İçeriğe Yönlendir
Oktay Toker

Kia Rio 3 (2012-) Hella D1S bi-xenon mercek ve G5 balast montajı

Recommended Posts

Oktay Toker

Artvin ilimizden bir arkadaşımızın Kia Rio model aracının orijinal farlarına Hella bi-xenon,Gen5 balast,D1s xenon takımı,yan sanayi sıfır mercek şapkası,halojen gündüz farı bölümüne Toyota 4 lü gündüz farı bölümüne sinyalli şekilde işlevsellik,orijinal sinyal bölümünede lens ilevesi ile mercekli yapıya bütünlük ve sinyal işlevselliği ile Rabbimin izni ile geçtiğimiz aylarda yapmak kısmet olmuştu.

Arkadaşımız montaj sonrası oldukça uzun bir seyahayete çıktı.Özetle cümlesi,Projektör diye hep söylüyorlardı (ki bende böyle bir cümle sarfetmiştim)bekliyordum fakat öyle gelmedi lakin gece yolculuğunu çok çok rahat şekilde yapabildim.

9556.jpg

9576.jpg

9578.jpg

9581.jpg

9585.jpg

9587.jpg

9590.jpg

9591.jpg

9592.jpg

9593.jpg

9596.jpg

9599.jpg

9600.jpg

9604.jpg

9608.jpg

9613.jpg

9616.jpg

9622.jpg

9623.jpg

9624.jpg

Araç üzeri resimler.

20160520_121127.jpg

20160520_121214.jpg

20160520_121227.jpg

20160520_121253.jpg

20160520_121709.jpg

Video.

https://www.youtube.com/watch?v=GFpdDMkGuOI

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Gurkan Akyol

Merhaba arkadaşlar , aracımın farları halojen tip far tipi var.Aracımda kullanılan far numaraları H1 (UZUN) H7 (KISA) H7 LERİ mercek takıp içine led ampul takmak istiyorum. Xenon için maddi açısından sıkıntı olduğu için piyasada biraz fiyast araştırması yaptım 1000 tl den başlıyor.Bu rakamda bana şu an çok. Söyle bir uygulama yapılabilirmi bunu öğrenmek istiyorum.Sadece mercek montajı yapılıp H7 ampul ya da H7 led takılıp kullanmaya devam edilecek.Maksat farları mercek yapmak :) 

Bu arada eğer dediğim şekilde yapılabilirse alacağım parça serilerinide söylerseniz daha önce far açtım GOLF4 'te kendi el emeğim ile yapmak istiyorum :)

Tabikide yardımda alabilirim.

x5_431708294vv4.jpg

tarihinde gurkan akyol tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Hoş geldiniz.

Sadece amaç mercek görseli ise ve H7 mercek kullanılacak ise emeginize yazık olacaktır.Yinede karar sizin tabiki.Linkte golf 4 için ve mercek montajı için yorumlar ve çalışmaları mevcut inceleyebilirsiniz.H7 mercek olması farklı montaj istemiyor montaj aşaması mantıgı aynıdır.Konuları incelerseniz resimler fikir verecektir.Bilahire montaja dair anlatımlar yorumlar mevcut .Halojen mercek için ilanlardaki arkadaşalardan araştırabilirsin.

http://www.geceucusu.com/topic/36-vw-golf-4e-1997%E2%80%932004-xenon-angel-eye-ve-mercek/?page=9    

http://www.geceucusu.com/topic/7615-bi-xenon-mercek-montaj%C4%B1-hakk%C4%B1nda-yard%C4%B1m/   

http://www.geceucusu.com/topic/7387-kia-rio-hella-bi-xenon-gen5-balast/

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Gurkan Akyol
23 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Hoş geldiniz.

Sadece amaç mercek görseli ise ve H7 mercek kullanılacak ise emeginize yazık olacaktır.Yinede karar sizin tabiki.Linkte golf 4 için ve mercek montajı için yorumlar ve çalışmaları mevcut inceleyebilirsiniz.H7 mercek olması farklı montaj istemiyor montaj aşaması mantıgı aynıdır.Konuları incelerseniz resimler fikir verecektir.Bilahire montaja dair anlatımlar yorumlar mevcut .Halojen mercek için ilanlardaki arkadaşalardan araştırabilirsin.

http://www.geceucusu.com/topic/36-vw-golf-4e-1997%E2%80%932004-xenon-angel-eye-ve-mercek/?page=9    

http://www.geceucusu.com/topic/7615-bi-xenon-mercek-montaj%C4%B1-hakk%C4%B1nda-yard%C4%B1m/   

Oktay Bey peki mercek olarak ne alabiliriz. Model seri varmı aklınızda. Aracım Kia Rio 2015 far fotoğrafı yukarıda paylaşılmıştır.

tarihinde gurkan akyol tarafından düzenlendi
araç bilgisi

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Halojen mercekte seri marka hangisini bulursanız kullanabilirsiniz diyebilirim.

Bi-xenon mercekte Montajda sıkıntı çıkarmayacak Hella serisi yeni tip Hella yada Hella intemo bi-xenon mercek kullanabilirsiniz.

Diğer mercek seçimi konusundada yazmışsınız inceleyebilriseniz tavsiyeler verilmektedir.

İletiyi paylaş

Gurkan Akyol

Merhaba Hella yeni tip mercek(çıkma) , D1s xenon takım(yurtdışı) , gen5 balast(çıkma),mercek şapkası olarak hazırlıklara başlıyoruz :) malzeme tedariğim olacak bu sırada cıkma far bakıyorum orjınal farları bozmak ıstemıyorum. Çalışma çıkma far üstünde yapılacak. Hayırlısı ile sıkıştığım yerde sizlerden destek alabilirmiyim. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Kolay gelsin.Takıldığınız yerde yazarsınız:good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Gurkan Akyol
19 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Kolay gelsin.Takıldığınız yerde yazarsınız:good1:

Oktay Bey sizin elinizde  Hella yeni tip mercek   gen5 balast varmıdır. Çıkma uyguna :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker

İlanlar bölümündeki arkadaşlara sorabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Hasan Can Demir

Arkadaşlar merhaba. 2013 model kia rio sedan aracım var. Farlara mercek takmak istiyorum. Niken h4 led takılı fakat karşıdan gelen için sıkıntı oluyor. Araç için mercek önerisi olan var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim. 

IMG_20190701_190047.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
On 20.12.2019 at 22:57, Hasan Can Demir yazdı:

Arkadaşlar merhaba. 2013 model kia rio sedan aracım var. Farlara mercek takmak istiyorum. Niken h4 led takılı fakat karşıdan gelen için sıkıntı oluyor. Araç için mercek önerisi olan var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim. 

Hella d1s bi-xenon mercek önerebilirim. Ampul ve balastlar çin malı olmasın orjinal çıkma olsun sonra sorun yaşanıyor. Gelişmeleri bekliyoruz.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mahmut Erdem
On 25.07.2017 at 15:57, Oktay Toker yazdı:

Hoş geldiniz.

Benim aracımın kisa farda fabrikasyon kendi merceği var. Sadece ona h7 LED photon marka takmayı düşünüyorum. Bir problem olur mu tavsiyeniz nedir?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
On 01.05.2020 at 16:49, Mahmut Erdem yazdı:

O zaman beyaz halojen mi uygun olur?

Cevabım hoşunuza gitmeyecek ama beyaz halojen de önermiyoruz. :) Yağmur da dahil olmak üzere en optimum aydınlatmayı beyaz camlı ampuller verir, Osram NBR gibi.

Bu yazıyı inceleyin sonunda seçenekler var :

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Eskil
Gönderildi (düzenlendi)

Sa farım orjinalinde mercek yok.Resimde Görmüş olduğunuz şekildeki merceği montajını yapsam ampül olarakta halajon ampül kullandıktan sonra muayenede sıkıntı çıkarmı muayenem yaklaştı üzerine aracımda otomatik far yükseklik ayarı yok far yıkamada yok sadece içeriden kademeli olarak farı düşürüp kaldırma mevcuttur.2 3 gündür bu konuyu araştırıyorum doğru dürüst bilgi toplayamadım yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

0F9E48F0-6C60-40DD-89B0-4E50CCF206EA.jpeg

tarihinde Fatih Eskil tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Halojen ampul uyumluysa sorun olmaz ama bu tip merceklerde genelde H27 xenon ampul kullanırlar . Bu ampuller piyasada çok bilinmezler tedarikte sıkıntı yaşayabilirsiniz . 

Merceklerin mutlaka H1/H3 yada H7 olmasına dikkat edin .

İletiyi paylaş

Fatih Eskil
Gönderildi (düzenlendi)
38 dakika önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Halojen ampul uyumluysa sorun olmaz ama bu tip merceklerde genelde H27 xenon ampul kullanırlar . Bu ampuller piyasada çok bilinmezler tedarikte sıkıntı yaşayabilirsiniz . 

Merceklerin mutlaka H1/H3 yada H7 olmasına dikkat edin .

Hocam açıklamasında H1 H4 H7 yazıyor  bide bazı forumlarda otomatik far yükseltme olması lazım diyor

5CE9456B-6F49-41D7-9C1E-9EB2E749D204.png

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

H1/H4 ve H7 uyumlu dediği şey bu ampulle çalışan far reflektörü demek , kısa far reflektöründe H1/H4 ve H7 ampul kullanılan araçlara uyumlu . 

Satıcıya mesaj atın ve merceğin hangi tip ampulle çalıştığını sorun , ilanda sadece mercek ve angel dan bahsetmiş ampul tipine değinmemiş . 

İletiyi paylaş

Fatih Eskil
Şimdi, Mahmut Akbulut yazdı:

H1/H4 ve H7 uyumlu dediği şey bu ampulle çalışan far reflektörü demek , kısa far reflektöründe H1/H4 ve H7 ampul kullanılan araçlara uyumlu . 

Satıcıya mesaj atın ve merceğin hangi tip ampulle çalıştığını sorun , ilanda sadece mercek ve angel dan bahsetmiş ampul tipine değinmemiş . 

Teşekkürler hocam

İletiyi paylaş

Fatih Eskil
49 dakika önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Hocam bir şoyle bir soru sormuş aradığımız cevap bunun içinde sanki var 

D42DB228-EDDD-4F85-A534-5FA145680136.jpeg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

H4 ampul mercekte kullanılmaz , ampul yuvasına sığmaz zaten . Soru doğru ,cevap eksik ve yanlış . 

İletiyi paylaş

Fatih Eskil
Gönderildi (düzenlendi)
2 saat önce, Mahmut Akbulut yazdı:

H4 ampul mercekte kullanılmaz , ampul yuvasına sığmaz zaten . Soru doğru ,cevap eksik ve yanlış . 

Hocam cevap gelmiş 

F0672071-8AFD-4E2A-929D-540F1604F424.jpeg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Tamam şimdi oldu , mercek H1 uyumlu sorun yok ama bu mercekte H4 kullanamazsınız sadece bunda değil hiçbir mercekte kullanılmaz , H7 nin de olacağını pek sanmıyorum ama yinede  denemek lazım ...

İletiyi paylaş

Fatih Eskil
9 dakika önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Tamam şimdi oldu , mercek H1 uyumlu sorun yok ama bu mercekte H4 kullanamazsınız sadece bunda değil hiçbir mercekte kullanılmaz , H7 nin de olacağını pek sanmıyorum ama yinede  denemek lazım ...

Peki hocam h1 halojen ampül alsak aracın üzerindeki h4 tesisatını h1 çevirebilirmiyiz yani kısa h4 ler 3 pin uzun kısa şase şeklinde şaseyi ortak girip uzunu merceğin perdeye bağlasak kısayıda ampüle bağlarsak sıkıntı olurmu sıkıntı çıkarmı

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...