• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Semih Tunca

Ters çalışan yağ basınç göstergesi

Recommended Posts

Semih Tunca    120
Semih Tunca

Aracımda yıllardır çalışmadan duran yağ basınç göstergesini geçen yıl çalışır hale getirdim uygun basınçta çalışan çift uçlu bir müşir buldum ölçüsandan bir ucu yağ lambasına giderken diğer ucu basınç göstergesine bağlanıyor eksi tetikle göstergeye 0 basınçta 0 ohm max basınçta da 220 ohm gönderiyor ancak kontak açtığımda 0 gönderdiğinden gösterge sona vuruyor (6 bar) motor çalışıp basınç normale döndüğünde 3-4 bar aralığına düşüyor . gaz verdikçe de azalma gösteriyor normal de artması gerek ,yani anlayacağınız ters çalışıyor .Aklıma gelen resimde de göreceğiniz arka bağlantıyı çevirmek yani kontak dan gelen + ile müşir den gelen - ile yer değiştirmek

ama zor bulunan bu parçayı bozmamak için sizlerin fikrini alayım dedim

post-6253-0-92668500-1415049021_thumb.jp

post-6253-0-38018800-1415049031_thumb.jp

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Müşürdeki uçların yerini değiştirdin mi?

Şu an zaten sıkıntılı çalışıyor ter voltaj girdiği açık.Bobin sargı olduğu için artı eksi değişimi çok sorun yaptırmaz ama sen 1 kohm yada 560 ohm direnci seri bağla ve test et.

Geçen yıl çalıştırdığında bu hata yok muydu yenimi yapmaya başladı.Öyle ise müşür sıkıntılı denilebilr.

İletiyi paylaş

Semih Tunca    120
Semih Tunca

gecen yıl da vardı ama üstüne düşmemiştim müşirdeki yerler doğru Oktay abi G gauge (göstergeye) WK warning kontak (yağ lambası) na bağlı . Evde yedek orijinal benzin hararet göstergesi var smiths . onunla denedim ters bağlantıyı ibre ters çalişmaya başlıyor yani oluyor ufak bir adaptör akımıyla test edicem herhalde

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

O zaman müşürden başka buna sebep olan parça yok.Müşür bilğiyi ter akım ile yolluyor olabilir.Aklıma başka seçenek gelmiyor.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

İngilizce olarak anlamları bana bağlantının bence tersi olduğunu ifade ediyor.Ölçüyü müşür yapar uyarıyı gösterge yapar diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Semih Tunca    120
Semih Tunca

bağlantı

post-6253-0-41177600-1415219826_thumb.jp

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Bağlantı için çok diyeceğim bir durum yok.Kelime anlamına göre kendimce yorum yaptım.

Müşürden çıkan voltaj ters olabilir.+ yerine - ile bilği veriyordur yada tam tersi.Kullandığın göstergeye uymuyordur.Sen ikaz lambası bağladın mı?Bunun belki direnç olarak kullanılması gerekiyordur.Ledli lamba olmaz.Oda akımı sapıttırır yada vermez.

Pardon ampul zaten üzerinde sanırım.

Bence müşür bilğiyi ters akımla veriyor diyorum başkada aklıma hata olasılığı gelmiyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Semih Tunca    120
Semih Tunca

Konuyu geçen Gün Elo ya ilettim sağolsunlar çok ilgilendiler bana ters çalışan müşür yapacaklar yani 0 basıçta 200 ohm direnç gösterirken basınç arttıkça direnç düşecek.

Bakalım gelince göreceğiz.

İletiyi paylaş

Semih Tunca    120
Semih Tunca

Evet geçen gün gelen müşürü taktım gayet güzel çalışıyor. Kontak açtığımda 0 basınç gösteriyor motor çalışıp basınç arttıkça yükseliyor. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Güzel haber.:good1:

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap