• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Necip Kademcioğlu

Beyaz ışık veren ampul tavsiyesi

Sizce Hangisi  

13 oy

1. 1. HALOJEN BEYAZ LAMBADA H7 GRUBUNDA EN İYİSİ SİZCE HANGİSİ?

• Osram Coolblue 4300 K
    • Osram H7 Tip Ampül Seti CoolBlue Intense
    • Philips H7 Tip CRYSTAL VISION Ampül Seti
    • Philips H7 Tip DIAMONDVISION Ampül Seti

Recommended Posts

Çağrı Bayraktar    0
Çağrı Bayraktar

2004 Model, Polo 1.4 Basicline aracımda bir süredir "çakma, merceksiz" xenonlarımı kullanıyordum. Fakat 1-2-3 derken, sürekli olarak bir ampülün bozulmasından, far ayarı yaptırmaktan ve tesisat ile uğraşmaktan bıktım, bunaldım...

Şimdi direk söküp atacağım balastları aracımdan ve halojen ampül kullanacağım. Kullanacağım ama, malum gözlerimiz alışmış beyaz ışığa. Gittim 2 adet normal Osram ampül aldım, taktım. Sonuç: Hüsran.. Yok yani aracımdan soğudum resmen... Sonrasında forumlar ve internet siteleri aracılığı ile araştırmaya başladım ve içinden çıkamayacağım bir durum haline geldi...

Araştırmalarım sonucu tartışılma seviyesi en yüksek forum olarak burayı buldum ve sizlerden yardım istiyorum.

Aracıma takacağım ampüller;

* Xenon kadar parlak bir ışık seviyesine sahip olamayağını bilsem de, en azından kristal bir renge yakın beyazlıkta olmalı.

* Aydınlatma açısından sorun olmamalı, bahsi geçen "yağmurlu havalarda kör eder" gibi bir durum yaşanmamalı. Yaşanacaksa da, emsallerine göre daha az olmalı.

* Ömür olarak 3-4 ayda patlayacak kadar kalitesiz olmamalı, böyle olacaksa zaten Xenonlarım da böyle :)

* Maliyeti de en azından 50-60 civarı olmalı ki, öğrenci olan ben, bunu karşılayabileyim...

Okuduktan sonra; "Oldu, yanında ne istersin" gibi bir düşünceye kapılmış olabilirsiniz, ben de yazdıktan sonra böyle hissettim :D Ama yazdıklarımın en azından maddi kısmı hariç diğer taraflarını karşıyalayabilecek bir halojen mevcut ise, ne olur bana yardımcı olun. Maddi kısmını ben en azından ayarlarım.

Bu arada benim araştırıp, "Olabilir" dediğim markalar şunlardı;

* Mtech 4350K Super White

* Philips Diamond Vision

* Osram NightBreaker ( Model çeşidini tam hatırlayamıyorum, ancak markası Osram'dı )

* Osram MegaWhite 4300K

Sizlerin önerebileceğiniz marka ve modeller nelerdir ? Avantajları nelerdir buraya yazıp, paylaşırsanız sevinirim. Forumda arama yapmama rağmen net olarak; "Evet bu" diyenini görmedim ve konu açma gereksinimi duydum.

Şlginize şimdiden teşekkürler.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    584
Mehmet Özyürek

Osram nightbreaker ışığı oldukça yeterli ancak rengi sizi tatmin etmeyecektir..

Diamond Vision bir ara çok pahalıydı şimdi nasıl bilmiyorum..

Osram MegaWhite 4300K veya Mtech 4350K Super White deneyin ama.. Ne denerseniz deneyin mutlu olmayacaksınız..

Mercekli far ve xenon öneririm..

Mevcut xenon ampulleriniz neden bu kadar sık bozuluyordu.. ? Bence önce bu sorunu çözün.. Çünkü aynı sebep belki de halojen ampullerinizi de bozacak.. Anlattığınız normal bir duruma benzemiyor..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.670
Selçuk Keleş

* Mtech 4350K Super White -> Performansı yeterli değil.

* Philips Diamond Vision -> Mavi ampul olduğundan yağmurda üzebilir, görüntüsü istediğine yakın.

* Osram NightBreaker -> Görüntüsü ve ömrü tatmin etmez ancak ıslak/kuru performansı iyidir.

* Osram MegaWhite 4300K -> Mavi ampul olduğundan yağmurda üzebilir, görüntüsü istediğine yakın.

Kafanın karışması normal. Çünkü genelde herkesin beklentisi senle aynı ancak halojen teknolojisi 4/4 lük bir sonucu vermiyor.

-Performans

-Beyazlık

Bunlardan birinden feragat etmek zorunda kalıcaksın. Öteki türlü, sırayla bütün ampulleri dener durursun. 100W gibi zararlı çözümleri önermiyorum bile.

Şlla denemek istiyorum aralarından en uygun olanı hangisi dersen Osram MegaWhite ile başla istersen. Memnun kalırsan ne ala kalmazsan zaten nedenini biliyorsun.

Sürekli far ayarı ve ampul patlaması ? Farların çok mu titriyor acaba ?

İletiyi paylaş

Çağrı Bayraktar    0
Çağrı Bayraktar

Xenon ampüllerimim bu denli bozulmasına ben de anlam veremiyorum. Sorun balastlarda olabilir diyeceğim ancak, balastların durumunu nasıl kontrol edebilirim, onu da bilmiyorum. Yani sonuçta yeni bir ampül taktığımda gayet güzel bir şekilde yanıyor fakat sık aralıklarla bozuluyorlar. Yarın sanayiye gidip bir xenon ampülü daha alacağım, 25-30 TL civarındadır herhalde. Gerçi hiç tek almadım ama en son garantiden değiştirdiğimde adam direk çıkarıp 1 tane vermişti. Satarken de herhalde satılıyordur.

Bakalım denedikten sonra tekrar burada paylaşırım sizlerle durumu. Dediğim gibi sorun balastlarda ise, ben nasıl kontrol edileceğini bilmiyorum. Yeni bir ampül taktığımda sorun çıkarmıyor çünkü.

Eğer bu uygulamam olmaz ise, Osram MegaWhite deneyeceğim. Eğer ondan da memnun kalmazsam, normal ampüllerle yola devam. Kendimi huzursuz edeceğime, sarı sarı yansın daha iyi ne yapalım..

İletiyi paylaş

Ali Öztaş    0
Ali Öztaş

Aynı araçtan benim de var ve ben Osram NightBreaker kullanıyorum, ne tesadüf ki bir yakın arkadaşımın da aynı araçtan var ve onda standart Osram ampuller var ve benim ampulumun daha beyaz hoş göründüğünü söylüyor, bence de güzel oluyor çok hafif de olsa diğerlerinden daha beyaz ve hoş görünüyor. :( Gece performansı ise diğer standart olandan çok daha iyi ama sadece sol farım aldıktan 5-6 ay sonra patladı ki bu bence erken oldu yerine yenisini taktım şu an güzel aydınlatıyor ama ampul bu sefer de kararmış... Sanırım sol farda bir problem var, havalandırması mı tıkanık bilemiyorum ama sağ fardaki ampulumde hiçbir problem yok. Yani ömrü sanırım makul-iyi.

Renk ve güç uysun diye uzunlara da takmıştım (H1) zaten aracınızdan bilirsiniz 9N Poloların uzun farları çok kuvvetlidir, bu ampulle çok çok daha güçlü oldu selektör yapınca görünmeme diye bir durum da asla oluşmuyor gece de görüş mesafesi oldukça artıyor. Fiyatı da en son Ankara Praktiker de 36 tl idi çifti.(H7 - kısa) (ben öyle hatırlıyorum)

Uzunların çifti daha da ucuzdu ama onu daha önce almıştım şu an ne kadar bilmiyorum.

Son bir ekleme de yapayım; aynı kasa Pololarda birkaç sonradan takma xenon gördüm ve benim hiç hoşuma gitmemişti çünkü çok göz alıyordu, bence zaten çok güzel aydınlatmaya sahip olan araca xenon takmak hem orjinalliği bozuyor hem de gece diğer sürücüleri boş yere rahatsız ediyor.

tarihinde ali90 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Turgay Tuna    1
Turgay Tuna

Senede iki kere ampul değiştirmektense 100 tl lik xenon sistemler daha iyidir bence ampulleride artık eskisi gibi pahalı değil ben 15 liraya bulmuştum.

İletiyi paylaş

Çağrı Bayraktar    0
Çağrı Bayraktar

Araç ile uğraşmaktan, konuya pek dönemedim. Son durumu haber vereyim; birkaç halojen ampül araştırması yaptım fakat Xenon'dan sonra hiçbirini beğenmedim diyebilirim. Ayrıca sürekli bozulan ampüllerimdeki sorunun asıl kaynağı, balastlardan birinde çıktı. Yan eğer xenona devam edeceksem, 1 balast + 1 ampül gerekiyordu. Fiyat araştırması yaptım ve alabileceğim en uygun yerden(toptancı) sorduğumda, sıfır balast ve ampülün 70 TL'den aşağıya olmayacağını duydum. Tek satıldığında fiyat biraz pahalı oluyormuş, ama eğer set olarak alırsan sana 100 TL'ye bırakırım dedi(2 sene garantili)....

Ben de şuan normal Osram Halojen ampüllerimi taktım ve sarı sarı devam ediyorum yoluma. Gereken parayı 3-4 gün içinde ayarlayıp balastlar ve ampülleriyle tamamen yeni bir xenon sistemine sahip olacağım, yani araçtaki durum değişmemiş olacak. 2 sene garantili olması da cabası.

İlgilendiğiniz için teşekkürler, iyi forumlar.

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    38
Hüseyin Hoca

100 liralık setin markası nedir..?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.670
Selçuk Keleş
Gereken parayı 3-4 gün içinde ayarlayıp balastlar ve ampülleriyle tamamen yeni bir xenon sistemine sahip olacağım, yani araçtaki durum değişmemiş olacak. 2 sene garantili olması da cabası.

:good1:

İletiyi paylaş

Çağrı Bayraktar    0
Çağrı Bayraktar
100 liralık setin markası nedir..?
Ürün markası "SVS".. Normalde 150 civarı bir fiyatı var kit olarak, fakat toptancısından aldığımız için, direk 100 TL'ye alıyorum. Bu aldığım yer zaten Şzmir'de hemen hemen her yere değıtıyor. Zaten sizden başkası bu fiyata alamaz dedi..
:nea:
Sanırım "çakma xenon" tabirinden kaynaklanan, karşı sürücüyü rahatsız eden bir durumdan dolayı böyle bir ifade koyma gereksinimi duydunuz :good1: Fakat merak etmeyin, ben aracımdaki ampülleri o kadar çok yere indiriyorum ki, bu güne kadar rahatsız olanını görmedim...

İletiyi paylaş

Murat Atagenç    0
Murat Atagenç

Mtec berbat arkadaşımdan biliyorum

osram 4300lerde sislerimde kullanıyorum ama mercekli oldugundan şimdilik bi problemim olmadı

bence saglam yeni bir kitle xenonlara dönmeniz sizin için en iyisi...

İletiyi paylaş

Çağrı Bayraktar    0
Çağrı Bayraktar
Mtec berbat arkadaşımdan biliyorum

osram 4300lerde sislerimde kullanıyorum ama mercekli oldugundan şimdilik bi problemim olmadı

bence saglam yeni bir kitle xenonlara dönmeniz sizin için en iyisi...

Ben de şuan normal Osram Halojen ampüllerimi taktım ve sarı sarı devam ediyorum yoluma. Gereken parayı 3-4 gün içinde ayarlayıp balastlar ve ampülleriyle tamamen yeni bir xenon sistemine sahip olacağım, yani araçtaki durum değişmemiş olacak. 2 sene garantili olması da cabası.

Yukarıda belirttiğim gibi, en mantıklı yolun bu olacağına karar verdim, yakın zamanda yeni bir kite kavuşuyorum.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.670
Selçuk Keleş
Ürün markası "SVS".. Normalde 150 civarı bir fiyatı var kit olarak, fakat toptancısından aldığımız için, direk 100 TL'ye alıyorum. Bu aldığım yer zaten Şzmir'de hemen hemen her yere değıtıyor. Zaten sizden başkası bu fiyata alamaz dedi..Sanırım "çakma xenon" tabirinden kaynaklanan, karşı sürücüyü rahatsız eden bir durumdan dolayı böyle bir ifade koyma gereksinimi duydunuz :good1: Fakat merak etmeyin, ben aracımdaki ampülleri o kadar çok yere indiriyorum ki, bu güne kadar rahatsız olanını görmedim...

Farı yere indirsen de sonuç pek değişmez. Kendimizi kandırmayalım.

İletiyi paylaş

Hakan Arıbaş    10
Hakan Arıbaş

Beyaz olsun diye kısalarda Osram HyperWhite 5000K kullanıyorum, uzunlarda ise Osram NightBreaker. Bu ikilinin birlikteliğinden memnunum :-)

İletiyi paylaş

Guest phoenix   
Guest phoenix
Farı yere indirsen de sonuç pek değişmez. Kendimizi kandırmayalım.

voltron haklı.bende sırf o yüzden lagunama merceksiz xenon almaktansa philips diamond 5000k aldım memnunum.

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    2
Sercan Keklik

:) yine bir merceksiz xenon vakası umarım benım kadar kısa bir sürede farkına varıp mercekliye döndürürsün farları aksi takdirde bedduadan başka birşey almıyorsun karşı taraftan..

aracım güzel gözüksün diye onlarca kişinin hayatını tehlikeye atmışım..!

Osram Nightbreaker

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hakan Arıbaş    10
Hakan Arıbaş
:) yine bir merceksiz xenon vakası umarım benım kadar kısa bir sürede farkına varıp mercekliye döndürürsün farları aksi takdirde bedduadan başka birşey almıyorsun karşı taraftan..

aracım güzel gözüksün diye onlarca kişinin hayatını tehlikeye atmışım..!

Osram Nightbreaker

benim Laguna II'ye "ben mercek takabilirim" diyen çıkmadı şu ana kadar. Adamlarla telefonda konuşuyoruz "Valeo mercek koyarız o daha kısadır sığar her yere, üstüne de kapak orijinalden daha güzel olur" diyorlar aracımın marka ve modelini söylediğim halde. Dükkana gidiyorum, şöyle bir bakıp "aaa abi buna mercek olmazki, mercek olsa bile kapak sığmaz" deyip olayı kapatıyorlar; ben de haybeye oraya kadar benzin yakmış ve heveslenmiş oluyorum.

Yani orijinal mercekli far (teki 1150TL en ucuz yerde) olmadığı sürece benim mercekli far kullanmam mümkün değil. O nedenle en kuvvetli halojen hangisi diye araştırıp kısa ve uzunlara Osram NightBreaker almıştım. Aydınlatma standart halojenlere göre çok daha etkili ama limon sarısı bir renki vardı (3700-3800K). Benim parklar ve sisler SMD LED (6000K beyaz) olduğu için renk uyumu sağlamak adına kısaları Osram'ın 5000K olan halojenleri ile değiştirdim ama ne olur ne olmaz diyerek uzunlardaki NightBreaker'lara dokunmadım. Ağırlıklı olarak yol aydınlatmasının yeterli olduğu şehir içinde kullandığım için belkide şu ana kadar sıkıntım olmadı.

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    38
Hüseyin Hoca

Sislerime xenon ışığına biraz olsun yakın seviyede renk ve ışık yapacak h3 hangi tür ampül takmalıyım. Led sis yada hangisi?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.670
Selçuk Keleş

Led'li sis alternatifin var mı ? O daha iyi olur. Olmazsa mavili ampullerden takıcaksın, osram cool blue hyper 5000K gibi.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.670
Selçuk Keleş
benim Laguna II'ye "ben mercek takabilirim" diyen çıkmadı şu ana kadar. Adamlarla telefonda konuşuyoruz "Valeo mercek koyarız o daha kısadır sığar her yere, üstüne de kapak orijinalden daha güzel olur" diyorlar aracımın marka ve modelini söylediğim halde. Dükkana gidiyorum, şöyle bir bakıp "aaa abi buna mercek olmazki, mercek olsa bile kapak sığmaz" deyip olayı kapatıyorlar; ben de haybeye oraya kadar benzin yakmış ve heveslenmiş oluyorum.

Yani orijinal mercekli far (teki 1150TL en ucuz yerde) olmadığı sürece benim mercekli far kullanmam mümkün değil. O nedenle en kuvvetli halojen hangisi diye araştırıp kısa ve uzunlara Osram NightBreaker almıştım. Aydınlatma standart halojenlere göre çok daha etkili ama limon sarısı bir renki vardı (3700-3800K). Benim parklar ve sisler SMD LED (6000K beyaz) olduğu için renk uyumu sağlamak adına kısaları Osram'ın 5000K olan halojenleri ile değiştirdim ama ne olur ne olmaz diyerek uzunlardaki NightBreaker'lara dokunmadım. Ağırlıklı olarak yol aydınlatmasının yeterli olduğu şehir içinde kullandığım için belkide şu ana kadar sıkıntım olmadı.

Konunun yeri burası değil ama ben 406'ya sığdırdıysam laguna'ya mercek rahatlıkla olur bana kalırsa. Romeoilkerle görüştün mü , bakalım o ne diycek ?

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    38
Hüseyin Hoca
Led'li sis alternatifin var mı ? O daha iyi olur. Olmazsa mavili ampullerden takıcaksın, osram cool blue hyper 5000K gibi.

Ledli sis daha güzel olacak ama nereden temin edebileceğim hakkında bir fikrim yok. Bulabilirmiyim?

Bu nasıldır?? Fiyatı gayet makul.

sisw.jpg

tarihinde hoca1677 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.670
Selçuk Keleş

Led'li sis farı mı yoksa ampulü mü ? H3 tipinde ledli ampul bulman kolay, ama led'li far olarak montajı orjinal gibi olmayabilir. Osram Coolblue iyidir, zaten görüntü için alıyosun çok kurcalama. :)

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    38
Hüseyin Hoca

Tek istediğim ister ledli olsun ister normal ampül. Yeterki farlarımı yaktığımda, illa azıcık olabilir ama çok tezat bir görüntü olmasın..

tarihinde hoca1677 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.670
Selçuk Keleş

Osram CB hyper al o zaman ledli ampul temin etmen zor olabilir.

İletiyi paylaş

Mustafa Candan    0
Mustafa Candan

Merhaba;

Makyajlı kasa 04 Honda Civic HB sahibiyim. Aracımda mercek var ama sarı bir hüzmeyle önünüm aydınlanmasından sıkılmaya başladım. Hangi ampulü kullandığını bilmiyorum H7'dir diye tahmin ediyorum. Ayrıca ampul konusunda da tavsiyelerinize ihtiyacım var anladığınız üzere acemiyim bu konuda biraz :)

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap