Soner Demir

Fiat Albea Sole merkezi kilit tetikleme

Recommended Posts

Soner Demir

Selamlar ismim Soner Manisa/Turgutluda yaşıyorum.2009 Albea Sole aracım var. Foruma yeni üye oldum eğer konuyu yanlış yere açtıysam mazur görün.

Yaklaşık bir yıldır forumu sessiz sedasız takip ediyorum.takıldığım bir konu hakkında danışmak istedim.

Hobi olarak mikrodenetleyicilerle ilgileniyorum daha çok elektrik otomasyon konusunda yaptığım projeler var.

Elimdeki mikrodenetleyici kart ile bluetooth üzerinden sesli komut ile röle kontrolü sağlayan bir sistem yaptım Android yada Apple İos dan telefonun bluetooth'unu kullanarak Oem Merkezi kilidi açıp kapatmak istiyorum tetik ucunu bulamadım kapıdaki kablo grubu soketli kapı içinden kablo geçirmek mantıksız ve zor olacak gibi geldi.

Sigorta kutusunun altında kapılara ve switchlerine giden kablo grubu belli fakat soketi söktüğümde ölçü aleti ile sonuca varamadım bilmeden kesip biçmek istemedim.anahtardan kilit düğmesine basılınca bazı kablolara 1.saniyeliğine çok az bir voltaj geliyor tetik ucundan emin olamadım..(resimdeki işaretli soket ? )Sistemi çalıştırmak için tek kapıyı tetiklemek yeterlimidir matıken tek kapı açıldığında tüm kapılara sinyal gidiyor ön sol kapının kilit pompasını 1 saniyeliğine tetiklesek 4 kapı birden tetiklenirmi yada 4 kapı için ayrı ayrımı hat gidiyor?

Oem kilit sistemine zarar vermedenen en kestirme yoldan olabilecek fikirlerinizi alayım dedim.

röle.jpg

5VhighLevelOptoIsolSingleRelay.jpg

Adsız.png

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker

Aklıma gelen işlem Sol kapıda içten kilitleme düğmesi yani çocuk kilidi var ise buradan bir tetik alabileceğiniz.Fakat doğru tetik olurmu emin değilim.Lakin kapıdan kablo geçirmek değilde araç içindeki demet kablosundan bu düğmedeki yada motora gelen merkezi kilit sisteminde ortak gelen yani bütün kapıları açan bir tetik ucu var diye biliyorum bu ucu bulup araç içindeki kablo demetinden tespit ederek baglantıyı alabilirsiniz.Oldukça uğraştırıcı lakin her kablo rengi kodlu olduğu için yardımcı olacaktır.

 

Tetikler Ford aracındaki tecrübem ile 12 volt geliyordu bu eksi yada artı tetik olarak değişebilir.Albea için tetik voltajıda normal degerde gelmelidir diye düşünüyorum.Çünki direkt olarak motora giden uçlar oluyor.

Sigorta kutusundaki harektlilik bence seni yanıltır.Bu tetik uçları sigortadan geçmez diye mantık yürütebilirim fakat direkt motora baglanan şema ile yapısı var ise bundan emin değilim..Eğer var ise araç bilği kitabında bellidir.Bence sadece Modulü için ortak olarakta denilebilecek sigortası vardır.

Birde bu yol ilede uğraşabilirsin.Sol tarafta yada sağ tarafta kapıya yakın kısımda merkezi kilit modülü olması lazım bu modulü bulursan işin bence çok daha kolay olacaktır.

 

 

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Mustafa Bağseven

Ben de Turgutludayım.Akşam 6dan sonra birlikte bakabiliriz istersenız:)

İletiyi paylaş


Link to post
Soner Demir

Müsait olduğunuz bir gün tanışmak isterim hocam.bu akşam tekrar bakacağım kabloları bulmaya çalışacagım aracın oem kilit şemasını bulmaya çalışıyorum :)

İletiyi paylaş


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu cevapla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız mesaja gömüldü.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.