• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Halil Şahin

Xenon Bağlantı kabloları

Recommended Posts

Halil Şahin    16
Halil Şahin

Selamlar,

Aracıma Uzun süre önce yapmış olduğumuz sistemi bu yaz kontrol ettim.Aküden giden kablolardan birinde - veya + tam hatırlamıyorum kablo içlerinde kararma gördüm ancak iç telleri sarmalayan plastiklerde herhangi bir renk değişimi erime vs yoktu sadece tellerde kararma vardı.Bu neye işarettir?SAygıdeğer abilerim kardeşlerim yardımcı olursanız sevinirim.Kablolar 3mm veya 4mm idi sanırım.

Saygı ve Sevgilerimle..

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Kablo kalitesi ilk sebep,yalıtım plastiği teli sarmalayan kısım aralığından sıvı sızması sonucu oluşabilir.Veya nemli havalardan kaynaklı olarak kablodaki bakır veya kalaylı bir kablo ise oluşabilmektedir.Bu kısımlardan kesip ekleme yapılmadığı sürece sıkıntı olmaz.Bu şekilde ekleme yapılırsa kablo üzerindeki bu kararma direnç oluşturur.Yinede daha kalite kablo ile değişim ileriye dönük içinizi rahatlatır.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

hmm abi teşekkurler..

araç şuanda yanımda değil araç pek kullanımda da değil.ancak yinede tedirginim durup dururken sıkıntı oluşturur mu ki?yoksa uzun vade de uzun süre kullanımda mı sıkıntı oluşturacaktır?kısa devre falan yapması söz konusu olabilir mi yoksa sadece iletkenliğimi etkileyecektir?

6 sene önceki mesajıma ulaştım orada sizlerin taviyesi ile 2.5lik kablo kullanmışım :) sanırım 3mm lik kaliteli bir kablo ile değişim işimi görecektir.Ama sadece bu akü kablolarını değiştirmem yeterli olur mu? yoksa tüm xenon tesisatının kini mi değiştirmeli? yine tavsiyeleriniz nelerdir?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Kısa devre olması için dış plastik izolesinin erimesi ve diğer kabloya yapışması gerekir.Anlatımında erime vesaire yok sadece telleri kararma yapmış olarak anladım ona göre yazdım.

Hiç bir sıkıntı olmaz.Tellerin açık olan kısmını bez bant ile yeniden izole et yeterli.Değişim senin kararın olur.

Mercedes farlarının orijianal kablosunda dahi tel kararması olabiliyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

teşekkurler abi aynen dediğim gibi erime vs yok sadece kararma var.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap