• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Serdar Dinç

Led'li sis farı yapımı

Recommended Posts

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç
10 saat önce, Emrah sayar yazdı:

20 watt için arka tarafa büyük pasif soğutucular yapabilrsiniz, sadece pcb yetmeyecektir. pasif işlemci soğutucular işe yarayacaktır. 

http://mcdn01.gittigidiyor.net/22201/tn24/222016807_tn24_0.jpg

ortalama 8×8×2.5 ebatinda elimde mevcut fana gerek yokmu

İletiyi paylaş

Emrah Sayar    24
Emrah Sayar

Kesin fana gerek yok diyemem, kullanacağın ledin markasına sürücünün vereceği akıma göre bile değişiklik gösterecektir ısısı

Bunu kendin deneyimleyebilirsin , ledi elindeki soğutucuya yerleştir 3-4 saat çalışsın ısısını kontrol et , benim kanaatim fanın gerekmeyeceği yönünde

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

bu step up devresi nasil 

normalde led 30 34 volt arasi calisiyorsa ben 25 28 volt arasi calistirmayi dusunuyorum bu sekilde isi biraz daha dusuk olacagini dusunuyorum 

Screenshot_2016-11-16-20-06-22.png

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç
12 saat önce, Emrah sayar yazdı:

Kesin fana gerek yok diyemem, kullanacağın ledin markasına sürücünün vereceği akıma göre bile değişiklik gösterecektir ısısı

Bunu kendin deneyimleyebilirsin , ledi elindeki soğutucuya yerleştir 3-4 saat çalışsın ısısını kontrol et , benim kanaatim fanın gerekmeyeceği yönünde

birde bu step up devresi her lede bi tanemi baglamam lazim yoksa iki lede  bi tane yeterlimi?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

Çin malı coob ledleri ve oem leride sogutmak çok sorundur.Tecrübe ile sabittir.Öyle basit pcb ler işe yaramaz.pc işlemci sogutucuları belki kafi gelebilir.

Seramik tabanlı küçük tip yani 3535 olanların cree yüksek lümenli olanlar yada oem led mercekli farların ledlerini bundan dolayı tavsiye ederim.

Her şekilde lens kullanılacaksa sis farı niteliği olmaz.Uzun far modu olur.Unutulmasın.

Resmini eklediğin parça akım veya voltajı haricen ayarlanan tip.Dikkat etmelisin.Sabit ayarsız çoklu akım seçeneği olanlar var onlardan bulmanı tavsiye ederim.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç
4 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Çin malı coob ledleri ve oem leride sogutmak çok sorundur.Tecrübe ile sabittir.Öyle basit pcb ler işe yaramaz.pc işlemci sogutucuları belki kafi gelebilir.

Seramik tabanlı küçük tip yani 3535 olanların cree yüksek lümenli olanlar yada oem led mercekli farların ledlerini bundan dolayı tavsiye ederim.

Her şekilde lens kullanılacaksa sis farı niteliği olmaz.Uzun far modu olur.Unutulmasın.

Resmini eklediğin parça akım veya voltajı haricen ayarlanan tip.Dikkat etmelisin.Sabit ayarsız çoklu akım seçeneği olanlar var onlardan bulmanı tavsiye ederim.

elimdeki pcb ler islemcinin ustundeki pcb ve fani abi 

sen bi tane tavsiye edermisin o zaman step up devresini 

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç
8 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Screenshot_2016-11-24-13-44-53.png

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

Bunlar led sürücü değil.Güç kaynagı.

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç
2 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Bunlar led sürücü değil.Güç kaynagı.

nasil bisi kullanmam lazim o zaman sen tavsiye et abi 

iki adet 20 watt iki adet 50 watt led ve iki adet lens aldim bi tek step up devresi kaldi onuda senin tavsiyene gore alcam abi 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

Ne ara aldın bunları?

Ledlerin bilğileri lazım ezbereden diyecegim yazdığım gibi led sürücü olacak.Voltajları yüksek ise sabit akım devreleri pahalıya gelecektir.Lakin çözümsüz değil.Seçenekler var.

Ledlerin akımları ve voltajı önemli.

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç
Bir saat önce, Oktay Toker yazdı:

Ne ara aldın bunları?

Ledlerin bilğileri lazım ezbereden diyecegim yazdığım gibi led sürücü olacak.Voltajları yüksek ise sabit akım devreleri pahalıya gelecektir.Lakin çözümsüz değil.Seçenekler var.

Ledlerin akımları ve voltajı önemli.

bilgiler bu abi yeterlimi bu bilgiler

Screenshot_2016-11-25-14-59-49.png

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

5630 ile yapılmış hazır duylu led bunlar.

Ayrıca altta yazan bilğiler kafa karıştıcı,yanıltıcı.Linkleri ykomu?

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

5630 ile yapılmış hazır duylu led bunlar.

Ayrıca altta yazan bilğiler kafa karıştıcı,yanıltıcı.Linkleri ykomu?

Yüksek Güç Epistar COB LED Çip 10 W 20 W 30 W 50 W 100 W DC 10 V-32 V Entegre Boncuk Için SMD Projektör Spot Sıcak Beyaz/Beyaz
http://s.aliexpress.com/nAbERzee
(from AliExpress Android)

buyur abi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

Resmin altındaki hazır duy resimleri zannettim.Kusura bakma.İnceliyorum.

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

Resmin altındaki hazır duy resimleri zannettim.Kusura bakma.İnceliyorum.

bekliyorum abi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

Evet bilğiler bu ledler için aynen geçerli.

Bu voltajlarda bu akımlar için arabada çalışacak şekilde  oldukça pahalı olabilir tabiki bulunursa.Yada 1 amperlik 40volta kadar duyarlı olması ve sabit akım degerlerini gerekli düzenleme ile ayarlayıp kendin yapacaksın.Sürücüleri 220de çalışan çok çünki bu ledler sokak aydınlatma ürünleri için tasarlanmış ledler.

Ya 220voltta çalışan sürücü alıp aynı linte mevcut buna pararlel aracada 220volt çıkış yapan amperi iyi olan ayrıca ünite alacaksın.

Yada senin resimlerini eklediklerinin en az 3 amper olan güç kaynaklarından alıp sogutucuyu iyi kullanman gerekecek.5 amperini bulursan sağ solarak 2 tane rahat stabil çalışır.3 amperlik 2 ledde sınırda güç verir sıkıntı yapabilir.Yada her ledde bir tane kullanırsın.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç
1 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Evet bilğiler bu ledler için aynen geçerli.

Bu voltajlarda bu akımlar için arabada çalışacak şekilde  oldukça pahalı olabilir tabiki bulunursa.Yada 1 amperlik 40volta kadar duyarlı olması ve sabit akım degerlerini gerekli düzenleme ile ayarlayıp kendin yapacaksın.Sürücüleri 220de çalışan çok çünki bu ledler sokak aydınlatma ürünleri için tasarlanmış ledler.

Ya 220voltta çalışan sürücü alıp aynı linte mevcut buna pararlel aracada 220volt çıkış yapan amperi iyi olan ayrıca ünite alacaksın.

Yada senin resimlerini eklediklerinin en az 3 amper olan güç kaynaklarından alıp sogutucuyu iyi kullanman gerekecek.5 amperini bulursan sağ solarak 2 tane rahat stabil çalışır.3 amperlik 2 ledde sınırda güç verir sıkıntı yapabilir.Yada her ledde bir tane kullanırsın.

her lede ayri ayri kullanacak olsak bile  isimize yaramazmi arabayi tehlikeye sokarmiyiz ikinci resimde step up devresinin teknk verileri bu veriler gittigidiyordan ayni step up devresine ait aliexpressdeki step up devresinin bilgileri yazmiyor

Screenshot_2016-11-25-15-46-53.png

Screenshot_2016-11-25-15-56-47.png

tarihinde Serdar Dinç tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

Bu olmaz.Bunun amacı farklı bu şarj ünitesi.Ayrıca  giriş voltajına oranla çıkışıda değişiyor.

Sana direk atıyorum 12 ile 14 volta giriş voltajına çıkış voltajını 36 yada 40 a kadar sabit ayarlayabilen girişie göre değişmeyen ünite lazım.

Şu 5.84 dolar yazan sanırım daha uygun. lakin bu resimleri değilde linkleri paylaşırsan daha iyi iyi olur. 

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

Bu olmaz.Bunun amacı farklı bu şarj ünitesi.Ayrıca  giriş voltajına oranla çıkışıda değişiyor.

Sana direk atıyorum 12 ile 14 volta giriş voltajına çıkış voltajını 36 yada 40 a kadar sabit ayarlayabilen girişie göre değişmeyen ünite lazım.

Şu 5.84 dolar yazan sanırım daha uygun. lakin bu resimleri değilde linkleri paylaşırsan daha iyi iyi olur. 

iki urununde linki abi

Fabrika Ücretsiz Kargo 0-30 V 2mA-3A Ayarlanabilir DC Regüle Güç Kaynağı DIY Kiti Kısa Devre Akımı sınırlayıcı Koruma
http://www.aliexpress.com/item/32479904408/32479904408.html

ÜCRETSIZ KARGO!! 1 ADET/GRUP 150 W Boost Dönüştürücü DC DC 10-32 V için 12-35 V Step Up gerilim Şarj Modülü
http://s.aliexpress.com/ANZVvume

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

Linki verince olay anlaşıldı.Önceki olmaz dediğim yorumu geri alıyorum.Link olmaz ise bu tip bilği resimlerine yorum yazmamayayım iyi olur.

5 küsür dolat olan 24volt girişli.

Diğeri olmaz dediğim kullanabilir şarj olayınıda akım çıkışı sabit olmadığı için yazmış.Yani notebook vesaire balanabilir şarj edilebilir şeklinde.Bunu kullanabilirsin.

Lakin dediğim gibi sabit akım haricinde direk volatj ile ısı artar stabil çalışmaz.Ledi olması gereken volatjın biraz daha altında çalıştırman lazım.

İlk önce tavsiyem Şu tip sürücü bulursan kullanman olur.Değişik akımlarda olanlarıda var.

pr_01_3629.jpg

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

Linki verince olay anlaşıldı.Önceki olmaz dediğim yorumu geri alıyorum.Link olmaz ise bu tip bilği resimlerine yorum yazmamayayım iyi olur.

5 küsür dolat olan 24volt girişli.

Diğeri olmaz dediğim kullanabilir şarj olayınıda akım çıkışı sabit olmadığı için yazmış.Yani notebook vesaire balanabilir şarj edilebilir şeklinde.Bunu kullanabilirsin.

Lakin dediğim gibi sabit akım haricinde direk volatj ile ısı artar stabil çalışmaz.Ledi olması gereken volatjın biraz daha altında çalıştırman lazım.

İlk önce tavsiyem Şu tip sürücü bulursan kullanman olur.Değişik akımlarda olanlarıda var.

pr_01_3629.jpg

olmaz dedigin urunu alayim her lede ayrimi alayim yoksa bi tane yetermi birde zaten ledi ortalama 27 28 voltla calistirmayi dusunuyorum tam guce gerek yok 

benim temel amacim aydinlatma ama  onceligim arac guvenligi bu urunu kullanirsam herhangi kisa devre durumunda araci korumak icin ne yapabiliriz  step up devresinden once sigorta koysam nasil olur 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

6 ampere kadar destegi var diyor.Sogutucu ile artar diyor.Buna göre yeterli.Lakin bu fiyata göre Bence en az 2 tane al kullan derim.Diğer ledler içinde uyar.

Ledleri sadece voltajı ile çalıştırmış olacaksın bunu unutma.Çünki bu ünitedede kısa devre koruma yok.Dikkatli baglarsan sorun olmaz.Led yanınca kısa devrede olmaz buda iyi tarafı.

Birde 0.22ohm 11watt yada 25watt daha iyi olur taş direnci ledin artısına seri baglayarak kullanırsan akım stabilizesi de kısmen sağlamış olursun.Tavsiye ederim.

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

6 ampere kadar destegi var diyor.Sogutucu ile artar diyor.Buna göre yeterli.Lakin bu fiyata göre Bence en az 2 tane al kullan derim.Diğer ledler içinde uyar.

Ledleri sadece voltajı ile çalıştırmış olacaksın bunu unutma.Çünki bu ünitedede kısa devre koruma yok.Dikkatli baglarsan sorun olmaz.Led yanınca kısa devrede olmaz buda iyi tarafı.

dikkatli baglarsandan kastin arti eksi kutuplarinin birbirine temasi ise sorun degil gayet dikkatli calisirim 

soyle bi sistem dusunuyorum yanlis olabilir destegine ihtiyacim 

1. elektrigi parklardan  alacagim step up devresini direksiyon altina bi yere koyacagim ve yine iceride bi yere swich koycam parklari actigim zaman sislerde yanacak yada kapatmal istersem swich ten kapatacam 

2. elektrigi direk akuden alacagim yine acma kapama olayini swichle kontrol edecegim 

yada sen ne onerirsin 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

Direk akü voltajı ve role ile çalışacak şekilde dizayn ideal olur.

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç
1 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Direk akü voltajı ve role ile çalışacak şekilde dizayn ideal olur.

tamam abi cok tesekkur ederim ledler vs geldigi zaman tekrar gorusmek uzere hayirli aksamlar

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap