• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Ozan Kar

Park - plaka lambası için ledli ampul tavsiyesi - T10 W5W

Recommended Posts

Ozan Kar    10
Ozan Kar

böyle bişey varmı?

2 farklı ampul denedim 4 ve 5 ledli 2side olmadı

az önce linkteki ürünü gördüm, philips olunca sizlere danışmak istedim.

http://www.hepsiburada.com/philips-photon-...d=264115#tablnk

ve

http://www.hepsiburada.com/philips-photon-...d=264115#tablnk

bunun için bilgisi yorumu olan varsa sevinirim.

eğer böyle başka bi ampul varsa oda olur.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek

Bunu daha önce görmüştüm ve günüm bayağı keyifli geçmişti. :(

İletiyi paylaş

Anıl Berke Kavraal    5
Anıl Berke Kavraal

power mix mi var bu arada yapıştırmak için oralarda? şu karıştırılan hamur olan dimi? konuyla alakasız oldu ama merak ettim

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.141
Servet Aydın
gönderildi (düzenlendi)

Ledleri altına delikli pertinax var.Pertinaxda duylara lehimli.Power mixlede takviye edilmiş kırılmasın diye

tarihinde Servet Ayd?n tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek
power mix mi var bu arada yapıştırmak için oralarda? şu karıştırılan hamur olan dimi? konuyla alakasız oldu ama merak ettim
Ledleri altına delikli pertinax var.Pertinaxda duylara lehimli.Power mixlede takviye edilmiş kırılmasın diye

:)

Bu da aynı teknik..

resim_759050964.jpg

İletiyi paylaş

Anıl Berke Kavraal    5
Anıl Berke Kavraal

bu neresi için p21 mi stoplardaki

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek
bu neresi için p21 mi stoplardaki

Soru bana ise;

Stop değil... Benim mondeonun arka tavan lambasının duyu bu şekilde...

İletiyi paylaş

Anıl Berke Kavraal    5
Anıl Berke Kavraal

Servet Bey'in cevabını görmemişim arada :) teşekkür ederim

evet size sormuştum teşekkür ettim bir an focusun stoplarındaki lambalara benzettm de acaba dedim içimden :angry:

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker

mrb. bu ledler dar acılı bunun yerine geniş açılı olsaydı daha güzel verim alınır.bu şekilde pek ışık veremiyebilir,doyumsuz kalır.artı hata lambasınıda yakabilir wattlı direnc mecbur bence cunki otolardaki özellikle kontroıllu olanlar cekilen watt hesabına göre çalıyor o yüzden orjinal ampülün direncine orantılı bir direnci paralel baglamak gerekir diye düşünüyorum .hata vermez denmesi yanlış gibime geliyor.çalışmanızın sonucu beklicem resimli olursa iyi olur

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Yusuf Gür    3
Yusuf Gür
mrb. bu ledler dar acılı bunun yerine geniş açılı olsaydı daha güzel verim alınır.bu şekilde pek ışık veremiyebilir,doyumsuz kalır.artı hata lambasınıda yakabilir wattlı direnc mecbur bence cunki otolardaki özellikle kontroıllu olanlar cekilen watt hesabına göre çalıyor o yüzden orjinal ampülün direncine orantılı bir direnci paralel baglamak gerekir diye düşünüyorum .hata vermez denmesi yanlış gibime geliyor.çalışmanızın sonucu beklicem resimli olursa iyi olur

mehmet abinin yaptığından bahsediyorsanız iç tavan aydınlatması o. iç tavan aydınlatması arıza ışığı vermez ki. ha geniş açı daha iyi olurdu o ayrı

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek
mehmet abinin yaptığından bahsediyorsanız iç tavan aydınlatması o. iç tavan aydınlatması arıza ışığı vermez ki. ha geniş açı daha iyi olurdu o ayrı

Geniş açı ki zaten... Dar açılı led ile aydınlatma yapılmaz ki... :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker

mrb.resimde çok iyi algılayamadım cok büyütünce anladım evet geniş açılıymış kusura kalma.yurt dışı bir sitede hazırlar var her yönde led yerleştirilmiş bu resimdeki tek yön sanırım bunu geliştirebilirsiniz o şekilde verimde artar. elinize saglık ugraştıkca fikirler çogalıyor çogaldıkcada güzel sonuçlar alınıyor.artı arıza ışıgını yakan yerler zaten bilinen yerler onun dışındakiler de kullanılan ampullerin hem kontrolü yok hemde drenç omajları yüksektir zaten watt ları düşük oldugu için.watt yükseldikçe direnç omajı düşük oluyor.bunlar bilinir bu işle ugraşanlar tarafından.bende bu şekil projeyle ugrasıyorum aksilik olmazsa paylaşacagım sizlerle.bu aralar iş yogunlugum var elim degmedi.en kısa sürede resim paylaşımı yapacagım.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

sonuç olarak, direnç vs bişey yapmadan arıza lambası yakmayan ampul yok sanırım :)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek
sonuç olarak, direnç vs bişey yapmadan arıza lambası yakmayan ampul yok sanırım :)

Led demek istediniz galiba...

Evet..

Eğer araçta arıza kontrolu varsa ledlerin çektiği akım normal ampule göre devenin kulağı kadarsa, sistem ledi yok sayıyor ve bu bir arızadır diyor...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş
dün oto aksesuarcıya gittim gündüz farım için sis lambası kutularına baktım bu arada gözüme bu park ampulleri için kullanılan led ampuller dikkatimi çekti.bunlar yeni gelmiş çinden belliydi.teyidde edildi zaten firma çalışanı tarafından.artı eksi uçlarına 3 tane 47ohm drenç smd 5wattlık gibi duruyıdu paralel baglanmış.eski notebook anakartlarıındada aynı tipte drençlerden vardı 5wattlıktılar.yani tavsiye edilen yüksek watttaki sogutuculu drencin görevini yapıyor.ama sanırım bu ledlerin dayanıksız olmaları galiba bu ve lede baglı olan drenç oldukca düşüktü beyaz lede 220ohm drenç baglanmıştı.3 tane 47ohm 15ohm civarı eder toleransıda hesaba katarsak.sorun şuki her bilgisayar kontrollü araç bu ohm degerini kabul etmeyebilir buna dikkat çekmek istiyorum çünki 5watt lık bir ampul minumum 2.5 ohm civarında bir degere sahip bi kaç çeşit ampul ölçümünden den sonra en düşük deger buydu.bazı arçlar belki bu degeri kabul eder hata vermez bazı araçlarda 5wattlık bir ampul yandıgı andan itibaren degişken ohm degerini kabul eder buda yaklşık 6ohm civarı gibi bişeydir iki katı degerine gelir ısınınca bunun üstü telin kopması demektir.ampulde watt oranı arttıkca ohm degeri düşer 20wattlık bir ampul 1.2 ohm civarıdır bunun ısılı haldeki ohm degeri 3ohm diyelim ve araç bu ohm degerine göre ikaz ışıgının kararını verir bu degerlerin toleransını alırsak buda 7ohm maximumdur bunun üstü arıza ışıgının yanması demektir ama bu her araç için aynı degildir bunu unutmayalım.umarım birazcık fikir verebildim arkadaşlar.hatam varsa düzeltmenizi rica ederim.yazım hatam hariç.

akım olarak düşünüyorsanız olayı birde deneme amaçlı 1watt power led i 33ohm 10watt lık drençle deneyin driverli olmaz yine yanar ikaz.akıma göremi ohm degerine göremi yakıyor belli olur.veya piyasada 80ma lik 10mm led var 4 voltluk ona drenç baglayın 220ohm 1watt lık daha dğşük drençte olur yanmaz led merak etmeyin.power ledde yanmaz korkmıyalım.bu olay bu şekilde çözülcektir diye düşünüyorum.ben yakın sürede deneme yaparım yazarım sizde yapın hepimiz ögrenelim derim.

benim bildigim şu ana kadarki elektronik devrelerden akıma göre bilgi alınmıyor akımın çekildigi ve olması gereken güce ulaştıgındaki ohm degeri drenç degeri baz alınarak hata mesajı yada tamam saglam mesajı alınıyordu.bunun farlı olma olasılıgıda var onuda ben bilmiyorum duymadımda.

Bence elektrik bağlantısından çok ledlerde reflektör ya da lensli uygulamaları deneyip led tipine göre ideal konfigürasyonlar çıkartmamız lazım. Optik konusunda ilerlememiz gerekiyor.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker
Bence elektrik bağlantısından çok ledlerde reflektör ya da lensli uygulamaları deneyip led tipine göre ideal konfigürasyonlar çıkartmamız lazım. Optik konusunda ilerlememiz gerekiyor.

tamamen katılıyorum ben elimden geldigince deney yapmaya çalışırım ledlerle.

ebaydan arka stop sparişimi vercem haftaya falan onun üzerinde ugrasırım epeyce iki stop 40tl ye gelicek burda 200 civarı hurdacı 150 istedi.gelen stoplarla testlerlimi yaparım aracımda denerim.

ama reflektör ve lens olayından pek anlamıyorum ugraşmam gerek odaklama falan çok bilgim yok.ama led lerle ideal konfigrasyonla ikaz derdine çare bulmaya varım.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.37144

şunu buldum şimdide :p ne dersiniz demeye değermi?

gerçekten 5050 smd kullandı ise iyi ama iki çeşit 5050smd var biri yüksek mcd li digeri düşük bunuda sadece elinize geçipte kullandıgınızda anlarsınız.ama bu 5050smd ler ışık şiddetini iyi veriyor 3chipli olanlar iyi olan.2 chip olanıda var.5050w olanı bahsettigim led.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

haftaya sipariş vericem, bakalım olmazsa kapı altlarına takarım :p

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker
haftaya sipariş vericem, bakalım olmazsa kapı altlarına takarım :p

iki çeşitten kastım şu sahte 5050 smd ler var çinli lerin buluşu dayanıksız ve ışık şiddeyti az.12 voltt diye yazıyor ama 14 volt esasına uymuyorlar.bilgin olsun.orj.5050 ise gayet güzel sonuç alırsın.

uygulama bitince resimli paylaşım yaparsan sevinirim.şunuda belirteyin ön parklar için çok fazla gelir bu led lamba belirteyim.gerçek 5050 ise arkaya yeterli olur kanısındayım.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

benim bilgim yok ledler konusunda. bunlar sahte olandır ozaman :p

anladığım kadarıyla çabuk patlar?

bakalım olursa fotoğraf paylaşırım tabiki.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker
benim bilgim yok ledler konusunda. bunlar sahte olandır ozaman :p

anladığım kadarıyla çabuk patlar?

bakalım olursa fotoğraf paylaşırım tabiki.

niyetim sizi caydırmak degil.bilgi sunmak.

bunlar ankarada pahalı 20tl civarında

sahte olanlar 7 8 tl ye satılıyor.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

yanlış anlamayın öyle bişey ima etmedim, site çin sitesi olduğu için öyle dedim.

ledin tanesimi 20 tl civarında?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker
yanlış anlamayın öyle bişey ima etmedim, site çin sitesi olduğu için öyle dedim.

ledin tanesimi 20 tl civarında?

yok bu tarzda olanlar kaliteli tipler ama her yerde yok dolaşmak gerekiyor.3 ay falan oldu ben gördügümde.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    10
Ozan Kar

bana hiç denk gelmedi, 8 dolara çinden almaktansa 20 liraya burdan almak daha mantıklı bence.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap