İçeriğe atla

E34 BMW 5 bi-xenon uygulaması

73 cevap var

Osman Baş

• Üye
  • 8 Mesaj
  • Far : Xenon
  • Otomobil : BMW
  • Model : 1990

Mesajı GörVoltron, 30.12.2007, 7:03 tarihinde yazmış:

karşıdan gelen aracın farları gözünü kamaştırdığından önünü göremiyorsun, ancak yine de bir duvarın 10 metre gerisinden çekilmiş bir resim gönderirsen ışık dağılımını yorumlayabiliriz.

selçuk bey resim çekeceğim koyacağım siteye o zaman yorumlarınızı beklicem sizden

Cihan Kartal

• Üye
  • 11 Mesaj
E34 farları yapısı ve tasarımı ile biraz zayıf olduğundan,far ayarımıda yaptırmadığımdan olsa gerek Ahım şahım bir aydınlatma alamadım Xenon ile fakat yağmasa bile gürlüyor asfallta en azından.. Far ayarı yaptırayım belli olur son durum..Birazda mercekler içi tozlanmış...Neyse ben sizi resimler ile baş başa bırakayım...Gönderilen ResimGönderilen ResimGönderilen ResimGönderilen ResimGönderilen ResimGönderilen ResimGönderilen ResimGönderilen ResimGönderilen ResimGönderilen ResimGönderilen ResimGönderilen ResimGönderilen ResimGönderilen ResimArkadaşlar Elipsidoal Mercekli farlarıma bu kiti taktırdım ama Farlarımın üretiliş yapısı itibariyle ve Mercek ve far camının içerden tozlu ve kirli olması sebebiyle tam verim alamadım.Farları yenilemek istiyorum.Piyasada aracıma göre yan sanayi Angel'lı far setleri çıkmış,çok uygun olmaz ise ya bunları söktürüp temizleyeceğim,yada o angel'lı yeni mercekli farları alıp bu kiti ona transfer edeceğim...

Cihan Kartal

• Üye
  • 11 Mesaj
Arkadaşlar sözde farlar ayarlandı ama benim içime sinmedi bu ışık dağılımı... H1 6000k Xenon kiti ve Bmw E34 5.20i içi tozlu ve temizlenmesi gereken farları... Sizce ışık dağılımında hatalar varmı?

Gönderilen Resim
Gönderilen Resim

Gönderilen Resim
Gönderilen Resim

Bu mesaj Cihan tarafından düzenlendi: 30.03.2008 - 21:33

Ahmet Kasapoğlu

• Üye
  • 892 Mesaj
  • Model : 5.20 ia
aydınlatma baya yetersiz. özellikle sağ var çok çok sönük.
eğer 2 farda aynı yıla aitse kesin montajda bir sorun var.

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,457 Mesaj
  • Far : Halojen
  • Otomobil : Peugeot
  • Model : 406
Paylaşımın için teşekkürler, farları değiştirsen bile halojen optiği ile xenon performansı elde etmek imkansızdır. Bu farlar sola mı bakıyor yoksa resmin açısı mı öyle anlamadım ?
Lütfen profil fotoğrafınızı (avatar) bu linkten güncelleyiniz.

Gece Uçuşu - Karanlık Işığın Yokluğudur ...
Gezen İnsan - Doğa, Kültür, Tarih ...
Ford Club Türkiye - Daha İyiye Doğru ...

Cihan Kartal

• Üye
  • 11 Mesaj
Profesyonel gözler başka oluyor tabi...

Sahiden Sağ far sönük yanıyor

Elektrikçi bakması lazım

Sonradan bir tane far rölesi takmışlar.. Bir göstereyim elektrikçiye

farları açıp içlerini temizlemeyi düşünüyorum.Olmazsa angel lı yeni bir set far alacağım yine sağ far sönük yanarsa... Tesisatta sorun var

Montajı modifiyeci arkadaşla birlikte yaptık... Rölesiz devre.. Direk gelen 55w tetikli..standart ve kolay montaj oldu.

Ahmet Kasapoğlu

• Üye
  • 892 Mesaj
montajın ışık şiddetiyle bir ilgisi olmaz ama. Siz ampuller tam yerine oturmuşmu bi dikkatlice kontrol edin.
Farları temizlerseniz biraz daha iyi olucaktır. Angel farlar eğer uzakdoğu malı olanlardansa onların mercekleri çok kalitesiz oluyor bunuda hesaba katın almadan önce.

Cihan Kartal

• Üye
  • 11 Mesaj
Xenon ampülleri yerine tam oturmuş 2 kez kontrol ettim.

Balastları yer değiştireyim..Ampülleri yer değiştireyim... yine olmazsa sağ fara 55w tan daha az elektrik geliyor demektir.Belki eskiden sivrinin biri Soldan sağa paralel bir kablo çekmiştir,olurmu olur :yes:

Ahmet Kasapoğlu

• Üye
  • 892 Mesaj
Evt balast ve ampul ile bi kontrol yapın. tesisatla ilgili bir durumun ışık şiddetini değiştirceğini zannetmiyorum. Dediğiniz gibi 55 watt tan az elektrik gelmesi demek. Oraya gelen kablonun 55/14=4 yaklaşık 4 amper den daha az akım taşıyabilmesi anlamına gelir. Bu durumdada kablo zaten erir kullanılamaz. Yani kablodan yana bir sorununuz yok. Farın içi daha çok kirlenmiş olabilir.

Mehmet Özyürek

• Gece Uçuşu Cevheri
  • 3,419 Mesaj
  • Otomobil : Ford
  • Model : 2006 Mondeo Ghia
Tozdur, toz...

Cihan Kartal

• Üye
  • 11 Mesaj
Bugün Avometre ile far soket girişlerini ölçtüm araç çalışırken ve Kısa farlar açıkkken. Her 2 tarafda 13.9 V çıktı. Akü 14.0 V. Herşey normal gibi...Ama sağ far sönük yanıyor....Birde bu araca Bi-Xenon yapsam, sadece merceklermi değişiyor,nasıl olur Bi-Xenon? Biraz pahalı olur ama...

Olmazsa bu farları söküp bir temizleyeyim. 90 model arabaya Bi-Xenon yapmak gereksiz olur... E39 ( 97-99 model gibi) olsa araç o zaman Bi-Xenon yakşırda 17 yaşında araca Normal Xenon kiti yeter bence.ileride yüksek model aracım olursa Bi-Xenon yaparım.

Farları söküp içlerini ayırıp bir güzel temizleyeyim.

HAzır açmışken 4 tanede Angel çakayım.

Angel takmak,ışık kalitesini,dağılımını ve performansı düşürürmü?Sonuçta farlar angel sız üretilmiş, Halka lar ışık dağılımını bozarmı?

Ahmet Kasapoğlu

• Üye
  • 892 Mesaj
sizin farlarda yanlış hatırlamıyorsam mercek etrafında birde yola ışık dağıtmak amaçlı cam olması gerek. angellar bu camın önünde denk geliceği için biraz etkileyecektir.
Bence ilk iş farlarınızı açıp bir güzel temizleyin. Kesinlikle içlerinin tozlu ve özellikle merceğin isli olduğundan eminim. Açtığım birsürü 3 4 yaşında farın içi bile simsiyah olabiliyor.
Eğer gene düzelmezse merceğini değiştirirsiniz o zaman angelda rahatlıkla takarsınız mercekle beraber.

Cihan Kartal

• Üye
  • 11 Mesaj
Sağ farı bugün söüp temizledim.Daha doğrusu yıkadım. Bulaşık makinesine attım.2 parçaya bölerek.Çok temiz oldu,fakat dağıtıcı iç parlak plastik parçanın üzerindeki parlak kaplama kazındı,soyuldu.Beyaz oldu.Youtube da millet siyaha boyuyor bu parçayı.Onun için ışık pperformansına etki edeceğini sanmıyorum.Camlar ısındıktan sınra buhar yaptı farlar açıkkken.Yavaş yavaş buhar kalkıyor..Net sonucu buhar kalktıktan sonra söyleyeceğim...Ama daha net oldu bence..

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Bu mesaj Cihan tarafından düzenlendi: 06.04.2008 - 23:19

Murat Atagenç

• Üye
  • 92 Mesaj
  • Model : E34
E34 kasa aracımın farları çok iyi göstermediginden ve dış görüşünüş olarak bişeyler yapmak istedigim için bi takım çıkma far aldım.Bu farların kısalar mercekli uzunlar ise normal ve hepsi H1 ampül kullanıyor.Fotograflarda gördügünüz gibi kısaların birinin mercegini söktüm.Şimdi yerine daha güzel performans verecek mercek takmak istiyorum ama biyerlerini kesip,biçerek ve daha sonra ayar gerektirmemesi gerekiyor çünkü bu imkanlarım yok.Söktügüm gibi vidalarını sök-tak yapıp halledilebiliyorsa yapabilirim.
Dedigim gibi degişim yapmam mümkün mü? ve oluyorsa yerine tam oturacak mercek hangisidir?

Eklenen önizleme(ler)

• Eklenen Resim: DSC00683.JPG
  • Eklenen Resim: DSC00682.JPG
  • Eklenen Resim: DSC00681.JPG
  • Eklenen Resim: DSC00680.JPG
  • Eklenen Resim: DSC00685.JPG
  • Eklenen Resim: DSC00684.JPG

Hella H1 - 4300K

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,457 Mesaj
Vidalanan yuvarlağın çapı kaç cm ? 10 cm'den fazla değilse hella bi-xenon merceği uyarlayabilirsin ancak vidalama yerlerini birebir sök-tak yapman bence imkansız. Far plastik kabındaki 3 vida nereye denk geliyorsa denk gelen yerde merceğin ayağında delikler açman gerekecek.
Başka bir sorun daha dikkatimi çekti, ön camda lense denk gelen yuvarlakta desen var, bu senin takacağın lensin ışığını etkilememeli.

Murat Atagenç

• Üye
  • 92 Mesaj
yok o alt tarafın çizgileri ama fotograftaki farları geri yollayacagım zaten.Çıkmaydı ama temizledikten sonra camların oldukça çizikli ve taş yaralı oldugu ortaya çıktı.Bi yönden mercegin ne oldugunu görmüş oldum.
10cm.den geniş olsa gerek bir de bi-xenon olmaz sanırım uzunlar ve kısalar ayrı zaten.Kısaları bi-xenon yapınca uzunlar boş kalır bi anlamı olmaz.Ama kısalara dogru düzgün bir mercek takıp xenonda baglarsak süper olur sanırım

Fotograflara göre yerine olabilecek en uygun mercek sizce hangisi
bi kaç fotografa baktım valeo sanırım onlar benziyor ama ... ?

Ayrıca yardımınız ve ilginiz için teşekkür ederim :)

Bu mesaj matagenc tarafından düzenlendi: 03.08.2008 - 13:30

Hella H1 - 4300K

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,457 Mesaj
Hella'nın ışık deseninde alt tarafı kesmemek gerekiyor o nedenle far camındaki desenli kısma dikkat etmek ve iyi test etmek lazım bana ışığı kırıcak gibi geldi.
Bu far bosch üretimi, boschun projektörlerindeki lens ayakları uzun oluyor. Hella ise daha kısa ve şişman gibi.
Projektör tipleri başlığında + www.xenonmercek.com 'da resimler ve çeşitli ölçüler var.
D2S projektörler derinlik olarak genelde 14-15 cm civarında oluyor. Mercek değişimi yapıcaksan derinlik, genişlik vb. net ölçümlerin olmalı, gözle bakıp benzeterek "şu uyar" demek yanlış olur. Bana hella bi-xenon üzerinde yoğunlaşmak daha iyi bir başlangıç gibi geliyor, bi-xenon için uzun fardan solenoid girişine paralel almak dışında birşey yapmayacaksın, uzun farların ve sellektörlerin çok daha iyi olucaktır.

Murat Atagenç

• Üye
  • 92 Mesaj
Evet bende aynı yerden bakıyorum

diyelim ki mercek buldum benzer şekilde oraya vidaladım.Başka ayar fln olacak mı?
Hella H1 - 4300K

Selçuk Keleş

• Yönetici
  • 5,457 Mesaj
Işık deseni tıpkı bu resimdeki gibi yere paralel olmalı. Merceği yerleştirirken siperin tam yatay olmasına dikkat etmen lazım.
http://www.geceucusu...ic=2417/6-l.jpg

Ahmet Kasapoğlu

• Üye
  • 892 Mesaj
ışık deseni resimde görünen gibi düz olduktan sonra. yukarı aşağı veya sağ sol ayarı o kadar önemli değil. onlar far üzerindeki vidalardanda sonra araç üzerinde ayarlanabilir. resimdeki gibi düz olması yeterli.

bu arada bixenon mercekler zaten yanlarında mevcut uzun far kısmıyla beraber kullanılır. gündüz farlarınız yanmadığı zamanlar selektör yapabilmeniz için zaten bixenon araçlarda uzun far bölümü ayrıca bulunur. yani isterseniz bixenonda yapabilirsiniz.
Şu anda elimde bosch bixenondan kalmadı sadece hella var. zaten ölçüleri sitede görmüşünüzdür. kendi mercek ölçülerinize göre bakın illaki merceklerden biri olucaktır.
saygılar
uygun xenon kit içinde dilerseniz bana ulaşabilirsiniz

Bu mesaj BuTcHeR tarafından düzenlendi: 07.08.2008 - 18:37

1 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 1 ziyaretçi, 0 gizli üye