• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
İbrahim Eren

Sunroof sorunu

Recommended Posts

İbrahim Eren    0
İbrahim Eren

Merhabalar arkadaşlar, kısa bir zaman önce sunroof tuşlarının da olduğu tavan dan ayak altı aydınlatma çektim forum sayesinde, bugün şöyle bir problem ile karşılaştım durdur yere sunroof açılmamaya başladı yaptığım işlemler:

1-ayak altı ayınlatmayı söktüm

2-akü - kutup başını çıkarıp 10 dakika bekledim

3-sunroof düğmelerini çıkarım içini temizledim

4-sunroof şemasına göre araya tel atarak denedim yine sonuç yok.

Sizin fikirleriniz nelerdir ? Sunroof tuşuna basınca hiç bir hareket yok sigortasına baktım çalışıyor.

112.PNG

11.PNG

buradaki şemaya göre araya kablo attım yine olmadı.

http://civic.hondafitjazz.com/A00/HTML/00/SNB6E00J34200057284FHAT00.HTML

tarihinde ibrahim eren tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Sanroof düğme kısmına giren soketin pinlerinin dişi pin kısımları genişlemiş olabilir.

Sanroof oturduğu zaman motor kısmında swich var ise bu kısım tesadüfi olarak buu kısımdaki işlemler sırasında yerinden çıkmış veya farklı bir şey olabilir.

Ledin baglantı kısmı ile sanroof kısmı arası soket haricinde yada soketide bagımsızdır.Soket kısmına yogunlaşın.

Sanroof dış lastik kısmı sıcaktan yada hava değişiminden dolayı yapışma yapmış olabilir.

Düğmelerin tuşlarının birinde basılı kalma durumu oluştu ise buda çalıştırmaz lakin çok düşük ihtimal olmasından dolayı bence düğmeler ile gereksiz uğraşım olmuş.Sanroof hafızalı ise akü baglantısından dolayı her türlü bilği sıfırlaması oluşmuştur.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

İbrahim Eren    0
İbrahim Eren
15 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Sanroof düğme kısmına giren soketin pinlerinin dişi pin kısımları genişlemiş olabilir.

Sanroof oturduğu zaman motor kısmında swich var ise bu kısım tesadüfi olarak buu kısımdaki işlemler sırasında yerinden çıkmış veya farklı bir şey olabilir.

Ledin baglantı kısmı ile sanroof kısmı arası soket haricinde yada soketide bagımsızdır.Soket kısmına yogunlaşın.

Sanroof dış lastik kısmı sıcaktan yada hava değişiminden dolayı yapışma yapmış olabilir.

Düğmelerin tuşlarının birinde basılı kalma durumu oluştu ise buda çalıştırmaz lakin çok düşük ihtimal olmasından dolayı bence düğmeler ile gereksiz uğraşım olmuş.Sanroof hafızalı ise akü baglantısından dolayı her türlü bilği sıfırlaması oluşmuştur.

Merhaba daha yeni söküp baktım pinler yerinde gibiydi, sol tarafda 2li pin sağ tarafda 10lı pin vardı.Sanki hiç elektirik gelmiyor gibi yada akü kutup başını sökünce sunroofu arabaya tanıtmak mı gerekiyor diye düşündüm.

Oktay hocam bu sokete elektitik gelip gelmediğini nasıl anlayabilirim? Elimde kontrol kalemi ve akım ölçer cihazı mevcut.

Sunroof plastik kısımlarının arasına ince aparat gezdirdim  yapışma söz konusu değil gibi duruyor.

İnşallah motordan değildir yoksa tüm tavan sökülecek gibi duruyor.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Kontrol kalemi ile motora giden kabloyu düğmeye basarak elektirik kontrolü yapılabilir.Tabi daha önce soketteki voltaj kontrolü.

Pinlerin yerinde durması değil dişi pin kısmı içi genişlediyse temazsızlık ihtimali oluşuyor.

Araç ekran menüsünde sanruf seçenegi var ise kontrol edilmeli.

Motor için tavanın sökülmesi gibi olasılık yok.Motorun yeri bellidir.Kapagın yani sizin o resimlediğiniz düğmelerin altında kutusu vardır.O kısım 3 4 vida ile tutar.Lakin sökmeniz ve motorun bozulma riski çok az.Bozulursa genelde dişli bozulur lakin düğmeye basıldığında hiç güç sesi yada diş çevirme sesi yok ise tesisat haricinde seçenek kalmıyor.

Sanruf uzun denilecek bir süre açılması yapılmadı ise Lastik bölümün iç  içe giren kısımda genelde yapışma olur.Dış çevresel lastik hava aldığı sürece yapışmaz.Lakin bazı sanruflarda iç dış lastik yerine ovalimsi geçme lastiği olur öyle ise bundada aklıma gelen cam sabitleme vidalaında gevşeme oldu ise son kapatmada kasma yapmış olabilmesi.

Mondeo mk1 araçta çok uğraştığım için karşılaştıklarımı yazıyorum.Çalışma prensibine göre aklıma gelenler bunlar.Bunun dışında tecrübem yok.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İbrahim Eren    0
İbrahim Eren
51 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Kontrol kalemi ile motora giden kabloyu düğmeye basarak elektirik kontrolü yapılabilir.Tabi daha önce soketteki voltaj kontrolü.

Pinlerin yerinde durması değil dişi pin kısmı içi genişlediyse temazsızlık ihtimali oluşuyor.

Araç ekran menüsünde sanruf seçenegi var ise kontrol edilmeli.

Motor için tavanın sökülmesi gibi olasılık yok.Motorun yeri bellidir.Kapagın yani sizin o resimlediğiniz düğmelerin altında kutusu vardır.O kısım 3 4 vida ile tutar.Lakin sökmeniz ve motorun bozulma riski çok az.Bozulursa genelde dişli bozulur lakin düğmeye basıldığında hiç güç sesi yada diş çevirme sesi yok ise tesisat haricinde seçenek kalmıyor.

Sanruf uzun denilecek bir süre açılması yapılmadı ise Lastik bölümün iç  içe giren kısımda genelde yapışma olur.Dış çevresel lastik hava aldığı sürece yapışmaz.Lakin bazı sanruflarda iç dış lastik yerine ovalimsi geçme lastiği olur öyle ise bundada aklıma gelen cam sabitleme vidalaında gevşeme oldu ise son kapatmada kasma yapmış olabilmesi.

Mondeo mk1 araçta çok uğraştığım için karşılaştıklarımı yazıyorum.Çalışma prensibine göre aklıma gelenler bunlar.Bunun dışında tecrübem yok.

Hocam çok fazla soru sorduğumun farkındayım ancak muhtemel ben 2 hafta boyunca hiç sunroofu açmadım bundan kaynaklıda olabilir gibime geliyor, iç kızaklara beyaz gress sürsem sprey olarak denemenin zararı olur mu ? Yada elimde itmaye çalışsam ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Öncelikle üst mesajda dediğim gibi motor hareket sesleri varmı tespiti lazım.

Düğmeye basıp itme işlemini tavsiye etmem.dişli sıkıntı görebilir.

Sadece haffce ve dikkatlice camı yukarı doğru bastırıp lastik ayrılma sesleri takip edilerek etrafını aralanabilir.Kızak hareket etmez spiral vardır genelde bu şekilde hareket eder ve Motor ucu kısmında zaten yag mevcuttur.sadece beyaz gres tavsiye ederim.Yada az sıkılarak silikon siprey olabilir.Komple bulanacak ise beyaz gres olmalı.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Özgür Dalda    8
Özgür Dalda

mrb sunroof sorunu büyük dert anlıyanını bulmak zor.şimdi yapacağın ilk işlem sunroof düğmene yamlaşık 5 sn. basılı tut eğer sunroof kendini sıfırladıysa bu işlemi yapınca sunrooftan ses gelecek mekanizma sesi,o zaman düzelebiliyor kendini programlıyor bu şekilde.ikinci bir yol sen led bağladığında sunroof motoruna giden akım azaldığı için kendini korumaya almış olabilir.Akü kutup başını söküp takmayı dene yine olmadıysa çevreden en iyi bu işlerden anlayan birini bulup baktırmak,ama önerim ben iyi elektriçiyim diyen ama hayatında sunroof görmemiş insanlara elletme benim gibi hem çok paran hemde aracının her yerini söküp uğraşırlar.benim tecrübelerim megane 2 de olmuştu. 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap