• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, homojen dağılmayan ışığı nedeniyle diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta, yüksek renk sıcaklığı nedeniyle göz hassasiyetini azaltmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır.
      Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Oktay Toker

Opel Astra J (2009-) gündüz farı ve sinyal için power led

Recommended Posts

Oktay Toker    2.620
Oktay Toker

Ankara'dan bir arkadaşımızın Astra j aracının halojen farlarına Rabbimin izni ile yaptığım mercek çalışmasında farların orjinal olan ledli gündüz farı bölümüne amber power ledler kullanarak sinyal ledlerini ekledim ve tampondaki orjinal olan sinyal bölümünede hem sinyal ledi hemde gündüz farı için 10 watt power led kullanarak farlar ile bütün halde olacak şekilde bir çalışma ile neticelendi.Elimde fazla resim yok fakat video izlenebilirse her şeyi fazlası ile anlatıyor.Yapıda Orjinal gündüz farı,Angel halka ve sinyal bölümündeki gündüz farı sinyal verildiğinde otomatik kapanıyor ve sinyal bitince aktif oluyor.

Orjinal gündüz farına amber power led montajı.

rFGBEE2.jpg

Angel halkanın montajlı hali.

F23iAoc.jpg

rYrmfTp.jpg

Orjinal sinyal bölümüne ise parçanın alt kısmından 4 adet ledler için delik deldim ve iç yapının reflektör özelliğinden yogun ışık oluşturarak ışık dagılımının en iyi şekilde olabilmesini sağladım.Orjinal ampul girişinede 10watt lık power ledi yerleştirdim ve sinyalin orjinal egimininde yardımı ile ışık son derece iyi bir açı ile gündüz görünebilir halde elde edildi.

Sinyal ledleride biraz görünüyor.

mBat39t.jpg

DrhxBjn.jpg

Araç üzerinden görünüm.

57eYi0E.jpg

7LG04zK.jpg

4oxz3HB.jpg

Bütün çalışmayı anlatan video bu linkte.arkadaşımız benim ismim ile videoyu paylaşmış.Yanlış anlaşılmasın.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 4

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.620
Oktay Toker

Hatay ve Antep illerimizden 2 arkadaşımızın araçlarına ait orijinal farlardaki halojen gündüz farı söküldü ve orijinal Ledli gündüz farlarına sinyal ledleride monte edildikten sonra mercek montajı sonrası bu defa yuvarlak BMW halka takıldı ve sonuç Rabbimin izni ile güzel şekilde ortaya çıktı.

yzEZvKz.jpg

RVwkkys.jpg

ejXfiyV.jpg

SrtC2gG.jpg

İletiyi paylaş

Onur Turan    34
Onur Turan

Değerli üstadlar;

Bir arkadaşımın 2013 model Opel Astra Sedan aracının gündüz farının ampulünü değiştirip beyaz yapmak istiyoruz. Aşağıdaki fotoğraflarda mevcut ampullerin yerine beyaz led olarak neyi tavsiye edersiniz?

ddb193399c397cf056fedf4c447ed729.jpg

e0f4c74ea5e4d5018ae9d76d7f306dc6.jpg

a6407f5f6f61a7314cb8361d835555b6.jpg

8b61a937589f375b80df96f0aa513f2b.jpg

İletiyi paylaş

İsmail Andırın    24
İsmail Andırın

ampul 7443 modelimi?

uzerinde yazar ampulun bana kalirsa t20 7443.

tarihinde İsmail Andırın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Onur Turan    34
Onur Turan

7443 sanırım. yerine taktık ama yarın bakarım olmazsa. led tavsiyeniz t20 mi?

İletiyi paylaş

İsmail Andırın    24
İsmail Andırın

eger led alacaksaniz kesinlikle bu ledi tavsiye ediyorum.aracimdaki tum

aydinlatma da bu ledlerim var.saticida cok iyi 2 gun icersinde largo yapiyor.

zaten yorumlar kismina bakarsaniz her yerde canim bayragimiz dalgalaniyo :)

http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-2pcs-lot-80w-High-Power-Cree-LED-Vehicles-Car-Turn-Signal-Brake-Lights/1440716676.html

bir cok arkadasima vesile oldum sizede olayim.

tarihinde İsmail Andırın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Erkan Kahya    283
Erkan Kahya

http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-2pcs-lot-80w-High-Power-Cree-LED-Vehicles-Car-Turn-Signal-Brake-Lights/1440716676.html

Parlaklığı nasıl fren lambası olarak kullanıyor musun?

İletiyi paylaş

İsmail Andırın    24
İsmail Andırın

ben cok memnunum ustune led oldugunu dusunmuyorum..

bi kac kere osramin adını duydum ama power cree kadar iyi olacagını dusunmuyorum..

a6u3yva9.jpgnuzenanu.jpg

İletiyi paylaş

Onur Turan    34
Onur Turan

http://www.aliexpres...1440716676.html

çok teşekkür ederim. tecrübenize güvenerek sipariş vereceğim. bana da vesile oldunuz :)

led mede gerek yok direk cosmo gündüz farıyla değiştirin :))

http://www.sahibinde...111447416/detay

farı açmak gerekir ki pimpirik arkadaşım buna izin vermez :D

İletiyi paylaş

Selçuk Karabulut    201
Selçuk Karabulut

çok teşekkür ederim. tecrübenize güvenerek sipariş vereceğim. bana da vesile oldunuz :)

farı açmak gerekir ki pimpirik arkadaşım buna izin vermez :D

o zaman normal led takılacak yapacak bişey yok :)

İletiyi paylaş

Onur Turan    34
Onur Turan

Değerli üstadlar ;

Tavsiye ve yönlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Arkadaşımın isteği üzerine yurt dışı alış verişten vazgeçtik ve gg dan iki adet uyumlu led ampul aldık. Bir Opel klasiği gereğince ampulleri söküp takana kadar imanım gevredi. İmkanı yok el girmiyor. Bayağı uğraştım. Gündüz ledleri bitince arkadaş keşke kısalara da beyaz alsaydık dedi. Şanslısın dedim ve daha önceki aracımdan kalan philips marka h7 leri çantadan çıkardım. Orjinaliyle marka bile aynı olarak uyuştu onları da takınca çok güzel oldu. Araç önce arıza ikazı verdi sonra ledlerin yanında gelen decoderleri ekleyince arıza silindi. Beğenilerinize sunulur :)

e070dedb58744154b2394d8855dfb932.jpg76cb983805f61e3932d3ac28cf56edce.jpg

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Tahir Arıt    0
Tahir Arıt

Abilerim, benim astra j 'ninde gündüz farları halojen sarı yanıyor. Onları led ampüllerle değiştirmek istiyorum. Servet abiye sordum gerçide, daha cevap alamadım :D Nasıl bir ampül takayım öneriniz nedir. Saglam yancak bir ampül :)

İletiyi paylaş

Fatih Demirtaş    59
Fatih Demirtaş

T20 21/5W cree led işini görür

2014 kasa corsa farına uyarmı acaba.gündüz farı yerleri aynı.. tarihinde Fatih Demirtaş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mert Sönmezz    0
Mert Sönmezz

Selamın aleyküm arkadaşlar yeni katıldım foruma. 

Arkadaşlar astra j 1.6 cdti 2014 sport kasa arabam var gündüz farları bu arabalarda ledli bu yüzden değişimi yapılmıyor bunun tamirini nasıl yapabilirim lütfen yardım edin 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.620
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Hoş geldiniz.

Değişimi yapılmıyor diye bir şey yok aslında sadece led kartı değişmi için ya far açılacak yada far tamircileri kartın olduğu kısmı ameliyatla alıp değişecek.Bunuda her farcı yapmaz.Ledlerde genelde bozulma olmaz.Bu farlarda kronik sorundur diyebilirim. 

Başka çözümü yok.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mert Sönmezz    0
Mert Sönmezz

Bu işlemi ben yapabilir miyim? Modülü bulup farı ısıtarak açıp 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.620
Oktay Toker

Komple Isı ile Açılması en zor far modellerinden biridir.Tornavida ile olur ve uğraştırır.Kanallar deformesiz sökülmez,kapatırken düzgünce silikonlanmalı.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    180
Mustafa Bağseven

Şayet kart bozuksa ,ben olsam diger saglam olan gündüz ledini de açar sağlam olanın çektigi akımı ve voltajı ölçer ona göre devre tasarlardım..Kia ceedlerde de böyle yaptım zaten..

Yani beyin bozuksa bile gelişigüzel tamir veya yenileme yapmayınız

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.620
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)
16 saat önce, Mustafa Bağseven yazdı:

Şayet kart bozuksa ,ben olsam diger saglam olan gündüz ledini de açar sağlam olanın çektigi akımı ve voltajı ölçer ona göre devre tasarlardım..Kia ceedlerde de böyle yaptım zaten..

Yani beyin bozuksa bile gelişigüzel tamir veya yenileme yapmayınız

Orijinali ile değişmesi zaten şart.Bu far modeli Kia'dan çok farklı dizayn ve mantıkta çalışıyor.Yani Kia da 3 erli seri ve paralel ile 750ma gibi değil.Tek 6lı seri ve direkt 350ma il 750ma arasında led kartı üzerindeki bir referans direnç ile sürücü kendisi akımı belirliyor.Yani led sürücü başka farlarda kullanılmak amacı ile üretilmiş değişken led gruplarını desteklemek için çoklu akım saglayıcı ve 60 küsür volt desteklii kart modeli.Diğer fara ışık ve güç uyumu için aynı led sürücüyü kullanması mecburi.Ledleri ise Bu far modelinde 2 ayrı tip kullanılıyor birisi ilk versiyonlar 1.5amper Osramm serisi,Birisi 750ma yine Osram'dır 750ma ve watt seviyesi ilk versiyon klasik ledlerden daha yüksek yanılmıyorsam 5 ila 8 watt civarı idi.Şu an pek emin değilim.2.ci seri 3watt ve cosmo modelde ilk nesil yazdıklarımla aynı sonraki nesil daha  stabil 3watt 3535 ledler var.O yıllarda üretilmiş bütün Hella gündüz farlı modellerde özellikle Vw gurubu farlar için aynı ledler kullanılmış.

Bu far modelini açmak ise bambaşka ayrı bir dert Hella far.Kia gibi ısıtarak açılmıyor yada üstte kart değişim kapagı yok öyle bir yerdeki farı ve iç çerçeveyi sökmeden çıkaramıyorsun önünde vidalı sabitleyici var

Ayrıca arkadaşımız normal bir kullanıcı diye anlıyorum ve ikimizin bu yazdıklarına epey uzaktır diye düşünüyorum.

Kısaca arkadaşımızn yapması gereken ciddi bir işçilik ile far açılacak led kontrolü ardından sorun tespiti ile ve genelde sürücü nemlenmeye dayalı oksitlenme nedeniyle sorun yaptığı için sıhhatlilik açısından kart değişimi ile sonuca varması olacak.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap