• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Necip Kademcioğlu

Beyaz ışık veren ampul tavsiyesi

Sizce Hangisi  

21 oy

1. 1. HALOJEN BEYAZ LAMBADA H7 GRUBUNDA EN İYİSİ SİZCE HANGİSİ?

• Osram Coolblue 4300 K
    • Osram H7 Tip Ampül Seti CoolBlue Intense
    • Philips H7 Tip CRYSTAL VISION Ampül Seti
    • Philips H7 Tip DIAMONDVISION Ampül Seti

Recommended Posts

Mustafa Candan    0
Mustafa Candan
Bence böyle bir halojen ampul yok..

Beyazlar arasında maksimum aydınlatma diyorum. :yes:

@Selçuk Keleş

Hemen bakıyorum :good1:

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
Bu testlerin linkleri Linkler kategorisinde de var. Beyazlık ve mavilik göreceli olarak değişiyor işte. :) Halojen forumunda Bluevision resimleri vardı.
selçuk bey siz bu far testlerini epey yapmışsınız.okudum epeyce.bu yeni farlarda kullanılan ampulün önündeki reflektörün tam amacı nedir.ışıgı iç aynaya daha iyi yayılarak mercegi daha iyi kullanabilmekmi?birde xeon larda kullanılan kalın yuvarlak mercek varya onu normal h7 takıp mercekten yararlanılabilirmi yada xeon tipne benzeyen h1 takıp mercegin faydası olabilirmi.denedinizmi böyle bişi.demem oki bu h7 h1 h4 normal halojenlerimizi böyle bir mercek sistemiyle daha iyi görüş alanı saglanabilirmi.denemeye degmezmi ne dersiniz.
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Tolga Yanıksaz    1
Tolga Yanıksaz

Şyi Günler Arkadaşlar Ben Birşey Soracaktım Bnm Aracımda H4 Ampul Kullanıyorum Ben Bunu 4300k Alacağım Ama Hangisini Alacağıma Karar Veremedim Fiyatı (max 50 TL) ve Şyi Randıman Alacabileceğim Markayı Bana Tavsiye Ederseniz Sevinirim. Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

ampul onundeki sapkalarin amaci hem one dogru giden isik demetlerinin reflektore donmesi ile daha iyi verim saglamak hem de isik kaynagindaki isimayi karsiki surucuye daha az hissettirmek. xenon merceklerle halojen ampul kullanmak, halojen reflektore gore daha az aydinlatma saglar. cunku xenon mercekler xenon ampul icin tasarlanmistir, reflektor odak noktalari ona gore dizayn edilmistir. ayrica ondeki kalin mercegin belirli bir isik doyum miktari vardir. yani iceride yeterli isima olmadigi zaman ondeki kalin cam, isigi toplamaya calisir ancak camin kalinligi isik miktarini biraz daha azaltir.

tarihinde Muhammed And? tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
Şyi Günler Arkadaşlar Ben Birşey Soracaktım Bnm Aracımda H4 Ampul Kullanıyorum Ben Bunu 4300k Alacağım Ama Hangisini Alacağıma Karar Veremedim Fiyatı (max 50 TL) ve Şyi Randıman Alacabileceğim Markayı Bana Tavsiye Ederseniz Sevinirim. Teşekkürler.

mrb.burayı bi oku derim fikir verecektir.

http://www.geceucusu.com/index.php?showtopic=2764&st=80

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
ampul onundeki sapkalarin amaci hem one dogru giden isik demetlerinin reflektore donmesi ile daha iyi verim saglamak hem de isik kaynagindaki isimayi karsiki surucuye daha az hissettirmek. xenon merceklerle halojen ampul kullanmak, halojen reflektore gore daha az aydinlatma saglar. cunku xenon mercekler xenon ampul icin tasarlanmistir, reflektor odak noktalari ona gore dizayn edilmistir. ayrica ondeki kalin mercegin belirli bir isik doyum miktari vardir. yani iceride yeterli isima olmadigi zaman ondeki kalin cam, isigi toplamaya calisir ancak camin kalinligi isik miktarini biraz daha azaltir.

reflektör tarifi için tşk.fazla yanılmamışım sanırım.

evet xeon ile halojen arasında lümen farkı var mercek ise ışıgı toparlayıp odak noktası oluşturarak iletmesidir.mercegin doyum miktarı ışık miktarı ile orantılı diye biliyorum denenerek veri elde edilebilir.mercek verilen ışıgı yapısına göre az bir kayıpla iletmesi için tasarlandıgına göre sadece ışık şiddeti baz alındıgında denenebilir diye düşündüm.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı
reflektör tarifi için tşk.fazla yanılmamışım sanırım.

evet xeon ile halojen arasında lümen farkı var mercek ise ışıgı toparlayıp odak noktası oluşturarak iletmesidir.mercegin doyum miktarı ışık miktarı ile orantılı diye biliyorum denenerek veri elde edilebilir.mercek verilen ışıgı yapısına göre az bir kayıpla iletmesi için tasarlandıgına göre sadece ışık şiddeti baz alındıgında denenebilir diye düşündüm.

ben denemedigim yahut deneyenden dinlemedigim-okumadigim bir konuda cevap yazmam. ve bu konuda, bizzat ben denedigim icin cevap yazdim. ayrica asil atladiginiz konu, cevabimin birinci bolumu. cunku ampulun mercek icinde durdugu odak nokta, isik gucunden cok daha onemli. milim kayma yahut xenon ampullere gore odaktan ileri-geri kalma durumu yuzlerce lumene esdeger. ayrica xenon mercek camini yakindan gordugunuz mu bilmiyorum ama resmen parmak kalinliginda hatta belki de daha kalin bir cam. bu baglamda boyle bir camin arkasinda yanan halojen ampul neredeyse el feneri gibi kaliyor.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
ben denemedigim yahut deneyenden dinlemedigim-okumadigim bir konuda cevap yazmam. ve bu konuda, bizzat ben denedigim icin cevap yazdim. ayrica asil atladiginiz konu, cevabimin birinci bolumu. cunku ampulun mercek icinde durdugu odak nokta, isik gucunden cok daha onemli. milim kayma yahut xenon ampullere gore odaktan ileri-geri kalma durumu yuzlerce lumene esdeger. ayrica xenon mercek camini yakindan gordugunuz mu bilmiyorum ama resmen parmak kalinliginda hatta belki de daha kalin bir cam. bu baglamda boyle bir camin arkasinda yanan halojen ampul neredeyse el feneri gibi kaliyor.

şimdi daha net anladım.soru işari kalmadı.tşk.

evet gördüm mercekleri.o yüzden böyle bir fikre kapıldım.

halojenlere mercek olmuyor denemişsiniz.aklımdan siliyorum bu düşünceyi.

o zaman halojenlere far tası uygunsa tabi ön reflektörlü sistem daha iyi görünüyor.son modellerde sıkca görüyorum.araçlarımızda bunu yapabilmemiz mümkünmü fikriniz varmı yada deneme imkanı buldunuzmu.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı
halojenlere mercek olmuyor denemişsiniz.aklımdan siliyorum bu düşünceyi.

o zaman halojenlere far tası uygunsa tabi ön reflektörlü sistem daha iyi görünüyor.son modellerde sıkca görüyorum.araçlarımızda bunu yapabilmemiz mümkünmü fikriniz varmı yada deneme imkanı buldunuzmu.

hayir hayir, yanlis anlamissiniz beni. halojen ampullere mercek olmaz demedim ben. sizin sorunuz uzere, xenon mercege halojen ampul olmaz diyorum. aksi halde o gordugunuz yeni model araclarda halojen mercekler mevcut. yani halojen ampul icin de uretilmis mercekler var. ama bildigim kadariyla sadece h7 modeli mevcut. yanlisim varsa arkadaslar duzeltecektir mutlaka. istemis oldugunuz seyi h7 mercek alip h7 halojen ampul kullanarak yapabilirsiniz. Mercedes B150'de kullandim, her ne kadar xenonla kiyaslanmazsa da oldukca iyi aydinlatmasi var.

tarihinde Muhammed And? tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
hayir hayir, yanlis anlamissiniz beni. halojen ampullere mercek olmaz demedim ben. sizin sorunuz uzere, xenon mercege halojen ampul olmaz diyorum. aksi halde o gordugunuz yeni model araclarda halojen mercekler mevcut. yani halojen ampul icin de uretilmis mercekler var. ama bildigim kadariyla sadece h7 modeli mevcut. yanlisim varsa arkadaslar duzeltecektir mutlaka. istemis oldugunuz seyi h7 mercek alip h7 halojen ampul kullanarak yapabilirsiniz. Mercedes B150'de kullandim, her ne kadar xenonla kiyaslanmazsa da oldukca iyi aydinlatmasi var.

tamam,ben zaten xeon merceginin halojenlere olmayacagını kastettiginizi biliyorum.onu denediginizi söylediginiz için ümidimi kestim deyim.bahsettiginiz h7 ler için olan mercekleri duydum. olumlu gördügünüzü anlıyorum buna sevindim.exonla hala kıyaslanıcak bir far aracı zaten yok hala ledler için zaten biliyosunuz gelişme aşamasında.ama sanırım uzun sürmeyecek.

bu h7 mercegi orjinal far camına uygulanabiliyormu yoksa ayrı bir cammı kullanılıyor?

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

far caminiz desenli model olmadigi surece orjinal-yan sanayi fark etmez, uygulayabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
far caminiz desenli model olmadigi surece orjinal-yan sanayi fark etmez, uygulayabilirsiniz.

96 mondeo orjinal camı var sanırım desenli oluyor bunlar emin degilim.tşk yorumların için.

İletiyi paylaş

Tolga Yanıksaz    1
Tolga Yanıksaz

Şimdi en fazla 3 ay mı gidiyor benim bildiğim kadarıyla bir tane ampulun ömrü 6000 saat olması lazım değil mi?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş

Osram'ın cool blue modeli olabilir.

Ama 4300K halojen ampullerden pek iyi performans alamazsın. Yazın idare edilebilir ama kışın sorun yaşama ihtimalin yüksek.

İletiyi paylaş

Tolga Yanıksaz    1
Tolga Yanıksaz

Arabaya Sadece Hafta Sonları Biniyorum Diğer Günlerimde Şşim Oluyor Zaten Ama gEnelde 4300k iyi diyorlar Birde Sizlere Sorayım Dedim

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
Arabaya Sadece Hafta Sonları Biniyorum Diğer Günlerimde Şşim Oluyor Zaten Ama gEnelde 4300k iyi diyorlar Birde Sizlere Sorayım Dedim

Soracak bir şey yok, cevabı bulmuşsunuz :good1:

İletiyi paylaş

Tolga Yanıksaz    1
Tolga Yanıksaz
Soracak bir şey yok, cevabı bulmuşsunuz :D

Tmm Teşekkürler

İletiyi paylaş

Buğra Kızılcan    1
Buğra Kızılcan

Amcamın aracına ampül takıcaz.Şimdi konuları inceledim.Renk ısısı belirtilen var belirtilmeyen var.Bu yüzden kafam karıştı.

Onun aracında da 6000k xenon var.Şimdi 4300-6000k ' e yakın renk veren ampül var mıdır ve dış yüzeyi mavi boyalı olsun istemiyoruz.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.654
Mahmut Akbulut

Amcamın aracına ampül takıcaz.Şimdi konuları inceledim.Renk ısısı belirtilen var belirtilmeyen var.Bu yüzden kafam karıştı.

Onun aracında da 6000k xenon var.Şimdi 4300-6000k ' e yakın renk veren ampül var mıdır ve dış yüzeyi mavi boyalı olsun istemiyoruz.

Resimdeki ampuller tamamen mavi boyalı değiller bu yüzden hem görsel hemde performans olarak uygundur diye düşünüyorum ,tabi xenon kadar parlak ışık vermeyecek ama kimseyide rahatsız etmeyecektir.

İletiyi paylaş

Buğra Kızılcan    1
Buğra Kızılcan

3200 k mi bu ampullerin değerleri ?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.654
Mahmut Akbulut

3200 k mi bu ampullerin değerleri ?

4000K-5000K arası değerdeler ama net değerlermi onu bilmiyorum!Resimde ikili test sonucu var belki bir fikir verir ...

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz    52
Turgut Oturmaz

4000K-5000K arası değerdeler ama net değerlermi onu bilmiyorum!Resimde ikili test sonucu var belki bir fikir verir ...

NB 4000K bile değil. Çünkü 4300K xenonlarımın yanında turuncu kalıyorlar.

Ama standart halojenler gibi akkor renginde de değil...

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.654
Mahmut Akbulut

NB 4000K bile değil. Çünkü 4300K xenonlarımın yanında turuncu kalıyorlar.

Ama standart halojenler gibi akkor renginde de değil...

Turgut kardeşim halojenle xenonu kıyaslamak ne kadar doğru olur ki,çalışma prensipleri,ampullerin yapısı,voltajları tamamen birbirinden farklı iki ampulden bahsediyoruz.

55W halojen ampul 4000K/5000K-1500Lümen

Xenon ampul 4300K-3200Lümen bu örnekler yeterli olurmu?

İletiyi paylaş

Buğra Kızılcan    1
Buğra Kızılcan

Çok güzel anlattınız.Ancak uzunlarda xenon performans vermediği için yaptırmak istemedik.Bi de amcam kullanıcak aracı :)

ampülde daha iyi aydınlatma istiyor amcam.6000k xenon var kısalar.Hangisini tavsiye edersiniz ampüllerden ?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.654
Mahmut Akbulut

Çok güzel anlattınız.Ancak uzunlarda xenon performans vermediği için yaptırmak istemedik.Bi de amcam kullanıcak aracı :)

ampülde daha iyi aydınlatma istiyor amcam.6000k xenon var kısalar.Hangisini tavsiye edersiniz ampüllerden ?

Sana süperkulade bir tavsiyem olacak amcanın arabasına mercek montajı yap,onu ve kendini ampul derdinden diğer sürücüleride xenonun şerrinden kurtar :bravo:

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap