• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Ahmet Köseoğlu

Otomatik cam kaldırma modülü

Recommended Posts

Talip Kurtluk    1
Talip Kurtluk

Aynen, benim aklıma gelen tek sorun da bu, çünkü cam kaldırma modulu montajından önce aracımda akü bitmesi olmamıştı!

Bugün içinde aracıma ait ; alarm,cd-radyo ve cam kaldırma modulu sigortalarını söküp, akü (+) kutup başına seri multimetre bağlayıp akımı ölçeceğim, sırayla sigorlatarı takıp akım kaçağı varsa hangisinde durumunu gözlemleyeceğim.

60 amperlik bir aküyü 24 saatte bitiren bir modül olacağına ihtimal vermiyorum. En nihayetinde içinde iki tane kıytırık röle ve bir çak transistör var. Hepsi çekse çekse 200 mA çeker. Benim tahminim ; bağlantı yapılırken kontak kapalı kacağı halde 1. kademede kaldı, sistemde geri dönüş olmalı. Bağlantılar tekrar gözden geçirilmeli, alarm ve modül bağlantıları tekrar bağlanmalı. Sorun mıhtemelen çıkacaktır ortaya.

Hocam burayı bi özetlerseniz sevinirim...

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.143
Servet Aydın

Kontak anahtarının 3 konumu var.

Yaşam fonksiyonu konumu ( 1. kademe. Radyo, park lambası vs. için )

Kontak hazır, çalışma konumu (2. kademe. Yakıt, ateşleme sistemi hazır )

Motor start konumu ( 3. kademe. Marş için gerekli, geçici tetikleme )

Sizin araçta muhtemelen 1.kademe, modül takılınca aktif oluyor. Aküden alınan ( alarm veya ) gerilim bir şekilde sisteme geri dönüyor. Cam kaldırma butonları üzerinden büyük bir ihtimalle. ( cam kaldırma sistemi genelede 1. kademede aktif olur ).

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Talip Kurtluk    1
Talip Kurtluk

senelik iznimden 1 gün feda edip arabayı komple söküp-toplayasım var :bambam: teşekkür ederim fikirleriniz için. Bağlantıları tekrar Ayrıntılı inceleyip foruma döneceğim.

İletiyi paylaş

Ali Uslu    3
Ali Uslu

selamun aleyküm ustalarım benim size soracagım 1 sorum var 1 hafta önce ws 44 diye cam modulü aldım sanayıde elektrik ustasına gösterdim modülü 100 tl baglarız dediler 100tl kafama yatmadı kendim baglayım dedim modül üzerindeki bir yeri anlamadım + - anladım contak acc nedir ve bu modülde sigorta yok kac amperlik sigorta kullanılması lazım yardım ederseniz sevinirim yardımı dokunan herkese teşekkür ederim

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.582
Mahmut Akbulut

selamun aleyküm ustalarım benim size soracagım 1 sorum var 1 hafta önce ws 44 diye cam modulü aldım sanayıde elektrik ustasına gösterdim modülü 100 tl baglarız dediler 100tl kafama yatmadı kendim baglayım dedim modül üzerindeki bir yeri anlamadım + - anladım contak acc nedir ve bu modülde sigorta yok kac amperlik sigorta kullanılması lazım yardım ederseniz sevinirim yardımı dokunan herkese teşekkür ederim

30 TL lik cam modülünü 100 TL yemi bağlayacakmış vicdansız adam :angry2: El beceriniz ve oto elektrik deneyiminiz varsa sizin yapmanız daha güzel olur eğer tecrübe yoksa denemeyin derim :excl: daha uygun fiyata bağlayacak bir yer bulun 40-50 TL ye halledilir bir uygulama.

Kontak ACC anahtarı kontağa takıp 1 kademe çevirdiğiniz ve gösterge ışıklarının yandığı konumdur , ama cam modülü kontak tetikle çalışmaz yanlışlık olmasın modüle direk + verilir tetik merkezi kilitten + veya - olarak alınır.Benim kullandığım cam modülünde 25A sigorta vardı sanırım bu yeterli olur...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ali Uslu    3
Ali Uslu

slm mahmut usta ws 44 cam modulunde kapılara giden 3 adet röle kontaklarının haricinde

beyaz tetik + veya -

siyah şase

kahverengi kontak acc

turuncu sadece + cam motorlarında secici uc lara baglancak

kırmızı 12 v dc

bu şekilde yazıyor işim elektrik bakım cıyım ama tekstil fabrikasında boya makina otomatik kumanda elektrik sistem bakıyorum araba elektrigiyle az alakam var elimdenm gelir iş 12 vdc ve kontak acc sigorta panelinde varmı ordan alabilirmiyim teşekkürler

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.582
Mahmut Akbulut

Çok karmaşıkmış , bendeki modül de ;

* 12V DC için kablo

* Şase için kablo

* +/- merkezi kilit yada alarmda boşta duran tetik için kablo

* Cam motor ve switch lerein arasına girecek kablolar vardı

Sizin bahsettiğiniz ACC ucu bende yoktu zaten camlar kontak kapalı iken çalışmıyor bu kablo ne için anlamadım...

İletiyi paylaş

Talip Kurtluk    1
Talip Kurtluk

Merhaba üstadlar ,

Öncelikle Servet Aydın Hocama teşekkürlerimi sunarım, sorunu bulduk. Montajı yapan arkadaş alarmın motor blokaj sisteminden tetik almış :bambam: yani alarm devrede iken sürekli tetik geliyor ve cam kaldırma modulu belli aralıklarla camları kaldırmaya çalışıyor ve ort. 3-5 saatte aküyü bitiriyor. +/- Tetiği merkezi kilit röle ucundan kilitleme ucundan aldım, merkezi kilit motoruna 3 snliğine gelen - tetik ile camlarım sorunsuz kapanıyor, ve tabi aküm bitmiyor. :exc1::dance2:

"Kontak ACC" kontak açık konumda ve araç çalışırken gelen +12v (örneğin Teyp kontağa bağlı olan araçlar kontak kapalı iken teyp çalışmaz) kontağı kapatınca 0v.

tarihinde Talip Kurtluk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.143
Servet Aydın

Sorunun hallolmasına sevindim. Ve 4 ay geçmiş olmasına rağmen çözümü takip edip burada paylaştığınız içinde teşekkürler :good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Celaleddin Tozluoğlu    8
Celaleddin Tozluoğlu

Çok karmaşıkmış , bendeki modül de ;

* 12V DC için kablo

* Şase için kablo

* +/- merkezi kilit yada alarmda boşta duran tetik için kablo

* Cam motor ve switch lerein arasına girecek kablolar vardı

Sizin bahsettiğiniz ACC ucu bende yoktu zaten camlar kontak kapalı iken çalışmıyor bu kablo ne için anlamadım...

"Kontak ACC" kontak açık konumda ve araç çalışırken gelen +12v (örneğin Teyp kontağa bağlı olan araçlar kontak kapalı iken teyp çalışmaz) kontağı kapatınca 0v.

Bahsi geçen "Kontak ACC" kablosu kontağı açtığınızda gelen elektriğe bağlanacak. Amaç araç çalıştırıldığı zaman örneğin kapıları kilitlemek için tuşa basıldığında Cam Kaldırma Modülünün devreye girmemesi için. Bende ki modülde de vardı bağlamamıştım ama araç çalışırken kapıları kilitleyince camlarım kapanıyordu...

İletiyi paylaş

Onur Turan    34
Onur Turan

konu hort :))

üstadlar 2012 corolla elegant aracıma geçen hafta ayna kapama modülü montajladım gayet güzel oldu.

bu haftada cam kaldırma modülü montajlayacaktım ama kabloların içinden çıkamadım.

aşağıdaki fotoğraflara bakarak yardımcı olabilecek forumdaşların değerli paylaşımlarını bekliyorum.

saygılarımla :)

modül genel görünüm.

f0s4.jpg

montaj şeması

u6lk.jpg

soketler malum karşılıklarına takılacak. ancak kablolardan kırmızıya direkt 12v mi verilecek?

tetikleme kablolarını nasıl bulurum?

İletiyi paylaş

Onur Turan    34
Onur Turan
gönderildi (düzenlendi)

bugün montajı kendim yaptım değerli forumdaşlar. kendi soruma yine kendim cevap veriyorum :D

umarım arkadaşlara faydası dokunur ;)

zpt4.jpg

tarihinde Onur Turan tarafından düzenlendi
  • Beğen 3

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek

Bu kit, aracınıza özgü bir kit galiba.

Güle güle kullanın.

İletiyi paylaş

Onur Turan    34
Onur Turan

Bu kit, aracınıza özgü bir kit galiba.

Güle güle kullanın.

evet abi corolla için özel üretilmiş. ancak her ne kadar özel olsa da 3 kabloyu kesmek gerekti :) teşekkür ederim abi :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.787
Selçuk Keleş

Güle güle kullan. Bana göre gereksiz bir şey :)

İletiyi paylaş

Onur Turan    34
Onur Turan

abi acı ama bende taktıktan sonra anladım bunu :D

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.787
Selçuk Keleş

VW'ciler meraklıdır böyle gösterişli oyuncak şeylere :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Onur Turan    34
Onur Turan

hhahahah abi valla montajdan sonra arabaya bi baktım şöyle hayır çok mu önemliydi dedim :D hayır değildi cevabını verdim ardından :D

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.787
Selçuk Keleş

Neyse sonuçta var mı var :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Can Ayaslan    32
Can Ayaslan

Ben de araca follow me home ve far sensörü taktırdım ama şu an çok gerekliymiş gibi gelmiyor niye yaptırdım ki diyorum :) Heves oluyor ama güle güle kullanın :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Onur Turan    34
Onur Turan

Neyse sonuçta var mı var :)

aynen abi artık bi xenon farlar da var :D

Ben de araca follow me home ve far sensörü taktırdım ama şu an çok gerekliymiş gibi gelmiyor niye yaptırdım ki diyorum :) Heves oluyor ama güle güle kullanın :)

tam üstüne bastınız heves ediyoruz yapana kadar sonra da böyle düşünüyoruz ama olmasında fayda olduğu kesin bence :) teşekkür ederim sizinkiler de hayırlı olsun.

İletiyi paylaş

Benan Kapancı    2
Benan Kapancı

Arabamın etrafında içinde otomatik yanan sönen çalışan otomatik şeyler fazlasıyla haz veriyor. Bende genelde şöyle oluyor.

Şunu yapsam güzel olurmu nasıl olur acaba olurmu sıkıntı çıkarmı ama yaptıktan sonra her kullanıldığında iyiki yapmışım havalarına giriyorum:))))

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Onur Turan    34
Onur Turan

İnsan kendi yaptığı işten daha farklı bir tad alıyor değil mi ? :)

İletiyi paylaş

Murat Karabulut    1
Murat Karabulut

Üstadlarım merhaba,

2li cam kaldırma modülü almıştım. tek tetikleme kullanılabiliyor.

ya - ya +

arabam renault19 sol kapıda sağ camıda kontrol eden düğme mevcut.

sorunum şu ki sol cama monte ediyoruz çalışıyor fakat sol cam + tetik çalışıyor demişti usta. sağ cam - tetik bu yüzden sağ camı modüle dahil etmeye kalktığımızda sigortası atıyordu.

bu elektrikçi yanlış işlem yapmış olabilir mi? yada böyle bir şey mümkün mü? çözüm bulabilir miyim?

bu işlerden anlarım fakat bizzat el atmadım. eğer olumlu yorum yaparsanız kapıları açıp denemeler yapmak istiyorum.

cam kaldırma düğmeleri nasıl işliyor?

Yardımlarınızı bekliyorum.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek

Kapının bir eksi diğeri artı tetik olmaz.. Bence bir hata var. Eğer öyleyse ilk defa duyuyorum..

Şayet böyleyse, ikinci bir modül daha alıp onu da sol kapıya, sağ kapı için takmanız gerekecek..

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap