• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Ozan Kar

Park, plaka lambası için led ampul tavsiyesi - T10 W5W

Recommended Posts

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş
18 saat önce, Ahmed Yerli yazdı:

Servet Aydın, evet direnç ve bobin ile ayarlanıyor çıkış akımı, datasheette de formüller belirtilmiş. Benim ilgi alanıma daha çok ufak ampuller giriyor.İşte plaka olur, iç aydınlatma, park, bagaj vs. gibi.Driver'ı ise özellikle iç aydınlatmada hissedilen titremenin önüne geçebilmek ve araç çalışmazken de aynı verimde aydınlatma gücü almak için ve tabiki de mosfet çıkışlı olduğundan minimum ısı ile max. verimde çalışmasından ötürü tercih edeceğim.

Deniz Taran, verdiğiniz linkler çok faydalı gerçekten. Teşekkür ederim. Kendi adıma konuşacak olursam yukarıda da dediğim gibi araçlarda far, stop gibi güçlü ve sürekli yanan uygulamalarda orjinal haricini sevemedim, verimli de bulmuyorum.Bu yüzden düşük güçlü(1,5w ı geçmeyen genelde) ampulleri pcb yaptırmaya ihtiyaç duymadan modifiye ederek kullanıp eş dosta da satıyorum.

Özellikle klasik T10, 5xsmd5050 li modellerin birçoğundan aldım Çin'den ve son siparişimde istediğim ürünü buldum.Kısmetse yakında onun da incelemesini paylaşırım.Bu sayede imalata hazır olan pcblerin görece yüksek çıkan maliyeti beni(öğrenciyim) aştığı için ki sebebi cnc işinin çok olmasıydı, hazır pcbler daha uyguna gelebiliyor.

Foruma da tavsiye edebileceğim, son derece basit ama uğraşa değeceğini düşündüğüm uygulamaları paylaşmadan evvel şimdiye(3 yıldır) dek şikayet de almadığım için gönül rahatlığıyla önerebilirim.

Modası geçen aracıma yeni bir heyecan katmak için ürün önerini dört gözle bekliyorum :)

İletiyi paylaş

Ahmed Yerli    53
Ahmed Yerli

Selçuk Keleş, dediğim gibi son derece basit uygulamalar olduğu için pek heyecan katmayabilir size, ancak benim gibi bu işlerle uğraşmaktan keyif alan ve uygun çözümlerle kaliteli aydınlatma isteyenlerin ilgisini çekebilir :). Dolayısıyla gözünüzde büyütülecek birşey değil. Zaten birisi yukarıdaki mesajlarımda fotoğrafını eklediğim Çin t10 vs. modifiye ettiğim t10 şeklinde belirtmiştim.Diğerleri de benzer şekilde.

İletiyi paylaş

Ahmed Yerli    53
Ahmed Yerli

İlk ledimiz, mini T10 diye isimlendirdiğim ve en ufak yerlerde bile boyut sıkıntısı olmadan işimizi görebilecek bir ampul. Bunu yapma amacım son nesil Nissan Micra'nın plaka aydınlatması için standart 5xsmd5050'li ledin sığmamasından ötürü idi.

Ancak devamında harita lambası gibi yalnızca istenilen tarafa ışık gereken yerlerde de kullanmak için uygun olduğunu düşündüğümden dolayı daha fazla yaptım.

Tüm malzemeler Çin'den temin edildi ve en önemli kısmı ledler için, önce İlker Elektronik'te bulunan ve daha önce alıp son derece memnun olduğum Nationstar serisine baktım fakat 4000 adetten az satamayacaklarını ve bu da beni aşacağı için Çin'den görece iyi bulduklarımdan aldım.

Sıcaklık olarak 4500-5500K arası renkler(doğal beyaz diyor kimisi) daha hoşuma gittiği için bunlardan temin ettim.

İlk iş ampuldeki son derece kalitesiz ve klasik Çin tonu morumsu beyaz ledleri, dirençleri söküyoruz. Ardından kendi kaliteli ledlerimizi takıp hesapladığımız direnci de lehimledikten sonra seri bir diyot ekliyoruz. Son olarak kapılar kapandığında ksıık yanma yapmaması için de paralel direnç ekledikten sonra ledimiz hazır.

Bazı teknik değerler şöyle, 

4500-5500K 50-55lm smd5730 led

Akım direncimiz 90ohm 0w5= 2x180ohm 0w25 paralel

Toplam çekilen güç= 14,4Vdc'de 70mA =1,00w

Sonuç, ledlerin akımı neredeyse 1/3 oranında ayarlandığı ve W/lm verimliliği de yüksek olduğundan dolayı standart lede göre daha parlak, az ısınan, ve kaliteli renkli mini T10 ampulümüzü görece uygun fiyatlar ile orjinal sayılabilecek :) çözümlerle kullanabiliyoruz.Ayrıca diyot bacağını uzun bırakırsanız bazı plakalarda 45 derece gibi açılı bağlantılar için de led pcbsine açı vererek yuvasına takabilirsiniz.

a.jpg

Sn Selçuk Keleş'e mesaj atmıştım edit ve fotoğraf hatası aldığıma dair ancak henüz geri dönüş olmadığı için buraya ekleyeyim tekrardan. Birde konu adı değiştirilmiş ancak hep t10 denk geldiği için sanırım böyle düşünülmüş. Sofit ampuller de olduğu için balık o şekilde idi.

Bu arada ledin orjinalinde bu plastik duy yok, 2mm kalınlıkta pcb duy var. Onu kullanmak isteyenler pcb üzerinde yolları kazıyarak diyot ekleyebilirler.

a.jpg

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Ahmed Yerli    53
Ahmed Yerli

En çok aradığım ve beni pcb yaptırma maliyetinden kurtaran ledlerden biri oldu bu led. Tam olarak istediğim dizayna sahipti, üstelik diğerlerine göre daha az modifiye ile zamandan da tasarruf ediliyor.

Orjinal tasarım açık şemada görüleceği üzere aslında olması gerektiği gibi. Yalnız 14,5vdc'ye göre ledlere giden voltaj ve akım yüksek oluyor. Aynı zamanda yine 14,5vc'de 220ohm 1w dirençler de limitte çalışıyorlar. Tüm bunlar birleşince ortaya çıkan yüksek ısı da sebebiyle ledimizin pek uzun ömürlü olmayacağı aşikar. Yine de aydınlatması gayet başarılı çıkarak oldukça şaşırttığını söylemeliyim.

Amacım her zaman toleranslı ve uzun ömürlü yapıp kullanmak, satmak. Tabi parlaklıktan da minimum taviz vermek. Dolayısıyla yine modifiyeye başlıyoruz. İlk olarak elimizdeki yüksek lm ve istediğimiz renk sıcaklığındaki smd5050 bacaklarına her seferinde havyanın ucunu ıslak süngere silerek lehimleri atıyoruz. Ardından ampuldeki orjinal ledleri söküyoruz, yerine kendi ledlerimizi takıyoruz. Bu modelde pcb tipi duy mevcut ve yaklaşık 2mm kalınlığında.Bazı yerlerde yetersiz gelebildiği için ona da bir miktar lehim atarak kalınlaştırabilirsiniz.

Canbus için olan 220ohm 1w dirençleri söküp yerine 1.5Kohm gibi ve sadece kısık yanma yapmaması için yeterli olan direncimizi lehimliyoruz.

Fotoğrafta belirttiğim üzere iki yolu kazıyarak yalıtıyoruz. Ardından voltajı 0,8v daha düşürebilmek için 1n4148 veya 4001 ne varsa elde, smd diyodumuzu lehimliyoruz. 

Orjinal duydu kazımak istemeyenler için içerideki dirençleri değiştirmek gerekliydi ancak bu daha fazla uğraştıracağı için gerek duymadım. Yoksa diğer ledlerde kopmle söküyordum.

Sonuç olarak ne kazandık derseniz, piyasada satılan ve yukarıda incelemesi de bulunan Photon t10 ile aynı pcb(oldukça kaliteli Çin işi) ve ilave olarak paralel direnç ile olası yüksek akım ya da ters voltaj da önleme amaçlı kendi ledimizi yapıyoruz.

asd.bmp

asd.jpg

edit.jpg

tarihinde Ahmed Yerli tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.576
Mahmut Akbulut

Şerit ledleri kesip biçip ampul Led ampul yaptığım zamanlar geldi aklıma :unsure2: yıl 2008 :lol: Duyun içini boşaltıyor alüminyum boru sabitleyip etrafına şerit ledleri yapıştırıp güya kendimce ampul yapıyordum :fiuw:

• Beğen 4

İletiyi paylaş

Ahmed Yerli    53
Ahmed Yerli

Sizinki yine iyiymiş, bu ampullerden önce deneme yaptıklarımda sıcak silikon ile kalıp yaparak ledi içine yerleştiriyordum. Göz zevki sıfır olan çalışma idi kendisi. :) 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş
On ‎15‎.‎01‎.‎2016 at 14:05, Ahmed Yerli yazdı:

Selçuk Keleş, dediğim gibi son derece basit uygulamalar olduğu için pek heyecan katmayabilir size, ancak benim gibi bu işlerle uğraşmaktan keyif alan ve uygun çözümlerle kaliteli aydınlatma isteyenlerin ilgisini çekebilir :). Dolayısıyla gözünüzde büyütülecek birşey değil. Zaten birisi yukarıdaki mesajlarımda fotoğrafını eklediğim Çin t10 vs. modifiye ettiğim t10 şeklinde belirtmiştim.Diğerleri de benzer şekilde.

Foruma pek çok farklı arayışı olan insanlar geliyor, bu ürünler bir çok kişinin ilgisini çekiyor ve mümkün olan en az maliyetle en iyi ürünü alabilmek için buradan yararlanıyorlar. Dolayısıyla önemli/önemsiz büyük/küçük heyecanlı/sıkıcı ayrımı yapmadan her türlü bilginin paylaşılması illa ki birilerinin çok işine yarayacaktır.:good1:

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş
On ‎16‎.‎01‎.‎2016 at 11:00, Ahmed Yerli yazdı:

Sn Selçuk Keleş'e mesaj atmıştım edit ve fotoğraf hatası aldığıma dair ancak henüz geri dönüş olmadığı için buraya ekleyeyim tekrardan. Birde konu adı değiştirilmiş ancak hep t10 denk geldiği için sanırım böyle düşünülmüş. Sofit ampuller de olduğu için balık o şekilde idi.

Ben mesaj ya da mail almadım. Başka tipte ampul incelemelerinin farklı isimdeki konuda paylaşılması daha yararlı olacaktır.

İletiyi paylaş

Ahmed Yerli    53
Ahmed Yerli

Selçuk Keleş, evet amacım paylaşmak olmasaydı zaten bunları yazmazdım. Mesajınızı yanlış anladım sanırım, eğer öyleyse özür dilerim.

Özel mesaj bölümünü bulamadığım için profilinizdeki 'durum akışı' bölümüne Cuma 15:16 tarihinde yazmışım. Kalabalık olmasın diye düşünmüştüm yinede sorun değil ayrı konu açılabilir elbet.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş
On ‎23‎.‎03‎.‎2016 at 12:52, Burak Güven yazdı:

parklara bundan taksak erime isinma gibi bir sorun olur mu acaba? cunku 50 w yaziyor, sanki orjinali 50 degil galiba???

http://tr.aliexpress.com/item/Free-shipping-Pair-T10-W5W-50W-CREE-XBD-Chip-LED-Bulbs-Car-Backup-Reverse-Lights-High/32234260708.html

Amma atmış

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.576
Mahmut Akbulut

Max. 10W :lol:

İletiyi paylaş

Cem Dogu 2    25
Cem Dogu 2

Çinden ne kadar T10 getirdiysem ömürleri en fazla 2 gün.İç aydınlatmada problem çıkarmadılar ama park ve plaka lambalarında o kadar sıkıntı çektim ki, plaka lambasına kendim şerit ledden lamba yaptım 1 haftadır sorun yok.

Ancak park lambaları için kafayı yemek üzereyim.Sanırım voltaj dalgalanmasına son derece dirençsiz ledler alıyorum.Aracım Citroen C2. T10 tipi ampul kullanılıyor.

Fiyatı uygun, performans ürünü arıyorum.Aşırı kuvvetli bir ürüne ihtiyacım yok zira amerikan park ta kullanıyorum.Gerçekten beyaz olması şartıyla (maviye çalanları sevmiyorum) tavsiye verebilecek var mıdır?

İletiyi paylaş

Ahmed Yerli    53
Ahmed Yerli
2 saat önce, Cem Dogu 2 yazdı:

Çinden ne kadar T10 getirdiysem ömürleri en fazla 2 gün.İç aydınlatmada problem çıkarmadılar ama park ve plaka lambalarında o kadar sıkıntı çektim ki, plaka lambasına kendim şerit ledden lamba yaptım 1 haftadır sorun yok.

Ancak park lambaları için kafayı yemek üzereyim.Sanırım voltaj dalgalanmasına son derece dirençsiz ledler alıyorum.Aracım Citroen C2. T10 tipi ampul kullanılıyor.

Fiyatı uygun, performans ürünü arıyorum.Aşırı kuvvetli bir ürüne ihtiyacım yok zira amerikan park ta kullanıyorum.Gerçekten beyaz olması şartıyla (maviye çalanları sevmiyorum) tavsiye verebilecek var mıdır?

Merhaba, eğer buradan alacaksanız Photon'un 6000K Ph7016  modelini tavsiye ederim, iç aydınlatmada kısık yanma olmaması için paralel direnç eklenmeli ki siz park için kullanacakmışsınız sorun olmaz bu durumda. Eğer Çin'den kaliteli alayım derseniz ben rastlamadım henüz fakat pcbsi en düzgün olanları bulmak mümkün bu durumda kaliteli smd led ve birkaç malzeme kullanarak kendi ampulünüzü yapabilirsiniz benim gibi http://www.geceucusu.com/topic/7075-park-plaka-lambas%C4%B1-i%C3%A7in-ledli-ampul-incelemeleri-t10-w5w/?page=2 şurada incelemelerim mevcut. Bu şekilde 14,4v dc'de Photon'dan bir miktar daha parlak ve içime sinen bir ampul kullanmış oluyorum.

İletiyi paylaş

Cem Dogu 2    25
Cem Dogu 2
30 dakika önce, Ahmed Yerli yazdı:

Merhaba, eğer buradan alacaksanız Photon'un 6000K Ph7016  modelini tavsiye ederim, iç aydınlatmada kısık yanma olmaması için paralel direnç eklenmeli ki siz park için kullanacakmışsınız sorun olmaz bu durumda. Eğer Çin'den kaliteli alayım derseniz ben rastlamadım henüz fakat pcbsi en düzgün olanları bulmak mümkün bu durumda kaliteli smd led ve birkaç malzeme kullanarak kendi ampulünüzü yapabilirsiniz benim gibi http://www.geceucusu.com/topic/7075-park-plaka-lambas%C4%B1-i%C3%A7in-ledli-ampul-incelemeleri-t10-w5w/?page=2 şurada incelemelerim mevcut. Bu şekilde 14,4v dc'de Photon'dan bir miktar daha parlak ve içime sinen bir ampul kullanmış oluyorum.

Geçenlerde araçta kullandığım şerit ledden ampul yapmayı denedim.Ancak elim pek yatkın olmayacak ki, çin ampullerindeki minik smd dirençleri bir türlü değiştiremedim.Eski direnci sökmeye çalıştığımda devrenin üzeri soyuluyor.Minicik bir ampul üzerinde çalışmaktan da haz etmiyorum açıkçası, ellerim yanıyor havya yüzünden :)

Photon benim için uygun görünüyor.Modifiyesiz haliyle uzun süreler kullanabileceksem ay sonuna doğru siparişini geçeceğim.Gerçekten sıkıldım bu Led'lerden :) 

İletiyi paylaş

Ahmed Yerli    53
Ahmed Yerli

Şeritlerden sökmek biraz sıkıntı haklısınız, açıkcası kaliteli ve yüksek lümenli led şeritlerin de fiyatları epeyce yüksek. Piyasadakilerin çoğu led başına 10-15lm arası değişmekte. Photon 20-22lm gibi, Çin'den aldığım kaliteli smd ledler ise 24-26lm olarak yazmakta ve testlerimde lümen ölçme imkanım tabiki yok ancak eşit şartlarda karşılaştırarak bunu söyleyebiliyorum.Fiyat olarak da 12-15lm'lerin üç misli. Dolayısıyla 5 led olunca ucuz ürün ile pahalı ürün arasında 2-2,5 misli lümen değeri ortaya çıkabiliyor ki bunun farkını da bariz olarak görüyorsunuz. 

Photon'u dediğim gibi iç aydınlatmada paralel direnç eklenmeli onun haricinde kullanabilirsiniz sorun olmaz, kolay gelsin.

tarihinde Ahmed Yerli tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Alperen Kaya    0
Alperen Kaya

plaka lambalarını beyaz yapmak istiyorum ordaki ampulu nasıl çıkarırım birde hangi tip ampul ve uzunluğu kaç mm almalıyım ??

m6BvOP.jpg

E8ovGq.jpg

j3Zl0j.jpg

21AGLN.jpg

BPYlJD.jpg

İletiyi paylaş

Ahmed Yerli    53
Ahmed Yerli

Merhaba kısa bir araştırma ile bulduklarım şöyle, https://www.youtube.com/watch?v=lQwG2ERfeq0 , http://www.focusfanatics.com/forum/mk1-focus/34666-ford-focus-bulb-sizes.html , http://www.donsbulbs.com/cgi-bin/r/b.pl/11005~wagner.html . Özetle festoon(sofit) 5w 36mm ampul. Belki 39mm de kullanılmıştır farklı ülkelerde. Aydınlatmayı sökünce ölçersiniz ampulü. http://www.aliexpress.com/item/10pcs-Xenon-White-36mm-Festoon-5050-SMD-6-LED-C5W-Car-Auto-Interior-Dome-Door-Light/1732170421.html?spm=2114.01010208.3.36.6wjD0C&ws_ab_test=searchweb201556_0,searchweb201602_3_10034_10033_507_10032_10020_9905_10017_10021_10022_10009_10008_10018_10019,searchweb201603_1&btsid=a3c5ba2c-2da2-4016-ae7c-f63c97294296 linkteki üründen kullanabilirsiniz mesela. Daha parlaklarını plaka için önermem hoş görünüm olmuyor ki bunda da 6 led olduğuna bakmayın. Aydınlatması kaliteli 3 ledden daha az genelde. Eğer uzun ömürlü ve kaliteli isterseniz el yapımı şeklinde satıyorum ilgilenirseniz, kolay gelsin.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

cree led tavsiye ederim...

İletiyi paylaş

Ahmet Özdemir    1
Ahmet Özdemir

Teşekkürler. Faydalı bir konu olmuş.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

Park ampulü yapısı gereği gündüz farının yerini tutmuyor ne yazıkki....

illaki yapacağım diyorsanız size şu ürünü tavsiye ederim:

http://www.aliexpress.com/item/2pcs-High-Power-50W-Extreme-Bright-10-CREE-XB-D-T10-T15-LED-Bulbs-For-Car/32562554589.html?spm=2114.01010208.3.11.ccWGCP&ws_ab_test=searchweb201556_0,searchweb201602_5_10037_10017_404_507_10032_9905_10040,searchweb201603_11&btsid=16a153bd-820e-43f3-94a6-1fcde25204e9

bence aracın uygun bir yerine harici bir DRL yapmak daha mantıklı olacaktır.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hilal Baslar    0
Hilal Baslar

Jetta ic aydinlatma icin T10 duy /soket nerden bulabilirim

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.508
Oktay Toker

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

Tecrube ettim evet cok parlak yaniyor. Diger renklerden de guzel isik alirsiniz.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.508
Oktay Toker

Cree tip led ürünleri helede önüne lens koyarak yapılmışlar bence fazla ışığa yol açsada elde yapılmaya çalışılan ledlere ne zaman ayrılmalı nede daha çok ışık alabilirim düşüncesi ile mebla harcamanın anlamı kalmadı.Her şekilde bu ürünler hesaplı ve araç içi aydınlatma gurubunda,plaka aydınlatmasında far içi park için fazlası ile yeterli.

Stoplarda ise stop yapıların çok farklı reflektör yapılarından dolayı aynı performans alınamıyor.Bu kısıma takılan bu cree ledlerde reflektör kısmına dönük ledler sogutucudan dolayı zaten olması gereken gücünde yakılamadığı için yetersiz kalıyor ve hamojen ışıktan uzak olarak sadece ön kısımdaki lensli ledin verimi aldatıcı bir ışık performansı ile güzel denilecek halde görülüyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap