Mustafa Alpay Sönmeztürk

Şerit Led ile Far İçine Ön Sinyal - Gündüz Farı Yapımı

Recommended Posts

Mustafa Alpay Sönmeztürk

Merhaba arkadaşlar. Citroen c4 marka aracımın kaşlarına park ampülü yerine boyluca şerit led döşemek istiyorum. Fakat bu ledlerin tek tek görünmesinden hiç hoşlanmıyorum. Kaşları veya şerit ledlerin üzerini neyle kaplarsam bu çirkin görüntüden kurtulabilirim? Varmı deneyim ve bilgi sahibi bu konuda?

İletiyi paylaş

Özgür Özdemir

şerit ledleri arası açık olduğundan ne ile kaplarsanız kaplayın o görüntü devam eder.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

SMD şerit led lerin metrede 30 değilde 60 olanını kullanırsanız led arasındaki boşluk daha az olduğundan ışık homojen dağılır ama angel gibi bütün görünmez...

İletiyi paylaş

Mustafa Alpay Sönmeztürk

Teşekkürler arkadaşlar fakat forumda citroen c4 aracına bi xenon yapan erkan arkadaşımız sanırım lcd ekranların içerisinden çıkan bir tabakayla işi çözmüş fakat isminin ne olduğunu bilmiyor ve bende nasıl bulacağım bilmiyorum :)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Oktay abi bilir LCD lerle arası iyidir...

İletiyi paylaş

Mustafa Alpay Sönmeztürk

Arkadaşlar şerit ledin üstüne nasıl bişey yaparsak ledler tek tek görünmez bir bütünmüş gibi yanar acaba ? Yokmu bir fikri olan ?

İletiyi paylaş

Özgür Özdemir

Rakı pleksi ile denersen belki bir ihtimal tam düz gibi görünebilir ışığı dağıttığı için.

İletiyi paylaş

Emrah Kartal

SMD şerit led lerin metrede 30 değilde 60 olanını kullanırsanız led arasındaki boşluk daha az olduğundan ışık homojen dağılır ama angel gibi bütün görünmez...

metrede 120 led olanlarıda var ama bende bu sorunun cevabını bulamadım

Rakı pleksi ile denersen belki bir ihtimal tam düz gibi görünebilir ışığı dağıttığı için.

kaç mm lik pleksi almak gerekli acaba

LoyDBV.jpg

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay

Ne alırsan al Led ile plexi arasına en azından 2 3 cm boşluk bırakmalısın ki arkadaki ledlerin yeri belli olmasın diye.

İletiyi paylaş

Emrah Kartal

Ne alırsan al Led ile plexi arasına en azından 2 3 cm boşluk bırakmalısın ki arkadaki ledlerin yeri belli olmasın diye.

sana özel mesaj yazamıyorum özel mesajlarımıda göremiyorum. nasıl iletişime geçicez gökhan kardeşim. bende antalyadayım. aracım 2008 corolla d4d siiyah renk. aracıma mercek takmak istiyorum ayrıca sis çevresine gündüz farı yapmayı düşünüyorum. neredeyse forumda yatıp forumda kalkıyorum. bu işi seninle beraber yapabilirmiyiz. aracımda xenon far mevcut şuan neler almalıyız neler yapmalıyız

İletiyi paylaş

Engin Şahan

Herkese Selamlar;

Aracımın arka sinyal lambalarına çinden getirtiğim sinyal ampülünü taktıktan sonra ön tarafı da lede çevirmeye karar verdim. Fakat ön ampül duylarım H21YW BAY9S olduğu için yeterli ışık şiddetinde standart soketli lamba bulamadım bende 3 çipli SMD 5050 Sarı renkli şeritledten yapmaya karar verdim . Ön çalışma olarakta elimde ne olduğunu bilmediğim çok önceden kalma şerit led ile deneme yaptım. Sizce

1- SMD 5050'den sinyal bölümüne 0,5 m şeritled taksam yeterli olur mu ?

2- Arıza göstermemesi için röle mi 7812 mi kullanmalıyım röle kullanacaksam hangi röleyi kullanmalıyım

3-Ledlerin ömrü için herhangi başka bir çalışma yapmama gerek var mı ?

Şimdiden yardımlarınız için TEŞEKKÜRLER

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

SMD şerit ledler aydınlık ortamlarda ve reflektörsüz kullanımlarda çok görünür olmuyorlar , ama akşamları yeterli oluyor.

Sinyal ampulünüz standart 1156 21W halojen bunun yerine çok güçlü ışık veren cree led amber renk led ampul alabilirsiniz . SMD led den çok daha fazla ve etkili ışık elde edebilirsiniz , sistemin hata vermemesi için sinyallere alüminyum direnç takılması şart .

1025128027_556.jpg

İletiyi paylaş

Engin Şahan

benim problemim hzılı yanıp sönme değil sadece arıza vermesi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut
benim problemim hzılı yanıp sönme değil sadece arıza vermesi

Sistem hata algıladığı için arıza ışığı yakıyor sebebi led ampulün halojen kadar akım çekmemesi , bunu engellemenin yani sistemi kandırmanın yolu ise paralel ampul yada direnç ...

İletiyi paylaş

Engin Şahan

Sistem hata algıladığı için arıza ışığı yakıyor sebebi led ampulün halojen kadar akım çekmemesi , bunu engellemenin yani sistemi kandırmanın yolu ise paralel ampul yada direnç ...

TEŞEKKÜRLER paralel ampülle kullnamayı deneyeceğim

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay

bence direnç alıp kullanın daha uygun olur.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Arkadaşlar şerit ledin üstüne nasıl bişey yaparsak ledler tek tek görünmez bir bütünmüş gibi yanar acaba ? Yokmu bir fikri olan ?

Metrede 60 tane olan silikonlular kısmende olsa daha bütün yanıyor görünür.

Lcd ekranlarda yansıtıcı köreltici dagıtıcı katmanlar var.Bunun içinde bir yüzü krom katman kaplı olan parça var bunun bir yüzü aynen resmeder diger yüzü yüzde60 civarında izole eder ışık verildiğinde ışığı krıstalize şekilde dagıtır ve kısmen bütün ışık gibi dagıtır.Tek eksi tarafı parmagını degdiğinde krom eline yapışır.İşlemsi kullanması oldukça sıkıntılı.Yinede arkasındaki ledlerin aralığı en fazla 7 mm falan olamlı.Lcd ekranlarda led aralığı en fazla 4mm dir buda ekran boyutu büyüdükçe geçerli küçüldükçe aralık 2mm kadar düşer.Ayrıca ledler kesinlikle içi krom yansıtıcı 3 tarafı kapalı şekilde olan kutucuk içine yerleştirilir ve pleksiye aynen yüzeysel oturur.Plekside yatay dikey kesitler vardır ve ışığı dagırıki tabakada led aralıkları belli olmasın ve üstte yazdığı tabakalar vasıtası ile hamojenlik olur.Yeni nesillerde bu tabakalar 4 falan oldu sanırım.Oled olanlarda ise 2 veya 3 diye biliyorum ama emin değilim.Belki şimdikilerde artık yoktur.Buna ragmen bu ledli ekranların alt kısmına pür dikkat baktıgınızda ledlerin aralıklarını rahatça ölçebilirsiniz ve pleksinin üst kısmından bakıldığında ledleri aynen sayarsınız.Sanırım bu daha net cevap oldu.

Çalışmalarda yapmaya çalıştıgım ledlerde aralık 2mm falan lehimleme ve led kenarlarından dolayı mecburen oluyor.5630 ledin derece özelliğinden dolayı bu şekilde oldukça hamojen ışık alınabiliyor ama diger ledler yan yana gelse bu kadar etkili olamıyor.Hatta yeni led serilerindede hemen hemen durum aynı.

metrede 120 led olanlarıda var ama bende bu sorunun cevabını bulamadım

Metrede 120led olan ürün ne olaki rastlamadım.Link verebilirmisin.Silikonlusu varsa kullanılabilir diye düşünüyorum.Aralıkları hayli dardır.

Pleksi düz tabaka ise aralığı artıkça ışık dagıtımı azalır azaldığı içinde bütünmüş gibi kandırır.Tecrübe ile sabittir.Bir arkaşımız beyaz pleksiyi u şeklinde bükerek biraz düzgün ışık elde etmişti.Ama ışık pleksideki bu beyazlık nedeniyle fazla etkili olmaz lakin hamojenlik artar.Güçlü power led ise ışık noktasını her halukarda belli edecektir.

Pleksi çubuk kullanılacak düz şekilde 2 şer mm aralıklarla düzğün ve balık sırtı egiminde kesitler yapılacak.Kesitlerin araları mümkün olduğunca şeffaf hale getirilecek yapılabilirse bu kesitlerin her 2 üst uçlarında dümdüz kesit yapılacak ve her 2 kenardan en az 400 lümenlik ve mümkün ise en fazla 80derece açıya sahip olacak ışık kısmı yani ledin çapı dar olacak ışık verilerek kısmen düzğün florasant gibi ışık elde edilebilir hale gelir.

Olabilecek şekil bu.Diğer türlü her şekilde ledlerin taneliği maalesef ayırt edilebiliyor.

Şu şekilde bir seçenek var ama parça büyük olduğu için sıkıntı.Uzun bütün yapıda ledler var uzunluk 10cm ve genişliği en az 2,5cm falandı sanırım bu tip olanlar ile geniş yüzey görünüm çalışmaları rahatlıkla yapılır ve son derece etkili ışık elde edilir.

Engin illa ampulde kararlı isen ampulü aliminyum bant ile izole edebilirsin.Lakin her şekilde sıhhatli olmayacak işlem olur.

Kırmızı ledde sinyal görünürlüğü kısmen iyi olabilir fakat sarı ledde epeyce düşer.

Birde daha önce kullandığım 60 ve 120 derece açıya sahip lensler var.Bu lenslerin montaj deliklerini kırıp kullanıyorum genelde.Bu şekilde bu çizgisini hizalayarak düz hamojen çizgi elde edilebilir diya düşüncem mevcut.Deneme imkanım olmadı.

rHGEfQC.jpg

Bu lensin grup tipte olanı mevcut.Sol üstte görünüyor.Sağ alttakide düzdüz lens var bundan alıp keserek arkasındaki led odak yerlerine takılacak her led ışığını nasıl verir hiç denemedim ama belki uğraşılabilir.

cMAhv23.jpg

Böyle bir üründe degerlendirilebilir.

http://www.aliexpress.com/item/-/1943805799.html

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Buda dirençle yapılmış görünüyor.5watt ampul olanlar için ve 100ohm falandır 22 watt gibi bişiler yazılmış buda ısı az demektir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Engin Şahan

Buda dirençle yapılmış görünüyor.5watt ampul olanlar için ve 100ohm falandır 22 watt gibi bişiler yazılmış buda ısı az demektir.

Sinyal lambası için kullanılabilir görünüyor şeritler bu haftasonuna elimde olur Işık şiddeti yeterli gelirse bundan kullanabilirim

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Acaba direnç yerine şöyle bir şey taksak iş görür mü

http://www.aliexpres...1625797270.html

Bu bizim kullandığımız alüminyum dirençlerin daha derli toplu hali , yani buda bir direnç sadece soket farkı var...

İletiyi paylaş

Engin Şahan

Arkadaslar c4 picassomun on sinyallerini smd 5050 serit led ile degistirdim ariza lambasi yanmadi ve goruntusude bana yeterli geldi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut
Arkadaslar c4 picassomun on sinyallerini smd 5050 serit led ile degistirdim ariza lambasi yanmadi ve goruntusude bana yeterli geldi

Paralel hiç bir yükleme yapmadığınız halde arıza ışığı yakmadı ve sinyaller normal fasılasında yandı öylemi :/ iyiymiş valla led flaşör falanda yok değil mi sistemde ...

İletiyi paylaş