• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
İhsan Demirci

Devre yapma

Recommended Posts

İhsan Demirci    3
İhsan Demirci
Herkese merhabalar  yardımınıza ihtiyacım var  yardımcı olursanız sevinirim.bende bir makina var ara ara arızaya düşüyor farkına geç varıyoruz buda işimizi aksatıyor.ben zaman rolesiyle bir sistem yaptım isime de yaradı makina arızaya düşüyor yaptığım sistemle beyin kendini resetliyor makina tekrar çalışıyor ancak benim yaptığım sistemde sınır yok  örnek 10 kez arızaya düşse 10 kez resetliyor bu sonsuza dek gidiyor.benim yapmak istediğim pıc ile bir devre yapıp 2-3 kez arızaya düşüp arızada çıktıktan sonra bir daha resetlemesin.benim yaptığım sistem gibi devamlı arızadan çıkarmasın bir sınır olsun istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

Mustafa Bağseven Arkadaşımız yardımcı olacaktır. kendisi PIC konusunda baya bilgili...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İhsan Demirci    3
İhsan Demirci

Abilerim herkese merhabalar.sizden ufak bi ricam olacak inşallah yardiminiz dokunur.ben elektroniğe meraklı bir insanım kendimden hobi devreler yapmak istiyorum devre elemanlarını da tanıyorum bağlantılarını da biliyorum ancak hangi devreye ne malzeme lazim onu bilmiyorum.örnek  1k, 330ohm dirençle led yakabiliyorum onu öğrenmişim ledin önüne direnç bağlayıp ledi yakmayi biliyorum.benim öğrenmek istediğim eve kullanmak üzre arabaya kullanmak üzre bir devre yapmak istiyorum ama hangi malzemeyi alacağımı aldığım malzemeyi birbirini bağlantısını bilmiyorum.internettende birşeyler araştırıyorum hazır devreler veriyor detaylı açıklama yok kitapları falan okuyorum aradığımı bulamıyorum.bunun kolay öğrenme bir yolu açıklaması yokmudur.çok tesekkur ederim hakkınızı helal edin.

İletiyi paylaş

Mustafa Arıkan    45
Mustafa Arıkan

Elektrik elektronik öğretmeniyim.

Sanırım devre tasarlama konusunda yardım istiyorsun. Öncelikle devre elemanları ne işe yarar, yapıları nasıldır bilmen gerekiyor.

Özellikle temel devre elemanlarını iyi bilmen gerekir. (Direnç, kondansatör, diyot, transistör vs vs)

Bunlara biraz hakim olduktan sonra basit devreler ile başlayabilirsin. 

Pc üzerinde deneme yanılmalar yapmak için Proteus yazılımını tavsiye ederim. 

• Beğen 3

İletiyi paylaş

İhsan Demirci    3
İhsan Demirci

Tesekkur ederim hocam saol.proteus kullanıyorum güzel program.Hocam benim anlayamadigim bir devre yapacaksın atıyorum direnç tristör kondansator buna benzer malzemeler kullanılacak bunların secimi neye gore yapılıyor.veya şöyle bi durum varmı 12 volt devrelerde örnek 1k dan 10kaya kadar direnç kullana bilirsin.veye  9 voltluk bir devrede mikro farat piko farat kondansatör kullanilir.diye birşey varmı hocam biraz saçma sorular sürdüğünün farkındayım özür diliyorum öğrenme namına 

İletiyi paylaş

Ahmed Yerli    55
Ahmed Yerli

Merhaba, her malzemenin kullanımı bir amaca göre seçilir. Mesela en basitinden elinizde 12vac çıkışlı bir trafonuz var ve bunu dc voltaja çevirip evde xenon balastı, araçta çalışabilecek herhangi bir dc voltaj isteyen elektik/elektronik parçayı çalıştırmak istiyorsunuz. 

Bu amaca göre işte diyot, kondansatör, direnç, gerekli durumda regülatör veya transistör, zener diyot vs. gibi elemanları kullanmalısınız. Peki hangisinden ne kadar değerde ve voltajda, kaç adet olacak gibi sorularınızı örnek devreleri inceleyerek kavrayabilirsiniz. Bunun için http://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic/ linkini paylaşıyorum. Sorularınızın hepsine cevabınızı bulabileceğiniz bir yerdir.

Her voltajda amacına göre değerde ve güçte malzeme kullanılabilir. Yani 12v'da 1-10k gibi bir durum söz konusu değildir. Bir örnek verirsek 12vdc'ye 3v 20mA lik bir beyaz led bağlayacaksınız. Buna göre uygun direnci hesaplamak için, (12-3)/0,02A = 450ohm değerinde , (12-3)x0,02= 0,18w gücündedirence ihtiyacınız vardır teoride. Pratikte ise 470ohm 0,25w direnç kullanarak daha uzun ömürlü bir lediniz olur gibi.

Birde ohm kanunu ile hesaplamalar yapabilirsiniz, kolay gelsin.

ohm kanunu.gif

tarihinde Ahmed Yerli tarafından düzenlendi
  • Beğen 6

İletiyi paylaş

İhsan Demirci    3
İhsan Demirci

Tesekkur ederim hocam saol faydalı olacak insallah

İletiyi paylaş

Mustafa Arıkan    45
Mustafa Arıkan

Ahmed hocam açıklama yapmış. Devre elemanlarını tanıyorsanız bundan sonraki aşama ohm ve kirşof kanunlarına hakim olmaktır. Ben elektrik elektronik öğretmeniyim ama bende bir devre ihtiyaç olduğunda tasarlamaya uğraşmak yerine netteki hazırlardan faydalanıyorum. Çünkü fazlasıyla zaman ve tecrübe isteyen bir şey. Teoride nasıl davrandığını bildiğiniz bir eleman pratikte istediğiniz gibi davranmayabilir. Bunların hepsi tecrübedir. 

Tavsiyem netteki hazır devreleri proteus üzerinde kurup elemanların değerlerini değiştirerek nasıl tepki verdiklerini görmek faydalı olacaktır. En basitinden bir flip-flop devresi kurun. Kondansatörlerin değerlerini değiştirdiğiniz de devrede ne gibi değişiklikler olduğuna bakın. Devrenin çalışma mantığını kavramaya çalışın. Faydalı olacaktır.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

İhsan Demirci    3
İhsan Demirci

Allah razi olsun hepinizden hocam saolun

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap