• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Erkut Dinçer

Seat Altea Üçüncü stop led lamba arızası hakkında yardım

Recommended Posts

Erkut Dinçer    0
Erkut Dinçer

Öncelikle herkese merhabalar,

Foruma yeni üye oldum. Ankarada yaşıyorum seat altea xl aracım mevcut. Araç ile ilgili kronik bir sorun sebebiyle yardımlarınıza ihtiyaç duyuyorum. Öncelikle belirteyim sınırlı bir elektrik bilgim mevcut o yüzden yanlış yazarsam lütfen kusura bakmayın.

Üçüncü stop led lamba sürekli arızalanıyor ve arıza lambası yakıyor. Orjinali ile değiştiriyoruz fakat kısa bir süre sonra tekrar arızalanıyor. Bu durumda olan iki arkadaşız ve illallah ettik. Şuan kendi aracımdaki durumum led lambalar eksiksiz yanıyor fakat genede arıza lambası yanıyor. Yetkili servis böyle kullanın yada değiştirelim diyor fakat yenisi 260TL 

Benimde aklıma önüne piyasada satılan Canbus arıza giderici decoderlerden veya direnç takmak geliyor fakat watt değerini bilmiyorum.  Uygun watt değerinde bir direnç takmak lazım sanırım ama lambayı söktüm hiçbiryerinde yazmıyor.

Öneri ve yardımlarınızı bekliyorum. Herkese iyi forumlar

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    148
Mustafa Bağseven

Arabada sorun yok.Orjinal led lambasında sorun var.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.242
Oktay Toker

3.stop soketine paralel olarak ilk önce piyasada satılan şeffaf içinde yeşil led olan 5 bacaklı role var bunun tetik uçlaraı 50 ohm civarında olanı var ondan alıp tetik uçlarına bağlayın.Birde 70ohm olanları var 70 ohm olanda bazı araçlarda işe yarıyor ama vw gurubunda hiç belli olmuyor.Denemeniz lazım Sıkıntı geçmez ise  56ohm ara sıra yakarsa 47ohm takılarak tespit edilmesi gerekiyor.Direnç 25watt aliminyum direnç olacak.

Bu degerlerin tam isabet olamamasının sebebi kontrol ünitesi patlayan 1 ampul içinde yanıyor olmasından kaynaklı.

Holjen versiyonda ise ampulleri değişmemiş oem Osram 14volt yazan ampullü olanı bulmanız lazım.Yada ampullerin üzerinde 14volt yazan ampullerden edinip kullanılması gerekiyor.12volt yazanlar her şekilde klasik hataya sebeptir.Kronik değildir ampul voltajı bu.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Erkut Dinçer    0
Erkut Dinçer
2 saat önce, Mustafa Bağseven yazdı:

Arabada sorun yok.Orjinal led lambasında sorun var.

Bir saat önce, Oktay Toker yazdı:

3.stop soketine paralel olarak ilk önce piyasada satılan şeffaf içinde yeşil led olan 5 bacaklı role var bunun tetik uçlaraı 50 ohm civarında olanı var ondan alıp tetik uçlarına bağlayın.Birde 70ohm olanları var 70 ohm olanda bazı araçlarda işe yarıyor ama vw gurubunda hiç belli olmuyor.Denemeniz lazım Sıkıntı geçmez ise  56ohm ara sıra yakarsa 47ohm takılarak tespit edilmesi gerekiyor.Direnç 25watt aliminyum direnç olacak.

Bu degerlerin tam isabet olamamasının sebebi kontrol ünitesi patlayan 1 ampul içinde yanıyor olmasından kaynaklı.

Holjen versiyonda ise ampulleri değişmemiş oem Osram 14volt yazan ampullü olanı bulmanız lazım.Yada ampullerin üzerinde 14volt yazan ampullerden edinip kullanılması gerekiyor.12volt yazanlar her şekilde klasik hataya sebeptir.Kronik değildir ampul voltajı bu.

Haklısınız Mustafa Bey parça olarak üçüncü stop kalitesiz üretilmiş sanırım çoğu aynı model arabada arıza veriyor.

Oktay Bey cahilliğimi mazur görün sokete paralel olarak 25w aliminyum direnç bağlasak sorunumuz geçmez mi peki ? röle ne amaca hizmet edecek? Birde röle için link resim vs verebilir misiniz? direnci buldum ama röleyi bulamadım.

https://karakoyelektronik.com/tr/aluminyum-direnc/72072-10k-25w-5-aluminyum-direnc.html

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.242
Oktay Toker

Rolenin bobin direnci yeterli gelebiliyor ve ısı sorunu olmayacak.Başkada işlevi zaten yok.

Roleyi sanayide oto elektirkik hırdavatcılarında bulursunuz ama bobin direncini ölçmek gerekecek.Uğraşamam diyorsanız direnç kullanabilirsiniz.

Parça kaltesiz değil.Hella yada Valeo üretimdir.Ampul sorunundan dolayı oluşan bir durum.Ampul değişince yerinde boşluğu var ise buda ampulün bozulmasına sebeptir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Erkut Dinçer    0
Erkut Dinçer
2 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Rolenin bobin direnci yeterli gelebiliyor ve ısı sorunu olmayacak.Başkada işlevi zaten yok.

Roleyi sanayide oto elektirkik hırdavatcılarında bulursunuz ama bobin direncini ölçmek gerekecek.Uğraşamam diyorsanız direnç kullanabilirsiniz.

Parça kaltesiz değil.Hella yada Valeo üretimdir.Ampul sorunundan dolayı oluşan bir durum.Ampul değişince yerinde boşluğu var ise buda ampulün bozulmasına sebeptir.

Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Son bir soru olarak arka led stopu evde denemek için 12V 7Amp bir güç kaynağım var uygun olur mu ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.242
Oktay Toker

swich mod yani trafosuz tip ise kullanabilirsiniz.Bunun yerine bilgisayar power supply olursa daha iyi olur.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.670
Selçuk Keleş

3. Stop lambası genelde arka stoplardan birinin sigortasına bağlı oluyor. Bu senin aracında da böyle mi bilmiyorum ama ayırmak işe yarayabilir belki. Sigorta atmayıp ledli stopu bozuyordur?

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap