Can Ayaslan

Chevrolet Captiva Gündüz Farı

Recommended Posts

Can Ayaslan

Merhaba, fotoğrafta işaretli yerlere 8li power led düşünüyorum. İlk başta sinyali de o bölgeye koymayı düşündüm, o şekilde çok uğraştıracak ama yapmışken güzel olsun da istiyorum. Sinyal yanarken gündüz farını söndürerek güzel bir görüntü elde edebilirim. Nasıl bir yol izliyim ? Şimdiden teşekkürler

post-6772-0-22721700-1410249079_thumb.jp

İletiyi paylaş

Can Ayaslan

Sinyal konusunu geçtim, 8 sağa 8 de sola led koyacağım. Lensler kac derece olmalı? Bir de led teminini nereden yapıyım ?

İletiyi paylaş

Can Ayaslan

Hella power led nereden bulabilirim ? Bir de fiyatları biraz uçuk :) Ben hazır modül olarak değil de kendim yerleştirmek istiyorum. Açı kısmını düşünmüştüm montajda fakat asıl merak ettiğim lens açısı ve led temini :)

İletiyi paylaş

Cem Durna

bu konuyu hortlatmak istiyorum. bende gunduz fari yapcam. bilgi dileniyorum suan :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Bu konuda epey açılmış konu var onları gözden geçirdiniz mi ?

İletiyi paylaş

Cem Durna

Geçirdim ama her konuda ayrı bi soruna karşı yapılmış drl ler var. Benim bilmek istediğim bu power ledler nasıl bağlanmalı. Nasıl soğutulmalı devrede ne kullanılmalı. Uzun ömürlü olması için bu sorulara cevap bulmam gerekiyo. Sonuçta farın içinde gündüz farı ve deneme yanılma yöntemile yapmam mümkün değil :/

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

1- Power ledler marka seçilmeli.

2- Pcb montajı sonrası uygulama yapılacak yer dikkate alınarak uygun soğutucu kullanılmalı.

3- Power ledleri korumak için mutlaka devre ile sürülmelidir , ledler seri bağlanır.

4- Lens seçimi doru yapılmalı 45C' lens DRL için uygun olacaktır.

5- Ledler kapalı bir ortamda değil ise çok çok iyi izole edilmelidir , sürücü devresi hava alabilecek bir ortamda olmalıdır.

6- Devre hazır alınabilir , kullanılacak led sayısına göre 6x1W yada 8x1W sürücü devresi kullanılabilinir.

Tüm led ler için geçerli ve önemli iki husus var doğru akım ve iyi soğutma , bu iki hususa dikkat edilirse led ler çok uzun süre çalışır...

İletiyi paylaş

Cem Durna

Mahmut abi ben netten baktımda 12v spot ampülün içindeki devreyi satıyolar. Onu kullananmak sorun yaratmaz heralde. Ve brnim şuan kullandığım çinden aldığım drl nin kontrol panelini kullansam power ledleri parkları açınca kısık yapatmı ?

Ve mahmut abi senin dediklerini uygun bi tesisatla gündüz farı yapılırsa nekadarlık bü süre sorunsuzca çalışır ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Çin tiplerinde begendiğim bir örnek ama ledleri muhakkak değişmeli.Bunun power ledli olanlarıda var ama fiyatı daha yüksekti.Bence yakışır.Elle yapacağın o tekli power led lens görünümünden çok daha güzel ve bence şeffaf görünümü uzaktan bütün ışık görünümüne etkisi olur.

İletiyi paylaş

Can Ayaslan

Çin tiplerinde begendiğim bir örnek ama ledleri muhakkak değişmeli.Bunun power ledli olanlarıda var ama fiyatı daha yüksekti.Bence yakışır.Elle yapacağın o tekli power led lens görünümünden çok daha güzel ve bence şeffaf görünümü uzaktan bütün ışık görünümüne etkisi olur.

Ledleri değiştireceğim benim de düşüncem o; fakat aracın tamponda montajı yapacağım yer ortalama 30 derece açıya sahip, bu ledi düz montaj yapmam gerekecek. Bu bir sorun yaratır mı yine de farkedilir mi ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Audi'lerdeki gibi bir sonuç beklememek gerekiyor.Ledleri değişince sonuç dereceli görünmesede bu parçadaki led önüne gelen kısımlar açılı şekilde ışığı veriyor ama geniş açıda veriyor her şekilde benim düşüncem gayet iyi olur yönünde.

İletiyi paylaş

Can Ayaslan

Audi'lerdeki gibi bir sonuç beklememek gerekiyor.Ledleri değişince sonuç dereceli görünmesede bu parçadaki led önüne gelen kısımlar açılı şekilde ışığı veriyor ama geniş açıda veriyor her şekilde benim düşüncem gayet iyi olur yönünde.

Teşekkür ederim Oktay abi. Peki bunun içini açtıktan sonra ledlerin aralarında alt ve üst kısımlara mantar ledlerden sinyal yapsam nasıl olur ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker

İnceleme fırsatım kısmen oldu.Mantar led ile sinyal yapma fikrini hemen elemelisin işe yaramaz.Sinyalli bişiler amaçlıyorsan smd power led bulup rahatlıkla yapabilirsin.Yada 8 ledin 4 ünü sinyal 4 ünü gündüz ledi olabilir ama çok şık durmaz.

Mesela smd5050 1watt power led yan yana 2 tane sıgar ama fena işçilik lazım.Her 2 side beyaz olsun sarı bulamazsın zaten.Turuncuya dönüştürecek film folyo kafi yanlız ledin renk tonunu günışığı seçersen cidii güzel ambere yakın ışık alırsın.

Smd 3528 1watt led bulursan bu dahada güzel olur ve 2 led yan yana rahatlıkla sığar.Bunlarda tabiki sogutucu şart olacak.İyi projelendirirsen sonuçta güzel olur.

1 watt ledler hazır 1watt led pcb si her şekilde yeterli olur.Bu ledler için ayrıyeten daha kalın petekli veya daha farklı şekilde ısınmasın diye sogutucu yapmak ileriye dönükte olsa çok gerekmez.Sadece içiniz biraz daha rahat olur.

Büyük sogutucuda koysanız muhakkak ki yandığında elinizle kontrolde ısıyı hissedersiniz bunun önüne geçmeniz zordur.Buna bakarak aldanırsınız daha kalın sogutucu eklemek biraz daha iyidir ama çözüm değildir.

1 watt serisi smd yada standard 1 watt büyük tiplerdeki, ledler voltak akım ve ısı olarak bariz şekillerde farkları yoktur.Montaj yeri ve kullanılacak lens tiplerine göre yapıları farklıdır.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Can Ayaslan

İnceleme fırsatım kısmen oldu.Mantar led ile sinyal yapma fikrini hemen elemelisin işe yaramaz.Sinyalli bişiler amaçlıyorsan smd power led bulup rahatlıkla yapabilirsin.Yada 8 ledin 4 ünü sinyal 4 ünü gündüz ledi olabilir ama çok şık durmaz.

Mesela smd5050 1watt power led yan yana 2 tane sıgar ama fena işçilik lazım.Her 2 side beyaz olsun sarı bulamazsın zaten.Turuncuya dönüştürecek film folyo kafi yanlız ledin renk tonunu günışığı seçersen cidii güzel ambere yakın ışık alırsın.

Smd 3528 1watt led bulursan bu dahada güzel olur ve 2 led yan yana rahatlıkla sığar.Bunlarda tabiki sogutucu şart olacak.İyi projelendirirsen sonuçta güzel olur.

1 watt ledler hazır 1watt led pcb si her şekilde yeterli olur.Bu ledler için ayrıyeten daha kalın petekli veya daha farklı şekilde ısınmasın diye sogutucu yapmak ileriye dönükte olsa çok gerekmez.Sadece içiniz biraz daha rahat olur.

Büyük sogutucuda koysanız muhakkak ki yandığında elinizle kontrolde ısıyı hissedersiniz bunun önüne geçmeniz zordur.Buna bakarak aldanırsınız daha kalın sogutucu eklemek biraz daha iyidir ama çözüm değildir.

1 watt serisi smd yada standard 1 watt büyük tiplerdeki, ledler voltak akım ve ısı olarak bariz şekillerde farkları yoktur.Montaj yeri ve kullanılacak lens tiplerine göre yapıları farklıdır.

Bilgiler için çok teşekkür ederim. Ürünün siparişini verip içini açtığımda ne yapacağıma karar veriyim o daha iyi olur o zaman :)

İletiyi paylaş

Can Ayaslan

Ledler bugün elime ulaştı. Fotoğrafları ekliyorum, bunun için en iyi uygulama nasıl olur acaba ? Arka plastik kısmı kesip boydan boya soğutucu koyup kenarlara silikon sıksam nasıl olur ? Çapraz olan camları kesince 25cm uzunluk kalıyor.

post-6772-0-83259800-1420816725_thumb.jp

post-6772-0-90313500-1420816729_thumb.jp

post-6772-0-42869300-1420816733_thumb.jp

post-6772-0-84997300-1420816735_thumb.jp

post-6772-0-73125800-1420816739_thumb.jp

post-6772-0-13753800-1420816844_thumb.jp

post-6772-0-50427500-1420816847_thumb.jp

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
Ledler bugün elime ulaştı. Fotoğrafları ekliyorum, bunun için en iyi uygulama nasıl olur acaba ? Arka plastik kısmı kesip boydan boya soğutucu koyup kenarlara silikon sıksam nasıl olur ? Çapraz olan camları kesince 25cm uzunluk kalıyor.

Işık gücü yetersiz sanki. Soğutucu koyacak kadar güçlü mü bu ledler ?

İletiyi paylaş

Can Ayaslan

Yok Selçuk abi konunun başında belirtmiştim led değişimi yapacağım ama bunun arka kısmı siyah plastik. O kısmı komple kesip boydan boya soğutucu koymayı düşündüm. Bu ledleri almaktaki amacım sadece yansıtıcı kısmını kullanmaktı. Başlarda sinyal de koymayı düşünüyordum ama vazgeçtim sadece 1 watt powerled düşünüyorum. Bu yüzey yansıtıcı görevi görür mü ?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
Yok Selçuk abi konunun başında belirtmiştim led değişimi yapacağım ama bunun arka kısmı siyah plastik. O kısmı komple kesip boydan boya soğutucu koymayı düşündüm. Bu ledleri almaktaki amacım sadece yansıtıcı kısmını kullanmaktı. Başlarda sinyal de koymayı düşünüyordum ama vazgeçtim sadece 1 watt powerled düşünüyorum. Bu yüzey yansıtıcı görevi görür mü ?

Bu kadar çok şeyi değiştirip oynayacağına daha kaliteli bir lamba alsan daha iyi olacak sanki.

İletiyi paylaş

Can Ayaslan

Görüntüsünün daha güzel olacağını düşündüğüm için hazır kit alıp ledlerini güçlendirmek istemiştim. Aracın uygulama yapılacak yerinin uzunluğu 33cm, piyasada 5li ledler var genelde ve uzunlukları 15cm civarı. O parçada çok küçük kalacak. Başta 8 sağa 8 sola 1watt power ledi 30derece lensle montaj yapacaktım ama hazırının görüntüsü ve izolasyonu daha iyi olur diye düşündüğüm için getirttim. Eğer değmez diyorsanız hiç başlamayıp hazır alıyım.

İletiyi paylaş

Cem Durna

İzalasyon ve soğutmaya özen gösterirseniz gayet kaliteli uzun ömürlü ve hoş olur bence. En azından bütünlük sağlar 8 aylı lede göre. Ayrıca power led için star pcb yerine uygun bi şerit pcb bulabilirseniz montajda çok daha kolay olur. Kolay gelsin merakla bekliyorum sonucu.

İletiyi paylaş

Can Ayaslan

Hazır şerit pcb bulmak zor olur sanırım, uzunlukları tutturmak zor bir de cam düz değil kıvrımlı, o yüzden tam oturmaz led ama yine de dediğiniz gibi bir şerit pcb de bakacağım. Yavaş yavaş yapacağım acelem yok :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

15 cm'den daha uzun modeller olması lazım ?

İletiyi paylaş

Can Ayaslan

15cm civarı olan hazırlar bile çok yüksek maliyette, ben uğraşıp deneyeceğim olmazsa başka bir yol düşünürüm. Ayrıca 33cm'lik bölgeye 25cm'den aşağısı güzel durmayacak

İletiyi paylaş