• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

   Güvenlik birinci önceliğimizdir.

   Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

   Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

   Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
  • Selçuk Keleş

   Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

   Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
  • Selçuk Keleş

   Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Mehmet Kayık

Pasif Soğutucu Tasarımı Yardım

Recommended Posts

Mehmet Kayık    0
Mehmet Kayık

Yeni mezun mühendisim. Led için pasif soğutucu yapmak istiyorum. Araştırırken forumda baya tecrübeli üyeler gördüm. Özellikle piyasadaki durumunu bilmediğim için yardımınıza ihtiyacım var, yardımcı olur musunuz..

Pasif soğutucuların tasarımıyla ilgili ulusal veya uluslararası standartlar var mı?

Ne gibi teknik ön fizibilite çalışması yapabilirim

Piyasadaki soğutucuların güncel durumu, ne gibi dez avantajları var geliştirilmesi gereken teknik yönleri nelerdir

Teşekkür ederim

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

83 yılından bu yana ses sistemleri ve başka işlerden dolayı fazlasıyla haşır neşir biri olarak edindiğim tecrübeye göre sogutucu standardı kullanılan malzemenin ısı ve soğuk ilişkisini en kısa sürede iletecek maddeden üretilmesi şart.Buna karışımı saf olan pürüzsüz yüzeye sahip Bakır ilk sırada geliyor.Bakırın üretimi agırlığı,işlemeside çok olmasada sıkıntı yaratan ve en ideal uygun yapıya sahip ilk standard sogutucu tipidir.Aliminyum kullanılmaya başladıktan sonra Bakırın yerini aldı.İşlemesi,agırlığı mali boyutu nedeniyle daha hesaplı ve tepkisi bakırı aratmayacak şekilde olduğundan çok uzun yıllardır standar kullanılan maddedir.Bundan başka yeni nesil maddeler var.Bunları maalesef çok bilmiyorum ama aliminyum kesinlikle vazgeçilmez demirbaş bir sogutucu parçasıdır.Fakat aliminyumu bile artık dönüşümlü olarak kullanabildikleri için saf aliminyum sogutucu önemli bir seçenek olması gerekiyor.Her iki sininde renk tonu kendini belli eder.Atık dönüşümlü olanlar farklı bir karışmla sıkıştırılarak daha geç ısınan bir sogutucuya dönüşebiliyor.Yeni nesillerde bu sogutucu görmek zor değil.

Sogutucunun boyutu,dilim şekli,çapı,agırlıgı tamamen sogutulacak parçanın ısı verileriyle orantılıdır.Tersi mümkün değil.

Soğtucularda geliştirilecek yöntem yok gibi bir şey.Tek yöntem Bakır ve aliminyumdan daha ucuza gelecek ve daha iyi tepkime yapabilecek bir maden bulunup işlenmesinden başka bir şey aklıma gelmiyor.

Seramik karışımlar sanırım yeni yeni uygulanmaya başladı ama tekniği hk. çok bilğim yok fakat pahalı ve daha iyi olduğunu biliyorum.

Kullanacağın led ne ise sogutucu boyutunu ledin product verilerinden ısı çizelgesine göre hesaplaman gerekiyor kaldıki piyasada bunlar ile ilgili standard üretilmiş sogutucular mevcut.Yeniden üretmene gerek yok.Daha pahalaıya gelecektir.

Benim görüşüm kullanacagın ledin ısı verilerinden sonra çıkan sogutucu botyutunu kullanacağın alan müsait ise büyük kullanman olur.Bu durum lümen ışık degeri ve amper watt degeri en az 4 watt ve üzeri ledler için dir.

1 watt ve 3 watt sogutucu boyutları bellidir.Aynı tiplerde kullanman yeterli.

Çok mu detaylı oldu nedir. :lol:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
 • Beğen 1

İletiyi paylaş


Link to post
Mahmut Akbulut    2.657
Mahmut Akbulut

Mehmet bey merhaba hoş geldiniz :flowers:

Pasif soğutucudaki en bariz sıkıntı boyutu , led ne kadar güçlü ise soğutucuda buna bağlı olarak büyüyor , modifiye yaparken yaşadığımız en büyük sıkıntı bu . Kapalı ortamlarda fan+soğutucu iş görüyor uygulama zorluk çıkarmıyor ama dış ortamda fan kullanamadığımız için soğutucu yine sorun oluyor . Soğutucu ile ilgili mutlaka birtakım kural kaide vardır malzeme kalitesi cinsi çapı yoğunluğu gibi ama o işin mühendislik kısmı olduğundan bizler hep boyutu büyük tutup kendimizi garantiye alıyoruz hesabı nasıldır nasıl yapılır bilmiyorum .

Alüminyum soğutucu yerine ne kullanılabilir yada küçük boyutlu soğutucu + ne? olmalı ki uygulama kolaylaşsın . Jel gibi bir madde olabilir mi?

 • Beğen 1

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Jel den kastın beyaz ısı ileten silikon mu?Bunu zaten parça ile sogutuycu arasına sürmez ise sogutucudaki ve parçadaki gözenekleri doldurmadığı için ısı dagılımı tam olmaz.Buda ek bilği olsun. :good1:

İletiyi paylaş


Link to post
Mahmut Akbulut    2.657
Mahmut Akbulut

Termal macun değil abi kast ettiğim :victory: çok daha farklı bir şey ısıyı emen ve üzerinden hızlı bir şekilde atabilen bir şey :vreka: silika jel gibi mesela ama :)

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Yapıldı ise çığır açılır.Bu tip çekirdek ısı üreten ve sogutma ihtiyacı olan parçalarda yüzey temasa dayalı sogutucu şart.

Jel tarzı bir sogutma yine böyle sogutucu olupta notebook sogutucularındaki gibi gaz tekniği yerine Jel kullanılabilirse cidden daha güzel olacaktır.

İletiyi paylaş


Link to post
Mehmet Kayık    0
Mehmet Kayık

Teşekkür ederim sorularım devam edebilir

İletiyi paylaş


Link to post
Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Herşeyden önemlisi pasif soğutucularda mutlaka soğuk-sıcak hava akışına göre montaj gerektiğidir. Doğal hava akış formu ilgili soğutucunun daha fazla hava transferi ile soğumasına olanak tanır.

Amonyak kullanımı yasaklanmadan evvel, pasif soğutucular içerisinde bakır amonyak gezme kanalları olurdu. Bunlar bu güne kadarki pasif en iyi soğutma tekniğidir. Gördüğüm ve bildiğim bir tek Sony firmasının kullandığıdır.

 • Beğen 3

İletiyi paylaş


Link to post

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap