• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Ahmet Köseoğlu

Otomatik cam kaldırma modülü

Recommended Posts

Ahmet Köseoğlu    0
Ahmet Köseoğlu

Merhabalar konuları okudukça gaza geliyoruz :)

Aracım Seat toledo

Camlarım anahtarı kapıya takıp sağa doğru çevirip o şekilde durursam camlarım kapanıyor fakat normal olarak düğmeden bastığımda kapanmıyorlar.

ebay'da kodlamadan yapıldığını anladığım bi parça satılıyor.

http://www.ebay.com/itm/KVW100-Car-Auto-Windows-Closer-For-VW-Volkswagen-Skoda-Effect-Seat-Golf-Passat-/270997235787?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f18b1a84b

fiyat çok pahalı geldi bana. Vag-com kablom var acaba bunun üzerindenmi uğraşmalıyım yoksa elektronik olarakmı uğraşmalıyım ? neler yapılabilir yardımlarınızı bekliyorum.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    590
Mehmet Özyürek

Düğmeden kastınız, cam kaldırma düğmeleri mi.. Yoksa uzaktan kumanda düğmesi mi. ?

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.110
Servet Aydın

Kontak anahtarı kapı kilitine takılıp çevrili tutulunca çalışan tip abi.

İletiyi paylaş

Adil Can Akcan    12
Adil Can Akcan

Benim araçta da aynı problem var. Anahtarı kapalı konumda tutup bekleyince iki camı da kapatıyor. Açık tutunca da açıyor. Ancak kumanda da basılı tutunca bunlar olmuyor. Tabi kumanda yetkili serviste takılmış ancak araç beyni tanımadığı için sadece kapı açıp kapanıyor. Bir çözüm bulunursa bende uygulamak isterim..

İletiyi paylaş

Ahmet Köseoğlu    0
Ahmet Köseoğlu

cam kaldırma düğmelerinde bi süre basılı tutunca tamamen kaldırma özelliği mevcut( önler için kesinde arkaları bilmiyorum)

Servet aydın abinin dediği gibi kontak anahtarını kapı kilidine takıp çevrili tutunca 4 camı birden kaldırıyor. Aracın herşeyi orjinal sonradan takılma bi alrm ve kilit sistemi değil. ama dediğim gibi kumandaya basılı tutunca kaldırmıyor camlarımı.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.110
Servet Aydın

cam kaldırma düğmelerinde bi süre basılı tutunca tamamen kaldırma özelliği mevcut( önler için kesinde arkaları bilmiyorum)

Servet aydın abinin dediği gibi kontak anahtarını kapı kilidine takıp çevrili tutunca 4 camı birden kaldırıyor. Aracın herşeyi orjinal sonradan takılma bi alrm ve kilit sistemi değil. ama dediğim gibi kumandaya basılı tutunca kaldırmıyor camlarımı.

Bu özellik, aracın yanında ancak hemen binmeyip kalıpar kilitli, camlar açık kalma modu. Kumanda ile konumlandırmak mümkün olurmu, zannetmem. Güvenlik olarak sakıncalı.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ahmet Köseoğlu    0
Ahmet Köseoğlu

Bu özellik, aracın yanında ancak hemen binmeyip kalıpar kilitli, camlar açık kalma modu. Kumanda ile konumlandırmak mümkün olurmu, zannetmem. Güvenlik olarak sakıncalı.

Güvenlik olarak ne gibi bir sakıncası mevcut acaba ? Şuan son model araçlarda mecvut geliyor kapılar kilitlenince 4 cam birden kalkıyor.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    390
Fatih Özbaş

kumanda ile cam kaldırma VAG COM ile sadece 2009ve sonrası araçlarda kodlanabiliyor. önceki araçlar için mümkün değil.

önceki araçlar için önerim: piyasada satılan 20 - 30TL lik modüller var. ön kapı içine monte ediliyor ve aracın kapıları kilitlendiği anda 4 camı da kaldırıyor. onlardan tavsiye ederim. orjinalini kodlasanız dahi kumandadan 4 saniye basılı tutmak gerekiyor tüm camları kapatmak için. iyi günler.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.110
Servet Aydın

Güvenlik olarak ne gibi bir sakıncası mevcut acaba ? Şuan son model araçlarda mecvut geliyor kapılar kilitlenince 4 cam birden kalkıyor.

Araç içinde canlı bırakıp kapıları kilitli, camları aralık bırakmak istesek ne yapacağız ? Kumanda ile kapı açmak araç üzerinde ışıklı-sesli uyarı ile olur, velet kumandayı kurcaladı diyelim, camı kumandadan açınca herhangi görsel, işitsel ikaz yok. Açık kalacak anlayamayacağız.

İletiyi paylaş

Ahmet Köseoğlu    0
Ahmet Köseoğlu

zaten kontağı çevrili tutup bıraktığın zaman istediğin yerde bırakabiliyorsun camı. ben düğmeye bastığım sürece kapatsın zamı bu daha iyi olur benim için açmasına gerek yok. sadece kapatsın.yada ikinci kez basınca durdursun camın kapanmasını.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    390
Fatih Özbaş

araç kaç model?

İletiyi paylaş

Ahmet Köseoğlu    0
Ahmet Köseoğlu

2003 model araba 2002 çıkışlı olması gerekli ustam. yeni nesil motora sahip ama kodlamayı bilmiyorum. misal şu tarz özellikleri açık. kapı kilitlenince sesle uyarı açınca sesle uyarı, sürüş tarzına ve hızına göre otomatik yükselen ses sistemi. tek basma ile sürücü kapısı 2 basma ile tüm kapılar açılabiliyor.

peki ustam http://www.ebay.com/itm/KVW100-Car-Auto-Windows-Closer-For-VW-Volkswagen-Skoda-Effect-Seat-Golf-Passat-/270997235787?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f18b1a84b bu alet kodlama yapmıyormu? bu nasıl çözmüş olayı acaba?

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    390
Fatih Özbaş

bu alet aracın OBD II soketine takılıyor ve 2-3 dakika içinde ECUdaki ufak bir veriyi değiştirip yeni araçlardaki gibi kodlama yapıyor. tek seferlik takılıyor bu alet. senin araca VAG COM ile dediğin kodlama yapılmazken bu alet ile yapılabilir.

İletiyi paylaş

Ahmet Köseoğlu    0
Ahmet Köseoğlu

bu alet aracın OBD II soketine takılıyor ve 2-3 dakika içinde ECUdaki ufak bir veriyi değiştirip yeni araçlardaki gibi kodlama yapıyor. tek seferlik takılıyor bu alet. senin araca VAG COM ile dediğin kodlama yapılmazken bu alet ile yapılabilir.

üstadım biraz daha detay alabilirmiyim şimdi mantığıma yatıramadım dediğini ben bilgisayardan kodlama yapamıyacağım vag-com ile bu alet direk kendisi yapabilecek kodlamayı ne farkı vardır bu aletin? birde bu aleti birden fazla araçta kullanabilirmiyiz?

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    390
Fatih Özbaş

işte bu aletin farkı da kodlamayı bilgisayardan yapmaman. bu aleti taktıktan sonra bilgisayar bağlamadan otomatik olarak yapıyor kodlamayı. zaten senin aracına bilgisayar da bağlasan camların otomatik olarak kapanmasını kodlayamazsın çünkü ECU da öyle bir veri yok. işte bu alet öyle bir satır (seçenek) ekleyip kendisi kodluyor. uyumlu olduğu araçları yazıyor tabiki de uyumlu olduğu araçlarda kullanabilirsin.

İletiyi paylaş

Emre Akçay    0
Emre Akçay

Abilerim, arkadaşlarım merhaba. Uzun zamandır aktif olamıyordum. Öncelikle bunun için özür diliyorum. Sorum şudur ki 2012 model Kia Pro Ceed marka aracım var. Aracımda cam kaldırma modülü maalesef yok. Bende bunun üzerine Cenmax marka 4+1 cam modülü aldım. Aracım 2 kapı zaten. Sunroof ve 2 camı bağlayacaktık. Fakat pek anlamamakla birlikte ustanın dediğine göre camlara - sunroofa ise + akım geldiğinden takılamıyor dedi. Servise gittim onlarda takılamadığını söyledi. Cenmax'ı aradım onlarda Toyota Auris, Hyundai İ30, Kia Pro Ceed gibi araçlara bu ürünün olmadığını söyledi. Fakat İstanbul'da DESİ alarm bunu aynı araca takmış. Alarm + cam modülü olarak takmışlar. Cenmax'tan farkı da camların aynı anda kapanması. Sırasıyla kapanmıyor yani. Şimdi ne yapmamız lazım acaba? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    148
Mustafa Bağseven

Senın aldıgın modül sanırım camlara ve sunroofa + gönderiyor Emre.Normalde + yı -ye röle ile çevirebilirler fakat bu durumda cam modülleri içlerinde termik röle oldugundan zorlanma ilkesine baglı olarak çalıştıkları için zorlanmayı hissetmeyecek ve cam tamamen kapandıgında hala cam motorlarına elektrik yollayıp cam motorunu bozup yakma ihtimali dogacaktır.Yani bu durumda araya röle koyarak + tetiklemeyi - ye veya tersinin yapmanın bir anlamı olmayacaktır ki ustan da böyle düşündügü için araya röle koymadı.

Şimdi öyle bir sistem olacak ki hem - tetikleme gönderecek hemde zorlanmayı hissettigi an elektrigi kesecek.

Ben bunu opamplı bir devre ile yaparımda arabanın yanımda olması gerekli.Ve deneyerek devre üzerindeki malzemeleri degiştirmek gerekli vs.

Ama kendime göre en iyi ve en kolay çözümü söyleyim.Bu dedigim şeyi ustan becerebilirse o modülü kullanırsın.

Senin arabandaki cam motorunun bir ucunun sabit devamlı +ya baglı oldugunu kabul ediyorum.Sen aracın cam kapama tuşuna basınca sistem motorun diger ucuna - göndererek aynayı kapatıyor.Aracın orjinal sistemi şu an böyle.

Bu durumda sen kumandaya bastıgın zaman modül madem + çıkarıyorsa bu durumda araçtan cam motoruna devamlı gelen + devre dışı kalacak yani kesilecek ve bu + artık modülden gelecek.Bu röle ile halledilir ama rölenin bir süre çekili kalması için ya zaman rölesi yada mikroişlemcili devre gerekli.Zaten bu durumda ayna motoruna yük bindigi anda zaman rölesi isterse sabaha kadar çekili kalsın modül otomatik olarak elektrigi kesecegi için cam motorlarına bir şey olmayacaktır.

İkincisi ise işte tam bu esnada modülden gelen + ile birlikte motorun diğer ucu şaseye yani eksi (-) ye çekilecek..

Şimdi bu dedigim şeyler için modülündeki 4 farklı çıkışa 4 ayrı bu sistemi saglayacak röle koymak gerekli.Gerekirse zaman rölesi kullanmak gerekli.vs.

İletiyi paylaş

Emre Akçay    0
Emre Akçay

Abi senin dediğine göre bayağı iş var bunda. :)

İletiyi paylaş

Beytullah Köseoğlu    0
Beytullah Köseoğlu

kapılar kilitlendimi camlar da kalkacak şekilde

İletiyi paylaş

Sermet Gün    2
Sermet Gün
post-5805-0-80580600-1353856148.jpgCam kaldırma modülü alman lazım. tarihinde Sermet Gün tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.447
Mahmut Akbulut

Cam kaldırma modülü alman lazım.

+1 :good1: İster 2 istersen 4 cam kaldırabileceğin merkezi kilit tetikli modüller piyasada satılmakta 30-50TL ye alır 20-30TL ye de montaj yaptırırsın ;)

İçinden montaj kataloğu çıkıyor el becerin varsa kendinde montaj yapabilirsin....

big19120973zxy.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    590
Mehmet Özyürek

Ben eski mondeoya yapmıştım... çok da memnun kalmıştım.. http://www.ozyurek.org/autocam/auto.htm

Dikkat edilmesi gereken şey, modülün akım korumalı olmasıdır..

İletiyi paylaş

Talip Kurtluk    1
Talip Kurtluk

merhabalar üstadlar,

Aracım 2001 Palio, ön iki cam için , WS21 2 li cam kaldırma modulü aldım ve elektrikçi bi arkadaş ile bağlantısını yaptık.

Sol kapı içerisindeki cam swich ve cam motor kablo bağlantılarını yaptık. sigorta kutusu içerisinden +12 v ve alarm dan - tetiği kapı içine çektik ve module bağladık.

Modul işlevini sorunsuz yapıyor; alarm ile kapıları kilitleyince önce sağ akabinde sol cam kapanıyor! Buraya kadar sıkıntı yok. Ancak Ertesi gün aracıma geldiğimde akünün bitmiş olduğunu gördüm. (akünün 7.5V a düştüğünü ölçtüm.) aracı takviye ile çalıştırdık, 2 tur attık sıkıntı yok tekrar 12 .5 v a çıktı.

cam modul montajının hemen sonrasında bu sorunla karşılaştığımızdan dolayı cam kaldırmayı iptal amaçlı;

Cam modulüne giden Sabit +12v ve alarmdan gelen tetik - ucu söktüm. Bu gün denedim araç aküsü normal ve bitmemiş!

ŞİMDİ SORUM ŞU,

Cam kaldırma modulune, kontaktan +12v (kontak açıkken cam kaldırmalar normal çalışsın diye)

Sabit +12v ve şase. (kontak kapalıyken alarmdan tetik gelince cam motorlarına 12v gönderip camları kapatsın diye!) bağlandı.

camlar kapandıktan sonra ölçüm yaparak gördüm ki motorlara gelen enerji kesiliyor ve sürekli motoru zorlamıyor!

O zaman aküm neden bitmiş olabilir?. MODUL üzerindeki sabit 12v nedeniyle modul kaç amper çeker ki akümü bitirmiş olsun?

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    390
Fatih Özbaş

modülde bir arıza olup da kaçak yapıyor olmasın? modülü aldığınız yerden değiştirip tekrar denediniz mi? geçmiş olsun bu arada...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.110
Servet Aydın

60 amperlik bir aküyü 24 saatte bitiren bir modül olacağına ihtimal vermiyorum. En nihayetinde içinde iki tane kıytırık röle ve bir çak transistör var. Hepsi çekse çekse 200 mA çeker. Benim tahminim ; bağlantı yapılırken kontak kapalı kacağı halde 1. kademede kaldı, sistemde geri dönüş olmalı. Bağlantılar tekrar gözden geçirilmeli, alarm ve modül bağlantıları tekrar bağlanmalı. Sorun mıhtemelen çıkacaktır ortaya.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap