led alacağım.

2.2v ve 20 ma değerleri var ledin. ben sönük yanması için 1kohm direnç kullanacağım

hesaplama yaptığımda

besleme 14.5v(araç çalışınca)

led volt:2.2v

led akımı 20ma

sonuçta 680 ohm kullanmam gerektiği yazıyor.

bir de direncin gücü :0.41 w yazıyor. (Buradaki direncin gücü ne demektir? )

ben 1kohm kullandığım zaman 14.5 v de çalışsa bile lede fazla yük binmeyecek ve uzun ömürlü olacak,doğru mu düşünüyorum yoksa hesaba katmasığım başka şeyler var mı?

tekrar teşekkürler

tarihinde Ali Saruhan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Benim plakalarda da şerit led vardı, kaç yıl kullandığımı hatırlamıyorum uzun süre dayandı biri daha geçen söndü. :) 

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

Lastik hava kontrolü yapmıştın.Ledler içinde akım kontrolü takmışsındır hatta digital göstergeside vardır belki ondandır. :p:fiuw:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, Ali Saruhan yazdı:

çok teşekkür ederim. hesaplama aracı kafamdaki soruları büyük oranda giderdi.ilginiz için teşekkür ederim.

bir soru daha sorayım izninizle.

araç iç kapı kollarına ambians ışığı yapmak istiyorum. kesikbaş 5mm turuncu led alacağım.

2.2v ve 20 ma değerleri var ledin. ben sönük yanması için 1kohm direnç kullanacağım

hesaplama yaptığımda

besleme 14.5v(araç çalışınca)

led volt:2.2v

led akımı 20ma

sonuçta 680 ohm kullanmam gerektiği yazıyor.

bir de direncin gücü :0.41 w yazıyor. (Buradaki direncin gücü ne demektir? )

ben 1kohm kullandığım zaman 14.5 v de çalışsa bile lede fazla yük binmeyecek ve uzun ömürlü olacak,doğru mu düşünüyorum yoksa hesaba katmasığım başka şeyler var mı?

tekrar teşekkürler

Rica ederim, İlk hesaba göre 615ohm değerinde ve 0,246w gücünde teorik hesap çıkıyor gördüğünüz üzere. Lakin piyasada doğrudan bulabileceğiniz en yakın değer 560ohm ve 680ohm olduğu için linkteki hesaplama haliyle fazla olanı öneriyor ve bu doğrudur. Direnç gücü ise, adı üstünde bir direnç gösteriyor akıma karşı ve akım arttıkça dirençte ısı da artıyor. Bunu tolere edebilmek için daha geniş yüzeyli yapılırlar basitçe. işte 0,125w-0,25-0,5-1-2-3-5-11w vs. daha üstü de mevcuttur. Yani aynı değerde direnç de olsa W=I2xR formülünden akım arttıkça gücün arttığını görmekteyiz(bkz. ohm kanunu).

Tabi direnç çeşitleri de vardır. Bunlar hem toleransına göre hem de yapıldığı malzemeye göre değişir. Karbon olanlar daha kırılgan ve ısıyı dağıtma anlamında biraz daha zayıf ve en önemlisi çoğunlukla yüksek toleranslıdır(%5 gibi). Metal film dirençler ise yine çoğunlukla %1 toleranslı ve ısıyı dağıtma anlamında daha iyidirler. Fiyatı bir miktar daha fazladır ama pek önemsenecek kadar değil bana kalırsa. Tavsiyem metal film almanız yönünde olur. Daha çeşitliler de var, işte taş direnç, alüminyum vs. ancak onlar min 3w'dan başlar genelde.

Özetle sadece direnç değeri değil o direncin akıma karşı dayanımı olan gücü de gerekir bize. Örnek olarak 12v halojen ampulleri düşünün biri 55w diğeri 35w. Voltaj aynı ancak akım ve dolayısı ile gücü ve ısısı farklı gibi.

14,5vdc'de 1kohm ile o ledinizin akımı yaklaşık 0,0123A olacaktır yani 12,3mA.  Yine de en iyi değeri pratikte görürsünüz. Hepsinde tolerans vardır çünkü. Tavsiyem ucuzundan da olsa bir avometre edinin ve uygulamalı olarak deneyin. Ardından 2,2kokm standart bir potansiyometre alıp istediğiniz parlaklıktaki direnci bulabilirsiniz pratikçe. Eğer yok sadece bu iş için lazım derseniz birkaç farklı direnç alıp deneme yapılabilir.

Lede az akım binmesi arabanızda az devir çevirmek gibi düşünün. Haliyle ömrü uzar çünkü ömrü, max. akım ve voltajı ile çalışma süresidir teorik olarak.

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
37 dakika önce, Ahmed Yerli yazdı:

Rica ederim, İlk hesaba göre 615ohm değerinde ve 0,246w gücünde teorik hesap çıkıyor gördüğünüz üzere. Lakin piyasada doğrudan bulabileceğiniz en yakın değer 560ohm ve 680ohm olduğu için linkteki hesaplama haliyle fazla olanı öneriyor ve bu doğrudur. Direnç gücü ise, adı üstünde bir direnç gösteriyor akıma karşı ve akım arttıkça dirençte ısı da artıyor. Bunu tolere edebilmek için daha geniş yüzeyli yapılırlar basitçe. işte 0,125w-0,25-0,5-1-2-3-5-11w vs. daha üstü de mevcuttur. Yani aynı değerde direnç de olsa W=I2xR formülünden akım arttıkça gücün arttığını görmekteyiz(bkz. ohm kanunu).

Tabi direnç çeşitleri de vardır. Bunlar hem toleransına göre hem de yapıldığı malzemeye göre değişir. Karbon olanlar daha kırılgan ve ısıyı dağıtma anlamında biraz daha zayıf ve en önemlisi çoğunlukla yüksek toleranslıdır(%5 gibi). Metal film dirençler ise yine çoğunlukla %1 toleranslı ve ısıyı dağıtma anlamında daha iyidirler. Fiyatı bir miktar daha fazladır ama pek önemsenecek kadar değil bana kalırsa. Tavsiyem metal film almanız yönünde olur. Daha çeşitliler de var, işte taş direnç, alüminyum vs. ancak onlar min 3w'dan başlar genelde.

Özetle sadece direnç değeri değil o direncin akıma karşı dayanımı olan gücü de gerekir bize. Örnek olarak 12v halojen ampulleri düşünün biri 55w diğeri 35w. Voltaj aynı ancak akım ve dolayısı ile gücü ve ısısı farklı gibi.

14,5vdc'de 1kohm ile o ledinizin akımı yaklaşık 0,0123A olacaktır yani 12,3mA.  Yine de en iyi değeri pratikte görürsünüz. Hepsinde tolerans vardır çünkü. Tavsiyem ucuzundan da olsa bir avometre edinin ve uygulamalı olarak deneyin. Ardından 2,2kokm standart bir potansiyometre alıp istediğiniz parlaklıktaki direnci bulabilirsiniz pratikçe. Eğer yok sadece bu iş için lazım derseniz birkaç farklı direnç alıp deneme yapılabilir.

Lede az akım binmesi arabanızda az devir çevirmek gibi düşünün. Haliyle ömrü uzar çünkü ömrü, max. akım ve voltajı ile çalışma süresidir teorik olarak.

Teşekkürler ederim değerli açıklamalarınız için.

olay sandığımdan biraz karışık gibi.

Selamlar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Rica ederim, uzun yazdıklarıma bakmayın pratiğe dökünce gayet kolaydır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

https://tr.aliexpress.com/item/2Pcs-Car-LED-License-Plate-Lights-12V-SMD3528-Number-Plate-Lamp-Canbus-Bulb-Kit-For-Toyota/32709131527.html?spm=2114.13010708.0.0.QQfDnY

bu linke bir göz atın belki sizin aracınıza ait ürün vardır 

çünkü elinizdeki led ile o işlemi yapmaya kalktıuğınız zaman kısa zaman sonra pır pır yapmaya başlayacak 3 aydır kullanıyorm ne ısınma ne pır pır sorunu oldu

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 01/18/2017 at 17:37, Sinan Çatalkaya yazdı:

https://tr.aliexpress.com/item/2Pcs-Car-LED-License-Plate-Lights-12V-SMD3528-Number-Plate-Lamp-Canbus-Bulb-Kit-For-Toyota/32709131527.html?spm=2114.13010708.0.0.QQfDnY

bu linke bir göz atın belki sizin aracınıza ait ürün vardır 

çünkü elinizdeki led ile o işlemi yapmaya kalktıuğınız zaman kısa zaman sonra pır pır yapmaya başlayacak 3 aydır kullanıyorm ne ısınma ne pır pır sorunu oldu

hocam 11 dolara 5m şerit led verirler. :)  yoksa çok kaliteli ürünler var parası olana

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 01/05/2017 at 21:56, Ahmed Yerli yazdı:
On 01/04/2017 at 20:09, Ahmed Yerli yazdı:
On 01/04/2017 at 20:09, Ahmed Yerli yazdı:

Örnek vereyim.  12vdc'lik şeridinizde 30ohm direnç kullanılmış olsun; (12-9)/30=0.1A  iken  (14,5-9)/30=0,18A dir ortalama. Tabi burada ledlere düşen gerilim de değişecektir mutlaka ama ledinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız onu 14.5vdc'ye göre ayarlamak daha faydalı olacaktır.

Oktay Bey, hatırlatmanız için teşekkürler. Mesajımı eksik yazmışım doğrusu şöyle olmalıydı, şeritteki direnci söküp yerine 1-2ohm direnç takabilirsiniomscohh eğer regülatör kullanacaksanız.

hocam bir sorum olacak.

başka bir konu açmıştım tampon kedi gözlerine led yapmışım.

2 3 ay falan oldu oldu hepsi söndü.

galiba sizin dediğiniz gibi 14.5w fazla geldi.

sizin ve bu mukabilde @Oktay Toker üstadımızın bilgisine ihtiyacım var.

9 adet kırmızı 5630 ledli şerit ledi kesip kedi gözlerinin içine takmıştım.

led dirençleri üzerinde 680 yazıyordu. her 3 led de 1 adet 680 yazan direnç var.

Ben 14.4v ile çalıştığında ısınmayacak ve ledlere aşırı yük binmeyecek şekilde direnç eklemek istiyorum.

Ama kendi dirençlerine ellemeden direkt artı giriş kısmına direnç uygulasak işlem tamamlanır mı?  tamamlanırsa hangi tip direnç koymalıyım.

Teşekkürler selamlar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Evet 14.5Vdc ledin ömründen yemiştir haliyle. Şimdi bunun hesabını şöyle yapabiliriz.

(

Led direnci 12Vdc için seçilmiş ve 68ohm kullanışmış. Bu durumda, (12-9)/68=0.044A bir akım çekiyor ortalama. Dirence düşen güç ise (12-9)x0,044= 0,132w. Tabi devrede m,n. 0,25w kullanılmıştır.

14,5Vdc için aynı akımda yanması isteniyor bu durumda; (14,5-9)/0,044= 125ohm değerinde, (14,5-9)x0,044= 0.242w gücünde teorik direnci buluyoruz.

Yapılacak iki yöntem var. Ya led pcb'nizin direncini söküp oraya 125ohm 0.5w direnç takmak. Ya da beslemenin bir hattına seri 56ohm direnç bağlamak ve led pcb'nin 68ohm direncini de 0,5w ile değiştirmek. Toplamda 125ohm olur yaklaşık.(Tavsiyem ilk yöntemdir). İkinci yöntemi kullanırsanız iki direncin de 0,5w olması gerekir zira seri bağlı dirençlerde akım en zayıfın limitini geçmek ister ancak geçemezse direnç zarar görür.

Bu basit uygulama içindi ve araç çalışmazken ile aydınlatma farkını bariz görürsünüz. Akım yaklaşık iki misli farkediyordu daha önce hesapladığımız üzere. Diğer uygulama ise led driver veya regülatör kullanarak yapmanız ki en iyisi bunlardır.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

Bir saat önce, Ahmed Yerli yazdı:

Evet 14.5Vdc ledin ömründen yemiştir haliyle. Şimdi bunun hesabını şöyle yapabiliriz.

(

Led direnci 12Vdc için seçilmiş ve 68ohm kullanışmış. Bu durumda, (12-9)/68=0.044A bir akım çekiyor ortalama. Dirence düşen güç ise (12-9)x0,044= 0,132w. Tabi devrede m,n. 0,25w kullanılmıştır.

14,5Vdc için aynı akımda yanması isteniyor bu durumda; (14,5-9)/0,044= 125ohm değerinde, (14,5-9)x0,044= 0.242w gücünde teorik direnci buluyoruz.

Yapılacak iki yöntem var. Ya led pcb'nizin direncini söküp oraya 125ohm 0.5w direnç takmak. Ya da beslemenin bir hattına seri 56ohm direnç bağlamak ve led pcb'nin 68ohm direncini de 0,5w ile değiştirmek. Toplamda 125ohm olur yaklaşık.(Tavsiyem ilk yöntemdir). İkinci yöntemi kullanırsanız iki direncin de 0,5w olması gerekir zira seri bağlı dirençlerde akım en zayıfın limitini geçmek ister ancak geçemezse direnç zarar görür.

Bu basit uygulama içindi ve araç çalışmazken ile aydınlatma farkını bariz görürsünüz. Akım yaklaşık iki misli farkediyordu daha önce hesapladığımız üzere. Diğer uygulama ise led driver veya regülatör kullanarak yapmanız ki en iyisi bunlardır.

teşekkür ederim. o zaman işin en kolayı 12v üstü giriş akımı 12v ye düşüren bir parça bulmak. 9 adet  led x2 toplam 18 led(2 adet kedi gözü lamba olduğunu düşünürsek) yaklaşık 1.5 amper çekse. tam olarak hangi ürünü almam gerekir hocam. Galiba en kolayı bu

tarihinde Ali Saruhan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ürün bu Hocam

tmp_2013-PhotoGrid_1485285785119-1960169037.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap