• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Metin Özdoğan

Cruise Control hat arızası

Recommended Posts

Metin Özdoğan    34
Metin Özdoğan

Herkese iyi akşamlar . Opel Corsa D 2007 enjoy aracım var. Aracıma cruise control taktırmak istiyordum bir yetkili servisin önünden geçerken aracıma baktırdım ve '' bunda orjinal hat var sadece sinyal kolu takılıp yazılımla aktif edilecek '' dendi ve total 350 tl masraf çekti. Bende kolu kendim 120 tlye alıp taktım yazılım içinse özel bir opel servisene götürüp tech 2 cihazıyla aktif ettirdim.Ve sorun bundan sonra başladı cruise control 100 km hızda bile devreye girmedi çok kez denedim hiç bir şekilde devreye girmiyor sadece cc lambası 1 kere yanıp sönüyor her neyse geri götürdüm yazılımcıya sorunu anlattım tekrar tech2 cihazına bağlandı yazılımda sıkıntı olmadğı söylendi sorun debriyajdaki cc müşürü tech 2 cihazında sürekli aktif gözükmesi yani araç sürekli debriyaja basılı algıladığı içi cc devreye girmiyor . Yeni bir müşür getirip taktılar sorun yine aynı debriyaj aktif gözüküyor usta dediki '' abi muhtemelen hatta bir sıkıntı var bir elektriciye göster '' dedi ankara şaşmaz sanayide çok gezdim kimse ya anlamıyor yada bu işe girişmek istemiyor. Bir tane elektrikci hattı ölüm yaparak bulabilir ama 1 hafta  sonra gel dedi . Fakat bende pazartesi uzun yola çıkacağım cc yi denemek istiyorum. Bu sorundan nasıl kurtulum acaba  veya ankarada bu işten anlayan bir elektrikci tavsiye edermisiniz? Teşekkür ederim

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Cc için tesiat olabilir ve bu kısımlar,sinyal kolu vesaire  zaten aktif edilmiş.

Debriyaj müşürü yanlışım yok ise manuel araçlara sadece cc modundan çıkış için yani cc iptali için,otomatiklerde firen ve gaza basınca off konuma geçen işlemler için geçerli olduğunu biliyorum.Aktif olması için değil.

Gaz pedalının şu hava girişi ve benzin girişi olan yerin adı neyse o kısımda otomatik gaz valfinin cc olarak görev yapacak modelide olması gerekiyor.Yani bu kısıma giden gaz teline bağlı valf özelliğine bakmaları lazım.Yada bu kısıma ait yazılım modu var ise bu modun aktif olması gerekiyor.

40km geçince on düğmesine basınca aktif olur.Siz gaza bastıkça sabit gitmek istediğiniz km rakamına gelip gazı bıraktığınızda otomatik gaz valfi devrede olur ve siz yavaşlamak için fren yada vites küçültmek için debriyaja basınca otomatik iptal veya off düğmesi ile iptal olur.Bilğim bu şekilde ve bizzatt eski nesil 96 Mondeo araçta kullanımım bu şekilde olmuştu.

Bunu servis bilmiyorsa başka servise gitmenizi tavsiye ediyorum.Bu işlerden elektirikçi eğerki daha önceden tecrübe edinmedi ise anlamaz dersem yanılmış olmam sanırım.Yeni yeni sanayide bir bölüm olan araç elektronik işine bakanlar olması gerekiyor ve bu tip işlemler ile tecrübeli olanı bulmakta hala zor olsada araştırmak şart.

Forum üyemiz Musa ile iletişime geçin,yanında yine üyemiz Kemal arkadaşımız var bu araçlarda oldukça ehildir, beni ve forumu söyleyin yardımcı olacaktır.

5057715346

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Mert Girgin    23
Mert Girgin

Opelde CC devreye girmesi için önce birkez Fren pedalına basmanız ve hızınızın 30km/s üzerinde olması gerekiyor.Ancak tam emin değilim ama BCM 'den sinyal koluna  bir kablo çekilmesi gerek diye hatırlıyorum belkide bu yüzden cc devreye girmiyor olabilir bende kendi aracımın CC aktif etmiştim kol alarak fakat benim aracımda tüm alt yapı hazırdı sadece sinyal kolunu değiştirip op-com ile CC aktif etmiştim.

2005 corsa için bu dediğim kablo çekme işi yapılmıştı.taktığınız sinyal kolunun fişinde kaç kablo var bir bakabilirmisiniz.eğer 3 kablo varsa BCM'den sinyal koluna kablo çekmelisiniz.

Ayrıca aracınızın motor kodu  nedir  Z12XEP motorlarda ECU'da Cruise Control programlama yapılabiliyor. fakat Z12XE motorlarda ECU'da Cruise Control menüsü çıkmıyormuş. 

tarihinde Mert Girgin tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Metin Özdoğan    34
Metin Özdoğan
On 31.07.2016 at 12:36, Mert Girgin yazdı:

Opelde CC devreye girmesi için önce birkez Fren pedalına basmanız ve hızınızın 30km/s üzerinde olması gerekiyor.Ancak tam emin değilim ama BCM 'den sinyal koluna  bir kablo çekilmesi gerek diye hatırlıyorum belkide bu yüzden cc devreye girmiyor olabilir bende kendi aracımın CC aktif etmiştim kol alarak fakat benim aracımda tüm alt yapı hazırdı sadece sinyal kolunu değiştirip op-com ile CC aktif etmiştim.

2005 corsa için bu dediğim kablo çekme işi yapılmıştı.taktığınız sinyal kolunun fişinde kaç kablo var bir bakabilirmisiniz.eğer 3 kablo varsa BCM'den sinyal koluna kablo çekmelisiniz.

Ayrıca aracınızın motor kodu  nedir  Z12XEP motorlarda ECU'da Cruise Control programlama yapılabiliyor. fakat Z12XE motorlarda ECU'da Cruise Control menüsü çıkmıyormuş. 

hocam yorumunuz için teşekkürler bugün ustaya götürdüm. tech2 cihazına bağlandı her şey aktif fakat sınama ekranında debriyaj basılı gözüküyor yani biz basmıyoruz fakat aktif gözüküyor sürekli her neyse usta debriyaj müşürünü değiştirip denedi yine aynı aktif gözüküyor büyük olasılık kabloda kısadevre var.aracımın hattı fabrikadan çıkışlı orjinal yani sadece kol taktım . müşüre bağlanan sokete baktım incecik 2 kablo onu çıkarıp denedim yine aynı .Sorun büyük olasılık kabloda . yarın bir bakacağım sormak istediğim debriyaj müşürü kablosu beyinden mi yoksa cim modulündenmi geliyor? 0,75 kablo ile sorunu kendim halletmeye çalışacağım bakalım . motor z13dtj. kol 2 kablo soketliydi

tarihinde Metin Özdoğan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap