• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Soner Demir

Fiat Albea Sole merkezi kilit tetikleme

Recommended Posts

Soner Demir    1
Soner Demir

Selamlar ismim Soner Manisa/Turgutluda yaşıyorum.2009 Albea Sole aracım var. Foruma yeni üye oldum eğer konuyu yanlış yere açtıysam mazur görün.

Yaklaşık bir yıldır forumu sessiz sedasız takip ediyorum.takıldığım bir konu hakkında danışmak istedim.

Hobi olarak mikrodenetleyicilerle ilgileniyorum daha çok elektrik otomasyon konusunda yaptığım projeler var.

Elimdeki mikrodenetleyici kart ile bluetooth üzerinden sesli komut ile röle kontrolü sağlayan bir sistem yaptım Android yada Apple İos dan telefonun bluetooth'unu kullanarak Oem Merkezi kilidi açıp kapatmak istiyorum tetik ucunu bulamadım kapıdaki kablo grubu soketli kapı içinden kablo geçirmek mantıksız ve zor olacak gibi geldi.

Sigorta kutusunun altında kapılara ve switchlerine giden kablo grubu belli fakat soketi söktüğümde ölçü aleti ile sonuca varamadım bilmeden kesip biçmek istemedim.anahtardan kilit düğmesine basılınca bazı kablolara 1.saniyeliğine çok az bir voltaj geliyor tetik ucundan emin olamadım..(resimdeki işaretli soket ? )Sistemi çalıştırmak için tek kapıyı tetiklemek yeterlimidir matıken tek kapı açıldığında tüm kapılara sinyal gidiyor ön sol kapının kilit pompasını 1 saniyeliğine tetiklesek 4 kapı birden tetiklenirmi yada 4 kapı için ayrı ayrımı hat gidiyor?

Oem kilit sistemine zarar vermedenen en kestirme yoldan olabilecek fikirlerinizi alayım dedim.

röle.jpg

5VhighLevelOptoIsolSingleRelay.jpg

Adsız.png

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Aklıma gelen işlem Sol kapıda içten kilitleme düğmesi yani çocuk kilidi var ise buradan bir tetik alabileceğiniz.Fakat doğru tetik olurmu emin değilim.Lakin kapıdan kablo geçirmek değilde araç içindeki demet kablosundan bu düğmedeki yada motora gelen merkezi kilit sisteminde ortak gelen yani bütün kapıları açan bir tetik ucu var diye biliyorum bu ucu bulup araç içindeki kablo demetinden tespit ederek baglantıyı alabilirsiniz.Oldukça uğraştırıcı lakin her kablo rengi kodlu olduğu için yardımcı olacaktır.

Tetikler Ford aracındaki tecrübem ile 12 volt geliyordu bu eksi yada artı tetik olarak değişebilir.Albea için tetik voltajıda normal degerde gelmelidir diye düşünüyorum.Çünki direkt olarak motora giden uçlar oluyor.

Sigorta kutusundaki harektlilik bence seni yanıltır.Bu tetik uçları sigortadan geçmez diye mantık yürütebilirim fakat direkt motora baglanan şema ile yapısı var ise bundan emin değilim..Eğer var ise araç bilği kitabında bellidir.Bence sadece Modulü için ortak olarakta denilebilecek sigortası vardır.

Birde bu yol ilede uğraşabilirsin.Sol tarafta yada sağ tarafta kapıya yakın kısımda merkezi kilit modülü olması lazım bu modulü bulursan işin bence çok daha kolay olacaktır.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    163
Mustafa Bağseven

Ben de Turgutludayım.Akşam 6dan sonra birlikte bakabiliriz istersenız:)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Soner Demir    1
Soner Demir

Müsait olduğunuz bir gün tanışmak isterim hocam.bu akşam tekrar bakacağım kabloları bulmaya çalışacagım aracın oem kilit şemasını bulmaya çalışıyorum :)

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap