• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Serdar Dinç

Led'li sis farı yapımı

Recommended Posts

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

selam arrkadaslar aracimin sis farinda 20 30 50 watt led kullanmak istiyorum aluminyum sogutucu v fani step up devresi ve karsidan geleni rahatsiz etmemek icin lens kullanacagim nasil bi yol izlemem lazim 

ornek video

https://youtu.be/jaJQ2fo4poU

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

Bu tip cob ledler ve o geniş açılı lensler işe yaramaz.Bu şekilde olursa sis farıda olmaz.Videoadaki gibi projektör olur ve sizin karşıyı rahatsız etmemek cümlenize ters düşer.Ayrıca gündüz farı niyetine yapabilirsiniz.

Sis farı olabilmesi için düz çizgi verebilen bir yapı şart.bunun içinde ilanlarda yeni nesil led far parçaları satan arkadaşlarımız var.Bilğiniz var ise çalıştırabilmeniz zor değil.Yapılarını kullanabilirsiniz.Yine sis farı olmaz çünki kısa far mantığı ile reflektör yapısı mevcut.Lakin çizgi yapsını aşagıda ayarlayacağınız için kısmen işlevini yapmış olabilecek.

Yada Osram ve yada Hella sis led farı mevcut.İncelemelisin.

Gündüz farı tarzı işlem yapmayı istiyorsanız dar açılı lenler kullanılacak.20 veya 30 derece açılı olacak.İçin o şekilde devasa cob led yerine yine ilandaki led fardan edinip ledlerini söküp kullanabilirsin.

Gündüz farı tarzında düşünürsen linklerdeki çalışma fikir verebilir.

http://www.geceucusu.com/topic/5812-citroen-c4-g%C3%BCnd%C3%BCz-far%C4%B1-oldukca-ultra-model/

http://www.geceucusu.com/topic/5809-land-cruiser-vx100-xenon-uygulama/?page=2

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

c 4 aracin fotolarini yaklasik 2 yil once gormustum ve 3 4 ay once nerde gordum diye cok aramistim sayenizde buldum aydinlatma mukemmel olmus lensler reflektorlu sanirim.

Çikma bi xenon  mercek lensi bulup sis farimin camini bu lensle degirsem olurmu aksi halde  50 watt led olayindan vazgecmek zorunda kaliyorum

Fotografini  paylastigim urun nasil isimi gorurmu yeterli aydinlarltma alirmiyim

baska iki fikrim daha var sis farlarima 5 mm ledlerden dizmek yada 35 40 adet civarinda 5050 smd ledi sis ampulu seklinde dizayn edip sis farimin reflektorunden faydalanmayi dusunuyorum sizce 5mm ledmi smd ledmi daha verimli olur 

Screenshot_2016-11-22-01-30-51.png

tarihinde Serdar Dinç tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

C4 gündüz farı çalışmasında1000 lümenlik cob led ve bunun için tasarlanmış 30 derecelik lensler kullanıldı.

Resimdeki parçalar için yorumum yok.Vasat olan H seris far merceklerinden farkı olacağını sanmıyorum.Albenisi var.

Sis farı reflekötrüne led yerleşimin anlamı yok.Her şekilde takacağın ledlerin ışığını karşıdan göreceksin.Reflektör odagını alamayacaksın.Buna harcayacağını dediğim gibi ilanlardaki led merceklerini incele al kullan daha faydalı olacaktır.Bence inceleyin.Mesela linkteki son bölümlerdeki çalışma belki fikir verebilir.

http://www.geceucusu.com/topic/92-ford-focus-ii-2005-2011-xenon-d%C3%B6n%C3%BC%C5%9F%C3%BCm%C3%BC-ve-mercekli-farlar/?page=26

İlla kendim yapayım diyorsan yapacakların gündüz farı işlevinin dışına çıkmaz.Uğraşmak tecrübe edinmek adına zaten ben karşı çıkmıyorum,örneklemeleri yaptım.Sadece tek başına led dizilimi Sadece karşıdan ışık yumagı görünecek.O şekildeki 5050 ledleri ısıdan kurtaramazsın.Kalite bir dizilim yapılması şart.

Aklınızdakileri defaatle uygulamalı çalışan biri olarak uğraşmanız sadece tecrübe edinmenize yarar.diğer türlü kullanabileceğiniz şekilde çalışma olmaktan uzak olacaktır.Maksadım sizi vageçirmek değil.Uğraşınız olacaksa uygun parçalara yönelip onu uygulayın şeklindedir..

10 ile 30 derece arasında ışık verecek bir parça olmadığı sürece uzun mesafeden görsellik alamazsın.Sis farı tarzı içinde 20 derece ve altında ve düz çigi verebilecek bir yapıya ihtiyacın var. 

Sis farı ampulü ne ise ona göre hazır led alın diyemiyorum çakma xenondan farkı yok.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

abi hatirladinmi bilmiyorum 15 gun once 5050 smd ledden park ampulu yapmistim ve gayet iyi sonuc almistim ve simdilik sorunsuz kullaniyorum 

5050 smd ledden sis ampulu yaparsam yine ayni sistem uzerine fakat ortalama 15 grup sigdirmayi dusunuyorum 

bugun biraz dahha arastordim ve grup halinde power led pcb buldum bunlara 3 watt power led +lens kullansam nasil olur yeterli aydinlatma alirmiyim 

yada flux ledle ilgili bi calismada yapabilirim tavsiyene gore 

Screenshot_2016-11-22-14-26-40.png

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

3 watt led kullanırsan sogutucu ilavesi yapacaksın.Bu sogutucu yetmez.Ledlerin önüne lens eklemen lazım.

aydınlatmadan kastın ne emin değilim lakin sis farı gibi aydınlatma alamazsın.Gündüz farı niteliğinin dışında olmaz.

Aydınlatma olarak nasıl istiyorsun?

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

cok fazla bi aydinlatma beklemiyorum ama sadece sis farlarimi yaktigim zaman yoldaki cukurlari vs gorebilmeliyim beyaz renk istiyorum  

kendim yapacagim normal halojen sis farinin bir tık ustune cikarabilecegim bi sistem istiyorum 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

Bir tık üzerine bunlarla çıkman çok çok zor.

Bu şekilde yapılan uzun far gibi odaklı ışık verir.

Aynı pcb tabanında yapacaksan.

Osram yada cree 1/5 watt çoklu akımda çalışabilen 3535 ledlerden alıp 6 lı pcb sini alıp ve 15 derecelik lens kullanarak ledleri seri bağlayıp 1400ma de çalıştırman lazım ve güzel birde sogutucu lazım.

Yada şundan alıp içindeki ledleri, yine bu 3535 ledlerle değişip kullanabilirsin.C kasanın merceği.

http://www.geceucusu.com/topic/7284-bi-led-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fma-prensibi-nasildir/?page=2

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

ne onerirsin . halojen sis fari ampulu kac watt oluyor

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

Önceki mesjımda düzeltmede ekledim.içinde 10 led olan yapıdaki mercekten alınıp uygulanabilir.

Watt dan ziyade lümen gücü,reflektör derecesi önemli.Birde izolasyonu

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

bu mercek biraz maliyetli olur gibi duruyo fan izolasyonu biraz sikinti olur gibi tam kapatrsam hava alamaz aksi durumda en ufak su temasinda bozulacaktir obu yuzden fansiz sogutmanin yetecegi sistem lazim

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

O parça fanlı değilde maliyet olayına yorumum yok.

Bir tık ileri dediğin için başka çözüm benim açımdan yok.

5 tane 3 watt led 800 lümen civarında yapar onuda sürücü ile çalıştırırsan.Kullanacağın lens 15 derece olursa aydınlatma geniş olmaz.30  derece kullanırsan ideal olabilir.İdeal bir gündüz farı olur hepsi bu.

Halojen sis ampulü minumum 1500 lümen dir.Yakın mesafe yanılmıyorsam 30 derece civarında reflektör kullanıyor.

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

15 grup (45 adet ) 5050 smd led kac lumen yapar ortalama olarak

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

Yanlışım yoksa 5050 3 chip olanlar 10 lümene yakındı sanırım .Sizdeki eger o tekli tip ise bundan daha az.

Yanıltıcı bilği sunmayayım ama lümeni çok olan bir ışık kaynagı olmaz.Sadece toplu olduğu için göz alıcı ışık kaynagı olacak

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

anladim abi o zamab biraz daha arastirayim tesekkurler

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

5630 ledlerin 60ma olanları var onlara  bak.5050 ledlerin bir üzeri.

Bunların üzerindeki ledler daha büyük sogutucu ister.sis farının bir üzeri içinde üstteki yazdıklarım gibi olur.

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

5630 ledi pcb uzerinemi dizcez yoksa park ampulundeki gibi dizayn etsem dayanikli olurmi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

Pcb şart.Power led sınıfına giriyor.Hazır şerit halnde var.Keserekte kullanabilirsin.Lakin oem 60ma olanı bulmak zor olabilir.genelde 30ma olan mevcut.Yoksa tek başına dizilim çok çok sıkıntı.Tecrübe ile sabit.Led altına ben bakır kalın tel kablo keserek lehimlemiştim.Aşırı fire verilebiliyor.

http://www.geceucusu.com/topic/6139-insignia-cosmo-far-power-led-sinyalg%C3%BCnd%C3%BCz-far%C4%B1uzun-h%C3%BCzme/#comment-60300

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

fotograflar gorunmuyo ancak videoyu izledim gercek basarili bi calisma olmus elinize saglik 

pcb yi sis farina oturtturmak oldukca zor olacak arkasini kesmek zorunda kalacagim ve maksimum 20 25 civari led sigacak buyuklukte pcb almam gerekecek  20 25 adet 5630 led bekledigim performansi verirmi?

bu ledler uygunmu senin dedigin icin 

Screenshot_2016-11-22-17-30-05.png

tarihinde Serdar Dinç tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.529
Oktay Toker

5050 den iyi dedim.

Sis farı için bir tık iyi olur demedim. 

Yan yana dizmen altına eklyeceğin sogutucu boyutunu etkiler.Kalın olması gerektirir.Resimdeki ürün hemde yarım watt.sogutucu iyi olması lazım.60ma olanlar ise 30 lümen falan sanırım onlarda ısı daha az oluyor.Işıkta hali ile az.

Bu 150ma olanda 25x50 lümen hesabı geçerli olur.Toplu ışık alırsın.Önden bakınca çok şiddetli gelir.Lakin mesafe olmaz.

İletiyi paylaş

Emrah Sayar    24
Emrah Sayar

Bence sis farının çerçevesine mahkum kalmayın, eğer düşük çapta yüksek ışık için uğraşırsanız hem ledleri sürmek hemde soğutmak için çok çaba sarf edersiniz.

Videoda ki ledin önündeki lens geniş açılı olduğu için ışığı çok dağıtıyor , daha dar açılı bir lens bulabilirseniz 50w ledi kullanabilirsiniz. örneğin 30-45 derece .

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç
1 saat önce, Oktay Toker yazdı:

5050 den iyi dedim.

Sis farı için bir tık iyi olur demedim. 

Yan yana dizmen altına eklyeceğin sogutucu boyutunu etkiler.Kalın olması gerektirir.Resimdeki ürün hemde yarım watt.sogutucu iyi olması lazım.60ma olanlar ise 30 lümen falan sanırım onlarda ısı daha az oluyor.Işıkta hali ile az.

Bu 150ma olanda 25x50 lümen hesabı geçerli olur.Toplu ışık alırsın.Önden bakınca çok şiddetli gelir.Lakin mesafe olmaz.

o zaman ne yaparsam yapayim istedigim aydinlatma performansini alamayacakmiyim dogrumu anladim

halojen h3 ampulu ortalama 250 300 lumen isik veriyomus ben  bu degerin ustune cikamiyormuyum simdi 10 watt power led 900 lm degeri var yani ben sadece lm degerine gore hesapliyorum yanlisim olabilir simdiden kusura bakmayin

1 saat önce, Emrah sayar yazdı:

Bence sis farının çerçevesine mahkum kalmayın, eğer düşük çapta yüksek ışık için uğraşırsanız hem ledleri sürmek hemde soğutmak için çok çaba sarf edersiniz.

Videoda ki ledin önündeki lens geniş açılı olduğu için ışığı çok dağıtıyor , daha dar açılı bir lens bulabilirseniz 50w ledi kullanabilirsiniz. örneğin 30-45 derece .

su zamana kadar buldugum butun lensler 60 80 derece civari daha asagisini bulamadim maalesef 

İletiyi paylaş

Emrah Sayar    24
Emrah Sayar

60 derece lensin odak noktasından ledi biraz uzaklaştırırsanız daha düşük açılı bir lens gibi ışığı toplayacaktır.  20 watt led ve 60 derecelik lensi sağlıklı yerleştirirseniz istediğiniz ışığı size verecektir. karşıdan gelenin gözünü alması içinde ledin önüne alt tarafa düz bir perde şeklinde bir engel koyarsanız buda aydınlatmanın üst noktada keskin olarak sonlanmasını sağlayacaktır

10 saat önce, Serdar Dinç yazdı:

cok fazla bi aydinlatma beklemiyorum ama sadece sis farlarimi yaktigim zaman yoldaki cukurlari vs gorebilmeliyim beyaz renk istiyorum  

Bunun için çok uzak mesafeleri aydınlatmanıza gerek yok , kısa farların kör noktası olan aracın önünden 5-10 mt yi aydınlatsanız yeter sanırım, burada önemli olan ışığı zemine homojen dağıtmanız, aksi halde sizinde gözünüzü ışık topakları yoracaktır.

10 saat önce, Serdar Dinç yazdı:

tarihinde Emrah sayar tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç
Bir saat önce, Emrah sayar yazdı:

60 derece lensin odak noktasından ledi biraz uzaklaştırırsanız daha düşük açılı bir lens gibi ışığı toplayacaktır.  20 watt led ve 60 derecelik lensi sağlıklık yerleştirirseniz istediğiniz ışığı size verecektir. karşıdan gelenin gözünü alması içinde ledin önüne alt tarafa düz bir perde şeklinde bir engel koyarsanız buda aydınlatmanın üst noktada keskin olarak sonlanmasını sağlayacaktır

Bunun için çok uzak mesafeleri aydınlatmanıza gerek yok , kısa farların kör noktası olan aracın önünden 5-10 mt yi aydınlatsanız yeter sanırım, burada önemli olan ışığı zemine homojen dağıtmanız, aksi halde sizinde gözünüzü ışık topakları yoracaktır.

20 watt ledmi tavsiye ediyorsunuz 50 watt fazlami gelir 

ledi sogutmak icin aluminyum pcbler yeterli ama fanin su  izolasyon sikintisi var bunu nasil haledebilirim 

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap