• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Gökhan Tongay

Led ısısı

Recommended Posts

Gökhan Tongay    186
Gökhan Tongay

Merhabalar.Bir proje üzerinde çalışıyorum fakat merceklerin içerisindeki ısı max kaç derece oluyordur ? Ve merceğin üst kısımları kaç derece civarıdır.

bir de bu led tahminen kaç dereceye kadar dayanabilir. ?

post-6960-0-96752200-1413934381_thumb.jp

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

ben de çok uğraştım bunlarla da mercek iç ısısının 300dereceye kadar çıktığını duyunca led ampul taktım.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

xenon kapsül 500 decereyi geçiyor, reflektörün tavan ısısı 400 derece civarı. Çanak içi yansıtıcı için ledi alta en dip noktaya koyacaksın

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

250/350 C' ye kadar çıktığını tahmin ediyoruz henüz bununla ilgili bir veri yada test sonucu yok elimizde , sadece yaptığımız basit denemelerden yola çıkarak bu rakamı verebiliyoruz . Led için de aynısı söz konusu ne kadar ısıya dayanıyor bunu henüz kimse test etmedi . Yine de bu tarz bir uygulama yapılacaksa perdenin ön alt tarafına ısınan hava yükselir mantığından yola çıkarak yapılması daha uygun geliyor .

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay    186
Gökhan Tongay

Yurt dışında hella merceğe hep yukarıdan koymuşlar hatta ledleri bile satılıyor. 30 euro falan çifti.Ben de bu ledlerden sarı renkte olanı var acaba nasıl olur uygulayabilirmiyim merak ediyorum.herhalde denemelik bir mercekle işe başlıycam :)

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

250/350 C' ye kadar çıktığını tahmin ediyoruz henüz bununla ilgili bir veri yada test sonucu yok elimizde , sadece yaptığımız basit denemelerden yola çıkarak bu rakamı verebiliyoruz . Led için de aynısı söz konusu ne kadar ısıya dayanıyor bunu henüz kimse test etmedi . Yine de bu tarz bir uygulama yapılacaksa perdenin ön alt tarafına ısınan hava yükselir mantığından yola çıkarak yapılması daha uygun geliyor .

daha doğrusu benim yerime Mahmut uğraştı düzelteyim :)

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Kendi adına konuş janım, 2007 yılında test edip, fotolarını koymuştum ve hatta led bile monte etmiştim, reflektör içine :coffee:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay    186
Gökhan Tongay

sorun olmuşmuydu ?.

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay    186
Gökhan Tongay

Bu gün hella marka merceğin üst kısmına yakın yere aliminyum bant ile sabitleyerek deneme yaptım yaklaşık 20 30 dk arasında hem ledi hem xenonu açık bıraktım.El değmeyecek seviyeye yakın bir ısıya ulaşıyor.elinizi birkaç sny sürekli tutabiliyorsunuz.Şu an led hala çalışıyor.Hella mercekte alt tarafta bi xenon motoru bulunduğu için uygun olmaz ama bosch mercekte orası boş duruyor uygulanabilir.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Alttan iki adet amber ile test etmiştim. Bemin amacım, reflektör içi rengi değiştirip iklim geçişlerinde çıkış rengini değişmek idi.

Led uzun ömürlü olmaz. Sürekli çalışabileceği tepe ısı olan 35 dereceyi geçmemek gerek.

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay    186
Gökhan Tongay

bakalım merceklerim bosch ama bi hella gibi uzun yapmıyor en kısa zamanda mercekleri değiştirmek istiyorum.Bu sıra içerisinde ledlere çözüm bulmaya çalışıcam.Audi xenon kitlerimin birisinde problem yaşamıştım.Farlardan birtanesi yanmıyordu önce yanıp sonra sönüyordu bugün tekrar kontrol ettim herhangi bir problem göremedim.Sanırım bağlantıda bir sallandı oluyordu ondan yapıyordu.Önerisi olan var mı ? Sebebi ne olabilir.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

arkadaşlar daha önce de bahsettiğim gibi aracımın sis merceklerine color mod yaptım (5050SMD led yerleştirerek) normalde ucuz led ampullerden kullanıyorum fakat onlar da merceğin içinde kalınca zayıf düşüyor. led ampul kullanmamın sebebi merceğin içindeki SMD ledlerin erimemesi için. mercekleri de sis farı olarak değil, follow me home olarak kullanıyorum. aşağıdaki sürücü devreli ürünü buldum. bundan alıp taksak merceğin içindeki ledlere zarar verir miyiz? çok ısınır mı acaba?

balast gibi sürücü devreleri var onlarla yanıyor altında da fan var sanırım.

http://www.aliexpress.com/item/2PCS-H1-LED-Headlight-Cree-50W-3000LM-LED-Auto-Light-H1-High-Power-H1-LED-Bulb/2013032757.html

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

Bu cree H1 ledin yayacağı ısı 10-15 dereceyi geçeceğini sanmıyorum , aşağıdaki tablo verilerine göre başka bir aksilik çıkmaz ise şerit ledler uzun süre yanacaktır...

Teknik Özellikler

LED MİKTARI & TÜRÜ 1 metrede 60 adet 3 çipli Led ÇALIŞMA ORTAM SICAKLIĞI -25 °C - +60 °C IŞIK AÇISI 120° GİRİŞ VOLTAJI 12 / 24V DC MAKSİMUM GÜÇ 14.4W / m ÇALIŞMA AKIMI 1120 - 1200mA / m

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

peki neden arkasında fan ve pasif soğutucu var kardeşim? bir de neden balast?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

Bu Cree led in Watt ı ve Lümeni çok yüksek buda fazla ısı demek , oluşan bu fazla ısıyı üzerinden atmak için ya çok büyük bir soğutucu yada fan kullanmak zorundalar.Farın iç yapısı büyük soğutucu koymak için yeterli değil fan mantıklı çözüm gibi ama ne kadar sağlıklı olacağını bilemiyorum , far içi zaten sıcak dışarıdan hava girişi de yok :( ahanda hiç bilinmeyenli denklem buldum :lol:

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

işte bu fazla ısı yüzünden bizim yaptığımız ledlere zarar gelmesin?

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap