• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Ahmet Göker Derya

Ledli gündüz farı yapımı ve led tavsiyesi

Recommended Posts

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

Selçuk abi ikinci tablodan ben pek bişey anlamadım Lux değerleri falan demişssin ama tablodan cidden hiçbirşey anlamadım,yani super-flux ya da dar açılı 5mm led kullanıp kullanamayacağımı anlayamadım,yani illa high-power led mi gerekli bunuda yazarsan sevinirim

İçe ve dışa en az 20 derece ışık versin diyorun yani led en az 20 derecelik , ledin içe ışık vermesi reflektörden yansıması için sanırım değil mi? Öyle ise 20 derece çok az gibi değil mi Selçuk abi

Peki aşağıdaki resmini koyduğum gibi bir reflektör kullanırsam daha mı iyi sonuç alırım reflektörün açısı 8-15 derceyi geçeceğini sanmam

Peki bu reflektörlerin içine kendinden 20 derecelik koysak onu 15 dereceye düşürmesiyle kendinden 120 derece olan bir ledi 15 derceye düşürmesi arasında ne gibi bir fark olur hangisi yapmak daha iyidir

Yoksa reflektör büyük,tek ve bütünmü olmalı?

post-2483-1227105555_thumb.jpg

tarihinde b55can tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Can Can    0
Can Can

walla şu ana kadar sonradan yapılmış hemen hemen tüm led day light uygulamalarına baktım. Hiç biri audi lerdeki gibi durmuyor. Şu an linkini hatırlayamadığım bir ingiliz forumunda golf 5 e orjinal ledli day light takmışlar (sanırım hella idi) ama bu bile audi deki görünümü vermemişti.

Ben artık bu işten vazgeçtim :rolleyes: Olurda ileride bi a4 alabilirsek ledli farımız da olur

İletiyi paylaş

Göksel Bahadır    0
Göksel Bahadır
walla şu ana kadar sonradan yapılmış hemen hemen tüm led day light uygulamalarına baktım. Hiç biri audi lerdeki gibi durmuyor. Şu an linkini hatırlayamadığım bir ingiliz forumunda golf 5 e orjinal ledli day light takmışlar (sanırım hella idi) ama bu bile audi deki görünümü vermemişti.

Ben artık bu işten vazgeçtim :rolleyes: Olurda ileride bi a4 alabilirsek ledli farımız da olur

Audide farlar çok albenili olacakki sınıfında ortalama araçların fiyatının iki katına satabilsin. Yeni golflerde uzun farlarda çift flamanlı ampul kullanmışlar. Araba gündüz çalışınca 1. flaman yanıyor, tahminen 21W gibi bir ışık veriyor. Uzunları yakınca 2. flamanda yanıyor ve parlak uzun aydınlatma sağlanıyor. Ucuz, uygulaması kolay ve fonksiyonel bir yöntem. Ama görsel açıdan audinin ledleri ve BMWnin angeleye leri gibi güzel durmuyor. :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş
Selçuk abi ikinci tablodan ben pek bişey anlamadım Lux değerleri falan demişssin ama tablodan cidden hiçbirşey anlamadım,yani super-flux ya da dar açılı 5mm led kullanıp kullanamayacağımı anlayamadım,yani illa high-power led mi gerekli bunuda yazarsan sevinirim

İçe ve dışa en az 20 derece ışık versin diyorun yani led en az 20 derecelik , ledin içe ışık vermesi reflektörden yansıması için sanırım değil mi? Öyle ise 20 derece çok az gibi değil mi Selçuk abi

Peki aşağıdaki resmini koyduğum gibi bir reflektör kullanırsam daha mı iyi sonuç alırım reflektörün açısı 8-15 derceyi geçeceğini sanmam

Peki bu reflektörlerin içine kendinden 20 derecelik koysak onu 15 dereceye düşürmesiyle kendinden 120 derece olan bir ledi 15 derceye düşürmesi arasında ne gibi bir fark olur hangisi yapmak daha iyidir

Yoksa reflektör büyük,tek ve bütünmü olmalı?

İkinci tabloyu ölçme tarafı biraz karışıktır, karanlık bir ortamda 25 metre ilerde duvarda alman gereken ışık miktarları onlar.

Highpower led kullanmana gerek yok, eğer ki alanın çok darsa o zaman kullanılması düşünülebilir. Senin montaj alanın ne kadar ona göre düşünerek gidelim. 5 mm dar açılı ledlerle çok belirgin bir sonuç alamazsın ancak dekoratif olabilir.

Superflux ledleri uygun yansıtıcılarla kullanırsan istenen sonucu rahatça alabilirsin sanıyorum, bu tip uygulamalar yapmadığımdan direkt bir ürün öneremem, piyasada biraz araştır bunu, senin reflektörlerin de olabilir montajı kolay olacaksa.

Led tarafında açı düşükse aydınlatma yoğunluğu o kadar fazla oluyor. Daha az yüzeyi, daha yoğun aydınlatıyor aynı spot gibi, o mantıkla düşün. 120 derece gibi yüksek açılı ledleri tek başına kullanırsan ışığı çok geniş bir alana yaymış olursun ve tabii ki iyi aydınlatamazsın. Bu nedenle yüksek açılı ledlerin ışığını reflektör ya da ek lensle toparlayıp daha güçlü hale getiriyorlar.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş
arkadaşlar hepinizin bayramını kutluyorum ve bi soru sormak istiyorum fara entegre hemen farın altına ledli buna benzer bişey takıyolar acaba onlar ne kadar ve nerde bulabilirim

sahibinden.com 'da "ledli far" gibi kelimelerle aratınca ilanları geliyor.

İletiyi paylaş

Murat Ş.    5
Murat Ş.

cookkk pahalı :)

İletiyi paylaş

Vedat Özgürel    0
Vedat Özgürel

bence de

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
peki arkadaşlar bunlu kendimiz yapsak yaoabilirmiyiz burda bi arkadaşımız varda bi yerden istetiyor sadece montajını kendi yapıyor 150yt diyor acaba power ledle midir o yoksa super fulex midir acaba ben yapmak istesem power ledlerden bulabilirmiyim ve nerden bulabilirim fiyatları nedir diye sormak istiyorum

Power LED leri Şstanbul Karaköy yada Ebayden kolayca temin edebilirsiniz. Güç yükseldikçe soğutucu kullanmak gerekiyor. Gündüz farlarında tahminimce 2-3 W LED kullanılmış olabilir.

Aşağıdaki LED 12V - 1 Amper de 600 Lümen sağıyor.

10Wwhite.jpg

tarihinde Voltron tarafından düzenlendi
Mesajlar?n?zda koyu harf kullanmay?n?z.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş
Power LED leri Şstanbul Karaköy yada Ebayden kolayca temin edebilirsiniz. Güç yükseldikçe soğutucu kullanmak gerekiyor. Gündüz farlarında tahminimce 2-3 W LED kullanılmış olabilir.

Aşağıdaki LED 12V - 1 Amper de 600 Lümen sağıyor.

Bu led tek başına kullanılacaksa uygun olabilir çünkü çok güçlü.

Led'li gündüz farlarında genelde 1W'lık led'lerden 5-6 adet kullanılıyor. Bu ledlerin kaliteli olanları 80-100 lümen verebiliyor. Tabii ki orjinal üretimlerde reflektör kullanılarak verimin artırılması da sözkonusu. Çıplak led kullanılacaksa adet artırılabilir ama abartmamalı.

Halojen gündüz farlarında en fazla 21W'lık ampul kullanıldığını göz önünde bulundurmak gerekirse en fazla 600 lümenlik bir ışık kaynağının fazlasıyla yeterli olacağını söyleyebiliriz.

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
Bu led tek başına kullanılacaksa uygun olabilir çünkü çok güçlü.

Led'li gündüz farlarında genelde 1W'lık led'lerden 5-6 adet kullanılıyor. Bu ledlerin kaliteli olanları 80-100 lümen verebiliyor. Tabii ki orjinal üretimlerde reflektör kullanılarak verimin artırılması da sözkonusu. Çıplak led kullanılacaksa adet artırılabilir ama abartmamalı.

Halojen gündüz farlarında en fazla 21W'lık ampul kullanıldığını göz önünde bulundurmak gerekirse en fazla 600 lümenlik bir ışık kaynağının fazlasıyla yeterli olacağını söyleyebiliriz.

Bu LED ler elime dün ulaştı. Güneş gibi ışıdığını söyleyebilirim. Ancak soğutucu mecburiyeti nedeniyle ne kadar araçlarda bu anlamda uygulanabilir bilemiyorum. Ancak geri vites için neden olmasın.

tarihinde Voltron tarafından düzenlendi
Mesajlar?n?zda koyu harf kullanmay?n?z.

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı

Güzel görünüyor ama ihtiyacı ne kadar karşılar bilinmez.

Day Light LED

İletiyi paylaş

Hakan Arıbaş    10
Hakan Arıbaş

Ben geri vites için 21W'lık standart ampül yerine her birisi 1W olan 13-adet LED'li ampül kullanıyorum. Görüntü olarak çok şık olmasına rağmen aydınlatma kapasitesi 2TL'lik orijinal ampül kadar değil :-)

İletiyi paylaş

Recep Yazıcı    6
Recep Yazıcı
Ben geri vites için 21W'lık standart ampül yerine her birisi 1W olan 13-adet LED'li ampül kullanıyorum. Görüntü olarak çok şık olmasına rağmen aydınlatma kapasitesi 2TL'lik orijinal ampül kadar değil :-)

Eski çalışma arkadaşım Hakan :good2: Umarım İyisindir..

Bahsettiğiniz ampül'ün resmi varmı ? Her biri 1w olan 13 adet LED i ampul kılıfına sığdırmak pek olası değil gibi.

Aşağıdaki URL de 10W bir LED test edilmekte.

tarihinde Risk tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Atakan Yolcu    8
Atakan Yolcu

Arkadaşlar siteyi şimdi gördüm ve anında üye oldum. Konuyu görünce bu sıralar yapımıyla uğraştığım power led çalışması ili ilgili bir fotoğrafımı ekliyorum. Bu konu ile bilgilerimi paylaşayım dedim. Resimde gördüğünüz gece manevralarında geri aydınlatması için kullandığım power ledli aydınlatmaya ait.

Şuan aynı prensiple gündüz farı yapıyorum yaparken 1 w lık toplam 12 led kullanıyorum lens açıları yaptığım denemeler sonucunda 25 derece ile en iyi sonucu verdi. Ayrıca resimdeki aydınlatma için kullandığım power ledleri deneme maksatlı olarak 8 saat evde yaktım herhengi bir sorun çıkmadı. Aracım 36 yaşında fakat bu tip uygulamalarla dolu örnegin ledli stoplar el yapımı ve 2 yıldır sorunsuz kullanıyorum. umarım beğenirsiniz. Karaköyde hertürlü malzemeyi hiç sıkıntısız temin edebiliyorum yalnız yeni bir teknoloji olduğu için dikkatl olmak gerek adamına göre fiyat verilebiliyor.

snc00239.jpg

tarihinde Atakan Yolcu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek

Plaka için power led.. sanki fazla olmuş biraz...

İletiyi paylaş

Atakan Yolcu    8
Atakan Yolcu
Plaka için power led.. sanki fazla olmuş biraz...

plaka için değii ,belliki yazdıklarımı okumamışsınız, gece manevralarında geriyi görmek için bağımsız bir düğme ile açılıyor.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek

Plaka lambasından faydalandığınızı düşünmüştüm...

Haklısınız yanlış yorumlamışım...

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    156
Mustafa Bağseven

Atakan kullandıgın ledlerin resmini koyabilirmisin

bi de sogutma işini nasıl hallettin ve o plakadaki power ledleri delikli pertinaksamı gömdün

tarihinde mandalina_ tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Atakan Yolcu    8
Atakan Yolcu

Mustafa, ledlerin soğutma işi için fazla birşey yapmadım sadece arkalarına alüminyun plakalari ayrıca kesip monte ettim kullandığım bu plakalarla ilgili resmim malesef yok :) Gerçi geri aydınlatma için fazla bir soğutmaya ihtiyacım yok çünkü en fazla 2 dk açık kalıyor. Geceleri geri geri bahçeme girmek sorun yaratıyordu. Şuan ortalıp aydınlık.

Asıl mühim konu ise gündüz farı soğutması onlar uzun süre açık kalacağından soğutmalarının iyi olması gerekiyor.Bir kere araç hareket halinde iken hava silkülasyonuna açık bir yere monte edilecek, ikincisi ise ledlerin altına alüminyumcu bir arkadaştan temin edeceğim vede silkilasyonu yakalayan bir zemin oluşturucam. Yani hareket halinde iken sürekli soğuk kalan alüminyum bir zeminin üzerine monte etmeyi planlıyorum.

Aslında burada daha mühim olan kullanacağım lens açılarını tam olarak öğrenemedim. Hellanın yaptığı gündüz farlarının 40 derece olduğu söyleniyor ama 40 derece bence çok fazla yakın mesafede iyi ama 10-15 metre sonra bir işe yarayacağını zannatmiyorum, bu iş için malzeme satan arkadaştan deneme maksatlı 4-5 çeşit lens aldım içlerinde 40 derece de var. 25 derece ile 30 derece arasında kaldım en iyi sonucu hareket halindeki bir görünürlüğü bence bunlar veriyor.

Gündüz farını bu hafta bitiririm büyük ihtimalle sağ ve sol tarafta 6 şar adet yapmayı planlıyorum ve kullandığım lenslerden 4 ünü 25 derece;

8 inide 30 derece olarak döşemeye karar verdim ki her mesafeden gündüz kolayca farkedileyim. Yani bir taraf için kullanacağım 6 lensin 4 ü 30 derece diğer ikisi 25 derece olacak.

snc00203.jpg

snc00206i.jpg

snc00214.jpg

tarihinde atakan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş
Aslında burada daha mühim olan kullanacağım lens açılarını tam olarak öğrenemedim. Hellanın yaptığı gündüz farlarının 40 derece olduğu söyleniyor ama 40 derece bence çok fazla yakın mesafede iyi ama 10-15 metre sonra bir işe yarayacağını zannatmiyorum, bu iş için malzeme satan arkadaştan deneme maksatlı 4-5 çeşit lens aldım içlerinde 40 derece de var. 25 derece ile 30 derece arasında kaldım en iyi sonucu hareket halindeki bir görünürlüğü bence bunlar veriyor.

Gündüz farını bu hafta bitiririm büyük ihtimalle sağ ve sol tarafta 6 şar adet yapmayı planlıyorum ve kullandığım lenslerden 4 ünü 25 derece;

8 inide 30 derece olarak döşemeye karar verdim ki her mesafeden gündüz kolayca farkedileyim. Yani bir taraf için kullanacağım 6 lensin 4 ü 30 derece diğer ikisi 25 derece olacak.

Yasal düzenlemelere göre gündüz lambaları içeri 20, dışarı 20 derece açıyla görünür olmalı.

Mantığın yanlış, açı görünürlük ile ilgili, ışığın gücünün azalmasıyla ilgili değil. Daha düşük açılı led'le daha noktasal ışık yayabilirsin ve elbette daha yoğun olur ama uzak mesafede düşük açı yetersiz kalacaktır.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek

Bana da dar açılı daha mantıklı geliyor... :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş

40'dan daha dar açı mı olur yahu, uzun far mı yapıyosunuz ? :)

İletiyi paylaş

Atakan Yolcu    8
Atakan Yolcu
Yasal düzenlemelere göre gündüz lambaları içeri 20, dışarı 20 derece açıyla görünür olmalı. Mantığın yanlış, açı görünürlük ile ilgili, ışığın gücünün azalmasıyla ilgili değil. Daha düşük açılı led'le daha noktasal ışık yayabilirsin ve elbette daha yoğun olur ama uzak mesafede düşük açı yetersiz kalacaktır.
Açının değişmesinin ışığın gücüne bir etkisi olmadığının elbette farkındayım. Elbette bu görünürlülükle alakalı ve benim bütüm kaygılarım görünürlük. Ben daha öncede dediğim gibi gündüz farı açılarını bilemediğimden deneme yanılma yoluyla doğruya ulaşmaya çalıştım. 4-5 çeşit lensli ledi aynı anda yaktım ev ortamında, kendi gözlemlerime dayanarak söylüyorum en iyi görünürlüğü 25- 30 derecelerde gördüm. Şimdi Hella elbette bu bahsettiğim deneyi otomobil için her ortamda aylarca deney yaparak tespit edip bulmuştur. Yasal olarak verilen değerler 40 derece ise onu kullanırım demekki bir bildikleri var :) Siz 40 dereceden eminseniz vede en doğrusu budur diyorsanır onları bağlıyorum zor bişey değil. Bilgi için teşekkür ederim.Selçuk bey bir konuda eklediğiniz şemeları şimdi gördüm daha önce gözümden kaçmış sağolun.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    156
Mustafa Bağseven

Bu sogutma işi yüzünden ben hiç yanaşmıyorum power ledlere.

Atakan bişey daha

Pekı power ledleri neyle sürdün.LM317 ile mi?2.Resimdeki 2 bacaklı olan şey nedir.Ledlerin baglantı kablosu ona baglanmış sanırım

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap