• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Serhat Yazka

Bagaj motoru için röle hakkında

Recommended Posts

Serhat Yazka    1
Serhat Yazka

S.a üstadlar. Aracım palio 1.3 multijet.Bagaj kısmında motor olmadığı için kapılar için olan motorlardan monte ettim öncesinde bagaj düğmeside olan uzaktan kumanda takdırdım.Motoru monte ettikten sonra avometre ile hangi kablonun bagajı açtığını buldum ancak + çıkış veriyor ve sadece 0,6 volt..O nedenle motoru çalıştırmıyor ; anladım ki röle kullanacağım. Sorum şu ;

1-ole marka röle var.peki bu röleyi çıkış vermek için 0,60 volt yeterli olacak mı?

2-Rölelerde aktif etmek için sadece akım olması (yani 0,1 ile 12 volt arası olması ) çıkış vermesi için yeterli mi?

Teşekkürler...

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    163
Mustafa Bağseven

0.6 voltla hiçbir röleyi çektiremezsin.

Sen aracın merkezi kilit sistemine ilave röle koyup o röle ile arkaya +12v aktarcaksın.Burda dikkat etmen gereken en önemli şey ise araçla giderken kapılar kilitlenirse veya açılırsa arkaya sistemin aktif olmaması gerekir.

Daha profesyonel,daha temiz bir sistem için ise yazılımlı bir devre gerekebilir.

İletiyi paylaş

Serhat Yazka    1
Serhat Yazka

Yani çift bastığımda çalışacak bir röle olması lazım.peki bu firma neden böyle düşük çıkış vermiş ?sonuçta insanlar bunu kullanmak istediğinde hiç bir anlamı olmayacak. Peki o dediğiniz sistem için merkezi kilit beyninden 0.6 çıkış veren kısmı nötüre çevirmek mümkün mü? 

Mustafa hocam birde yeri gelmişken şunu sormak isyiyorum. Röleleri en az kaç volt ile aktif etmek mümkün sitelerde araştırdım ancak hiçbir yerde yazmıyor.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    163
Mustafa Bağseven

0.6 voltla hiçbir röle çekmez.Çıkış voltajını yükseltmek gerekir.12volt röleyi 6 voltun altında çekmez.0.6voltta ise 5 volta göre üretilen röle bi çekmez.

Sizin ya aldıgınız cihaz bozuk yada baglantıda yanlışlık yapıyorsunuz.

Buraya aldıgınız cihazın önce resmını,sonra kablo baglantı şemasını koyarsanız çözmeye çalışırız.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
On 09.06.2016 at 23:41, serhat yazka yazdı:

S.a üstadlar. Aracım palio 1.3 multijet.Bagaj kısmında motor olmadığı için kapılar için olan motorlardan monte ettim öncesinde bagaj düğmeside olan uzaktan kumanda takdırdım.Motoru monte ettikten sonra avometre ile hangi kablonun bagajı açtığını buldum ancak + çıkış veriyor ve sadece 0,6 volt..O nedenle motoru çalıştırmıyor ; anladım ki röle kullanacağım. Sorum şu ;

1-ole marka röle var.peki bu röleyi çıkış vermek için 0,60 volt yeterli olacak mı?

2-Rölelerde aktif etmek için sadece akım olması (yani 0,1 ile 12 volt arası olması ) çıkış vermesi için yeterli mi?

Teşekkürler...

0,6 volt olduğuna eminseniz bu volatjı Mustafa'da değinmiş,transistörlü bir devre vasıtası ile role tetiklemesi yapılması şart.Yada pic kontollü bir yapı şart.

Düşük akım ile tetiklenen değişik ve birazda minyatür olan kılıfta  mikroswich roleler var onları bulup yapabilirsiniz fakat performasn almanız zor.karşılayacağım akım değeri çok düşüktür.Bunun içinde yine devre gerekir.

Piyasada bulunan minik 10 ile 20 amper arasında kontak akımı bulunan roleler en düşük 8 voltta tetikleme alıyor.Bu minik rolelerin 5 volt olanı var fakat çok emin değilim ama 3 voltta çalışanı var ise sadece tahmindir işinizi görebilirsiniz kanısındayım.

İletiyi paylaş

Serhat Yazka    1
Serhat Yazka

Oktay abi başka türlü çözmeye çalışıyorum artık.Normal kapı açma tuşundan çift tetikli röle alacağım.Türkiyedeki elo marka 22+ kargo mevcut..açıkcası pahalı..Aynı işi gören çinden rölelere bakıyorum ordan da şimdiye kadar çift tetikli hala bulamadam.Şuan için erteledim

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
5 saat önce, serhat yazka yazdı:

Oktay abi başka türlü çözmeye çalışıyorum artık.Normal kapı açma tuşundan çift tetikli röle alacağım.Türkiyedeki elo marka 22+ kargo mevcut..açıkcası pahalı..Aynı işi gören çinden rölelere bakıyorum ordan da şimdiye kadar çift tetikli hala bulamadam.Şuan için erteledim

Sorun çift tetik falan değil ki?

Tespitini yaptığın voltaj.Sen bence uğraşma elo dan o roleyi direkt alma.Ara sor bu voltaj ile tetikleme yaptıracak bir role sana yapar verirler.Dersin hem + hem - tetikte olursa işim daha iyi görülür diye.

Tek role hesabına göre 22 elbette pahalı denilebilir fakat Elo roleleri pic kontrollü ürünler ve  bu voltaja göre yapılacak işlemde fiyat yapacağın bu çalışmada bence son derece düşük maliyet denilebilir.

Çinden bu voıltaj aralığına göre role bulamazsın.Projenden bence vazgeçme.:good1: 

Bir de şu var sanki o voltajı okuduğun tesisatta bir gerilim yok gibi.Eminde değilim tuşa bastığında bu değeri görüyorsan ve kapattığında sıfır oluyorsa,ayrıca o taktığın kumanda kitinde cidden sorun yoksa ki sanki var gibi ve cidden voltajı o ise üstteki seçenek değerlendirilebilir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Serhat Yazka    1
Serhat Yazka

Evet bagaj tuşuna bastığımda o değeri ölçüyorum.İnwells marka ürün.İçini açtım zaten ingilizcesi olan Trunk yazmışlar kablonun olduğu kısma.Çinden aradığım bagaj çıkışından tetikleyecek değil ; kapılara 2. kez açtığımda bagajın açılması için röle baktım.Şuana kadar da bulamadım..Peki Oktay abi kapıları kitlediğimde elektriği kesecek açtığımda yeniden elektrik verecek bir şey yapabilirmiyiz? en azından bagaj için elektrikli düğme yapayım :) gecici süreliğine.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Bu konuda tecrübem hiç yok.Sadece mantıksal olarak bilğilerim var o kadar.Okuduğum yorumlara göre seninde yaptığın gibi hep kumandada boş bulunan tuş ile alakalı işlemler yapılıyor.

Kısmet olursa bende Mazda 323 için bu şekilde bir düşüncem var.Takipteyim.

Forumdada bazı konular mevcut.Okudun mu bilmiyorum lakin yine güzel yorumlar var.

http://www.geceucusu.com/topic/7281-otomatik-bagaj-kapa%C4%9F%C4%B1-yap%C4%B1m%C4%B1-yard%C4%B1m/

http://www.geceucusu.com/topic/7154-ayakla-a%C3%A7%C4%B1lan-bagaj-i%C3%A7in-sens%C3%B6r/

Bir arkadaşımız güzel bir çalışma yapmıştı okudum lakin konu adını hatırlayamadım o nedenle bulamadım.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Yaşar Akgün    13
Yaşar Akgün

Aynı sistemi bende yaptım kumanda kitini aldım klavuzda bagajı açmak için 3 sn. Tuşa basılı tutun yazıyordu,ölçtüm 0.5 volt vardı. Devreyi inceledim ekstra bir modül istiyordu zaten mor kablo devre ucunda 10 ohm direnç vardı. Bende sonradan takılan kumanda kiti kullandım kapılar ve bagaj 2 kumanda olmuştu,bagaj beyni bozuldu sonradan bi beyin taktım şu anda tek kumanda üzerinden ister kapı ister bagaj açılıyor

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Bu kapı kumanda kitlerinde hiç boş tuş yok mu?Ben yanlış hatırlamıyorsam bir kumanda üzerinde bagaj işareti olan kapı kumandası hatırlıyorum.Doğru hatırlıyorsam Bu kumandaları kullanmak saha geniş bir anahtarlamaya sahip olarak aynı kumandadan benzin depo kapagı vesaire gibi kapaklarda açılabilir diye düşünüyorum.

Bu bagaj kumanda kiti böyle ise alıp takmanın hiç anlamı yok demektir.

İletiyi paylaş

Yaşar Akgün    13
Yaşar Akgün
On 17.06.2016 at 23:50, Oktay Toker yazdı:

Bu kapı kumanda kitlerinde hiç boş tuş yok mu?Ben yanlış hatırlamıyorsam bir kumanda üzerinde bagaj işareti olan kapı kumandası hatırlıyorum.Doğru hatırlıyorsam Bu kumandaları kullanmak saha geniş bir anahtarlamaya sahip olarak aynı kumandadan benzin depo kapagı vesaire gibi kapaklarda açılabilir diye düşünüyorum.

Bu bagaj kumanda kiti böyle ise alıp takmanın hiç anlamı yok demektir.

Benim kullandığım kit bu alarm yok sadece aç kapa yapıyor bagaj için araya mini röle bağladım. Sonradan takılan kitlerin üzerindeki tuşların bazıları işe yaramıyor maalesef. Anahtarı sustalı yaptırırken bagajıda kodla diye söyledim.

DSC_0365.JPG

tarihinde Yaşar Akgün tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Anahtarda araç resmi olan tuş normalde bagaj için değil mi?Farklı bir amacımı var?Alarm içinmi işlevi var?

İletiyi paylaş

Yaşar Akgün    13
Yaşar Akgün

Bagaj açma için  sonradan taktım alarm yok arabada tek dokunuşla bagajı açıyor.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap