İçeriğe Yönlendir
Yakup Yardım

Amerikan park nasıl yapılır ?

Recommended Posts

Fatih Özbaş

Oktay abi biliyordu onu, gorunce yazar.

İletiyi paylaş

Kahraman Çalış

bugün kafama takıldı bu park modül şöle bi hazır modüller var piyasada alınıp kullanılabilir. 25/45 tl gibi fiyatları var. Benimkisi meraktan kafama takıldım bu modüllerle ilgili bir şema paylaşmak ve fikirlerinizi almak istedim.

post-6578-0-19022200-1413796108_thumb.gi

Şemada park modülü olarak kullanılabilir sanırım fakat takıldığım nokta normalde sinyal gelincede bu şekilde ampülün parlaklığı değişmez zaten 12V geliyor ampule şase tarafı dimlenerek parlaklık sağlanıyor. O zaman bu devreyi ırfz44 yerine p kanal bir mosfetle yer değiştirip feti 12V'a ampulüde fetle şase arasına alırsak normal sinyal ucunuda ampulün üst kısmına verirsek sinyal geldiğinde parlaklığı değişmiş olur. Sizce bu devre dediğim şekilde çalışırmı? Çalışırsa fet olarak hangi feti kullanmamız gerekir ve ısı problemi oluşurmu? Değerli fikirlerinizi almak isterim.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven

Mosfet sürmek kolay bir iş değil.P kanal mosfeti yanlış sürersenız 1amperde bile ısınıp bi süre sonra bozuluyor özellikle denedim bunu.Hatta o şemada p kanal mosfet sayısını artırıp paralel baglasanız bile mosfetler ısınıp zamanla alt kısımda yanıklar oluşmaya başlayacaktır.

Mosfet sürücü entegreleriyle sürülmesi gerekli.

İletiyi paylaş

Kahraman Çalış

http://www.sahibinde...188108837/detay

hiç uğraşma 10 liraya bunu al

Hocam ben zaten kullanmak için değil sadece yapısını merak ettiğimden sordum. Linkteki ürün direncin kılıf giydirilmiş hali :D en ucuz maliyetli olanı bu fakat ben değim gibi kullanmak için sormadım. Elektronik olanların çalışma şekli daha doğrusu gerci ayarlama kısmının çalışma şekli kare dalga üretecinden oluşuyor pwm altyapısını kullanıyor muhtemelen orası bellide ondan ziyade çıkış tarafında nasıl bir eleman kullanılmış ve bağlantı şekli nasıl diye en çok bunu merak ediyorum.

Mosfet sürmek kolay bir iş değil.P kanal mosfeti yanlış sürersenız 1amperde bile ısınıp bi süre sonra bozuluyor özellikle denedim bunu.Hatta o şemada p kanal mosfet sayısını artırıp paralel baglasanız bile mosfetler ısınıp zamanla alt kısımda yanıklar oluşmaya başlayacaktır.

Mosfet sürücü entegreleriyle sürülmesi gerekli.

Evet işte tamda merak ettiğim kısım bu işte mosfet nasıl bağlanmalı değiniz gibi ısınma oluşur problem çıkar vs. siz nasıl hallettiniz bu modül işini elektronik olarak şema yapısı nasıldır ben meraktan soruyorum. Bu işle uğraşan abilerimizin elinde muhakkak vardır yada eline geçer bi zahmet iç elektronik yapısını inceleyip yazarlarsa çok sevineceğim. Benim iş gereği böle şeyleri ele geçirme şansım yok. Çoktan içini açıp ciğerini çıkarmıştım ortaya :D Özelliklede çıkış kısmında nasıl bir malzeme kullanılmış ve çalışma şekli nasıl? kesilen sinyal kablosu devrenin neresine bağlı? özellikle merak ettiğim yer burası.

tarihinde Kahraman Çalış tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ener Özgür

S.a. uzun süredir forumu takip ediyorum. Bende ampüllerimi led ile değiştirip amerikan park ve ufak tefek bir iki ilave daha yapmayı düşünüyorum ancak öncelikle nasil bir yol izlemem gerektiğini sizlere danışmak istedim.

Forumda bir başlık altında toplanması gerektiğini düşündüğüm amerikan park için 5-6 farklı yöntem olduğunu gördüm ve en makulü çift duylu ampüle dönmek veya diyot direnç vs.. ile yapmak olduğunu düşünüyorum. modül kullanmak pek mantıklı gelmiyor acikcasi.
Öncelikle ön sinyallerim bau15s yerine ba15d (1157) p21/5w yani çift duylu ampül takıp 5w yi parka bağlamayı ve sinyali de normal bağlamayı düşünüyorum. Ancak burada kafama takılan mevzu sürekli 5w yanan bir ampüle 21w gönderince 26w mi olur yoksa bu ampüller 5w yi otomatik kesiyor mu? mesela tek duylu ampüle diyot ile 5w versem sinyal verdiğimde 21w ilave olucak ve ampülü patlatıcaktır değil mi? bunun içinde 21w ye 5w lik bir direnc bağlamam mı gerekli?
Aynı şekilde arka sis lambalarımda 21w lik 1156 (ba15s)  yerine ba15d (1157) p21/5w ile değişip 5w ye parkları bağlamayı ve 21w yi de arka  sislerime bağlamayi düşünüyorum. Yani normalde parklarla yancak ancak sis görevini de yitirmemiş olucak. sonuc olarak arka sisleri kullanmadğım sürece boşuna duruyolar actigimda ise frene basıyormusum gibi parlak oluyolar21w. o yüzden sis olarak kullanmadığım zamanlada park olarak kullanmak gayet mantıklı. Araştırmalarım neticesinde sisleri iptal edip 5w lik ampülle direk parklara bağlayan bir arkadasa denk geldim

(aşağıda resmini ekledim. 1 numara p21/5w stoplar 2 numara da sisler21w iken 5w ampül kullanılmış) ve cok hoş görünmüş ancak ben trafik güvenliği için arka sislerden komple vazgecmek istemiyorum.
son olarakda Aliexpress den aracıma uygun stop, sis, park, geri vites gibi tüm ampül modellerini buldum ancak düzgün çalışması konusunda dikkat etmem gereken ekstra bişiy var mi? Mesela bazı arkadaslar led ampül takılan bazı araçlarda sinyallerin hızlı yanıp söndüğünü söylemiş veya araca hata verdirdiğini....
öneri ve düşüncelerinizi iletirseniz cok memnun olurum.

cruze arka sis.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Ön sinyale yapacağın uygulama tehlikeli, yapmanı önermem. Muayenede sarı yanan park lambası sorun çıkarır.

Çift duylu ampul kullanacağından içteki duyu da değiştirmen gerekecek. Dolayısıyla hangi uca elektrik verirsen o yanıcak, ikisine verirsen 26W olucak.

Tek duylu ampulde ise zaten 26W verebilmen mümkün değil, 21W yanıcaktır.

Eğer duy ve ampul değişimi istemiyorsan dediğin gibi dirençli bir yapı kullanman lazım, park halindeyken direnç üstünden 5W yanar, sis açtığında direkt 21W yanar.

07512499-b2-1.jpg

Led arıyorsan : http://www.geceucusu.com/topic/6926-sinyal-lambası-için-flaşör-ve-ledli-ampul-tavsiyesi-py21w-p21w-ba15s-bau15s/

İletiyi paylaş

Ener Özgür

Muayenede hafif kusur diyolar diye biliyorum. ayrıca parklardan söküp tekrar bağlamakta kolay bir işlem...

Alıntıladığım yazılarda arkadaş bu şekilde uyguladığını söylemiş benim kacırdığım bişiy mi var acaba?

-----

Ön sinyallerimi çift duy ile değişip törpülediğim tirnağa  lehimle 5w parkları bağlarım diğerine de orjinal gelen 21w sinyal kablosunu bağlarım diye düşünüyordum. Bu şekilde parklarla birlikte sürekli yanarken sinyal verdiğimde daha parlak yanıcak  ve tamamen sönmeden tekrar parlıycak... Trafikte amerikan parklı bazı araclara bakıyorum da sinyal verdiği tarafta öncelikle tüm işiklar sönüyo sonra sinyal başlıyo fln bu yüzden baya uzun süren bir gecikme oluyor. Ancak düşündüğüm sistemde sinyal verdiğimde direk parlıyck ama parklara bağlı olduğu için hiç sönmiycektir. Bu şekilde Trafkte ne kadar farkındalık yaratıcaktır????
Acaba bu işe hiç girmeden parklara güclü birer led bağlasam daha mi sağlıklı olur diye düşünmeye başladım.
Ayni şekilde arka sisleri de çift duy ampülle değişip direk 5w parklara bağlarım. Sis düğmesine basınca da 21w olarak yanar diye düşünüyorum. Burda  hiçbir sıkıntı yaşıycağimi düşünmüyorum.

İletiyi paylaş

Cem Bilgic

Bu kadar değişim yapana kadar, ayarlı amerikan park modülü almanız daha kolay olmaz mı? Parlaklığını sadece 5W değilde istediğiniz kadar ayarlayıp, sinyal verirken çift duyda yaşanan parlayıp kısılma değilde tamamen yanıp sönme hem trafik için daha verimli olur.Ayrıca muayeneye girerken de OFF tuşundan kapatabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Ener Özgür

Evet haklisiniz Amerikan park modulu daha saglik olucak gibi.

Arka sisler icin bahsettigim uygulamayi yapicam amerikan park icinde modul alirim. 

Son bisiy daha aliexpress den sinyal ledlerini alirken neye dikkat etmem gerekir hizli sinyal verme gibi problemler oluyomus onlar icinde ayri birer modul kullanildigini gordum bazilarinda. O sekilde mi almam lazim?

Benm arka sinyaller t20 w21w on sinyallerse 1156py w21w seklinde.

İletiyi paylaş

Cem Dogu 2

Ben geçenlerde bu kutu formundaki, potanslı aletten taktım. Montajı her ne kadar basit olsa da aküye direk girilmesi gereken bir sistem olduğu için biraz endişe vermiyor değil.Ancak modüle giden kabloya bir sigorta ekleyerek içinizi rahatlatabilirsiniz.Ben şahsen öyle yaptım :) Şiddetle de tavsiye ederim.Modülü sigorta kapağının olduğu yerle kaporta arasına bez bant sararak güzelce sıkıştırdım, böylece sağa sola oynamadığı gibi titreşime de sebep olmuyor.Isınma, sinyal hızlanması gibi birşeye sebep olmadı yalnız şunu gözlemledim. Soketteki en ufak temassızlıkta modül çalışmadığı gibi, ön sinyalleri de çalıştırmıyor:Bu durumda kablo bağı ile soketi gövdeye, tabir i caizse hayvan gibi birleştirerek sorundan kurtuluyorsunuz.Daha kolayını yapıp, soketi iptal edip direkt kabloları modüle verebilirsiniz, zira üzerinde zaten açma kapama düğmesi olduğu için  çok sorun olmayacaktır :)

İletiyi paylaş

ibrahim tatarhan

merhaba

aracım 2004 audi a3 modeli amerikan park takıldı ve sağlı sollu arıza lambalarını yakmakta. nasıl bir çözüm bulabilirim. yardımcı olabilecek arkadaş varsa sevinirim.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven

aldıgınız modülün fotosunu atar mısınız varsa?

İletiyi paylaş

ibrahim tatarhan

1197256492_WhatsAppImage2020-10-07at09_41_01.thumb.jpeg.8d74e26fb96835b515c7dfc57febdc3f.jpegb

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...