• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
İbrahim Eren

Araç cam sigortasının sürekli atması

Recommended Posts

İbrahim Eren    0
İbrahim Eren

Merhaba arkadaşlar benim sorunum aracımdaki sağ arka cam sigortası ön konsoldaki 4lü açma düğmesini taktığım gibi yanıyor, bunun sebebini araştırdım ancak internette bulamadım.Sizlere danışmak istedim.

Kablolarda kesik yada ezik olan bir bölüm yok böyle bir durum daha önce başına gelen varmı acaba ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Anlatmınızı biraz daha genişletebilirseniz iyi olur.

Kapı camı anladım ve cam açılırken sigorta atıyor diye anlıyorum.

4 lü düğmeden kasıt cam açma düğmesi mi yoksa başka bir şey mi?

Birde her cam açma hattında sigorta olmaz diye biliyorum.Hepsine aynı hattan artı gelir ve anahtarlanır.

Sigorta 2 şekilde atar.Baglı olduğu hatta akım verilince limitten fazla akım çekilmesi ile.Sigorta anında atıyor ise kısa devre oluşturacak bir sıkıntı yada yanık bir parça olduğu anlamınada gelebilir.

Atan sigortanın yerine takılan sigorta ya tam degerinde değildir yada kalitesiz sigortadır.Araç kitapcığından tam degeri öğrenebilirseniz ona uygun takılması iyi olur.Yada sigorta kapagında yazıyorsa kontrolü yapılmalı.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

İbrahim Eren    0
İbrahim Eren
5 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Anlatmınızı biraz daha genişletebilirseniz iyi olur.

Kapı camı anladım ve cam açılırken sigorta atıyor diye anlıyorum.

4 lü düğmeden kasıt cam açma düğmesi mi yoksa başka bir şey mi?

Birde her cam açma hattında sigorta olmaz diye biliyorum.Hepsine aynı hattan artı gelir ve anahtarlanır.

Sigorta 2 şekilde atar.Baglı olduğu hatta akım verilince limitten fazla akım çekilmesi ile.Sigorta anında atıyor ise kısa devre oluşturacak bir sıkıntı yada yanık bir parça olduğu anlamınada gelebilir.

Atan sigortanın yerine takılan sigorta ya tam degerinde değildir yada kalitesiz sigortadır.Araç kitapcığından tam degeri öğrenebilirseniz ona uygun takılması iyi olur.Yada sigorta kapagında yazıyorsa kontrolü yapılmalı.

http://www.otoas.com.tr/image/cache/data/civic cam düğmesi (600 x 450)-600x864.jpg

Sol sofor tarafındaki 4lüdüğmeyi takınca sağ arka camın sigortası atıyor.https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/l/t1.0-9/14203170_10154510052305238_7685942442075067963_n.jpg?oh=15c5f9c04bd679df3f0a30f953c5783c&oe=583C56BB

20 amperlik bir sigorta , sorun cam düğmesindemi yoksa sağ arka kapının tesisatındamı anlam veremedim,Bugün evdeki yedek 4lü cam düğmesini taktım ondada aynısını yaptı, içini açıp bakınca cam düğmesinin sağ arka tarafda yanık meydana geldiğini gördüm.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Son cümlenizde 4 lü düğmedeki yanıktan bahsetmişsiniz.Bu önemli.Yedek olan düğme ne için söküldü ve onun içinide açıp kontrolünü yapın derim.

4 lü düğmeden çıkan tesisat yanılmıyorsam timer kapı kilit modülüne baglı ve bu modulden bilahire kapılara giden tesisatı var.4 lü düğme tamamlayıcı bir modül ve içinde elektronik aksam var ise ve bu yanık olan kısım bu elektronik parçalar üzerinde ise bu sıkıntıyı yaşamanız normal.Ayrıca bu sıkıntıya neyin yolaçtığıda tespit edilmelidir.

Yanık kısımın resmini ekleyebilirseniz ipucu verebilir.Lakin yedek 4 lü düğmeyide açarsanız onun içinde yanık var mı yok mu?

Arka kapı tesisatında sorun var ise kapıdaki düğme sökülüp kısa devre kontrolü yapılacak.

Arka kapı düğmesi sökülüp 4 lü düğme takılıp test edilecek.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

İbrahim Eren    0
İbrahim Eren
18 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Son cümlenizde 4 lü düğmedeki yanıktan bahsetmişsiniz.Bu önemli.Yedek olan düğme ne için söküldü ve onun içinide açıp kontrolünü yapın derim.

4 lü düğmeden çıkan tesisat yanılmıyorsam timer kapı kilit modülüne baglı ve bu modulden bilahire kapılara giden tesisatı var.4 lü düğme tamamlayıcı bir modül ve içinde elektronik aksam var ise ve bu yanık olan kısım bu elektronik parçalar üzerinde ise bu sıkıntıyı yaşamanız normal.Ayrıca bu sıkıntıya neyin yolaçtığıda tespit edilmelidir.

Yanık kısımın resmini ekleyebilirseniz ipucu verebilir.Lakin yedek 4 lü düğmeyide açarsanız onun içinde yanık var mı yok mu?

Arka kapı tesisatında sorun var ise kapıdaki düğme sökülüp kısa devre kontrolü yapılacak.

Arka kapı düğmesi sökülüp 4 lü düğme takılıp test edilecek.

eski aracımda civicdi sol öncam düğmesi çalışmayınca yenisini almıştım eskisini takınca hem sigorta attı hemde ufak bir yanık kokusu üzerine içini açınca bu manzara ile karşılaştım.

20160921_151649.jpg

20160921_151640.jpg

20160921_151636.jpg

tarihinde ibrahim eren tarafından düzenlendi
resim

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Yanık artı yada eksi ana hat yolunu kavurmuş.Bu ciddi bir fazla akım yada kısa devre olduğunu gösterir.

Düğme ya bu araç versiyonuna ait değil yada araç içinde bu tesisata denk gelen moduldede sıkıntı yapmış olabilir.Eski anahtar içinede bakmanız iyi olacaktır.Önceki mesajda yazdığım gibi kapıdaki düğmede sökülecek ölçümler ile arıza tespiti yapılacak.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

İbrahim Eren    0
İbrahim Eren
On 21.09.2016 at 17:03, Oktay Toker yazdı:

Yanık artı yada eksi ana hat yolunu kavurmuş.Bu ciddi bir fazla akım yada kısa devre olduğunu gösterir.

Düğme ya bu araç versiyonuna ait değil yada araç içinde bu tesisata denk gelen moduldede sıkıntı yapmış olabilir.Eski anahtar içinede bakmanız iyi olacaktır.Önceki mesajda yazdığım gibi kapıdaki düğmede sökülecek ölçümler ile arıza tespiti yapılacak.

merhabalar, ilginiz için gerçekten teşekkür ederim diğer düğme yine aynı yerden bu şekilde olmuş.

Elimde voltmetre var bunu kendim yapabilirmiyim? Birde sağ arka cam motorunda sıkıntı olabilir mi ? 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Aynı hata var ise o kavrulan kısıma gelen pindeki kablo ucunun takibi ile hataya ulaşılabilir.

Ölçü aleti ile neyi ölçeğinizi bilmeniz gerekiyor.Buradan ezbere şunları ölç diyemiyorum.Diyebileceğim anahtara gelen uçlarda + ve - ucu tespit edip kısa devre tespiti.

Motor kontrolü şart tabiki.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap