Ahmet Göker Derya

Ledli gündüz farı yapımı ve led tavsiyesi

Recommended Posts

Özgür Özdemir

Led gündüz farı yapmayı düşünüyorum çubuk halinde pleksinin arkasına dizicem bu iki ledden hangisi daha fazla ışık ve görünürlük sağlar.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Pleksi çubuğun kalınlığı kaç mm olacak ?

İletiyi paylaş

Özgür Özdemir

kalınlığı 7 veya 10 mm olucak 5630 ve 5050 smd kullanmayı düşünüyorum ama hangisi daha fazla ışık verir birinde 10-15 lm diyo biri 40-55 lm diye

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Smd 5630 led 2.8 voltta 50 lümen 3.4 voltta 60 lümen ışık veriyor

Smd 5050 max. 3.15 voltta 25 lümen ışık veriyor

Bu değerlere göre 5630 2 kat fazla ışık veriyor...

İletiyi paylaş

Misafir

Vakti zamanında chrysler aracıma yaptım. 10 mm ve her bir tarafta 6şar adet 3 watt led ile işe yarar verim aldım. öteki türlü zayıf kalıyor

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Vakti zamanında chrysler aracıma yaptım. 10 mm ve her bir tarafta 6şar adet 3 watt led ile işe yarar verim aldım. öteki türlü zayıf kalıyor

Hatırlıyorum abi eski dükkanda görmüştüm kocaman birşeydi :happy:

İletiyi paylaş

Mustafa Olur

Bugün taktırdım. Daha doğrusu tamponun uygun bir yerine yapıştırdım. En yakın zamanda foğraf ve video yükleyeceğim.

İzlenimlerim:

-Sarımsı yani halojen diye aldım (4500k) fakat alakası yok bildiğimiz LED gibi yani hafif mavimsi beyaz. :beee:

-Aydınlatma güzel yanlara da yayılan bir ışık veriyor. Park ederken daha yararlı. :good1:

- Sürücü iş görüyor. Kısaları açınca ledlerin gücü ve aydınlatması yarıya düşüyor.

- Fakat uğurlama görevi istediğim gibi çıkmadı. Anahtarı kontak konumuna getirince ledler yanıyor eğer marşa basmasam belli bir süre sonra sönüyor. Kontağı kapatınca tamamen sönüyor. Ben uğurlama modunda ledleri kontağı kapattıktan sonra da bir süre daha yanar diye düşünüyordum.

Ledleri kontağa değil aküden araç çalışmıyorken bile akım gelen bir sigorta (20w) bacağına bağladım. Artık uğurlama modu 15 sn kadar çalışıyor, ledler de marş konumunda değil sadece motor çalışınca yanıyor.

Ledleri sinyallere bağlama özelliğini kullanmayı düşünmüyorum.

Sürücülerin kavşaklarda aracımı farkedip yavaşlamaları, özellikle okul civarlarında araç kullanırken küçük çocukların aracı fark edip durmaları hoşuma gidiyor. Gündüz ledlerini takmamdaki amacım gösteriş değil güvenlik idi ve işe yaradı diyebilirim. İnşaallah kazasız belasız kullanmaya devam ederim.

İletiyi paylaş

Cem Durna

focus 3 farlarimin sol drl panelinde bi sikinti var ve buyuzden yeni bi gunduz farlari yapmayi dusunuyorum. ayni zamanda sinyaller acildigindada drl sonup sari ledlerin yanmasinida istiyorum ama bu sart degil. ilk onceligim biran once ucun omurlu bi gunduz fari yapmak. 6 ledli olmasi gerekiyo. gerkli malzemeleri ve nasil yapilacagi hakkinda bilgilerinizi bekliyorum bu konuda gercekte bilgiye acim :)

00e72b2231dcd5a6da63a9777fd6900c.jpg

f1d701aa5d00962c72396bedba189476.jpg

İletiyi paylaş

Erkan Kahya

Her bir lensin altına bir adet beyaz bir adet de amber power led koyabilirsin. Lenslerin altına girebilecek ölçüde dikdörtgen metal parçalar kesersin hem sağlam olur hem de soğutucu görevi yapar. ;)

İletiyi paylaş

Cem Durna

Tmm da tesisat konusunda hiçbir bilgim yok

İletiyi paylaş

Cem Durna

Yarın malzeme almaya gitcem. Biraz araştırdım power ledin 1w ve 3 w lığı var heralde. Benim hangisini kullanmak gerekli. Power led driver lardan almam gerekli. Onlarında özelliklerini bilmiyorum. Ve benden çinden aldığım drl kontrol paneli var. Parkları açinca ışığı azaltıyo. Onu kullanabilirmiyim?

İletiyi paylaş

Emrah Kartal

bu ledi ön farların görünümüne nasıl çeviririz. yani sarı lede alttakine benzer cam nasıl yaparız. tesekkurler

m831My.jpg

lzdvPb.jpg

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay

başka bir camdan kesip yapmanız lazım.

İletiyi paylaş

Emrah Kartal

başka bir camdan kesip yapmanız lazım.

cam kessem düz olacak ama

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay

farklı camları kes örneğin bir başka arabanın camından vs alabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Emrah Kartal

Konu silinir veya silinmez önemli değil emrah, selçuk abi konular daha düzenli olsun aranılan bilgi daha çabuk bulunsun diye kategorize ediyor. Birkaç farklı konu başlığı altında soruların olmuştu ve forumdakiler ellerinden geldiğince cevap vermeye çalıştı yine soruların olursa yine cevaplanır. Ama bunlar bir başlık altında toplansa hem senin için hem de bu konudan daha sonra yararlanacaklar için daha faydalı olur. Amaç birbirimize yardım etmek yapılacak bişey varsa önce el emeği harcanarak olmayacağı takdirde hazır sistemlere yönlendirmekdir. Senin aklındaki dizilimi uygulamak hazır almakdan daha külfetli olacak kaldı ki dizilimi yapınca hem ısı hemde su izolasyonu yapman gerekecek belki de emeğin boşa gidecek.

Iyi çalışmalar.

sitem ettiğim yok kimseye .hazır şekilde alıp oraya tam oturacak birşey bulmam imkansız. alüminyum profile yerleştirerek ısı yalıtımını halledicem sıvı yalıtımınıda silikonla çözerizde. led dizilimi konusunda gerekli cevabı bulamadık. özel mmesaj sistemi vam forumda. oktay abize mesaj atıp nasıl dizilim yapıp ne kullandığını öğrenebilirdim. adamlar 40 arlı dizmiş satıyor. http://www.aliexpress.com/item/-/1943805799.html biz kuramadık forumda

tarihinde emrah kartal tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Erkan Kahya

Oktay abinin imzasında iletişim bilgileri mevcut benim gibi tapatalk kullanıyorsan göremeyebilirsin tarayıcıdan girince görebilirsin.

İletiyi paylaş

Gökhan Ekren

Merhabalar

Kendi led far projelerimi gören bana gelmeye başladı. Ben de artık buradaki projeleri okuya okuya alim olacağım yakında :) Bir arkadaşım temizlik için farını açtı. Güzelce bir temizlikten sonra benim ledleri görünce hazır far açık bir şeyler yapabilir miyiz dedi. Kendisi aşağıdaki ürüne takmış vaziyette. Ben ise bundan gündüz farının çıkmayacağını veyahut yeterli bir ışık sağlamayacağını düşünüyorum. Tabi bu işin üstadlarına da sormadan net bir şey yapmak istemedim. Ürün aşağıda. Elimize alıp denemedik ancak bana gündüz farı gibi yeterli geleceği imajı oluşturmadı. Bu ürün veya benzeri ile bir çalışma yapan oldu mu acaba?

http://www.sanalpazar.com/Flexible-Beyaz-Tube-Neon-Kablo-2-Metre-378814-Led-Seritler__isp33051928

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Gündüz tabi ki lens li ledler kadar dikkat çekici olmayacak ama görsellik ve temiz montaj için uygun bir ürün , akşamları hoş bir görüntü elde edilir hatta bunların hem drl hemde sinyal olanları var bence o tarz bir ürün daha güzel olur...

İletiyi paylaş

Gökhan Ekren

cevabınız için çok teşekkürler. fiyatı da yurtdışındaki fiyatlara denk geldiğinden ben de şaşırdım. yine de denemek için alacağım. teşekkürler.

İletiyi paylaş

Gökhan Ekren

Gündüz tabi ki lens li ledler kadar dikkat çekici olmayacak ama görsellik ve temiz montaj için uygun bir ürün , akşamları hoş bir görüntü elde edilir hatta bunların hem drl hemde sinyal olanları var bence o tarz bir ürün daha güzel olur...

merhabalar satıcı ile görüştüm. bana söylediği gündüz aydınlıkta varla yok arası olur, güneşli günde kaybolur gider. gece de normal farlar boğar dedi. iyi esnafmış malını yerlere göklere çıkarmadı. kısaca bu ürün de kullanım olarak iptal oldu :D

İletiyi paylaş