• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Ozan Kar

Park - plaka lambası için ledli ampul tavsiyesi - T10 W5W

Recommended Posts

Ahmed Yerli    53
Ahmed Yerli

Merhaba, aracınızın iç aydınlatmasının hata vereceğini sanmıyorum ancak en iyisi söküp led takınca çıkar yinede. Plaka aydınlatması için yine söküp bakmanız gerekmekte, burada çoğu Avrupa araçlarında arıza lambası yanabiliyor. Çözümü var tabiki.

İç aydınlatmaya dönersek standart tungsten veya halogen ampullerde flamanın da bir standartı vardır. Mesela w5w=T10 ampul her yerde ort. 5w güç tüketir ve ışık gücü de hemen hemen aynıdır. Ledde ise birçok t10 tipi görmek mümkün bunun sebebi ise ledin tam anlamıyla 360 derece ışık yayamaması ve parlaklık isteği diyebiliriz. Bunları anlatma sebebim en verimli aydınlatmayı almanız için, lede çevireceğiniz yerleri sökerek fotoğrafınızı atarsanız daha kolay yardımcı olabilirim.

Isınma ayrı bir konu, ucuz Çin işlerinde ısınan çokça bulunmakta. Yine birçok kişi de bunları kullanıyor ama örneğin bir plaka ampulü gibi uzun süreli yanmayan yerlerde sıkıntı yaşama oranı düşüyor. 

tarihinde Ahmed Yerli tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Fatih Yavuz    0
Fatih Yavuz

Cevap icin tesekkurler

internette LED seceneklerine baktigimda nedense kac Watt tukettiklerini goremiyorum, bunun bir nedeni var mi ? Led'lerin daha az guc tukettigini duymustum, ayni watt tuketimi ile ic mekanda daha iyi aydinlatma yapabilirim diye dusunmustum. fakat olmasi gerekenden fazla guc talebi olurda aracin elektrik aksamina zarar vermem diye umit ediyorum (en kotu ihtimal fazla guc cekmek isterse sigortam yanar degil mi ?)

Isinma konusunda sorun olmayacak yerlerden baslayayim diyorum mesela makyaj aynasinin aydinlatmasi baslangic icin guzel olabilir, klavuzda T5 Soket W2x4,6d olarak tanimlanmis ve 1,2 Watt diye geciyor, simdi bu sokete sakip LEDlerden alirken 1,2 watttan fazla olmadigini nasil anlarim ?

Ayrica hangi led kalitelidir ? tavsiye edebileceginiz bir uretici var mi ? web sitesi yada marka ?

Duzeltme : Sanirim T5 zaten LED oluyor.

Katalogda baska bir veri bulamadim, torpido gozunden baslarim bende o zaman, orada da isinma sorunu olmayacaktir, zaten sogutmali torpido gozu. Dediginiz gibi sokunce resimleri paylasirim , sanirim en kolay o sekilde olacak.

tarihinde Fatih tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ahmed Yerli    53
Ahmed Yerli

İnternetteki ledlerde güç tüketimini bile görememeniz onların ne kadar özenli yapıldığının en basit göstergesi diyebilirim. Ama çok da şaşırmamak lazım çünkü Çin'li için ucuzsa gerisi teferruattır çoğu zaman. Bu yüzden bu gibi sıkıntıları çekmiş biri olarak onları modifiye ederek kendi ya da çevremdekilerin ihtiyacına göre düzenliyorum. Hani aslında yaptığım basit birkaç işlem ancak hem vakit ayırmak hem de zamanla tecrübe etmek gerekiyor ve tabi sevmek de.

Led'ler evet daha az güç tüketimine sahiptirler standart ampullerin ürettiği ışık gücüne göre.Mesela T10 5w ampule alternatif olarak yaptığım led 14,4vDc'de 1w güç tüketimine sahip. Lümen ölçümü yapamasam da ondan iki kat daha parlak geliyor göze. Bu durumda ne kadar verimli olduğu ortada. Peki ısınma nasıl derseniz onun yanında yine hiç birşey.

Önce bagajdan başlayabilirsiniz mesela, sökerken varsa plastik trim sökme aparatı yoksa da düz uçlu tornavidaya ince gözlük bezi gibi birşeyle ampul soketini yanlardan bastırarak yuvadan çıkarabilirsiniz. Çoğu araçta böyle oluyor orası.

Hangi led kaliteli durumu ise, Ülkemizde Photon var o da Çin'li ama diğerlerinden iyidir kalitesi. Biraz pahalıdır yalnız ve her ürünü iyi diye birşey de yok. Çin'den ise alacağınız çoğu led morumsu beyaz yanar ve üzerindeki led çipinin modeli çok farketmeksizin çoğu kalitesiz diyebilirim. Mesela smd5730 tipi led iyi markalarda 50-60lm arası verebilirken kalitesizlerde 1/3'ünü verse iyidir. En sağlıklısı kendi ledinizi kendiniz lehimlerseniz oluyor bence. Onun için marka veya satıcı önerebilirim daha sonra.

T5 halojen 1,2w ise aynı ışık için led 0,25-30w civarı güç tüketimi olur muhtelemen. Dolayısıyla eski ampulün ısındığı yerde led soğuk çalışır.

Bagaj ampulü genelde kolay oluyor takması oradan başlayabilirsiniz.

Alternatif ampullerden birisi. Işığın dik veya 45 derece açıyla geldiği yerlerde kullanıyorum.

a.jpg

tarihinde Ahmed Yerli tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Fatih Yavuz    0
Fatih Yavuz

Bilgi icin cok tesekkurler. Anladigim kadariyla abartmadigimiz surece guc tuketimi ve isinma konulari sorun olmayacak. Haftasonu baslarim ufak ufak araci kurcalamaya :) simdilik bilgi edinmeye calisiyorum.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker

V40 emin değilim lakin Focus 3 makyajlı ile aynı tabana sahip.Genelde arıza ışığı yoktur lakin bu kesin değil,araç donanım yazılımına göre oldukça farkediyor.Led takılınca özellikle plaka lambası akım az çekince kırpmalar yapar.Tavan ışığı araç kilitlenince kısık şekilde yanar.

Ahmed bey sağolsun detaylı güzel bilğiler vermiş. 

Ampul duyları cinsine göre ben sadece cree led serisini tavsiye ederim.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Fatih Yavuz    0
Fatih Yavuz

Tesekkur ederim Oktay bey.. arabami inceledigimde ayak aydinlatmasi ile tavan aydinlatmasinin led oldugunu kesfettim, hedefimde torpido gozu, bagaj ve plakalik var simdilik

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker

Torpido bölümünde ışık kesme anahtarı lamba üzerinde ise ellemeyin tavsiye etmem.Sökerken anahtra bölümü zarar görebilir çünki çok hassas denilecek şekilde mekanik aksam kullanılabiliyor.Tam tespit ile düğme mekanik sökülünce sıkıntı vemeyecek ise ve ayrıca baglı ise sıkıntı olmaz.Sizi korkutmak için değil ikaz için yazdım.

İletiyi paylaş

Fatih Yavuz    0
Fatih Yavuz
14 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Torpido bölümünde ışık kesme anahtarı lamba üzerinde ise ellemeyin tavsiye etmem.Sökerken anahtra bölümü zarar görebilir çünki çok hassas denilecek şekilde mekanik aksam kullanılabiliyor.Tam tespit ile düğme mekanik sökülünce sıkıntı vemeyecek ise ve ayrıca baglı ise sıkıntı olmaz.Sizi korkutmak için değil ikaz için yazdım.

anahtar lambayi kapatan plastik aksam uzerinde, anahtar ve lambanin yuvasi tek parca, biraz ugrastim ama sokemedim, simdilik durcak sanirim, suan en kolay olani bagaj lambasi gibi gorunuyor, bagajda sadece solda lamba var ama sagda da lamba yuvasi var, saga da bir tane takmayi dusunuyorum fakat enerjiyi nerden alacagimi bilemedim, arka stoplara giden kabloya ulasimim cok rahat, oradan paralel cekmeyi dusundum ama surekli yanmasini degil, bagaj kapisi acilinca yanmasini istiyorum, nasil yapabilirim ? soldaki lambadan sag tarafa kablo ceksem cok karisacak kabloyu baya dolandirmam gerekecek..

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker

Bagaj için kabloyu yine bu bölümdeki lambalara paralel alacaksınız.Başka bir yerden kablo çekmeye hiç gerek yok.Bu lambalar çalışınca ledlerde çalışacak.Hazır olan bir yapğı varken başka seçenek için zaman harcamaya ugraşmaya gerek yok diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Fatih Yavuz    0
Fatih Yavuz
5 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Bagaj için kabloyu yine bu bölümdeki lambalara paralel alacaksınız.Başka bir yerden kablo çekmeye hiç gerek yok.Bu lambalar çalışınca ledlerde çalışacak.Hazır olan bir yapğı varken başka seçenek için zaman harcamaya ugraşmaya gerek yok diye düşünüyorum.

Onumuz haftasonu, biraz dusunecem kabloyu nereden yurutebilirim diye, led lamba icin nasil bir kablo almaliyim ? olcutu nedir ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker

0.50 olan yeterli olur.Elektirik kablo satıcılarında rahatlıkla bulabilirsin.

İletiyi paylaş

Fatih Yavuz    0
Fatih Yavuz
32 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

0.50 olan yeterli olur.Elektirik kablo satıcılarında rahatlıkla bulabilirsin.

Tesekkurler

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş

İç aydınlatmalarda w5w vb. ampuller genelde yatay durur ve arkasında bulunan yansıtıcı ışığı öne yansıtır. Led ampul alırken buna dikkar etmek gerekiyor,  @Ahmed Yerli'nin fotosundaki gibi ileriye ışık veren ampuller bu tip geriden yansıtmalı lambalarda işe yaramayacaktır. İyi ışık veren (göreceli olarak pahalı) ampuller kullanılmadığı sürece değiştirilmelerinin gereksiz olduğunu düşünüyorum, hobi olarak uğraşmayı seviyorsanız o başka. :) 

İletiyi paylaş

Mustafa Yanar    1
Mustafa Yanar

2008 Ford S-max aracımda drl modül yardımıyla (https://tr.aliexpress.com/item/2015-New-DRL-Controller-Auto-Car-LED-Daytime-Running-Light-Relay-Harness-Dimmer-On-Off-12/32417936988.html?spm=2114.13010608.0.0.Yw8Hii&detailNewVersion=&categoryId=200000226)ön park ampülünü gündüz farı olarak da kullanmak istiyorum bu nedenle park duylarına takabileceğim kuvvetli bir led ampüle ihtiyacım var.Bu konuda önerebileceğiniz bir led ampül var mı?Şunlar işe yarar mı?

https://tr.aliexpres...vId=2-200021218

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker

Linkteki konuda cree serisi  güçlü ışık alınabilecek park ampulleri tavsiyeleri mevcut.Osram için kalite vesaire lafım olmaz lakin amaç gündüz farına yakın bir ışık almak ise o ledler işe yaramaz.

http://www.geceucusu.com/topic/7296-park-plaka-lambas%C4%B1-i%C3%A7in-ledli-ampul-tavsiyesi-t10-w5w/?page=13                   

Yada Servet ustamızın uzun hüzme ampulü için gündüz farı olarak çalışan bir modulü var iletişime geçerseniz yardımcı olacaktır.

http://www.geceucusu.com/topic/5251-sat%C4%B1l%C4%B1k-elektronik-g%C3%BCnd%C3%BCz-far%C4%B1-sistemi/?page=6

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş
49 dakika önce, Mustafa Yanar yazdı:

2008 Ford S-max aracımda drl modül yardımıyla (https://tr.aliexpress.com/item/2015-New-DRL-Controller-Auto-Car-LED-Daytime-Running-Light-Relay-Harness-Dimmer-On-Off-12/32417936988.html?spm=2114.13010608.0.0.Yw8Hii&detailNewVersion=&categoryId=200000226)ön park ampülünü gündüz farı olarak da kullanmak istiyorum bu nedenle park duylarına takabileceğim kuvvetli bir led ampüle ihtiyacım var.Bu konuda önerebileceğiniz bir led ampül var mı?Şunlar işe yarar mı?

https://tr.aliexpres...vId=2-200021218

Konu Açmadan Önce Forumda Arama Yapınız, İlgili Konuyu Bulup Ona Devam Ediniz.

Park lambası ampulünü değiştirseniz de gündüz farı olarak kullanmaya uygun değildir, optik dağılımı uygun olmadığından.
@Oktay Toker abiye ek olarak, hazır ledli gündüz farlarından taktırmanızı öneririrm.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mustafa Yanar    1
Mustafa Yanar
22 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Yada Servet ustamızın uzun hüzme ampulü için gündüz farı olarak çalışan bir modulü var iletişime geçerseniz yardımcı olacaktır.

http://www.geceucusu.com/topic/5251-sat%C4%B1l%C4%B1k-elektronik-g%C3%BCnd%C3%BCz-far%C4%B1-sistemi/?page=6

Oktay bey benim s-max de orjinal d1s xenon mevcut.Servet abinin gündüz farı nasıl uygulanacak?.Xenon da aktif olacak mı?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Aracınızın far yapısı xenon mercek,uzun hüzme ve dönüş farlı yapı.Hepsi bagımsız çalışır.

İnceleyebilirseniz kara verme imkanı daha rahat olur diyerek Ben seçenek sundum sadece

Verdiğim Linkteki ilğili konuyu inceleme imkanınız oldu ise ilk sayfada zaten uygulama şekli anlatılıyor ve diğer sayfalarında bir kaç uygulamaya ait resimlerde mevcut.aradığınız sorulara daha net cevap sunması gerekiyordu.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap