• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Emrah Kartal

Mercekli far muayeneden nasıl geçer

Recommended Posts

Emrah Kartal    8
Emrah Kartal

Arkadaşlar 2008corolla aracıma mercek takıp d2s philips ampul ve çakma zenon balastları ile kullanıyorum.

Aracımın muayene vakti geldi muayeneden nasıl geçilir. Yardımcı olursanız sevinirim.

İletiyi paylaş

Mustafa Arıkan    45
Mustafa Arıkan

Halojen uzunlarınız aktif ise H7 halojen ampulü traşlayıp bixenon merceğe takıp muayeneden geçebilirsiniz. 

Ancak geçenlerde arkadaşımın başına şöyle bir şey geldi. Halojen farında xenon kit takılı imiş. Sanayide söktürmüş. Ancak balastın bir tanesi kaportaya yapıştırılmış olduğu için sökememişler. Ancak farlara halojen ampuller takıp gitmiş. Kaputun altında xenon balastı gören eleman farlar halojen olmasına rağmen muayeneden bırakmış. Bilginiz olsun bu konuda.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Emrah Kartal    8
Emrah Kartal

teşekkür ediyorum h7 ampulu oturtmayı deneyeceğim. uzunlardada led ampul var onlarada orjinal ampullerini takarım.

İletiyi paylaş

Hasan Nazif Çetin    0
Hasan Nazif Çetin

Emrah Kartal bey merhaba benimde aracımın muaynesi bitti farlarım mercekkli muayneye gittiğiniz zaman ne yaptığınızı nasıl geçtiğini geçip geçmediğini anlatırsanız memnun olurum teşekkürler

İletiyi paylaş

Mustafa Arıkan    45
Mustafa Arıkan

Uzunlarda led ampul ile muayeneden daha önce geçtim ben. Bir sıkıntı olmadı.

İletiyi paylaş

Emrah Kartal    8
Emrah Kartal

Arkadaşlar orjinal ampul hb4. Bu ampulu merceğe takarken ampul tutucuylamı takıcam yoksa tutucu kullanmadan oturtmayamı çalışayım. Ampul tutucunun merkezine gelmesi içinmitraşlayacağız ampulü

IMG_20160810_141753.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Ampul yükseklik yapacağı için tutucu ile takman zor.Tırnaklar oturmaz.Ayrıca ampul çok geride kaldığı içinde verimli ışık alamazsın.Bu muayenede sıkıntı oluşturabilir.

Bunun yerine H7 ampul kullanırsan zorlanmadan takarsın.Fakat soketi de h7 ye uyanı takman lazım.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Emrah Kartal    8
Emrah Kartal
54 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Ampul yükseklik yapacağı için tutucu ile takman zor.Tırnaklar oturmaz.Ayrıca ampul çok geride kaldığı içinde verimli ışık alamazsın.Bu muayenede sıkıntı oluşturabilir.

Bunun yerine H7 ampul kullanırsan zorlanmadan takarsın.Fakat soketi de h7 ye uyanı takman lazım.

H7 ampul aldım tutucuya yerleştirdim fakat merceğe otururken zor oturuyor ve yamuk oturdu gibi. Neresini kesmem lazım ampulün

İletiyi paylaş

Mustafa Arıkan    45
Mustafa Arıkan

Hocam bu şekilde traşlaman gerekiyor. Ve tutucuyu da üzerine takacaksın.

image.jpeg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

+1.Tam Hella merceğe göre tıraşlama olmuş.Lakin merceğin içine oturunca ampule baskı yapaması için lastik conta tarzı bir şey ile ampul tutucu arasına destek gerekebilir.

İletiyi paylaş

Mustafa Arıkan    45
Mustafa Arıkan

Oktay hocam uyarmış evet Hella'ya göre traşladım. Yine oktay hocamın dediği gibi arkasına lastik koyarsanız ampul hiç oynamaz. Benim soket yapısı gereği lastiğe gerek kalmıyor. Ama sadece muayene için kısa süre kullanacağınızdan büyük bir problem çıkaracağını sanmam. Zaten her türlü far ayarsız diye hafif kusur yazıyorlar.

İletiyi paylaş

Emrah Kartal    8
Emrah Kartal
On 10.08.2016 at 16:17, Oktay Toker yazdı:

Yardımcı olan tüm arkadaşlara telekkür ediyorum. H7 ampulü şekildeki gibi traşlayıp taktım. Muayeneden geçti.  

İletiyi paylaş

Hasan Nazif Çetin    0
Hasan Nazif Çetin

Emrah Kartal Bey Bende size çok teşekkür ediyorum burda konu açmaya üşenmiştim eski farları takıp da gidecektim muaneye sayenizde far ampulü takıp gideceğim Üstadlar sizlerede teşekür ediyorum 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
9 saat önce, Emrah Kartal yazdı:

Yardımcı olan tüm arkadaşlara telekkür ediyorum. H7 ampulü şekildeki gibi traşlayıp taktım. Muayeneden geçti.  

Geçmiş olsun.Sevindirici haber.

Far yön hatası vesaire kusur gibi bişiler yazdılar mı?

İletiyi paylaş

Yasir Çatalsakal    9
Yasir Çatalsakal

Konuyu hortlatmis olacağım ama, H4 Bi-Xenon mercek takılmış far muayeneden nasıl geçer, bihalojen mi diyeceğiz?

@Oktay Toker

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Sizin diyeceğiniz bir şey yok.Halojen h7 takın sıkıntı olmaz.Burda maksat xenon var ise mantığına oturtulmuş yıkama ve otomatik yükseklik aranması.Mercekle alakalı bir önerge yok.Ampul halojense,uzun kısa far yanıyor ve ayarlarıda idealse olması istenen bunlar.

• Mutlu 1

İletiyi paylaş

Yasir Çatalsakal    9
Yasir Çatalsakal
8 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Sizin diyeceğiniz bir şey yok.Halojen h7 takın sıkıntı olmaz.Burda maksat xenon var ise mantığına oturtulmuş yıkama ve otomatik yükseklik aranması.Mercekle alakalı bir önerge yok.Ampul halojense,uzun kısa far yanıyor ve ayarlarıda idealse olması istenen bunlar.

Tamamdır abi teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Kerem Özdönmez    10
Kerem Özdönmez

Arkadaşlar merhaba,

Yeni konu açmamak adına bu konudan devam etmek istedim. Alfa Romeo Giulietta (2011) aracıma kendi h7 mercekli farlarından verim alamadığım için orjinal karbon bixenon (d1s) mercekli far taktırdım. Önceki farlar h7 olduğu için far yıkama ve otomatik far yükseklik ayarım mevcut değil. Muayenede bu farlarla geçebilir miyim? Farlar orijinal olduğu için far dışında ilave kablo veya balast yok. Aydınlatma rengi de ampüller 4300 kelvin değerinde olduğu için sarımsı. 

Sizce ne yapmalıyım ?

Şimdiden çok teşekkürler.

3FE819DC-50CC-490D-99BD-9C341F2C804C.JPG

Giuly AytAcr 20062019IMG_20190620_083040 kopya.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.657
Mahmut Akbulut

Şansını denemekten başka çaren yok gibi , gaz deşarjlı ampuller açıldığı ilk anda anlaşıldığı için araçta far yıkama ve otomatik eğim sensör kontrolü yapacaklardır . 

Ya varsa başka bir halojenli araçtan muayeneden geçene kadar ödünç far alıp gideceksin , yada halojen ampulü biraz modifiye edip öyle gideceksin .

İletiyi paylaş

Kerem Özdönmez    10
Kerem Özdönmez

Yedek farım mevcut ancak söküp takmak istemiyorum. Artık şansımı deneyeceğim.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş

H7 ampul takıp git. Az uğraşmış olursun, bu haliyle geçmen mümkün değil.

İletiyi paylaş

Kerem Özdönmez    10
Kerem Özdönmez

Far orijinal olarak d1s tipi soketli olduğu için sanırım h7 yi kesip biçmeden takma şansım yok.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap